Skocz do zawartości

NOWY KOMPUTER SIĘ NIE URUCHAMIA / CIĄGŁY REBOOT


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wujashek,

Recommended Posts

Witam,
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że rozpoczynam temat,

który możliwie, był już tutaj poruszany

lecz mimo wszystko potrzebuję Waszej pomocy, bo nie mogę, nie potrafię
sobie poradzić z jedną czynnością. Otóż zakupiłem dosłownie parę dni
temu 4 nowe elementy PC'ta (ramy, płyta główna, procesor i zasilacz)
Każdy element mojego zestawu ma 3-letnia gwarancję, była tylko jedna
rzecz ze starszych podzespołów bazowych, którą zostawiłem stwierdzając,
że nie opłaca mi się jeszcze wymieniać - karta graficzna. Złożywszy
komputer w całość napotkałem straszliwie irytujący, jak również,
niepokojący problem.
Komputer NIE uruchamia się, ale w takim
znaczeniu, że ekran jest czarny, BIOS się nie ładuję i po krótce
następuje restart komputera.... Dzieje się to za każdym razem, kiedy
próbuję go uruchomić. Z początku myślałem, że płyta główna i magistrala
PCIe nie jest kompatybilna wstecz - mówiąc prościej, płyta (chip. INTEL
z68) z PCI-express w wersji 3.0 NIE OBSŁUGUJE kart graficznych z
magistralą w wersjach niższych niż 3.0 (mój Radeon ma PCIe 2.0) Ale moje
przypuszczenia okazały się błędne po wykonaniu paru telefonów, wtedy
dowiedziałem się, że wszystkie nowe płyty są kompatybilne wstecz z
magistralami PCI i PCIe. Problem niestety dalej nie ustępuje. Ktoś na
forach zamieszcza informacje, że to karta graficzna jest wadliwa, ktoś
inny, że ramy, a najwięcej osób wini zasilacz... z tym, że mój Radeon HD
4850 512MB (niereferencyjny)
wyświetla błędy d1601 i d1602 czyli 1.
karta się przegrzewa 2. występuje problem z dostarczeniem energii przez
6pin'ową wtyczkę. Nigdy wcześniej nie miałem podobnego problemu i jest
to niemożliwe, po wyłożeniu (DZIAŁAJĄCEJ) karty graficznej na 3 dni ze
starej płyty głównej i po 3 dniach zainstalowanie na nowej płycie
głównej, ażeby ona uległa uszkodzeniu. Próbowałem też kombinować z
kośćmi pamięci ale też było bez zmian. Zatem co powinienem zrobić? Co
może być przyczyną? Pragnę dodać, że instalując inną kartę graficzną
[też Radeona (x1300)] komputer przestaje się restartować, ale ekran jest
nadal czarny i z dźwięku dysków mogę wywnioskować, że również BIOS stoi
w miejscu.

PS obie karty graficzne są sprawne - przed chwilą sprawdzone na pre-upgradeowanym sprzęcie.

Poniżej przedstawiam szczegółową specyfikację sprzętową komputera:

GIGABYTE GA - Z68AP-D3 rev. 2.0 (ivy bridge s.1155)
KINGSTON HYPERX GENESIS 1600 MHz 2x2GB DDR3
POWER COLOR RADEON HD4850 512MB GDDR5 (z poprzedniego komputera)
INTEL CORE i5 - 3350P 4C/4T BOX (BEZ RDZENIA GRAFICZNEGO - jedyny i5 na rynku bez zintegrowanej grafiki)
HDD x4 (WD (ATA/SATA), Samsung x2 (SATA2), Seagate (SATA2) - wszystkie cztery 'obracają się' z prędkością 7200rpm
Obudowa dobrze wentylowana (3 coolery 120mm) COOLER MASTER CENTURION CM590
SOUND BLASTER X-Fi XTREME MUSIC (PCI)

i zasilacz:

OCZ ZS550W (550W) 80+ BRONZE (WERSJA Z JAPOŃSKIMI) KONDENSATORAMI
AC Input 230VAC, 10A, 50Hz
DC input = +3.3V | +5 V | +12V | -12V | +5VSB
MAX OUTPUT CURRENT = 22A | 22A | 38A | 0.3A | 3A
MAX COMBINED POWER = 130W | 456W | 3.6W | 15W
TOTAL POWER = 550W

Jeśli ktoś zna problem, przyczynę występowania nieustannego rebootowania proszę o pomoc
Pozdrawiam, Romek

Link to post
Share on other sites

masz dostep do procka z integra? zeby uruchomic kompa.

Probowales wyjac bateryjke od plyty glownej, przy odłączonym zasilaniu (wyjmij kabel zasilajacy, lub na zasilaczu pstryknij przycisk). Zrob tak na pare minut, by nastapil clear cmos.

Link to post
Share on other sites

masz dostep do procka z integra? zeby uruchomic kompa.

Probowales wyjac bateryjke od plyty glownej, przy odłączonym zasilaniu (wyjmij kabel zasilajacy, lub na zasilaczu pstryknij przycisk). Zrob tak na pare minut, by nastapil clear cmos.

Wiesz co, niestety nie mam dostepu do procesora z rdzeniem graficznym, i nie kombinowałem z baterią jak rownież ze zworką 'CLR CMOS' zaraz spróbuję bo właśnie wyciągam wszsytko z obudowy i zrobię rozruch na podłodze także chwilkę mi to zajmie.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz możliwość (i płyta główna na to pozwala) postaraj się podłączyć głośniczek do płyty, to bardzo stary sposób na diagnozowanie takich przypadków kiedy nic nie widać :) Po podłączeniu głośniczka i włączeniu takiego uparcie niedziałającego kompa usłyszysz serię piknięć (lub jeden dłuższy dźwięk), są to kody błędów, które pozwolą nam określić co w kompie nie działa.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Najlepiej sprawdż wszystkie komponenty części na innej płycie, powodem może być nawet wadliwa płyta albo pamięć nawet procesor bez obsługiwanej grafiki.

 

Sprawdż na jednej kości pamięci tylko. a drugi sposób kolejno wkładaj pojedyńcze pamięci w drugim banku.

 

 

Karte graficzną włóż do drugiego slotu pci-e

 

Sekcja zasilania do płyty głównej podłączone?

Edytowane przez forcubac
Link to post
Share on other sites

dobrze jak bys podlaczyl glosniczek.

mi sie wydaje, ze albo plyta jest uwalona, albo uparcie mysli, ze jest integra i nie chce puscic obrazu przez zewnetrzna karte. w biosie mozna to pewnie przestawic. jak bys dorwal gdzies procka z integra, to by rozwialo pewne watpliwosci.

na pojedynczej kosci ramu probowales?

Procka wloz jeszcze raz, moze cos sie tam poluzowalo.

wszystkie kable zasilajace masz podpiete?  od grafy tez?

Edytowane przez wujashek
Link to post
Share on other sites

płyta nie wydaje żadnych dźwięków przełożyłem głośniczek z innej płyty głównej, ale słychać 'lekkie pyknięcie' na starcie - to bios?



kombinowałem z pamięciami - bezskutecznie, wszystkie przewody są podłączone idealnie i tam gdzie jest ich miejsce



A może trzeba uaktualnić bios? Bo ten "co fabryka dała" może nie gadać z ivy.

gigabyte z68 ma wsparcie dla procesorow IVY jest informacja w manualu i na pudełku, poza tym ta płyta jest uaktualnioną wersją poprzedniej (rev. 2.0)

Link to post
Share on other sites

Myślę tak kartę graficzną włóż do drugiego slotu PCI-Express może odpali a jak nie to procek leży bez integry.

Właśnie próbowałem - i nadal to samo, nadal rebooty...

 

powiedzcie mi, czy jak jest płyta uszkodzona, to czy w ten sposób(te ciągłe uruchamianie i restarty) mogło dojść do uszkodzenia procesora? czy mogę być spokojny? zresztą nawet jeśli by do tego doszło to nie w kij dmuchał jest ta gwarancja na 3 lata

Link to post
Share on other sites

z ciekawości wyjąłem przed chwilą ramy i ponowiłem rozruch - był dźwięk braku pamięci (krótki przerywany) więc co teraz? bo stwierdzenie, że płyta główna jest zepsuta raczej nie ma sensu



dobrze jak bys podlaczyl glosniczek.

mi sie wydaje, ze albo plyta jest uwalona, albo uparcie mysli, ze jest integra i nie chce puscic obrazu przez zewnetrzna karte. w biosie mozna to pewnie przestawic. jak bys dorwal gdzies procka z integra, to by rozwialo pewne watpliwosci.

na pojedynczej kosci ramu probowales?

Procka wloz jeszcze raz, moze cos sie tam poluzowalo.

wszystkie kable zasilajace masz podpiete?  od grafy tez?

Procesor siedzi ciasno na swoim miejscu tak jak powinien siedzieć, wszystko podpięte jak ma być, jest dźwięk, że brakuje ramu - przerywany krotki sygnał

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3897 albo jestem slepy albo nie ma tu Twojego procka.

zanis plyte do sklepu, niech podlacza jakiegos sandy bridge z grafa. sprawdzi sie wersje biosu, sprobuje sie tez przelaczyc z integry na dedykowana karte (strona 43 instrukcji). po tych zabiegach podlaczycie Twojego procka i sie okaze czy wszystko gra.



jak bios nieaktualny, to zaktualizowac. cholera wie co oni tam wgrali

Edytowane przez wujashek
Link to post
Share on other sites

Widzę na forum dobreprogramy, też nie rozwiążali  twój problem http://forum.dobreprogramy.pl/nowy-komputer-sie-nie-uruchamia-ciagly-reboot-t520782.html

 

Ja myślę że to będzie winny procek , szukałem w google i nic nie znalazłem, najlepiej liczę z tym że wymiana procka z integrą będzie kompatybilna z tą płytą.

Edytowane przez forcubac
Link to post
Share on other sites

Widzę na forum dobreprogramy, też nie rozwiążali  twój problem http://forum.dobreprogramy.pl/nowy-komputer-sie-nie-uruchamia-ciagly-reboot-t520782.html

 

Ja myślę że to będzie winny procek , szukałem w google i nic nie znalazłem, najlepiej liczę z tym że wymiana procka z integrą będzie kompatybilna z tą płytą.

tak owszem, wczoraj zdesperowany założyłem tam temat bo miałem już dość tej ciągłej zabawy w sprawdzanie wszystkiego od nowa i od nowa czy wszystkie kable są na swoim miejscu

Link to post
Share on other sites

Wiecie co, dziękuję wam wszystkim za pomoc :) a szczególnie wujashkowi bo przecież jak sięgnąć pamięcią wstecz to ten procesor miał nie tak dawno premierę a przecież chipset z68 był jeszcze jeszcze wczesniej zanim pojawił się ten procesor na rynku i myślę, że nawet mimo wersji rev.2 ten bios nie obsługuje jeszcze tego procesora - http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4015&dl=1#bios jutro dam znać bo pojadę tam gdzie kupiłem to wszystko zrobimy reflash na miejscu, wyłączymy 'onboard vga' i wtedy jak juz przyjadę do domu dam znać co i jak



dokładnie +



czyli morał jest taki zanim zdecydujesz się kupić coś nowego - przeczytanie informacji na stronie producenta kilka razy jest wskazane bo sama kompatybilność z socketem nie wystarcza - dziękuję za pomoc wszystkim tutaj i jutro dam znać jak i co z tego wyjdzie

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...