Skocz do zawartości

Komputer + monitor do grafiki, renderingu, do 8.000 zł


Recommended Posts

Witam,

Przede wszystkim chcę powiedzieć, że bardzo dobre macie tu forum, bardzo ciekawe i cieszy, że jest tyle chętnych do pomocy osób.

 

A teraz do sedna: potrzebuję zestaw komputerowy i monitor dla zastosowań designerskich, gdzie w grę wchodzi rendering zdjęć. Planuję zamknąć się w 8000 zł ale nie jest to twarda granica nie do przekroczenia. Z drugiej strony, jeśli porównywalnie efektywny sprzęt mogę mieć taniej, to oczywiście przyklasnę tej opcji.

 

Nie będę grał w gry komputerowe, nie będę oglądał filmów.

Możliwe, że za rok zechcę ten komputer sprzedać (liczę się z dużą stratą na wartości).

Oprogramowanie, którego używam, lepiej pracuje z Nvidią niż z ATI.

Jest możliwość, że oprogramowanie wykorzysta technologię CUDA.

 

Bazując na innych postach na tym forum przygotowałem poniższy zestaw i prośba o sprawdzenie, czy o czymś nie zapomniałem, tudzież czy wszystkie komponenty będą ze sobą grały (bo może nie zmieszczą się razem do obudowy albo coś w ten deseń).

 

Płyta główna: MSI Z77A-GD55 Intel Z77 LGA 1155   1220zł

Procesor: INTEL CORE i7-3770K, 3,5GHz, 8MB, LGA1155, 22mm, 77W, BOX   445zł

RAM: G.Skill RipjawsX DDR3 2x8GB 1600MHz CL9   407zł

Grafika: Gigabyte GeForce CUDA GTX680 2GB DDR5/256BIT 2DVI/HDMI/DP BOX   1839zł

Dysk: Seagate Barracuda 7200.12, 3.5", 1TB, SATA III, 7200RPM, 32MB cache   249zł

Dysk SSD Samsung 128GB SSD840 SATAIII, MLC, 2,5" 7mm PRO   540zł

DVD: Asus DRW-24B5ST SATA CZARNY (DRW-24B5ST/BLK/G/AS)   75zł

Obudowa Fractal Design Define R4 Arctic White USB 3.0   335zł

Chłodzenie CPU: Thermalright HR-02 Macho Black White   180zł

Zasilacz: Corsair CP-9020038-EU   342zł

Pasta termoprzewodząca ZM-STG1   29zł

Microsoft Windows 7 Home Premium 32bit SP1 PL OEM   343zł

Monitor: Eizo FlexScan EV2336W   1424zł

 

RAZEM: 7428zł

 

Dzięki z góry za pochylenie się nad tematem.

Link to post
Share on other sites

Jakie aplikacje wchodzą w grę ?

Jakie formaty (wielkości) ? 

Ogólnie do czego dokładnie - web design, obróbka foto pod druk, projektowanie 2d - chodzi o ustalenie jak dobrego monitora potrzebujesz.

Wstępnie w tym budżecie można złożyć coś na i7 3930K, ale z dosyć słabym szkiełkiem np. ten Eizo który podałeś.

Co do wydajności - Cinebench 11.5 :

i7 3770 @ 4,4GHz - 8,50 / @4,1GHz - 8,35

i7 2600K  @ 4,6GHz - 8,95

i7 3820 @ 4,7GHz - 9,25

i7 3930 @ 4,5GHz - 13,02



i7 3930K + Noctu NH-D14

MSi X79A GD65 (8D)

32GB ddr3 1600MHz Cl10 G.Skill RipjawsZ 4*8

gtx660 2Gb Gigabyte

SSD 120GB Intel520 + HDD 1TB Seagate

Corsair TX650

Fractal R4

NEC MultiSync EA232WMi

7800zł (morele) bez OSa

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jakie aplikacje wchodzą w grę ?

Jakie formaty (wielkości) ? 

Ogólnie do czego dokładnie - web design, obróbka foto pod druk, projektowanie 2d - chodzi o ustalenie jak dobrego monitora potrzebujesz.

 

Aplikacje to przede wszystkim InteriCAD i 3DSMax + VRay.

Formaty niezbyt duże, od A2 do 600x800.

Ogólnie projektowanie 3d, ale głównie chodzi o wizualizacje.

 

Dzięki wielkie za podpowiedź co do sprzętu, patchąc po benchmarkach Cinebencha jest duża różnica na korzyść zaproponowanego przez Ciebie rozwiązania jeśli idzie o procesor. Nie wiem jak wpłynie karta graficzna na wydajność przy renderingu gdyby używać CUDA. Czy warto dopłacać za gtx680?

 

Co do monitora, to nie zależy mi tak bardzo na drogim sprzęcie. Wolę, żeby rendering trwał krócej. Czy ten NEC, który

podałeś, jest porównywalny z Eizo EV2336 lub FS2331, czy po prostu najlepszy za te pieniądze?

Link to post
Share on other sites

 

Nie wiem jak wpłynie karta graficzna na wydajność przy renderingu gdyby używać CUDA. Czy warto dopłacać za gtx680?

Renderujesz po CPU i ta część jest najważniejsza w tym wszystkim. GPU przy Twoich zastosowaniach schodzi na daleki plan. Możesz renderować po GPU używając odpowiedniej wersji softu, jednak produkt finalny odbiega znacznie jakością od rendera na CPU. Do tego renderując po CPU masz dużo większy wachlarz filtrów / efektów, GPU nie jest wstanie wykonać wszystkiego co zrobi procek, z racji swojej budowy znacznie odbiegającej od budowy CPU - w skrócie GPU zapiernicza, ale z jakością nie jest jeszcze idealnie, a CPU jest wolniejsze, ale robi robotę znacznie dokładniej i efektowniej. W rezultacie jest tak że znam kilku fanatyków jadących na dziwnych układach typu 3xgtx z górnej półki - rendery zapierniczają kilkukrotnie szybciej niż w przypadku CPU i to jest póki co jedyny argument jaki "promują" w swoich stacjach - reszta póki co jest na korzyść renderów po CPU. Ogólnie standardem jest porządny procek do renderów finalnych, a najlepiej render-farma / klaster, a GPU to tylko taki dodatek, gdzie prio stanowi stabilność.

 

Monitorek - NEC na e-IPSie (ea232wmi) - według mnie najlepsze co jest w tej cenie.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki @stelek za pomoc.

 

Mam jeszcze pytanie o składanie zestawu w morelach. Czy można im zaufać, że zrobią to dobrze, czy lepiej samemu? I czy zlecając im złożenie zestawu muszę zakupić pastę termiczną na procka, czy też jest to częścią usługi i posmarują procek jakąś własną pastą przed założeniem radiatora?


 

Link to post
Share on other sites

Składanie lepiej wykonać samemu, bo nikt tak się nie postara przy składaniu kompa jak Ty sam, po za tym to nic trudnego.

Co do pasty to całkiem niezłą masz w zestawie z Noctuą, jeżeli zdecydujesz się na to chłodzenie, a to co Tobie by założyło Morele na CPU pozostaje zagadką   ;)

Link to post
Share on other sites

Przyznam że zastanawia mnie czemu chcesz wydać tak dużo na komputer a tak mało na monitor przy zastosowaniu o jakim piszesz. Rozumiem, że priorytetem jest prędkość zestawu, ale komfort jego używania zależeć będzie w dużej mierze od monitora i powierzchni jaką masz do pracy (czyt. rozdzielczości). Warto może się zastanowić nad czymś lepszym (min 2560x1440, np HP zr2740w lub Dell u2711).

 

Pozdrawiam i udanego zakupu!

 

PS: pasta w coolerze Nocuta jest pierwszej klasu - nie warto wydawać kasy na nic extra

Edytowane przez AvaloN
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Witam,

Odświeżam ten temat, ponieważ minął już rok.

Wszystkie założenia pozostają tak jak były, czyli komputer i monitor dla designera, aplikacje to przede wszystkim InteriCAD i 3DSMax + VRay.

Limit: 8.000 zł za zestaw.

 

Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za pomoc.

Czy jeżeli skorzystam z tego złożenia zestawu w esc.pl to oni nałożą jakąś pastę na procesor? Czy mam kupić pastę sam i później w domu zdejmować radiator i nakładać pastę na procesor?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Wielkie dzięki za pomoc.

W końcu zebrałem kasę i po weekendzie kupuję zestaw.

Zaproponowany powyżej przez kajtka zestaw w esc.pl kosztuje 6492zł (wliczając pastę).

Monitor jaki zaproponował BlueMike to EA244WMi, za 1419zł w agito.pl.

Razem 7911 zł.

 

Mam w odwodzie jeszcze 2 tysiące złotych, pytanie czy warto dołożyć w którymś miejscu i kupić jakiś lepszy podzespół, czy to będzie zauważalne przeze mnie? Bo jak nie to wolę zaoszczędzić :)

 

Pozdrawiam serdecznie!

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...