Skocz do zawartości

SilentumPC Fortis HE1225 [opinie, modyfikacje i inne ciekawe informacje]


Recommended Posts

Temat został stworzony do dzielenia się spostrzeżeniami, i opiniami o tym coolerze.

 

Fortis HE1225 jest topowym schładzaczem procesorów firmy SilentumPC, składa się on z pięciu 8mm heatpipe'ów(z tego 2 w ogóle nie stykają się z procesorem) w technologi High Efficiency to znaczy że heatpipe'y stykają się bezpośrednio z procesorem. W komplecie znajduję się jeden 120mm wentylator, razem w zestawie znajdują się również mocowania dla drugiego wentylatora

 

SilentiumPC Fortis HE1225 posiada szeroką kompatybilność (LGA 775/ 1155 /1156/ 1366 oraz AMD 754/939/ 940 /AM2 /AM2+ /AM3/AM3+/FM1) oraz mieści się do obudów o szerokości większej bądź równej 185mm, czyli większości obecnych na rynku.

 

Dane Techniczne:

  • Wymiary całości: 131x 103x 153 mm
  • Wymiary radiatora: 131x 72x 153 mm
  • Wymiary wentylatora: 120x 120x 25 mm
  • Waga z wentylatorem: 858g
  • Łożysko: Hydraumatic
  • Napięcie: 12V
  • Prąd: 0.03 ~ 0.08 +/- 0.02A
  • Przepływ powietrza: 29,30 ~ 55,01 CFM
  • Poziom hałasu: 9,6 ~ 21 dB/A
  • Ilość obrotów: 750 +/- 200 ~ 1500 +/-10%
  • Żywotność: 50.000 h
  • Wtyczka: 4Pin PWM
  • Gwarancja (m): 24

Jest to dość często polecany produkt a to ze względu na polską markę i dobry stosunek ceny do wydajności schładzania, ale jak każdy produkt i ten ma wady przede wszystkim dwa niewykorzystywane heatpipe'y, i przeciętny wiatrak aczkolwiek z funkcją regulacji obrotów.

 

Źródło danych: http://www.silentiumpc.com/fortis-he1225/

 

 

Zbyt cienka warstwa pasty termo przewodzącej widać "łysawe miejsca" i brak wypełnień w szczelinach pomiędzy heatpipe a aluminiowym blokiem. Przy okazji widać dwa niewykorzystywane heatpipe'y.

 

 

 

http://img823.imageshack.us/img823/9607/dscf0012du.jpg

 

 

 

Moja mała modyfikacja polegająca na zamontowaniu małego wiatraczka na radiator bloczku aluminiowego.

 

 

 

kabel w kolorach germanii!

http://img811.imageshack.us/img811/5313/dscf0016zd.jpg

http://img854.imageshack.us/img854/4499/dscf0018f.jpg

http://img837.imageshack.us/img837/6100/dscf0020w.jpg

http://img707.imageshack.us/img707/1373/dscf0022az.jpghttp://img43.imageshack.us/img43/4849/dscf0025mc.jpg

 

 

 

Edytowane przez Balrogos
Link to post
Share on other sites

Przed ostatnia fota, brakuje nakrętek. Powinny stykać MB, tak ażeby backplate samoistnie nie wypadał. 

 

http://www.silentiumpc.com/images/instrukcja_fortis/8.jpg

Edytowane przez MiK86
Link to post
Share on other sites

No patrz w instrukcji się nie dopatrzyłem że trzeba tam takie coś przykręcić widocznie nie są złe rysunki bądź za małe.

 

Co do kręcidełka szczerze nie sprawdzałem o ile temp zeszła jak wstanę to sprawdzę jakie temp są z i bez w IDLE i w STRESS. W ogóle kręcidełko śmiga 7100rpm i głośnością nie odstaje za bardzo od 120mm i 140mm wymontowane ze starej płyty głównej MSI Neo2-S :)  chłodzenie chipsetu.

Edytowane przez Balrogos
Link to post
Share on other sites

Moja uwaga na temat nakładania pasty - na początku trzeba nałożyć na podstawę pastę i zgarnąć ją jakąś kartą tele lub czymś podobnym w poprzek rurek tak żeby pasta została tylko w szczelinach między rurkami a podstawą, potem normalnie nałożyć pastę na procesor.

Druga sprawa dużo daje dołożenia drugiego wentylatora. U mnie temp spadła o około 5 stopni.

Edytowane przez CoreDuo
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fortis HE1225 jest topowym schładzaczem procesorów firmy SilentumPC, składa się on z pięciu 8mm heatpipe'ów(z tego 2 w ogóle nie stykają się z procesorem) w technologi High Efficiency to znaczy że heatpipe'y stykają się bezpośrednio z procesorem.

Te 2 heatpipy nie stykają się z procesorami intela 1155 i 1156 W przypadku AMD (993,AM2,AM2+,AM3,AM3+) Oba dotykają procesora ale tylko do połowy(każdy z nich dotyka polową swojej szerokości). A co do pasty to coolery z heatpipami stykającymi się bezpośrednio z procesorem maja lepszą wydajność na gęstych pastach takich jak na przykład STG-2

Edytowane przez Hooligans1293
Link to post
Share on other sites

Instrukcja do montażu to o kant d*py zrobić. Sam siedziałem i zastanawiałem się jak to zmontować. Gdzieś na stronie producenta jest lepsza. Zamontowałem na 4 komputerach to chłodzenie, cisza, spokój i niskie temperatury. OC na i5-2500K do 4,5 ghz. No i te nakrętki kolega powinien dokręcić :)

Link to post
Share on other sites

Instrukcja do Fortisa to pomylka... Z kumplem we dwojke nie do konca lapalismy jej sens :D Widocznie moje 5letnie doswiadczenie w elektronice i jego skonczona polibuda to zamlo, by zrozumiec, co autor mial na mysli ;)

Dwa zewnetrzne heatpipe'y dotykaja polowicznie FX'a 8350. Do tego wybralem Arctic SIlver 5 (Zalman STG-2 bylby lepszy, ale wyszedl, a potrzebowalem czegos na juz). Ogolne wykonanie Fortisa na +, biorac pod uwage cene. 

Dla pedantow papier wodnoscieralny i dokladna polerka podstawki, bo ona nie jest idealnie gladka...

 

Druga sprawa dużo daje dołożenia drugiego wentylatora. U mnie temp spadła o około 5 stopni.

Wlasnie planuje cos takiego zrobic. Oryginalnego wentyla dac jako wyciagowy z cooler'a, a jako podstawowy nawiew dac Enermax'a Silence PWM. Niewiele glosniej, a przewiew wiekszy... Za 50 zl., to chyba dobra modyfikacja, jesli tylko naprawde zejdzie te 5 st.C :)

Ciekawi mnie ten maly wypierdek na radiatorze - szybko sie kreci, ale jest strasznie maly, wiec czekam na jakies wyniki, czy jego montaz dal pozytywny efekt... 

 

Cena, wydajnosc i dobrze dobrany wentylator na mocne 5! Montaz juz co najwyzej na 4 :)

Link to post
Share on other sites

@ UP

Jak w przypadku każdego coolera CPU więc co jest tutaj takiego niezwykłego? ;)

Dokładnie to samo, co w przypadku każdego coolera, którego waga przekracza 1 KG. ;)

 

(no i oczywiście nie każdy cooler, z dwoma wentylatorami przekroczy wagę 1 KG)

 

ps. jaka powinna być max waga coolera wg. specyfikacji Intela? do 0,6 KG czy mniej? Na jednym forum znalazłem info o 448g (http://www.tomshardware.co.uk/forum/233061-11-cooler-weight) - ale to info z 2007 roku. Jedyne info jakie znalazłem na stronie intela to :

The boxed processor fan heatsink will not weigh more than 450 grams.

... znalazłem to w papierze dotyczącym socket 1155.

Edytowane przez Kyle_
Link to post
Share on other sites

Straszne, moj komputer utyl :D A myslalem, ze kazdy zapelniony GB dysku powoduje, ze jest ciezszy, nie pomyslalem o wentylatorach ;)

 

Dokupilem Enermax'a T.B. Silence PWM do Fortisa, ktory ma byc podstawowyw nadmuchujacym, a oryginalny jako wydmuch z cooler'a. I teraz mam maly problem.

Otoz oryginalny jest podlaczany do 4pinowego zlacza CPU_FAN i sterowany na biezaco PWM. Niestety po wrzuceniu Enermax'a okazuje sie, wentylator z Fortisa ma zbyt krotki przewod, by moc go podlaczyc gdzie indziej, za to Enermax ma wystarczajaco dlugi kabel, by podlaczyc go do tajemniczego zlacza 4pin SYS_FAN2. I teraz moje pytanie - jak bylby sterowany Enermax?

Czy PWM dzialaloby dokladnie tak, jakby byl podlaczony do CPU_FAN? W skrocie - czy CPU_FAN i SYS_FAN2 sa dokladnie takimi samymi zlaczami, tylko maja inna nazwe?

Edytowane przez st4lk3r
Link to post
Share on other sites

Tak, oba mogą być sterowane automatycznie. Jednak podpięcie ich pod dwa różne złącza daje możliwość ustawienia im różnych parametrów pracy, co niekiedy się przydaje.

Zalezy mi, by dzialaly rownoczesnie - oba maja po 1500 obrotow, podobna glosnosc, wiec podpiecie glownego Enermax'a pod SYS_FAN2 i Mistrala z Fortisa pod CPU_FAN  bedzie dla mnie optymalne bez wlasnego sterowania, choc wiem, ze do tego wystarczylby SpeedFan  :)

Edytowane przez st4lk3r
Link to post
Share on other sites

@ Kyle_

Naprawdę nie wiem dlaczego jesteś wrażliwy na punkcie wagi coolerów CPU. Rozumiałbym Twoją obawę np. przy miedzianej Ninja, True Copper lub HR-02 Macho Copper ale w przypadku coolerów aluminiowych z porządnym montażem (z bardzo rozłożystym backplate'm) nic się nie stanie dopóki nie będziesz kopał obudowy komputera ;)

Link to post
Share on other sites

Podepnę się pod temat, chciałbym lekko zmodyfikować mojego fortisa, mianowicie zamiast stockowego wentylatora założyć dwa takiehttps://www.cooling.pl/enermax-uctb12p-tb-silence-120mm-pwm,produkt,553012.html czy jest to dobry wybór ?? zależy mi na kontroli obrotów z poziomu płyty głównej żeby bez obciążenia było cichutko

Przecież ze stockowym wentylatorem Fortisa też możesz to zrobić ;) Wystarczy tylko ustawić w BIOSie pracę wentylatora ;)

Link to post
Share on other sites

Wiem i mam tak ale chciałem dołożyć drugi a najlepiej 2 takie same a ten fortisa zostawić w obudowie tylko ciekawi mnie jak była by różnica w temperaturach pomiędzy jednym stockiem a dwoma enermaxami bo jeśli jest to kwestia 1-2 stopni to o kant pupy taka wymiana

Link to post
Share on other sites

I jak się okazało ilość pasty była dobra, metody nakładania pasty w X na CPU czy smarowania po coolerze kartą płatniczą rezultatu nie przyniosły, najlepszym sposobem okazało się rozsmarowywanie pasty na CPU przy pomocy palca wskazującego w poprzek.

 

Za mało pasty żle za dużo też żle trzeba samemu zobaczyć metodą prób i błędów jaka ilość jest najlepsza czyli rozkrecić chłodzenie dodać pasty i wytestować Tempy

 

 

 

http://img823.imageshack.us/img823/9607/dscf0012du.jpg

 

 

 

Fortis 1255HE 2x Wenty.

Intel Core i5 3570K 3.4ghz

CPU podgrzewałem na Intel Burn Test

Temp MAX sprawdzałem kilkukrotnie programem Core Temp

 

Używałem gęstej pasty przeznaczonej do coolerów z direct heat pipe o przewodności 7.5 W/m-K.

 

Rdzeń#0

Rdzeń#1

Rdzeń#2

Rdzeń#3


No pasta (no pasta tylko sos)
65
69
65
67

Cpu Pasta Only (pasta rozsmarowana palcem :) )
48
55
48
52

Pasta karta cooler (pasta rozsmarowana na coolerze przy pomocy karty)
50
55
48
53

X-Pasta CPU (X-Pasta:The Last Stand)
54
59
53
58

Mass Pasta (Przekroczenie krytycznej ilości pasty na cpu wylewała się za brzegi)
50
55
48
53

 

A pasty rzadkie są dobre ale dla wypolerowanego jednolitego coolera.

 

 

Co daje zamontowanie dodatkowego wiatraka w fortisie?

 

Turbinka 0-1
77 75
87 84
88 83
84 81

Turbinka 1-1
76 75
87 83
85 82
82 80

 

Co do dodatkowego wiatraczka 40x40mm zamontowanego na radiatorze daje on osobie znać dopiero jak układ chłodzenia się "zapełni" czyli rozgrzeje(kilku godzinne grzanie :D) wtedy zyskujemy około 3-4 stopni mniej.

 

Co można jeszcze zrobić w Fortisie? iść do sklepu kupić masę różnej grubości wodnych papierów ściernych zaopatrzyć się najlepiej w gładki metalowy stół albo taflę szkła na którym będziemy machać radiatorem w celu wygładzenia frezów :)

Link to post
Share on other sites

 

Co można jeszcze zrobić w Fortisie? iść do sklepu kupić masę różnej grubości wodnych papierów ściernych zaopatrzyć się najlepiej w gładki metalowy stół albo taflę szkła na którym będziemy machać radiatorem w celu wygładzenia frezów

 

To mozna zrobic w kazdym coolerze :) Trzeba tylko duzo cierpliwosci i precyzji,. Ja takie cos praktykowalem, gdy zakladalem kiedys Pentagrama 80 Cu na starego, dobrego GF 6600...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...