Skocz do zawartości

RAM, taktowanie/a problem


Recommended Posts

Witam!

 

   Dzisiaj po zrobieniu testu wydajności mojego PC najnowszym 3DMark'iem zauważyłem iż taktowanie mojego RAM'u się "prawdopodobnie" nie zgadza co do czego nie mam pewności. I to jest głównie mój problem. Chodzi mi tutaj o to czy taktowanie DRAM jest tym samym taktowaniem jakie się podaje w info danej pamięci czyli 1600 MHz w moim przypadku [ Kingston KHX1600C9D3B1/4G | 4GB DDR3 - 1600 CL9 240 ]. I jeśli owszem, taktowanie mojego RAM'u jest złe to jak to naprawić? (po prostu wejść w bios i przestawić etc?).

 

   Jeśli chodzi o pamięci RAM to jestem kompletnym "laikiem" i sprawę próbowałem sam rozwiązać jakieś... 5-6 miesięcy temu ale chwile po rozpoczęciu poszukiwania odpowiedzi na swoje pytanie... poległem i zapomniałem, do dzisiaj. Być może problemu w ogóle nie ma, i robię z igły widły co wynika z mojej niewiedzy, ale chce mieć pewność. Z góry dziękuje za cenne minuty waszego życia poświęcone pomocy mojej "głupiej" osobie...

 

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/rl/ec/5t/5h3nvv.jpg

 

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/jg/nj/9m/sciypl.jpg

Edytowane przez Kirvis
Link to post
Share on other sites

Ram masz ustawiony na 1333Mhz, a 667Mhz to okolice połowy, zawsze tak będzie. Jeżeli chcesz zmienić taktowanie musisz wejść do Bios'u i ustawić ręcznie.

 

Dzięki wielkie za info =] RAM przetaktowany jak na razie brak jakichkolwiek problemów.

 

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/4k/kq/fu/q7xiu1.jpg

 

Nie wiem jaką  masz płytę ale poszukaj w biosie opcji XMP i ją włącz.

 

Moja płyta główna jest na pierwszym screen'ie nad RAM'em. Jeśli chodzi o automatyczne podkręcanie*/optymalizowanie np RAM'u etc? Nie znalazłem żadnej takiej opcji w BIOS'ie odnośnie tego ale przetaktowałem RAM na te 1600MHz i jak już wspomniałem nie mam na razie jakichkolwiek problemów =] I jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za info =] RAM przetaktowany jak na razie brak jakichkolwiek problemów.

 

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/4k/kq/fu/q7xiu1.jpg

 

 

Moja płyta główna jest na pierwszym screen'ie nad RAM'em. Jeśli chodzi o automatyczne podkręcanie*/optymalizowanie np RAM'u etc? Nie znalazłem żadnej takiej opcji w BIOS'ie odnośnie tego ale przetaktowałem RAM na te 1600MHz i jak już wspomniałem nie mam na razie jakichkolwiek problemów =] I jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc.

Bios UEFI a sądzę że taki masz 

zakładka OC TWEAKER

load X.M.P. setting

Link to post
Share on other sites

Ram masz ustawiony na 1333Mhz, a 667Mhz to okolice połowy, zawsze tak będzie. Jeżeli chcesz zmienić taktowanie musisz wejść do Bios'u i ustawić ręcznie.

 

Nie do końca jest tak jak napisałeś, wprowadziłeś go tylko w błąd. To co podaje smark to nie jest połowa częstotliwości z jaką pracuje RAM. Nawet jak zmieni w Biosie na 1600MHz to w smarku nie wyświetli się 800...

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Smark pokazuje to co jest w SPD a każda szybsza pamięć i tak jako ustawienia domyślne w SPD ma zapisane 1333 czyli 667Mhz. Najlepiej sprawdzać w CPU-Z w zakładkach Memory i SPD można tam się również dowiedzieć jakie są timingi naszych pamięci oraz czy np. wykorzystują XMP.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pokazuje dokładnie połowę, ze względu na DDR SDRAM - Double Data Rate , która w odróżnieniu od poprzedniego interfejsu SDRAM, potrafi wysyłać dane zarówno podczas wzrostów jak i spadków sygnału zegara, przez co z ukazywanych 800Mhz faktyczni jest aż 1600Mhz.

Resztę wyjaśnili koledzy. 

Link to post
Share on other sites

W kwestii formalnej bo widzę, że nawet "eksperci" się tu mylą. Pamięć DDR do przesyłania danych owszem wykorzystuje wznoszące i opadające zbocze sygnału zegarowego niemniej nie zmienia to jej taktowania. Czyli np. pamięć DDR3 800Mhz ma taktowanie cały czas 800Mhz a nie 1600Mhz. 1600 to jej teoretycznie maksymalne możliwości przesyłania danych i wyrażane jest w MT/s a nie Mhz. Dlatego też w oznaczeniach pamięci nie piszemy np. DDR3 1600Mhz, poprawnie jest DDR3 800Mhz lub DDR3-1600 lub PC3-12800 :mlotek: .

Edytowane przez currahee
Link to post
Share on other sites

1600 to jej teoretycznie maksymalne możliwości przesyłania danych i wyrażane jest w MT/s a nie Mhz

Tu masz słuszność, bo faktycznie koniec końców chodzi o wyrażenie przepustowości.

 

Co do reszty, jednak wszystko się zgadza, choć wyraziłem się mało skrupulatnie a bardziej obrazowo - 2x 800Mhz się zgadza, co teorii daje to tyle co te wywoływane "1600Mhz" (czyli 1600MT/s - łączną przepustowość tych z 2x 800Mhz) i o ukazanie tego zjawiska, a właściwie jego pochodzenia, chodziło.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...