Skocz do zawartości

Pytania do poradnika o chłodzeniu wodnym.


Recommended Posts

Nawet bez kanapki dadzą radę. Sam lecę na podkręconym 3930K I dwóch GTX680 po lekkim OC i spokojnie dwie cienkie chłodnice dają radę. Temp obu GPU po kilku godzinach gry w BF4 nie przekracza 50 stopni a temperatura płynu 42 stopni.

 

Jednak polecałbym zastosowanie wentylatorów Noctuy'y (np. NF-P12) są o niebo lepsze od UCTB od Enermaxa. Miałem UCTB i france strasznie terkotały co jest dziwne bo 92mm UCTB były w porządku a 120 już dawały popalić. Noctua może jest droga ale warta ceny. Już lepszy wyborem będą NB choć wystrzegałbym się eloop'ów ustawionych jako pull (push jest w porządku). Jak zastosujesz np. pastę Gelida GC extreme możesz trochę polepszyć wymianę ciepła między rdzeniami a blokami, u mnie po przejściu z Arctic silver 5 na Gelida temperatura GPU i CPU spadła o kilka stopni po długiej, mocno obciążonej pracy.

 

Na 2x140 rzeczywiście najlepsze będą NB. Ja swego czasu używałem XK2 które uważam za doskonałe wentyle. PK2 są nowsze a więc powinny być lepsze.

Link to post
Share on other sites

UCTB12 i NB PK2 (PK1 też) mam już od dawna u siebie i spisują się bardzo dobrze, nic nie terkocze, raczej nie chciałbym ich wymieniać, bo dobrze pasowałyby mi do koncepcji kolorystycznej kompa, chyba, że na jakieś o neutralnym wyglądzie :) .

 

Czy dodanie dwóch kolejnych PK2 na chłodnicę 2x140 (push-pull) dałoby jakieś efekty?

Link to post
Share on other sites

Na pewno zrobienie konfiguracji push pull nie zaszkodzi. Możesz obniżyć wtedy prędkość takiego zestawu co w wypadku PK2 sprawi że będą niesłyszalne. Prędzej będziesz słyszał cewki na grafice I płycie niż wentylatory. O ile masz miejsce jasne. Zwłaszcza że będziesz miał chudą chłodnicę. Z drugiej strony chłodnica 2x140mm to już wydajne rozwiązanie i osobiście uważam za lepsze niż gruba 240mm. Sam chciałem zrobić 280mm u siebie ale zasilacz mnie zablokował.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy to przeciek na miarę Twoich oczekiwań, ale rozmawiałem telefonicznie (nie dalej jak kilka dni temu) z Brayanem Ramirezem zajmującym się działem pomocy technicznej dla klientów. Brayn stwierdził że MCP50X to tak naprawdę pompa znana z zestawów H220 i 320. Zmianom uległ wirnik (nie wchodził w szczegóły a jest to dość istotne patrząc nie tylko na moje ale i wielu ludzi problemy i doświadczenia), prędkość (w h220/320 była ustalona chyba na 3000obr/min) oraz łożyska (nie wiem co miał na myśli bo akurat łożyska w H220 były ślizgowe - ceramiczne, więc może odnosił się do materiału). Kiedy się go zapytałem czy pompa jest głośniejsza, z wiadomych względów nie mógł mi powiedzieć nic wprost jednak stwierdził, że przy tej samej prędkości H220 i MCP50X ten drugi jest cichszy. Trudno się temu dziwić skoro w AIO od Swiftecha pompa była "przytroczona" do kompa w taki sposób (za pomocą socketu), że nawet najmniejsze drgania wirnika były przenoszone na resztę kompa i wzmacniane na zasadzie pudła rezonansowego. Ogólnie oczekiwania są spore ale wątpię aby MCP50X dała radę znakomitej pompie D5 i wszystkich pochodnych. Powinna być lepsza od wszystkich wcześniejszych jakie Swiftech nam serwował, bo jest to jego autorska konstrukcja a nie rebandowane DDC czy D5. Tak naprawdę czekam aż np. Martin z martinliquidlab weźmie tą pompę na warsztat bo co jak co ale ten facet nie owija w bawełnę.

 

Trudno więc tak na 100% orzec że nowa pompa będzie super cicha czy super wydajna, ale jeśli Swiftech usunął problemy, które były zgłaszane w pompa h220/320 a wcześniej chyba apogee to wydaje mi się, że może być ciekawie. Najważniejsze, żeby w końcu naprawili problem z powietrzem które utykało za magnesami wirnika i nie szło go usunąć, a co w konsekwencji powodowało hałas i powolne zarzynanie łożyska ceramicznego.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

No właśnie czekam z decyzją czy brać D5 od EK z rezem czy nową MCP50X (wg zapowiedzi miała być mocniejsza niż DDC). Martwi mnie jedynie, że MCP50X mięli zacząć sprzedawać na początku z rezem do zatok 5.25".

Link to post
Share on other sites

Od DDC to ona na pewno będzie mocniejsza z racji wielkości jak i prędkości, natomiast wątpię aby była lepsza od D5. D5 to jakieś 37W ma a MCP50X wątpię aby miał zbliżoną moc. Sam przeleciałem chyba większość pomp jakie są na rynku, łącznie z pompkami do akwariów od Aquacomputer i D5 jest po porstu najlepszy. Jest jeszcze jeden niezwykle ważny argument. Nie wiem jak Ty ale ja jeszcze nikogo nie poznałem komu by ta pompa padła (poza magikami odpalającymi pompę na sucho). Jest to diabelnie ważne. Z pompami Swiftecha.... hmmm.... bywa różnie.

Link to post
Share on other sites

zmontowana przez usera czy w fabryce. Obstawiam to drugie. Jednak jest o lepsze od trzech pomp które się wymienia jedna po drugiej. Jednak uważam, że raczej user dał ciała bo ta pompa jest tak solidna, że chyba upadek z 4 piętra by jej nie zaszkodził.

Edytowane przez Lord_Nikkon
Link to post
Share on other sites

To w końcu obstawiasz fabrykę czy użytkownika bo raz piszesz tak a drugi raz inaczej. Tam było mieszane z oplotami i tyłem od bitsa. Ktoś źle złożył i padła od płynu

Edytowane przez natsu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Panowie dwa pytania.
 
1. Czy montując czujnik temperatury w adapter Q tak jak na obrazku poniżej nie ograniczę mocno przepływu cieczy?
 
http://abload.de/img/77-1123_1w7e1h.jpg
 
2. Czy do takiego topu lepiej wziąć taki czy taki rezerwuar? Bardziej odpowiada mi ten bez efektu fontanny ale po przestrogach Jacka, że w takich setach ciężko odpowietrzyć układ mógłbym się na niego zdecydować (inlet nie jest w topie pompki).

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie, chciałbym ostatecznie wybrać chłodnice do mojego zestawu LC. Chłodzone będzie CPU i5 4670k @ 4.8GHz 1.3v oraz jeden GTX880 podkręcony (z SLI zrezygnowałem). Mam miejsce w mojej obudowie na chłodnice 3x140 oraz 2x140. Co do grubości to chłodnica 3x140 może mieć grubość max 45mm, a chłodnica 2x140 może mieć grubość max 60mm. Nawiew to NB PK2 @ 800rpm. Jakiej grubości chłodnice brać i jakiej firmy? Co do chłodnicy 2x140 to osobiście preferowałbym Alphacool NexXxoS ST30 Full Copper 420mm, Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 420mm lub EK Water Blocks EK-CoolStream RAD XTC 280 - ze względu na gwinty 1/4" po obu stronach chłodnicy, co ułatwi mi slewanie płynu z układu.

Edytowane przez Clear
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...