Skocz do zawartości

AMD FX 8350 temperatura/problem z chłodzeniem


Recommended Posts

Witam wszystkich! Chciałbym się doradzić ekspertów w pewnej sprawie. Wczoraj zakupiłem nowy procesor amd FX 8350 oraz płytę główną gigabyte 970A-UD3. Mój problem polega na tym, że procesor przynajmniej moim zdaniem osiąga wysokie temperatury w spoczynku średnio od 48 do 53 stopni(sprawdzałem w biosie zaraz po włączeniu komputera). Chciałbym się dowiedzieć czy ta temperatura jest normalna dla tego procesora czy też jest to jakaś wada fabryczna. Dodam ,że procesora nie podkręcałem ani nic z tych rzeczy. Jestem pewny, że chłodzenie jest dobrze przymocowane. Pasta też powinna być ok, bo jest nowa.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Temperatury jak na spoczynek wydają sie być wysokie. Żeby upewnić się, że wszystko jest okey odpal IntelBurnTest(times to run 50) i monitoruj temperature w programie CoreTemp. Wcześniej czy później i tak czeka Cię wymiana chłodzenia na mocniejsze(Fortis 1225,Macho lub chociażby Spartan).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

sprawdzałem w biosie zaraz po włączeniu komputera

Temperatur nie sprawdza się w BIOSie bo wtedy nie działają żadne "oszczędzacze" energii i procesor pracuje z pełnym taktowaniem. Jeśli chcesz sprawdzić temp. w idle to po załadowaniu systemu programami, które podano wyżej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam ten sam procesor, ta sama plyte. Tez po paru godzinach mialem dosyc BOX'a i skutkiem czego kupilem Fortisa. Jest cicho i wydajnie. W idle 22-25 st.C, w stresie (Far Cry 3 poki co najbardziej rozgrzewa sprzet) do 60, przy 4,5 GHz :)

 

 

22min to znaczy że masz 14C w pokoju

Tez mam takie temperatury, a w pokoju 20-22 st,C :) Jednak sie da...

Link to post
Share on other sites

Tak jeszcze wtrącę co do chłodzenia - fajnym chłodzeniem jest Scythe Mine 2. Cichy i ma PWM - od wentylatora na radiatorze odchodzi kabelek zakończony śledziem na którym po zamocowaniu można wybierać między trybami działania - albo wentylator sam pracuje na potrzebnych przez siebie obrotach albo ty sam sobie to regulujesz...

Jedyny minus tego chłodzenia to jest taki że jest to wielkie bydlę (nieco ponad 1kg wagi) i jeżeli płyta tego nie ma to musisz zamocować backplate (by ci plyta pod ciężarem chłodzenia nie pękła ;) ) a także w zależności jak masz ułożone sloty ram to radiator może je (częściowo) przysłonić.

Ja akurat mam MOBO Asus'a Rampage IV Formula więc backplate'a mocować nie musiałem ale za to radiator wisi nad dwoma slotami ram (pamięci są w nich zamocowane) i tylko do dwóch z 4 slotów mam dostęp... Poza tym pomiędzy zamontowanymi RAM'ami (Patriot IEM) a radiatorem jest ok.1,5mm przestrzeni ;)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za propozycję ale raczej nie ;)

A to procek musi być podkręcany by kupić takie chłodzenie ?

Ja na swoim procku (i7 3820) na początku nie robiłem OC, a dopiero ostatnio podkręciłem go na stałe do 4,3Ghz ;)

W każdym razie zawsze jest przynajmniej możliwość podkręcenia procka bez obawy o jego spalenie ;)

Link to post
Share on other sites

Mam ten sam procesor, ta sama plyte. Tez po paru godzinach mialem dosyc BOX'a i skutkiem czego kupilem Fortisa. Jest cicho i wydajnie. W idle 22-25 st.C, w stresie (Far Cry 3 poki co najbardziej rozgrzewa sprzet) do 60, przy 4,5 GHz :)

 

 

Tez mam takie temperatury, a w pokoju 20-22 st,C :) Jednak sie da...

 

Wiesz tak się składa że akurat też mam i dlatego się pytam w czym

mierzycie bo nie realne jest mieć 22-25 w idle przy temperaturze

pokojowej 20-22C (podstawy fizyki). Jak patrzycie na programy do monitoringu typu core

temp czy CPUID HWMonitor itd.. na CPU temperaturę to doliczcie sobie 10C

Edytowane przez maxforces
Link to post
Share on other sites

Fera powinien byc bardziej cichy ze wzgledu na wolniejszy o 500
obrotow wiatrak, co do wydajnosci to poszukaj jakiegos testu na google.

Strzelam, ze fera

 

Dzięki za propozycję ale raczej nie ;)

A to procek musi być podkręcany by kupić takie chłodzenie ?

Ja na swoim procku (i7 3820) na początku nie robiłem OC, a dopiero ostatnio podkręciłem go na stałe do 4,3Ghz ;)

W każdym razie zawsze jest przynajmniej możliwość podkręcenia procka bez obawy o jego spalenie ;)

Kupic takie chlodzenie do stockowych zegarow, to jak kupic i7 3820 i grac w pasjansa i sapera :)

Link to post
Share on other sites

Wiesz tak się składa że akurat też mam i dlatego się pytam w czym

mierzycie bo nie realne jest mieć 22-25 w idle przy temperaturze

pokojowej 20-22C (podstawy fizyki). Jak patrzycie na programy do monitoringu typu core

temp czy CPUID HWMonitor itd.. na CPU temperaturę to doliczcie sobie 10C

Musze sobie doliczyc 10 st.C, bo wg Ciebie mam za niska temperature? Gdybym mial 35 st.C, to juz bym tego nie musial doliczac? 

Monitoruje wszystko AMD OverDrive, zarowno temperature, jak taktowanie i napiecie...

Link to post
Share on other sites

Musze sobie doliczyc 10 st.C, bo wg Ciebie mam za niska temperature? Gdybym mial 35 st.C, to juz bym tego nie musial doliczac? 

Monitoruje wszystko AMD OverDrive, zarowno temperature, jak taktowanie i napiecie...

nie będę tłumaczył, sama fizyka szkoły podstawowej by ci to wyjaśniła

.

Na twojej płycie zainstaluj ten program od gigusia tam masz poprawną temperaturę, lub CPUID HWMonitor i w nim CPU temperatura to tmpin2.

Doskonale wiem jaka jest temperatura na tej płycie i jakie są relację pomiędzy temp pokojową a idle.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...