Skocz do zawartości

Kilka praktycznych porad odnośnie back-up'u systemu


Recommended Posts

Najpraktyczniej jest podzielić dysk na partycje i ok. 40-50GB przeznaczyć na system oraz programy. Foldery użytkownika, pamieć wirtualną i inne duże pliki przenieść na inną, by uniknąć zapychania backup'u zbędnymi i dużymi plikami.

Po instalacji czystego systemu zainstalować wszystkie sterowniki, podstawowe programy, narzędzia, wybrany soft do backup'u, skonfigurować ustawiania systemu do naszych potrzeb i przeprowadzić aktywację. Na etapie, systemu gotowego do pracy, można przeprowadzić backup kompletnej partycji, do którego można powrócić w razie problemów lub awarii.

Warto tworzyć backup na różnych etapach. Np. czysty system ze sterownikami i aktywacją; system dodatkowo z kompletnym zestawem narzędzi to pracy, itd.

Dla kompletnego systemu najlepiej przeprowadzać backup partycji, a dla folderów użytkownika - backup plików/folderów - ze względu na to, że pliki użytkownika zmieniają się cały czas, w ciągu pracy systemu.
Przed przywracaniem systemu zawsze należy wykonać backup folderów użytkownika.

Do tych zadań dobrze nadaje się easeus backup, który jest darmowy do użytku domowego. Pozwala na tworzenie obrazów całych partycji oraz kopii wybranych folderów. Dodatkowo pozwala na bardzo wydajną kompresję tworzonych kopii. Obraz gołego system (ze sterownikami) zajmuje ok. 6-7GB. W przeciwieństwie do funkcji 'odświeżania systemu win 8', easeus posiada optymalizację pod SSD.

http://www.todo-backup.com/products/home/free-backup-software.htm

Nawyk tworzenia kopii zapasowych pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu i nerwów. W razie awarii dysku lub SSD, zawsze można odtworzyć na innym dysku kompletny system gotowy do pracy.

* 'Foldery uzytkownika' to po prostu folder zawierający profile wszystkich kont użytkowników systemu.

W większości przypadków  - C:\Users.

Warto pamiętać o tym, że system, w którym brakuje np. folderu 'moje dokumenty' i innych, nie będzie działać poprawnie i nie da się w nim nawet otworzyć eksplorera windows.

Edytowane przez saddam
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Z całym szacunkiem, ale 40-50GB na system z Win7 to troszkę za mało moim zdaniem. Sama siódemka zjada mi już 30GB dodając do tego aplikacje, raczej się przekroczy 60GB. Warto się zastanowić i dopasować pod siebie partycję systemową.

 

Ale jak najbardziej plus.

 

Od siebie dodam, że Moje dokumenty trzymam na dropboksie i synchronizuję z laptopem służbowym. Tylko jakieś bardzo ważne pliki, trzymam tylko lokalnie na dysku + kopia na pendrive.

 

Można też pobrać Hirensa, który ma Acronis True Image - program umożliwiający tworzenie obrazu wybranej partycji. Lepsze od ntbackup, bo wspiera kompresję.

Edytowane przez pwojciech
Link to post
Share on other sites

Oczywiście wielkość partycji systemowej zależy od tego, czym się zajmujemu. Jednak po wyłączeniu hibernacji oraz pamięci wirtualnej 50GB wystarczy dla więksości użytkowników. Mała partycja systemowa przyspiesza backup.
U siebie mam zajęte 40GB z 50GB dostępnych. Folder windows waży 22GB, a w 18GB mieści się kilka ciężkich pakietów narzędzi do pracy i wszystkie drobniejsze programy.

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za poradnik, jutro z pewnością sformatuję komputer i zrobię backup według Twoich zaleceń. ;) Co do wielkości, zawsze miałem 50GB na partycji systemowej, a na D miałem pozostałe ok. 400GB. Zawsze starczało i zostawało ok. 5-10GB na systemowej. :)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli to jest porada na temat back-up'u to dlaczego nie wspomniałeś, że kopie zapasową powinno się trzymać na innym dysku a nie partycji, a najlepiej to połączyć dwa dyski w RAID-1 i na nich trzymać ważne dane. Dla mniejszych plików - dokumenty, arkusze, etc. warto używać DropBox'a jak zauważył kolega pwojciech.

Link to post
Share on other sites

Takie rzeczy są oczywiste i nigdzie też nie ma słowa o przechowywaniu backup'ów na tym samym dysku. Ogólnie te porady były skierowane do kilku forumowyczów z shoutboxa, jako kontynuacja rozmowy i całość została napisana właśnie w tym kontekście.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...