Skocz do zawartości

Dysk SSD czy warto?


Recommended Posts

Witam

Zastanawiam się nad kupnem dysku i mam kilka pytań:

1.Co daje dysk SSD? (najwięcej szczegółów o tym proszę)

2.Jeśli będe miał już dysk SSD, a mam dysk dwardy to mogę podłączyć dysk SSD nie odłanczając dysku twardego i korzystać z tych dwóch jednocześnie?

Link to post
Share on other sites

1. Szybsze kopiowanie, przenoszenie plików, ogólnie szybsze reagowanie systemu, programów i gier(np szybsze włączanie się internet explorerar'a czy ładowanie się rozgrywki w Battle Field 3). FPS'ów więcej nie będzie.
2. Tak

Czy warto? Zależy co chcesz osiągnąć
jeśli czekanie parę sekund więcej na start systemu czy przeglądarki i tym podobne Ci nie przeszkadza to nie warto

Edytowane przez fantomaz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

SSD to zupelnie inna jakosc korzystania z komputera. Nie da to wiekszej ilosci klatek w grach, ale kazdy zainstalowany na nim program bedzie uruchamial sie o wiele szybciej. W zasadzie natychmiast. Jak ktos nie siedzi ciagle w grach, a korzysta z kompa tez w inny sposob to z pewnoscia to zauwazy. Choc nawet w grze zauwazy jak ja zainstaluje na SSD - szybsze wczytywanie poziomow.

A, no i ta cisza... Koniec z dzwiekiem mielenia glowicy :D

Link to post
Share on other sites

Tak jak było wspomniane uzyskujesz większą szybkość pracy - w porównaniu do przeciętnego HDD odczyt jest szybszy (pi-razy-oko) ponad trzykrotnie. 

 

Warunkiem jest że program/grę uruchamiasz z owego dysku SSD, bo nie możesz korzystać z jego zalet jeśli coś na nim nie jest zainstalowane ;).

 

Cóż cisza faktycznie jest, jednak nie wszystkie HDD mielą głowicą w stopniu słyszalnym ;)

 

Pierwszą wadą dysków SSD jest cena za 1 Gb. W rozsądnych cenach są dyski ~60 Gb (od około 250 zł) oraz 120 Gb (~od około 350 zł) . Tylko trzeba doliczyć kilkadziesiąt złoty do jakichś sensowniejszych/renomowanych modeli.

 

Drugą wadą jest dosyć mała pojemność tych bardziej dostępnych cenowo dyskó (wersje 60/120Gb). 

 

System Win 7 - to 20 Gb czystego systemu + min. 10 Gb zabrudzeń użytkownika. 5 Gb policzyć na programy (jeśli nie paramy się niczym szczególnym w tej kwestii) i zostaje 25 Gb na gry - które łatwo można zapełnić dwoma czy nawet jedną nowoczesną grą. Więc jedynym rozsądnym wyborem jest pojemność 120 Gb choć i tu trzeba uważać by za bardzo się nie rozpędzić z zapychaniem miejsca.

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Ech Kupowanie SSD bez zainstalowania na nim systemu to grzech!

Niebo a ziemia, szybko się przyzwyczaisz do ssd i korzystanie z systemu na nim to bajka :)

 

Zawsze klikasz i od razu masz to co chcesz!

Jak przychodzi mi pracować aktualnie na hdd, to mało co włosów sobie nie wyrywam bo mieli system to i mieli, a zanim zaskok będzie itp.

 

120GB wsytarcza na system + 1,2 gry i programy. Chodź należy uważać ;)

Link to post
Share on other sites

Drogi autorze sam miałe kupowac SSD ale to głupota a dlaczego już ci tłumacze:)

 

 

jesli nie jestes grafikiem lub programista albo nie renderujesz obrabiasz akis filmów itd  a tylko potrzebny jest ci SSD  Dysk do gier i WWW to szkoda ci kasy lepiej kupić 2 Tb dobrej marki i szybki dysk niż SSD :P Powaznie Koleszko  nie pachaj się w coś co nie wykorzystasz  ja mam 400Gb i kupuje jakis 1Tb i postawie na tym nowym system i spokojnie mogę smigac:)

Link to post
Share on other sites

Cóż prawie bym się z Tobą zgodził, ale solą w oku jest zdanie:

 

 

lepiej kupić 2 Tb dobrej marki i szybki dysk niż SSD  

 

 

No niestety HDD nie mają prawa być tak szybkie jak SSD. Nawet najszybszy HDD odstaje około 2x od przeciętnego SSD.

 

Jednak zgodzę się że jeśli ktoś gra/używa www sporadycznie coś musnie grafiki to SSD jest niepotrzebny.

 

Literatura:

http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Czy_najszybszy_HDD_pokona_SSD._Test_SSD_Patriot_Torqx_M28-2689.html

 

I tak naprawdę potęga SSD jest widzialna w benchmarkach/testach, a w prawdziwych kategoriach - ładowanie poziomów w grach to zysk jak widać 3-7 sekund. Czy wezmę wdech więcej i oczy te parę sekund dłużej odpoczną, tak samo z ładowaniem windowsa 7, zysk nawet 10 sekund. Tyle to mogę uzyskać po zdefragmentowaniu dysku i trzymaniu porządku w autostarcie :D

 

Co do szybkiego uruchamiania programów, wszystkie programy z HDD uruchamiają się w mniej niż sekundę-dwie. Sam uważam że dla  zwykłych i średniozaawansowanych użytkowników SSD to bardziej gadżet niż dobro bez którego nie da się obyć. Za 2-3 lata jak technologia stanieje, a pojemności będą zjadliwe czemu nie. 

Link to post
Share on other sites

Didox, wiesz co, jednak i tak polecam dla wygody! 

Na ssd co byś nie otwierał to klikasz i masz! Nie ma żadnego ładowania. Wgl przeglądanie czego kolwiek nagle staje się piękniejsze.

Nie wyobrażam sobie nawet przeglądania folderów czy uruchamiania przeglądarki bez ssd w tej chwili bo by mnie krew jasna zalała ;d

Link to post
Share on other sites

Otwarcie przeglądarki Google Chrome - jedyny dodatek to Wolfram Alpha. Otwiera się od razu po kliknięciu i gotowa do użycia. Nie ma fizycznej możliwości żebym mógł skorzystać z jeszcze szybszego uruchomienia bo to będzie kwestia msekund. 

 

Co do przeglądania folderów tak samo, kilkam i od razu otwiera.

 

Moim zdaniem trzeba mieć na uwadze dwie kwestie:

- z jak starego i wolnego hdd się przesiadłeś

- z jak ciężkich i znieoptymalizowanych korzystałeś przeglądarek ;)

- stopień fragmentacji danych na dysku

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Sata II obsługuje transfer do 358 Mb więc nawet nie ma co startować, na starcie stracisz kilkanaście do kilkudziesięciu procent w zależności jakiego SSD kupisz.

Wciaz roznica w porownaniu do HDD jest ogromna. Szczerze... Nie zauwazy roznicy pewnie miedzy SSD na SATA 2.0 a tym na SATA 3.0, chyba ze zrobi testy z zegarkiem. :)

Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się czy ci, co tak hejtują SSD mieli go kiedyś w rękach, używali przez dłuższą chwilę. Też kiedyś uważałem, że to jest w pewnym stopniu marnotrawstwo (Może nie byłem tak zacofany jak dziczku - ot, przydatny bajer), myślałem tak dopóki nie kupiłem SSD :D I teraz chce wymienić też w laptopie. Także dziczku - kup sobie SSD i nie pier :cenzura: dol Pan ;)

Edytowane przez Drzewo97
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Korzystałem, różnicy podczas włączania programów czy przeglądarki nie widziałem. Różnice są takie jak w załączonej wcześniej literaturze - kompresja, instalacja programów.

 

A ja powtórzę, z jak szybkiego lub też jak wolnego HDD się przesiedliście. Bo im wolniejszy tym większe zachwalanie ;). Nie twierdzę że SSD jest o kant du*y roztrzaść, jednak do szybkiego włączenia przeglądarki czy offica nie jest potrzebny od razu SSD ;) co innego w innych aspektach. 

 

Tak jak wiele razy już pisałem trzeba mierzyć sprzęt na potrzeby.

Link to post
Share on other sites

Warto przede wszystkim zwrocic uwage dlaczego SSD ma przewage nad HDD.

Chodzi o zapis/odczyt sekwencyjny i losowy.

Warto sie wiec zastanowic, czy odpalajac Office'a, grajac w Battlefielda 3 albo przegladajac internet to wykorzystujemy. Raczej nie.

Co innego Express Cache i lustra czesto uzywanych danych/plikow/aplikacji tworzone na pamieciach SSD NAND w dyskach hybrydowych.

No ale to juz inna para kaloszy i inna dyskusja. :)

Edytowane przez Battlefist
Link to post
Share on other sites

 

Sata II obsługuje transfer do 358 Mb więc nawet nie ma co startować, na starcie stracisz kilkanaście do kilkudziesięciu procent w zależności jakiego SSD kupisz.

 

Brednie które wypisujesz o dyskach w różnych tematach na forum wołają o pomstę do nieba. Proponuję zrewidować swoją wiedzę zanim zaczniesz doradzać innym...
 
Podczas normalnej pracy z SSD pod SATA2 praktycznie nie odczuje się różnicy w jego wydajności względem SATA3. Sprawdzałem. I tak jest zdecydowanie przyjemniej i płynniej niż na HDD. Oczywiście ograniczona zostanie maksymalna prędkość transferu ale nie oszukujmy się że wiele osób będzie kopiować filmy z jednego SSD na drugi. Wtedy ta różnica będzie faktycznie widoczna. To co zyskujesz z tym dyskiem to głównie minimalny czas dostępu. Jeśli nie widzisz różnicy między SSD a HDD to faktycznie musisz mieć velociraptory spięte w RAID. To co pisze Battlefist (boże jak miło dla odmiany poczytać kogoś kto wie o czym mówi) też jest prawdą można zmontować raid 0+1 ale mnie zawsze bolała awaryjność tego rozwiązania (może miałem pecha). 

Wracając do samego SSD. Nie jest to coś co jest niezbędne do życia. Niewiele osób faktycznie POTRZEBUJE SSD. Ale zdecydowanie umila ogólną interakcję z komputerem. Otwierasz folder ze zdjęciami? Nawet na moim blacku mija kilka sekund nim wszystkie zdjęcia dostaną miniaturki. Na SSD zupełnie na to nie czekasz. Gry? Ja nie trzymam na SSD gier bo mija się to z celem, ale praca w systemie przy wielu otwartych programach (przeglądarka z masą kart, word, gg, skype w tle, excell, itunes, pełno naotwieranych pdf-ów) zyskuje z SSD absolutnie nową jakość. I to bez znaczenia z jak szybkiego HDD się przesiadasz- różnicę się odczuje. Na pytanie czy ta różnica jest w Twoim mniemaniu warta ceny SSD musisz sobie odpowiedzieć sam. Na pewno nie jest to "zbędny bajer". Nie wspomnę już o tym że nawet HDD pozbawiony systemu i przeznaczony już wtedy do samych gier czy programów potrafi w obecności SSD odetchnąć i pokazać pazur. 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Mi chodziło głównie o właśnie płynną pracę komputera na Sata 2 na SSD. Czyli kupić sobie takowy? Bo mój HDD zaczyna mnie pomału denerwować.

 

Jesli chodzi o plynna prace z systemem, przegladarka, dokumentami i plikami to odczujesz roznice. Tam licza sie wlasnie czasy dostepu, praca na malych plikach. :)

 

Edit:

Pozwole sobie jeszcze odpowiedziec bezposrednio na twoje pytanie:

Jesli, cytujac "HDD zaczyna mnie pomalu denerwowac", to absolutnie zmiana na SSD bedzie dla Ciebie zbawienna.

Jesli masz fundusz odlozony na poprawe komfortu pracy komputera to zdecydowanie powinienes celowac wlasnie w SSD.

Link to post
Share on other sites

Myślę między dużym HDD, a SSD. Mało używam miejsca na dysku (System, kilka niezbędnych programów, Battlefield 3) więc myślę że mi dysk 128Gb wystarczy. Orientuje się ktoś w cenach?

Link to post
Share on other sites

@Biafra

Mea culpa. Dziękuję za wytknięcie i poprawienie moich błędów oraz naprostowanie informacji w tym temacie. 

 

Co do ogółu moich wypowiedzi postaram się zrewidować czy nie strzeliłem jakiegoś byka. Aczkolwiek jeśli takiego popełniłem to wolę o takie zbesztanie pod wypowiedzią aniżeli takie podsumowanie bo jednak staram się takich błędów nie popełniać i zaglądam zawsze do tematów w których się udzieliłem czy nie ma tam  odpowiedzi bądź właśnie takiej reprymendy która to zdarzyła się po raz pierwszy.

////

Jeśli chodzi o Sata II/III w aspekcie SSD, to jeśli już nawet mamy MOBO z SATA III to trzeba zwrócić uwagę na kabel. Ostatnio znalazłem ciekawy test na ten temat:

http://www.videotesty.pl/artykul/271/Czy-Kabel-SATA-ma-znacznie-SATA-3-vs-SATA-2-TEST/

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...