Skocz do zawartości

i5 750, Asus P7P55D.


Recommended Posts

Dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi.

Mam rozumieć, że pod względem napięć wszystko w normie.

 

Testowałem Prime95 przez około 30 minut. W testach nieparzystych temperatura dochodziła do 80, a przy parzystych spadała do 76 stopni Celsjusza. Czyli temperatury "dozwolone". Podczas normalniej pracy, tj. Internet, aplikacja biurowa temperatura rdzeni nie przekracza 55 stopni Celsjusza.

 

Temperaturę sprawdzam aplikacją PC Probe II. Nie dostrzegłem przekłamań. Wyniki z Core Temp są identyczne. PC Probe II pokazuje najwyższą temperaturę spośród 4 rdzeni.

Link to post
Share on other sites

Jeśli testujesz to zrób to Linxem, najbardziej wygrzewa procka i bada jego stabilność pracy. Masz tu screena. Pamięć na All 20-25 powtórzeń i start i wtedy obserwuj tempki i napecia. Przy 3.8 moim zdaniem możesz troche obniżyć napięcie Vcore - bo masz 1.35V jak widze na screenie - mi stabilnie chodzi na 1.21785. Spróbuj pomału obniżać testując za każdym razem linxem. Im n izsze napięcie tym mniejsze tempki i żywotność układu. Przy 1.35 powinieneść uzyskać 4.0Ghz, choć to nie reguła, kwestia jaki procek Tobie się trafił. IMC tak do 1.25V, jeśli masz stabilne przy tym ustawieniu co masz togo nie zwiększaj, możesz też spróbować go zmniejszyć i badać stabilność.

 

screen

 

Pozdro

Link to post
Share on other sites

Raz przez nieuwagę ustawiłem 4,2 GHz ;) Dobrze, że od razu po uruchomieniu OS się zorientowałem.

Próbowałem już kilku konfiguracji, i 3,8 GHz jest wynikiem "najpewniejszym". Nie będę już nic w tej materii zmieniał, o ile po wymienię pamięci na bardziej kompatybilne z płytą główną nic się złego nie wydarzy.

Co się tyczy napięć... ustawione są zgodnie z tym co napisałeś. Asus namieszał w nazewnictwie: VTT=IMC.

Link to post
Share on other sites

@Saiya-jin

Nie do końca rozgryzłem temat. Moja wiedza jest nie wystarczająca, a użytkownikom tegoż forum, pomimo chęci nie do końca byli wstanie mi pomóc. Próbowałem wszystkich podanych rozwiązań, ale niestety... zjawisko niebieskiego ekranu spotykam z tą samą częstotliwością (pierwszy rozruch komputera w danym dniu). Na pewno problem leży w kompatybilności: wszystkie parametry trzeba ustawić ręcznie, bo P7P55D wykrywa zupełnie inne kości.

 

memtest86+-4.00 nic nie wykrywa, zero błędów.

 

Przeglądając sklepy internetowe zauważyłem, że już nigdzie nie można nabyć tej serii. Dokładnie tego modelu. Producent "odświeżył" cała linię. Więc...

Link to post
Share on other sites

Przeglądając sklepy internetowe zauważyłem, że już nigdzie nie można nabyć tej serii. Dokładnie tego modelu. Producent "odświeżył" cała linię. Więc...

A na ram.net patrzyłeś? ;)

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=53948

Kurczę, szkoda, bo wpadły mi w oko te pamięci. Myślałem, że 1600 CL7 może pójdą na 1333 CL6.

Link to post
Share on other sites

Mój konfig:

CPU: Intel Core i5 750 2,66 GHz

+

płyta główna: chipset Intel P55 Asus P7P55D PRO

+

pamięć RAM: DDR-3 1600 4 GB Patriot DDR3 2x2048MB Viper II Sector5 1600MHz

 

Jak dla mnie 0 problemu, jeśli chodzi o Pamięci przy napięciu lekko podniesionym 1.6625 i zluzowaniu timmingów 8-8-8-24@9-9-9-26 pamięci spoko pracują na 1720MHz przy procku 4.21Ghz. 7-7-7-20 uzyskuje się przy 1.675V/1600MHz, więc na 1333 spokojnie powinieneś takie opóźnienia otrzymać (do Saiya-jin). Codziennie 1600MHz 8-8-8-24/1.65V : Cpu2,[email protected]. Więc kurcze nie powinno być u ciebie problemu z kompatybilnością.

 

Pozdro

Link to post
Share on other sites

Zamówiłem już nowe kości, a te wystawiłem na aukcji (Saiya-jin może się skusisz). Diagnostyka wskazała na kompatybilność, więc... Chociaż znając moje szczęście okaże się, że to nie przez pamięć ;)

 

@szemhazej

Masz możliwość wykonania zdjęć z ekranu BIOS? Wszystkie niezbędne konfigurację?

Link to post
Share on other sites

@szemhazej

Bardzo ci dziękuję. Ustawiłem wszystkie parametry zgodnie ze zdjęciami. Po zalogowaniu się do Windows 7, system pracuje stabilnie, nawet przy dużych obciążeniach (Prime95). Niestety BSOD nadal się pojawia - tylko jak uruchamiam PC po raz pierwszy -, w trakcie ładowania systemu.

 

@Saiya-jin

Dostałem dzisiaj nowe kości pamięci: Corsair 2x2 GB DDR3 XMS3 1333 MHz, CAS9. I... ta sama sytuacja. Więc pamięcią Sector5 nie można nic zarzucić. Jeśli nadal jesteś zainteresowany mogę ci je sprzedać. 50 zł taniej niż w sklepie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Macie jakieś zastrzeżenia do ustawień w biosie dla:

 

i5 750 na Asus P7P55D z OCz DDR3 2x2GB 1333MHz Platinium CL7 LOW VOLTAGE

 

@3,81GHz

 

Menu - Ai Tweaker:

 

http://img706.imageshack.us/img706/7948/45897610.jpg

http://img687.imageshack.us/img687/3221/54850296.jpg

 

Menu - Ai Tweaker -> DRAM Timing Control

 

http://img97.imageshack.us/img97/2439/60735639.jpg

 

Menu - Advanced -> CPU Configuration:

 

http://img716.imageshack.us/img716/250/26238011.jpg

 

Reszta na auto

 

???

 

EDIT

Jeszcze tych ustawień nie testowałem. Mogę śmiało próbować?

Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Witam,

 

odświeżam nieco wątek.. i ja również po prośbie :D - chodzi o pomoc w delikatnym OC CPU. Zacznę może od konfiguracji:

 

- i5 760 2,8 GHz + Zalman FLEX z wentylatorem

- ASUS P7P55D (link do manuala: http://www.asus.com.pl/product.aspx?P_I ... templete=2)

- Corsair XMS3 4x2 GB 1600MHz

- ATI Powercolor HD 4870

 

Pierwsze spojrzenie w bios i widzę Target DRAM freq. 1333, Target CPU freq. 2780. W programie CoreTemp mnożnik "skacze" w przedziale x9 - x22. Opcja TurboMode Tech w biosie włączona (domyślam się, że to jest to sławetne Turbo Boost :hahaha: )..i tu mam pierwsze pytanie - skoro Turbo jest włączone, to dlaczego CoreTemp nie pokazuje mi częstotliwości procesora 3,46 GHz jak to jest w jego specyfikacji ..tylko max. 22x133, czyli 2,93GHz?

 

Kolejna sprawa - wiem, że aby pamięci 'poszły' na 1600, muszę podkręcić procesor.. i tu zaczynają się dla mnie schodki.. nie wiem czy podnosić mnożnik czy BCLK.

 

Może wspomnę jeszcze o jednym.. zauważyłem, że aby cokolwiek podkręcić muszę opcję AI Overclock Tuner przełączyć na D.O.C.P. lub MANUAL lub XMP (chyba muszę). Tak dla zabawy (bez zapisywania) przestawiłem raz na D.O.C.P. - wówczas TurboMode Tech zniknął, pojawiła się opcja DRAM OC PROFILE z ustawieniem DDR1600, mnożnik ustawił się na x18, BCLK na 160, Target DRAM freq. zmienił się na 1604, a Target CPU freq. na 2880. W tym momencie mogę ręcznie zmieniać mnożnik do max. wartości x22 lub BCLK.. no właśnie.. i co dalej? :menda:

 

Powiem jeszcze tak - nie chcę na razie bić rekordów - chciałbym zacząć od tego, aby pamięci poleciały na 1600 (jak jest w ich specyfikacji) a procesor na 3.2 GHz

Myślę, że jak to opanuję, to w przyszłości z dalszym OC powinienem dać sobie radę.

 

Aha, no i jeszcze kwestia napięć - nie bardzo wiem od jakich wartości BCLK (czy też mnożnika - ale chyba mnożnik tu nie ma wpływu) powinno zwiększać się napięcia i które napięcia (bo jest ich sporo)? ..a także.. z tego, co już gdzieś czytałem powinno zmieniać się chyba timingi i dzielnik pamięci, ale też nie bardzo wiem z czym to się je.

 

Mam nadzieję, że nie zanudziłem :D

 

PS. Jaki soft najlepiej zainstalować do zabawy w OC -> CPU Z, Linx, CoreTemp - czy te wystarczą? ..czy może inne?

 

Łukasz

Link to post
Share on other sites

- i5 760 2,8 GHz + Zalman FLEX z wentylatorem

- ASUS P7P55D (link do manuala: http://www.asus.com.pl/product.aspx?P_I ... templete=2)

- Corsair XMS3 4x2 GB 1600MHz

- ATI Powercolor HD 4870

 

Płyte mam identyczną tylko -E, więc BIOS-y mamy takie same. Poprosze o dokładne oznaczenie pamięci, najlepiej link do specyfikacji na stronie producenta. Przydałby się tez screen z CPU-Z (CPU i Memory).

 

Pierwsze spojrzenie w bios i widzę Target DRAM freq. 1333, Target CPU freq. 2780. W programie CoreTemp mnożnik "skacze" w przedziale x9 - x22. Opcja TurboMode Tech w biosie włączona (domyślam się, że to jest to sławetne Turbo Boost :D )..i tu mam pierwsze pytanie - skoro Turbo jest włączone, to dlaczego CoreTemp nie pokazuje mi częstotliwości procesora 3,46 GHz jak to jest w jego specyfikacji ..tylko max. 22x133, czyli 2,93GHz?

 

Zapewne masz włączone: Turbo Mode, EIST, C1E, C-State.

Aby Turbo Boost zadziałał w maksymalnym stanie, musiałbys obciązyc 100% tylko jeden rdzeń procesora.

 

Kolejna sprawa - wiem, że aby pamięci 'poszły' na 1600, muszę podkręcić procesor.. i tu zaczynają się dla mnie schodki.. nie wiem czy podnosić mnożnik czy BCLK.

 

To i to. Oczywiście mówisz o mnożniku pamięci.

 

Może wspomnę jeszcze o jednym.. zauważyłem, że aby cokolwiek podkręcić muszę opcję AI Overclock Tuner przełączyć na D.O.C.P. lub MANUAL lub XMP (chyba muszę). Tak dla zabawy (bez zapisywania) przestawiłem raz na D.O.C.P. - wówczas TurboMode Tech zniknął, pojawiła się opcja DRAM OC PROFILE z ustawieniem DDR1600, mnożnik ustawił się na x18, BCLK na 160, Target DRAM freq. zmienił się na 1604, a Target CPU freq. na 2880. W tym momencie mogę ręcznie zmieniać mnożnik do max. wartości x22 lub BCLK.. no właśnie.. i co dalej? :hahaha:

 

Tak, Turbo Mode znika jesli przechodzisz na ręczne ustawienia. Jest to takie zabezpiecznie - pomyśl co by się stało, gdybys miał procesor podkręcony do 4.0 i miał włączone turbo mode? Zapewne zdarzy się zawsze taka sytuacja, że obciązony będzie tylko jeden rdzeń i wtedy policz sobie ile by to wyszło, zwiecha gwarantowana. Ale niektóre płyty nie mają takich zabezpieczeń.

Najprościej zacząć od wczytania profilu XMP pamięci, a potem ręcznie dalej podnośić. Jak dasz screeny z CPU-Z to zobaczymy co tam jest.

 

Powiem jeszcze tak - nie chcę na razie bić rekordów - chciałbym zacząć od tego, aby pamięci poleciały na 1600 (jak jest w ich specyfikacji) a procesor na 3.2 GHz

Myślę, że jak to opanuję, to w przyszłości z dalszym OC powinienem dać sobie radę.

 

Bardzo rozsądnie. Mozna nawet do 3.6 i tez będzie to działac na normalnych temperaturach i napięciach.

 

Aha, no i jeszcze kwestia napięć - nie bardzo wiem od jakich wartości BCLK (czy też mnożnika - ale chyba mnożnik tu nie ma wpływu) powinno zwiększać się napięcia i które napięcia (bo jest ich sporo)? ..a także.. z tego, co już gdzieś czytałem powinno zmieniać się chyba timingi i dzielnik pamięci, ale też nie bardzo wiem z czym to się je.

 

Zależy od tego i od tego. Iloczyn tych dwóch wielkości zawsze daje taktowanie danego elementu, a ono wymaga odpowiedniego napięcia.

 

PS. Jaki soft najlepiej zainstalować do testowania stabilności - CPU Z, Linx, CoreTemp - czy te wystarczą? ..czy może inne?

 

LinX, SuperPI, Coretemp
Link to post
Share on other sites

Specyfikacja pamięci:

Oznaczenie: CMX8GX3M4A1600C9

Speed Rating PC3-12800

Tested Speed 1600Mhz

Size 8GB Kit (4 x 2GB)

Tested Latency 9-9-9-24

Tested Voltage 1.65

Performance Profile XMP

SPD Speed 1333Mhz

SPD Latency 9-9-9-24

Package 240pin DIMM

Fan Included - No

 

Screeny z CPU-Z:

http://www.fotoszok.pl/out.php/t201978_mem.jpg

http://www.fotoszok.pl/out.php/t201977_cpu.jpg

http://www.fotoszok.pl/out.php/t201984_spd.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...