Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

przymierzam się do kupna nowego komputera i tym razem chciałem to zrobić porządnie ;)

Opierając się na http://forum.benchmark.pl/topic/37530-polecane-zestawy-komputerowe/ jako bazę wybrałem zestaw opisany jako "Przeznaczenie: Obróbka zdjęć/wideo - Do 3500 zł" aczkolwiek będę potrzebował małych modyfikacji.

Najpierw krótka charakterystyka mojej pracy:

  • nie gram w gry
  • nie oglądam filmów
  • komputera używam do web developmentu (więc serwery, firefox z firebugiem, OpenOffice, dużo pomniejszych programów utilisowych )
  • na chwilę obecną na komputerze mam zainstalowne:
    • główny system operacyjny ubuntu - używany tylko po to żeby odpalić VirtualBoxa

      # i potem wirtualki na VirtualBoxie:
       
    • ubuntu serwer (obecnie ma przydzielone 512MB ramu i jest ok - choć pewnie na przyszłość będzie potrzeba dania mu z 1GB)
    • ubuntu desktop - nazwijmy je "robocze" - używam go jako główną stację
      roboczą (obecnie ma przydzielone ~1300MB ramu - jest to zdecydowanie za
      mało!!! - 4GB ramu to raczej minimum jakie powinna mieć - 8GB było by ok)
  • obecnie cały dysk mam szyfrowany (mam prompt o klucz przy bootowaniu)
  • często robię backup wirtualek (~40GB) na zewnętrzny dysk podpięty przez
    USB (obecnie zajmuje to 30minut i komp jest w tym czasie nieużywalny)

Co boli w moim obecnym PC:

  • mam 4GB ramu i jako, że na Virtualboxa w praktyce nie da się dać więcej
    niż 50% ramu to na tym ubuntu "robocze" mam 1,3GB ram więc często
    wchodzi na swapa i jest dramat!
  • mam dwa rdzenie (oznaczone jako: model name: Intel® Celeron® CPU
    E3400 @ 2.60GHz) no i niestety firefox (z odpalonym firebugiem) zapycha
    procka na 100% i jest dramat 2.

Co oczekuję od nowego zestawu:

  • wydajności w aplikacjach!
  • docelowo chciałbym sobie podłączyć drugi monitor i z tego co wiem
    potrzeba wtedy kupić kartę graficzną (wtedy jeden monitor podpinam do
    zintegrowanej a drugi do tej zwykłej) czy tak? Czyli komputer musiałby
    sobie poradzić z wyświetlaniem conajmniej 2 x 1680x1020
  • dotychczas zawsze po jakimś czasie okazywało się, że potrzebuję więcej
    ramu ale moja płyta głowna na to nie pozwalała (miała dwa sloty lub
    niski limit ilości ramu) dlatego chciałbym żeby była możliwość dodania w
    przyszłości np następnych 16GB (a może nawet i więcej niż 32GB)
  • obudowa najlepiej czarna matowa (na blyszczacej widać mocno kurz) z
    minimum jednym usb z przodu bez żadnych fiziu-miziu światełek czy innych
    udziwnień - kształtu.
  • docelowo chcę mieć uruchomioną kolejną wirtualkę z windows xp (będzie
    potrzebowała 1GB max 2GB ramu) - może z win 7 (ale wtedy pewnie będzie
    potrzeba minimum 2GB)
  • chciałbym móc odpalić eclipsa na tym ubuntu "robocze"
  • OC mnie nie interesuje


Więc:

   
Dysk mam z obecnego komputera - SSD OCZ-VERTEX2 60GB - tyle pojemności mi starcza

 

- -- --- ----- --- -- -


Całość wyjdzie około 2600zł. Spokojnie mógłbym wydać z 1000zł więcej ale nie udało mi się tego rozkminić co ewentualnie mógłbym podkrecić.

Czy taki konfig ma sens? ;)

Pozdrawiam,
Krzysztof



 

Link to post
Share on other sites

obudowa do zmiany. chlodzenie do niej nie wejdzie a poza tym buda jest slabej jakosci.

http://www.arest.pl/konfiguracja-659196

nie widzialem czy hdd tez potrzebujesz, wiec dalem.

Tu mocy Ci nie zabraknie ;)

2 monitory podpinasz pod jedna karte. masz tam do wyboru dvi, hdmi, display port.

Edytowane przez wujashek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam.

 

Niedawno załozyłem podobny wątek: http://forum.benchmark.pl/topic/73733-cichy-i-wydajny-zestaw-do-3k-bez-grania/

Też składam komputer pod linucha i do wirtualek.

 

 

docelowo chciałbym sobie podłączyć drugi monitor i z tego co wiem potrzeba wtedy kupić kartę graficzną (wtedy jeden monitor podpinam do zintegrowanej a drugi do tej zwykłej) czy tak? Czyli komputer musiałby sobie poradzić z wyświetlaniem conajmniej 2 x 1680x1020

 

W tym wypadku nie potrzebujesz dedykowanej karty graficznej. Według specyfikacji Intela, procesory graficzne 7-mej generacji obsłużą do 3 monitorów. Płyta główna MSI Z77A-G43 natomiast da radę obsłużyć 2 monitory - HDMI+DVI, DVI+VGA albo VGA+HDMI.

Dlatego odpuściłbym sobie dedykowaną grafikę. Jeśli zdecydujesz się na 3770K to zintegrowany HD4000 wystarczy w zupełności.

 

Jednak upewnij się, przeglądając np. fora ubuntu, czy uruchomisz taką konfigurację bez problemów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za info!

 

Czyli jednak odjąłęm kartę graficzną i użyłem i7-3770

 

Płyty nie zmieniałem (na  G45 lub GD55) bo nie wiem czym się różną w praktyce (na moje laickie oko wyglądają podobnie)

 

http://www.arest.pl/konfiguracja-659269

 

Drugi monitor dokupię sobie dopiero jak przetestuję w realu (aczkolwiek nie znalazłem na googlu żeby ktoś miał problem z tą płytą pod ubuntu ;)



Ok - jutro chcę kupić zestaw i zaczynam się łamać czy zamiast "MSI Z77A-G43" nie dorzucic do G45 lub GD55 ?

 

... mógłby mi ktoś doradzić cz to się opłaci?

Edytowane przez krzysztof-b
Link to post
Share on other sites

Od siebie tylko dodam że skoro nie robisz OC to potrzebne Ci takie ogromne chłodzenie? Fortis a nawet Fera firmy Silentium PC spokojnie by Ci wystarczyła. Przy ewentualnym przepakowywaniu, robieniu coś w środku kompa "nadmiar" chłodzenia może Ci tylko utrudniać życie ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Witam


od około miesiąca użytkuję mój ukochany zestaw więc przyszła pora na małe podsumowanie:

 

  • dwa monitory na w/w zestawie na Ubuntu uruchomiły się i działają bezproblemowo

  • jest problem przy uruchomieniu maszyn wirtualnych po uśpieniu/obudzeniu komputera - zajmują 100% czasu procesora :(  nie udało mi się na razie obejść tego problemu

  • wygląda, że winki 3 do pełnego działania potrzebuje coś zainstalować przy czym jak mówi instrukcja instalator jest pod windowsa więc nie mogłem go przetestować


poza tym - "zestaw rakieta" w porównaniu ze starym :)

 

Dziękuję wszystkim za pomoc przy jego skonfigurowaniu!

 

Pozdrawiam,
Krzysztof

 

Ps. tego arest.pl polecam - pracownik który go montował zadzwonił się dopytać czy to nie pomyłka, że nie ma dysku - wysłali też bardzo szybko (na drugi dzień)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...

Witajcie, chcę skonfigurować sprzęt do takich samych zastosowań , moim podstawowym systemem jest linux  a na vboxie chce uruchamiać jednocześnie win7  i osX   (niby nie mam konieczności używania 3 na raz, ale chciałbym żeby była taka możliwość bez odczuwalnego 'przymulania' )

 

ram - zakładam że będzie to min 16GB  , ale może warto mieć możliwość rozbudowy , i tutaj mam do Was pytanie

 

jaką platformę/procesor wybrać  , czy  intel/i7  czy  amd/fx-8? fx-9?   żeby mieć jak największy zapas mocy i była ona najlepiej na takich virtualkach wykorzystana  ?

Link to post
Share on other sites

2.5-3k? Moze więcej w razie potrzeby. Najpierw chciałbym sie dowiedzieć która atchitektura jest. wydajniejsza - jeśli Intel to czy warto myslec o używanych 6rdzeniach ht przy starszym procku 5450 (chyba) .
Jako dysk systemowych chcalbym jakies 128Gb(edit- SSD) x2 w raid1 - to tak pod kątem płyty.
Czy przy vbox'ie taktowanie pamieci bedzie miało znaczenie? Nastawiac się na 1600 up?

Edytowane przez shikataganai
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...