Skocz do zawartości

i5 750, Asus P7P55D.


Recommended Posts

No to mam problem-po zaktualizowaniu biosu po POST mam komunikat Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected Boot device and press a key

 

Wszedłem wiec do bios i ustawiłem kolejność botowania - najpierw dysk, później DVD (removable device dałem DISABLED) - i nie pomogło. Wszedłem ponownie w ustawienia kolejności boota i zostawiłem sam dysk - znowu nic.

Flashowałem z USB (przeszło pomyślnie) ale może jakoś on teraz żąda tego usb?

 

Ok, problem rozwiązany! Zaraz zaczynam działać w biosie :D

 

Screeny po wgraniu profilu XMP (po aktualizacji bios):

http://www.fotoszok.pl/out.php/t202095_ct.jpg

http://www.fotoszok.pl/out.php/t202094_spd.jpg

http://www.fotoszok.pl/out.php/t202093_mem.jpg

http://www.fotoszok.pl/out.php/t202092_cpu.jpg

Tutaj już mnożnik CPU nie "wariuje" w zakresie 9-22 a jest stały = 18 i BCLK = 160. W biosie, Target DRAM freq = 1604 a Target CPU freq = 2880

Link to post
Share on other sites

Wszystko w porządku, chociaż temperatury zbyt wysokie, pewnie przez napięcia. Do tego później dojdziemy.

 

Teraz proponuje takie ustawienia BIOS:

 

Ai Overclock Tuner: Manual

CPU Ratio setting: 20

BCLK Freguency: 165

Intel Speedstep: off

Intel Turbo Mode: off

Xtreme phase full power: on

Dram Frequency: najwyższe

CPU Voltage Mode: manual

CPU Voltage: 1.25

IMC Voltage 1.22

Dram Voltage: powinno byc 1.65

CPU PLL Voltage: 1.81

PCH Voltage 1.05

Load Line Calibration: on

CPU Spread Spectrum: off

PCI Spread Spectrum: off

------------

C1E Support: off

hardware prefetcher : on

cpu tm function: on

Intel C-State : off

-----------------

Onboard Device Configuration: off wszystko czego nie uzywasz

------------------------------------------------------------/

 

Po tym powinno byc:

Procesor: 3.300

RAM: 1650

 

Zapuść Linx na 20 przebiegów i SuperPI na próbke 32.

Wklej screeny CPU-Z oraz Coretemp.

Link to post
Share on other sites

Pierwsze wyniki ;)

 

Na początek uwaga: IMC Voltage ustawiłem na 1.21875 (nie mogłem na 1.22; kolejna wartość przekraczała już 1.22) oraz CPU PLL na 1.80 (kolejna wartość to już 1.90)

 

Screeny:

1. CPU-Z

http://www.fotoszok.pl/out.php/t202830_cpu.jpg

http://www.fotoszok.pl/out.php/t202831_mem.jpg

http://www.fotoszok.pl/out.php/t202832_spd.jpg

 

2. CoreTemp w spoczynku

http://www.fotoszok.pl/out.php/t202833_ct-idle.jpg

 

2a. CoreTemp i uruchomiony Linx (pierwsza faza)

http://www.fotoszok.pl/out.php/t202834_ct-linx.jpg

 

2b. CoreTemp i po zakończeniu pracy Linxa

http://www.fotoszok.pl/out.php/t202835_ct-linx-end.jpg

 

Wykonałem też test SuperPI, ale wynik, to bardzo dużo kombinacji liczb dzisięciocyfrowych w pliku txt - jak to mam wrzucić?

Link to post
Share on other sites

SuperPI - wystarczy, że przejdzie ten test.

 

Wyniki ze screenów ok, ale temperaturki za wysokie - zabawa napięciami je obniży. Ja na swoim i5-750@3.6 mam w load max 56 stopni, ale mamy różne coolery. Napięcia mam:

CPU: 1.175

IMC: 1.119

 

Teraz pytanie, czy ten poziom OC jest dla ciebie zadowalający, czy lecimy dalej? ;)

Link to post
Share on other sites

Powiem tak.. szybki procesor najbardziej jest mi potrzebny do MS Flight Simulator X ;) ..i muszę przyznać, że to OC do 3.3 GHz niewiele pomogło - myślałem, że może średnio choć 4-5 fps przybędzie :/ ...ale chyba na razie poprzestanę.

Martwią mnie trochę te temperatury - a pisali w necie, że ten Zalman FLEX b. dobrze chłodzi..ehh. - mówisz, że masz ok 55 st. - to spora różnica.

Co do napięć to pewnie teraz trzeba by obniżać stopniowo, i wybadać przy jakich minimalnych napięciach komputer będzie stabilny - czy tak?

Jeszcze jest jedna kwestia - komputer składałem 2 tyg. temu - czy jest możliwość, że pasta jeszcze za dobrze się nie wygrzała i nie nabrała swoich właściwości termo-przewodzących?

Link to post
Share on other sites

OC niewiele pomogło, bo pewnie masz za słabą karte graficzną.

 

Spokojnie, jeśli chodzi o temperaturki, to trzeba obniżać napięcie Vcore o jedna jednostke i po każdym obniżeniu przeprowadzić test Linksem i SuperPI. Jak się uda to nastepne obniżenie, aż do momentu gdy wywali błędy. Wtedy wracasz o jedno w góre i robisz to samo z IMC Voltage. Jak dojdziesz do tych dwóch minimalnych napięć to warto przeprowadzić jeszzce raz testy + jakis może benchamrk gierkowy jeszcze. Na pewno da ci to z 5 stopni w dół.

 

Natomiast na temperatury w spoczynku wpłynie znacznie włączenie: EIST, C1E i C-State. Ale po właczeniu tego należy jeszcze raz przeprowadzić testy dla pewności.

Link to post
Share on other sites

Akurat Flight Simulator nie potrzebuje wypasionej karty graficznej, głównie czerpie z CPU..niestety. Poza tym mam HD 4870, więc to chyba nie jest taka zła karta - co myślisz? Czyżby za słaba pod ten procesor?

 

Ok - z napięciami się pobawię i spróbuję dobrać optymalne.. czyli najpierw obniżam CPU volt. i po otrzymaniu optymalnej, zaczynam zabawę z IMC volt.

 

A co myślisz o tym co napisałem w kwestii pasty - może faktycznie jeszcze dać jej trochę czasu..? ..No, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że coś źle poszło przy montażu coolera ;)

Link to post
Share on other sites

U mnie na STG-2 nie zauważyłem aby wygrzewanie pasty maiło jakis znaczący wpływ na temperatury. Może ktoś inny sie wypowie, kto to zauważył. Obniżenie napięć na pewno więcej tutaj pomoże.

 

Jeśli chodzi o karte, to też niech wypowie się ktoś mądrzejszy, ale wg mnie jest ona za słaba aby w pełni wykorzystac OC tego procesora w grach. Ale przeciez procesor nie używasz tylko w grach, ale i w innych aplikacjach. A jesli grasz tylko w tę jedną gre to jest ok.

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za pomoc!!! Pozwól, że zachowam namiar do Ciebie i odezwę się gdybym miał jeszcze jakieś problemy z OC ;)

 

PS. Jeszcze założę taką sytuację, że chciałbym podkręcić dalej.. to napięcia zostawiam jak są i lecę w górę BCLK. Kiedy ruszyć mnożnik o stopień w górę? ..domyślam się, że jak dojdę do górnej granicy BCLK..czyli dopóki komp zacznie być niestabilny?

I co z pamięciami - w zasadzie nie ruszyliśmy ich timingów i dzielnika?

Link to post
Share on other sites

Dzielnika pamięci nie ruszymy, bo nie ma już wyższego ;)

Mysle, że te pamięci pójdą jeszzce wyżej nawet na tych timingach, ale ich kręcenie ze względu na mnożnik mozna juz robić tylko poprzez BCLK, a to oczywiscie wpływa tez na procesor.

 

Jesli chcesz znaleźć granice OC dla tych pamięci, to najlepiej wykluczyc na chwile z tego badania CPU, czyli zmniejszyc mu mnożnik. Zapewne bedziesz musiał też podniesć napięcie IMC.

 

I ostatnia sprawa - nie warto robić tego na ślepo. Masz zrobione jakies pierwsze OC. Teraz może dobrze byłoby zapuścic kilka róznych benchmarków i potem porównac je z nowym OC, do którego dojdziesz i zastanowić się czy jest opłacalne. To tak tylko do przemyślenia :/

Link to post
Share on other sites

Dzielnika pamięci nie ruszymy, bo nie ma już wyższego ;)

 

Hm, a my już ruszaliśmy ten parametr? :/ ..który to?

 

Poza tym, jeśli zdecyduję sie kręcić wyżej, to rozumiem, że radzisz podwyższać już tylko BCLK - zatem chcąc uzyskać 3.8GHz - powinienem je ustawić na 190. Napięcia pewnie musiałbym lekko podnieść. Ale co wtedy dzieje się z pamięciami - też się automatycznie podkręcają?

 

Jeszcze jedna sprawa.. w innym wątku piszesz, że ważne jest też napięcie VTT, tymczasem my nic z tym nie robiliśmy (?)

Link to post
Share on other sites

Nie.

Należy dązyć do tego aby jak najmniej podkręcać BCLK a jak najwięcej mnożnikami. Dla tej platformy mnożniki pamięci są bardzo ograniczone (x3,x4,x5), dlatego tez aby lepiej podkręcić pamięci to po wybraniu najwyższego mnożnika x5 możemy juz tylko podnosić BCLK wg wzoru:

BCLK*mnożnik*2

 

U procesora jest nieco lepiej, bo tych mnożników jest więcej. Ale i tutaj lepiej dac najwyższy mozliwy mnożnik, a potem jak sie wyczerpie to podnosic BCLK. Oczywiscie jest to juz wtedy powizane z podnoszeniem taktowania pamięci.

 

VTT u Asusa nazywa się IMC

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie,

 

właśnie jestem po zabawie z obniżaniem napięć.. przypomnę, że miałem ustawione VCore 1.25, IMC 1.21875) - temperatura podczas pracy Linxa wyniosła max. 73 st.

 

- oto obserwacje...

 

I podejście:

VCore 1,225

IMC 1,21875

Linx bez błędów. CoreTemp pokazał max. temperaturę 72 st

 

II podejście:

VCore 1,19375

IMC 1,19375

Linx bez błędów. CoreTemp pokazał max. temperaturę 71 st

 

III podejście:

VCore 1,16875

IMC 1,17500

Linx bez błędów. CoreTemp pokazał max. temperaturę 69 st

 

Co radzisz.. dalej obniżać napięcia?

PS. Szczerze mówiąc myślałem, że spadki temp. będą znaczniejsze :/

Link to post
Share on other sites

Obniżaj do ilu sie da, do wartości, przy której Linx i SuperPI nie maja błędów - tylko rób to osobno, najpierw CPU i jak znajdziesz to najmniejsze to potem IMC. Róznice mamy dosyc znaczne - nie znam twojego coolera, może warto spojrzec na jakies testy i je porównać.

Link to post
Share on other sites

No widzisz, mówiłem że obniżenie napięć pomoże na te temperaturki. Obniżaj do ilu się da. Jak dostaniesz pierwsze błędy w Links lub SuperPI, to cofnij do ostatniego stabilnego i zabieraj się za IMC. I to jest własnie rozsądne OC, dajesz prądu tyle ile potrzebuje i nie kręcisz wszystkiego na maxa tylko tyle ile potrzebujesz. Jak jeszcze na koniec zabawy włączysz EIST i C1E, C-State, to pewnie jeszcze troche temperaturki w idle spadną.

 

Nie wiem, co masz na mysli defaultowe, ale przed OC miałes zapewne ustawione na auto, które zmieniało się w zalezności od obciążenia i pewnie nigdy nie było stałe.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...