Skocz do zawartości

Problem z 7970 GHz Gigabyte


Recommended Posts

Witam,

Na nowej 7970 GHz edition od GBT zaważyłem mocne zbijanie zegara GPU przy wysokim obciążeniu ( od 90 % w górę)

Czyli ze 1100MHz spada nawet o kilkaset MHz(wg MSI Afterburner).I tak caly czas lata w górę i w dół, aż do momentu zejścia użycia np do 80%. Temp GPU w normie- przykładowo 60 stopni podczas takiego stresu.

Problem występuje zarówno w grach jak i np furmarku czy occt  (z tym, że w furmarku i occt  znacznie szybciej)

Myślicie,że sekcja nie wyrabia? Reklamować kartę? 

Bo jednak kiedy potrzeba tej szczytowej wydajności to zegar spada nawet czasem do połowy częstotliwości...

 

Teraz przetestowałem manualnie zegar, GPU-Z i CCC pokazują, że zegar opada z 1100 na 1050 (ale tak jak mówiłem wg MSI Afterburner jest to jeszcze kilkaset mniej)

Po takim zbiciu w furmarku FPSy spadaja z ok 115 do ok 85. Czyli wydajność jak na ustawionym ręcznie zegarze 800MHz...

Jakieś pomysły?

Edytowane przez E-REVO
Link to post
Share on other sites

Mam identyczny problem z identyczną kartą... Długi czas szukałem przyczyny i rozwiązania. Jedyny sposób, który zdaje się działać, to przy pomocy Afterburnera ustawić zegary na sztywno (w moim przypadku lekkie oc 1140/1570) wyłączając ATI powerplay poprzez edycję pliku MSIafterburner.ini (custom overclocking). Do tego suwakiem ustawiam +20% power limit. W ten sposób karta nieustannie pracuje w trybie 3d, czyli niestety pobór mocy jest odpowiednio wyższy nawet przy przeglądaniu internetu.... ale taktowanie zegarów podczas obciążenia nie spada, temperatury nie przekraczają 68 stopni przy 99-100% wykorzystania GPU. 

 

I teraz wady tego rozwiązania... O pierwszej wspomniałem - duży pobór mocy ze względu na ciągłą pracę na zegarach 3d. Kolejna sprawa - we wszystkich grach, na których testowałem (Crysis 1/2, BF3, metro, Max Payne 3, Hitman Absolution, Shogun 2 TW, Planetside 2, SC2) karta pracuje stabilnie, tak samo przy 3dMarku11, Unigine Valley, natomiast problem jest przy OCCT - karta nie potrafi przejść 2-3 min testu - komputer się zawiesza i pomaga jedynie restart. Temperatura w OCCT dociera do 74 stopni. Mam wrażenie, że przyczyną nie jest tutaj temperatura, być może OC, ale wszelakie wymagające tytuły wykorzystujące kartę w 100% nie powodują zawieszeń. 

 

Kolejny problem, to przywrócenie standardowych ustawień, czyli ponowne włączenie powerplay. Tutaj nie ma reguły - po edycji pliku konfiguracyjnego Afterburnera zegary raz spadają do 500/1500, raz do 501/150, innym razem do 300/150. Często też nie spadają w ogóle, tylko wciąż utrzymują się w trybie 3d. Bawiłem się profilami, w celu automatycznego przełączania się karty w dane tryby - tutaj również loteria, raz działa, raz nie. Nawet restart komputera czasem nie pomaga ustabilizować zegarów. Dodatkowo przy tych niestabilnych zegarach zwykłe włączenie filmu w odtwarzaczu powoduje wystąpienie artefaktów na ekranie, następnie zrzut pamięci, bsod i restart komputera. Po takim restarcie zegary są z powrotem stabilne w trybie 2d. Kiedy chcę włączyć jakąś grę pętla zaczyna się na nowo - ustawienie zegarów 3d, koniec gry, próba przestawienia na 2d i problemy.... restart i działa w 2d, póki nie chcę znów pograć.

 

Oczywiście sprawdzałem różne sterowniki, wersje Afterburnera, na stockowych zegarach. Zawsze bez ustawionych na sztywno zegarów pojawiał się downclocking. 

 

Zastanawiam się, czy nie jest to wina zasilacza (OCZ SXS 600W - 580W na linii 12V), przetestowałem go pod OCCT i napięcia są w porządku. Niemniej, wciąż nachodzą mnie myśli, że być może zasilacz tu nie wyrabia, jak sądzicie?

 

Procesor 3570k@4,2ghz

MOBO MSI z77a-GD45

RAM 2x4GB Corsair

Gigabyte 7970TO (GHz edition)

Link to post
Share on other sites

Cześć, też mam powyższą kartę i nie zauważyłem takich problemów owszem czasem zdaża się że wychodze z gry i mam 500-800 MHz ale podejrzewałem że vsync obniża ilość klatek więc pewno karta się tak nie męczy. Zasilacz mam 750W dziś wieczorem przeprowadzę dokładne testy.

Link to post
Share on other sites

W tą edycję chyba się nie będę bawił, Rzeczywiście ustawienie power limit na +20% trochę daje ale zastanawiam się czy sekcja zasilania to wytrzyma, bo i bez tego ten metalowy backplate od sekcji prawie parzy...nie mogli dać z 10 faz?! tylko te marne 6...

 

Zasilacz to Corsair GS600 i napięcia na wtyczkach PCI-E wachają się od 12,16 w idle do 11,86 w furmarku, to chyba nie są złe wartości?

Edytowane przez E-REVO
Link to post
Share on other sites

Napięcia masz jak najbardziej w porządku - norma ATX dopuszcza wahania 11,4-12,6V na linii 12V. Masz zasilacz podobny do mnie, być może rzeczywiście tutaj leży problem, skoro u kolegi wyżej przy mocniejszym PSU wszystko jest w porządku. Ale z drugiej strony we wszelakich testach tej karty nigdy nie widziałem, żeby pobierana moc wraz z całym zestawem przekraczała ~500W. 

 

Co do spadków 500-800 w mniej wymagających tytułach (np. LoL, path of exile, titan quest, nawet nowy dead space) przy włączonym v-sync, fakt, występują, ale nie powodują problemów z płynnością (w lolu lubi przyciąć podczas skoków taktowania zegara, ale to raczej wina sterownika). Gorzej oczywiście ze spadkiem w tytułach wymagających pełnej mocy obliczeniowej.

 

Ogólnie irytuje mnie fakt, że po wydaniu na kartę 1600zł komfort z gry jest mniejszy, niż przy starej wysłużonej hd6870... Same problemy  :)

Link to post
Share on other sites

No własnie ja mówię o np Assasins Creed 3 czy NFS MW2 i nie narzekam na płynność wszystko na full i 1920x1200 i według frapsa mam zawsze w okolicach 50-60 fps (przy VSYNC i odświeżaniu 60 Hz)

 

 

moim zdaniem to też nie zasilacz, ale przeprowadzę testy - ja wole się cieszyć nowym sprzętem niż testować i martwić:) no ale sprawdzę

Link to post
Share on other sites

Masz więcej szczęścia ode mnie w takim razie - w moim przypadku zegary spadają w każdej bardziej wymagającej grze. Myślicie, że jest to wystarczający powód, żeby odesłać kartę na gwarancję? Obawiam się tylko, że sprawdzą ją i nie stwierdzą nieprawidłowości, jak to często bywa.

Link to post
Share on other sites

No więc sprawdziłem u mnie na 0 i podbicu do 1150 gpu / 1600 pamięć działa bez problemu - AC3 rozpędza go do 1150 co prawda jak się przełącze na winde to bardzo szybko spada do poziomu 300 MHz ale to się chyba tylko cieszyć powinniśmy.

Mam jeszcze pytanie o pomiar napięcia - jak to robicie? Bo podejrzewam że zasilaczom sprawia problem dostarczanie odpowiedniego napięcia dopiero pod dużym obciążeniem, a skoro testujecie miernikiem to jak? Na karcie? Bo jak testujecie inną wtyczkę to może być zupełnie inna linia więc tam może być super a we wtyczce w karcie może być już kiepsko.... Moim zdaniem główny trop w tym przypadku to zasilacz . . . ja jak pisałem mam 750W corsair teoretycznie gigabyte poleca minimum 600W ale zależy co tam się ma włożone.

Link to post
Share on other sites

U mnie na opakowaniu jest zalecany 500W(lub wiekszy), co do pomiaru to wtykasz sondy we wtyczke od strony,gdzie wchodza kable i gra gitara ;D, chociaz to moze nie najlepszy sposob no ale...

U Was ile pokazuje mhz w gpu-z czy ccc po zbiciu zegara a ile a afterburnerze (na osd)?

Link to post
Share on other sites

ja karte trzymam na codzien na 1050 lub 1100

czasem 1130 i te wszystkie zegary co podalem na niajnizszym mozliwy napieciu jakie mi daje mi Asus Gpu Tweak

wiecej to juz tylko dla markow gdyz nie ma to sensu dla gier

 

 

EDIT

sorry dopiero teraz zwrocilem uwage ze to o wersje gigabyte chodzi a nie ogolnie o ghz edit ;)

Link to post
Share on other sites
Gość JonathanArcherPL

Z ciekawosc sprawdzemz na limt 100% tez mi zbija zegary o jakies 50 nawet wiec po oc w furmarku

Ustawiam limit na 120% wiecej i np najmniejsze napiecie i juz jest ok

jak 120% ?? masz większą skalę od mojej o 100% czy ustawienie 0 % uznajesz za 100% a + 20% za 120% ??

Link to post
Share on other sites
Gość JonathanArcherPL

tej karty nie podkręci ale zadziwiają mnie jej możliwości, gdyby Matrix był dostępny wtedy gdy ja kupowałem DCII Top to, bloczek na niego i 1400 mhz w kieszeni jak nic ...

Link to post
Share on other sites

podkrece na wodzie lub azocie :P na powietrzu to chyba ze w morozna zime -15 i buda na balkonie :D  :rotfl:

do wartosci 1130mhz gdzie mozna sobie pozwolic na minimalne Vcore karta jest doslownie chlodna ale wyzej trzeba ostro juz Voltowac i strasznie rosnie temp az do 1200Mhz Gdzie juz zaczyna ostro sypac artami i trzeba by ja bylo odblokowywac na wieksze V ale to juz jak pisalem - nie na powietrzu

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...