Skocz do zawartości

Regulacja wentylatorów w komputerze


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez baq44,

Recommended Posts

Witam posiadam obudowę Brutus 410 oraz płytę główna MSI Z77A-GD55 i wentylatory:

2x  

http://e-spawalnictwo.com.pl/pl/wentylator-bestfan-wentylator-92x92x25-mm-12v-slizgowe-30dba-3-pin.html

oraz 2x  

http://allegro.pl/show_item.php?item=2942518982

 

Chciałbym regulować ich moc tylko nie wiem jak, w płycie głownej w biosie można regulować tylko wentylatory 4pin co mam podłaczone chłodzenie boxowe tak, a ja posiadam 3pin do płyty podłączone i molex 4 do zasilacza.

 

Prosiłbym o poradę jakim programem albo co kupić aby wszystko pieknie można było regulowac bo z max szybkością bym nie chciał aby chodziły. 

Moze jakis przedni panel ktory by mi odpowiadał -aby dało sie wszystko pięknie podłaczyc.

Edytowane przez znanyf
Link to post
Share on other sites

Panel do sterowania wentylatorami to dodatkowy koszt, poza tym podłączysz tylko te dwa wentyle z wtyczką 3 pin ( ew. wtyczka 2 pin - ale bez monitoringu obrotów ). Te które masz na molex, możesz spróbować podłączyć na niższe napięcie we wtyczce molex :

http://imageshack.us/photo/my-images/268/4ebb0e9f9c31cc0f.jpg/

Jeżeli nie masz doświadczenia, lepiej się za to nie zabieraj. Przy złym podłączeniu możesz doprowadzić do zwarcia, poza tym takie podłączenie może również doprowadzić do zwarcia w przypadku awarii wentylatora ( dotyczy to również tego co masz obecnie ).

Podaj również dokładny model płyty głównej, być może jest możliwość sterowania tymi wentylatorami na 3 pin.

Generalnie jeżeli dysponujesz jakimś budżetem, dobrze byłoby te wentylatory wymienić na coś choć trochę markowego. Nie trzeba od razu wydawać majątku - na pewno coś doradzimy.

Link to post
Share on other sites

Płyta: msi z77a-gd55



Od wentylatora idzie 2 kable czarny i czerwony - czyli jak podłącze do wtyczki molex to beda chodzily na 5V tak? - dopatrz na zdjeciu z allegro bo mam własnie takie, A te 3 pinowe to orginalne z brutus 410.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Ok, to nie ma problemu. Wentylatory 3 pin, podpinasz do płyty głównej do złącz 4 pin ( 3 pin pasuje do nich ) - FAN 1 i FAN 2. Sterujesz nimi spod biosu, zakładka "hardware monitor", możesz ustawić na auto lub na sztywno %. Te pozostałe dwa podpinasz pod molex, tak ja rysunku który wstawiłem wyżej. Masz tam dokładnie rozrysowane który przewód gdzie przy jakim napięciu.

Edytowane przez baq44
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

w biosie juz widziałem to sterowanie ale nie byłem pewien czy moge podpiąć 3 pin do 4 pin :] 

jak sie uda to napisze ;,


 

@Edit

zabieg zakończony powodzeniem- 2x do płyty 3 pinowe wentylatory na auto pracuja z 900 RPM, przy wiekszym obciążeniu automatycznie sie zwiekszaja, A na molex 2x pracujace na napieciu 5V chodza z 1350RPM - A wiec całkiem cicha konstrukcja.

Temat do zamknięcia.

Dzięki

Edytowane przez znanyf
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...