Skocz do zawartości

Podkręcanie procesora Sandy Bridge , Ivy Bridge - Mini poradnik


Recommended Posts

Podkręcanie procesora - Mini poradnik

 

Jak bezpiecznie podkrecic nasz procesor

W pierwszej kolejnosci musimy zadbać o dobre zasilanie, czyli porządny zasilacz
Nie chodzi tutaj tylko o marke (choć ma to ogromne znaczenie), ale również o odpowiednie dobranie mocy zasilacza do naszego konfigu.

Kolejną rzeczą jest zakup porządnego chłodzenia, bo jak wiadomo każde zwiększenie voltów i podniesienie częstotliwości skutkuje zwiększoną ilością wydzielanego ciepła.Jedną z najlepszych metod jest stosowanie chłodzenia cieczą, ale nie jedyną i na rynku możemy zakupić porządne coolery praktycznie na każdy rodzaj podstawki procesora.
Ważną sprawą jest rownież dobór odpowiedniej obudowy z dobrą cyrkulacją powietrza, bo nawet najlepszy układ chłodzenia nic nie da bez dobrej "Budy".

Mając te podzespoły możemy zabierać sie do "podkręcania".
Pamiętajmy , że jest to dość długotrwały proces, nie róbmy niczego w pospiechu bo możemy spowodować uszkodzenie naszego sprzętu.
Wiadomo, iż każda podstawka ma inną specyfikę podkręcania i należy się dobrze zapoznać z funkcjami BIOS'u jak i samą metodą podkręcania procesora.
Zazwyczaj OC sprowadza się do podnoszenia częstotliwości naszego CPU oraz zabawą z napięciami.Podnosząc częstotliwość procesora (czy to bedzie FSB czy BLCK czy też HT) musimy pamiętać , żeby zapewnić mu odpowiednio dużo "pokarmu" czyli voltów.Napięcie jak i częstotliwość zwiększamy stopniowo o kilka wartości.Po każdym podniesieniu napięcia testujemy stabilność procesora (systemu) pod windowsem używając odpowiednich do tego programów (OCCT, Orthos, Prime 95, LinX).Warto wiedzieć ,że nie tylko napięcie procesora jest ważne przy jego podkręcaniu, zazwyczaj przy wyższym OC musimy zmieniać napięcia takie jak:VTT, napięcie NB, SB czy QPI w przypadku procesorów z rodziny i7 ;i5.

 

WAŻNE:Caly czas kontrolujemy wartości napięć i temperatur.
Pamiętajmy , że podczas podkręcania wraz z częstotliwością procesora podnosi się automatycznie częstotliwość pamięci RAM - dlatego tez musimy zaopatrzeć sie w odpowiednie kości , takie, żeby nie blokowały nam podniesienia taktowania naszego CPU.Dość często wraz ze wzrostem taktowania pamięci RAM musimy podnoscić jego napięcie oraz zmieniać timmingi.
Pamiętajcie każdy procesor czy pamięc RAM ma górną granicę stosowanych napięć - nigdy nie przekraczajcie ich, jeżeli nie jesteście doświadczonym Overclockerami.


Przypominam, że są to tylko podstawowe informacje dotyczące podkręcania i cały ten proces jest bardziej skomplikowany.Niemniej jednak da wam to ogólny pogląd na ten temat i zanim się za to zabierzecie warto zapoznać się z tym wątkiem.

 

Intel i5/i7 1155 Sandy Bridge , Ivy Bridge

 

Pierwszą rzeczą , ktora musicie wiedzieć to to iz, podkręcać można tylko na płytach z chipsetem P67/Z68/Z77/Z75 , płyty H67/H61/B75 nie maja niestety tej możliwości, jak i zarówno musimy mieć procesor z literka "K" na końcu, bez niej z OC nici.Oczywiście podkręcimy delikatnie procesor bez "K", ale będzie to marginalne OC.
Wazna sprawa iz w przypadku tej podstawki nie krecimy szyna BCLK a mnoznikiem procesora, stad potrzeba posiadania CPU majacego odblokowany mnoznik ,a takowy posiadaja wersje "K" tylko i wylacznie.
Przejdzmy teraz do konkretów i ustawień, które musimy zmienić w BIOS.
Pierwszą rzeczą jest przejście do zakładki OC Tweaker i tam musimy dokonywać większości zmian.

 

CPU Ratio settings - ustawiamy na manual i dzieki temu mozemy zmienic mnoznik naszego procesora.Jak pisalem wczesniej kazdy procesor kreci sie inaczej i trzeba wyprobowac jego mozliwosci.
Proponuje ustawic mnoznik 45 na poczatek.

PLL Overvoltage - tutaj ustawiamy na enable , pomoze to ustabilizowac nasze OC.

Intel speedstep Technology - zostawiamy na enabled - procesor automatycznie obniża swoje taktowanie

Intel Turbo Boost technology - ustawiamy na manual i tutaj pojawia sie nam dwie nowe opcje.
-long duration - proponuje ustaic wartosc w granicach 200-250 (plyty Asus nawet do 350)
-short Duration - proponuje ustaic wartosc w granicach 180-200

Core Current Limit - proponuje ustawic ta wartosc na 200-250 (plyty Asus nawet do 350)

Spread Spectrum - ustawiamy na disabled

DRAM configuration - musicie wiedziec jakie pamieci z jaka czestotliwoscia i z jakim timingami posiadacie.Wtedy ustawiacie te wartosci w tej zakladce recznie.

CPU Core Voltage - jedna z najwazniejszych opcji.Bezpieczna max wartosc to 1.425vcore i wartosci proponuje nie przekraczac w uzytkowaniu 24/7.
Przecietny clocker potrzebuje dla 4.5 GHz okolo 1.32v.
Ale to nie wszystko bo w opcji CPU core Voltage mamy do wybory dwie mozliwosci fixed lub offset.Na fixed mozemy osiagnac OC z mniejszym napieciem, niemniej jednak napiecie ustawione przez nas bedzie wystepowalo pod windowsem przez caly czas, nie spadnie podczas gdy porcesor znajduje sie w stanie spoczynku.Natosmiast offset pozwoli nam na zrzucanie wartosci napiecia wraz zes padkiem taktowania procesora, niemniej jednak musimy dac nieco wyzsze napiecie podczac overclockingu.
Z napieciem w ustawieniu offset musicie sie troche pobawic i duzo zalezy od waszej sztuki procesora, plyty glownej i kilku innych czynnikow.Dla wartosci 4.5 GHz prpoponuje nie ustawiac wiecej jak +0.005v na poczatek.Jesli to bedzie malo, wtedy zwiekszamy ta wartosc i spawdzamy pod windowsem jaka wartos vcore nam to daje.Czasem musimy ustawic offset na wartosci ujemne http://www.itpc.net.pl/images/smilies/wink.gif

DRAM voltage - prponuje ustawic albo na Auto, albo wg zalecen producenta.
WAZNE:Do tej podstawki musimy posiadac pamieci z niskim napieciem.Nie polecam uzywania pamieci z napieciem wiekszym jak 1.65v, najlepiej 1.5-1.55v

CPU Load Line Calibration inaczej vdrop.
Na roznych plytach rozne sa ustawienia .Na plytach np Asrock mam do wyboru 5 leveli.Optymalen levele to 2 i 3, nie polecam pierwszego bo zawyza napiecia, ani ostatniego piatego bo je zaniza.Przy wyzszym OC level 2 jest optymalny, przy delikatnym do 4.6 GHz polecam level3.
Na plytach Asus np optymalnym ustawieniem jest Extreme 75%.


CPU PLL volatage - tutaj wbrew wszystkim zasadom, podczas podkrecania nie zwiekszamy tej wartosci, a wrecz przeciwnie, zmnieszamy ja.Wartosci zalecane to 1.668 do 1.709v aby ustabilizowac system.

To wszystko jesli chodzi o zakladke OC tweaker.Teraz przechodzimy do zakladki advanced i wchodzimy w opcje CPU Configuration:

Tutaj interesuja nas tylko3 opcje.
-CPU C3 State Support - ustawiamy na disable
-CPU C6 State Support - rowniez na disable
-Package CState Support - disable

I to wszystko - teraz mozecie zachowac ustawienia i sprawdzic stabilnosc swojego OC

 

materiał za pozwoleniem autora

Autorem poradnika jest user Blackwhite znany z prowadzenia fajnego kanału na YouTube :)

 

OC Procesora 2500K na Asus P8Z68-V

Edytowane przez wiwat
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

bardzo dobry poradnik w dwóch częsciach... na starym biosie, ale z objaśnieniami itd.

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:xnJ52vr5rOkJ:blog.techvortal.pl/index.php/2012/poradnik-podkrecanie-procesorow-sandy-brigde-cz-1/+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=opera

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ClDjeqsdLF4J:blog.techvortal.pl/index.php/2012/poradnik-podkrecanie-procesorow-sandy-bridge-cz-2/+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=opera

 

 

-CPU C3 State Support - ustawiamy na disable
-CPU C6 State Support - rowniez na disable
-Package CState Support - disable

 

Ja tam nawet przy 4.7 mam na enabled, o to przecież chodzi, żeby znaleść tę "coś" z opcjami oszczędzającymi...

 

Dopisz do additional turbo voltage i VCCSA...

Link to post
Share on other sites

additional turbo voltage i VCCSA.zostawiamy jak jest! jesli nie przekraczamy 5GHz

 

nie zajmuje się oszczędzaniem Energi po oc , masz konkretne wiadomości i sprawdzone podaj

sprawdzałem net i rzadko kto rusza te opcje wiec po co robić zamieszanie

Edytowane przez wiwat
Link to post
Share on other sites

żeby tylko ktoś z początkujących nie zarzucił Ci o wielki guru OC, że coś mu się z prockiem dzieję... nie trzeba daleko szukać żeby na forach poczytać, że additional turbo voltage raczej radzi się dać najniższą wartość, a VCCSA ustawić na sztywno poniżej 1.0v, bo można doprowadzić do degradacji procka... ale Twoja wola, Twój poradnik i Twoja odpowiedzialność.

Link to post
Share on other sites
żeby tylko ktoś z początkujących nie zarzucił Ci o wielki guru OC, że coś mu się z prockiem dzieję... nie trzeba daleko szukać żeby na forach poczytać, że additional turbo voltage raczej radzi się dać najniższą wartość, a VCCSA ustawić na sztywno poniżej 1.0v, bo można doprowadzić do degradacji procka... ale Twoja wola, Twój poradnik i Twoja odpowiedzialność.

Podkrecam procesory juz od jakiegos czasu, obecnie posiadma dwa 2700k i 2500k i jakos nie zmieniajac tych wartosci,zaden mi sie nie zdegradowal.Nie widze tez,zeby inni bawili sie tymi napieciami

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Temat dla mnie ciekawy, gdyż cały czas eksperymentuję z moim i7 2600K.

Mam więc pytanie bo jedna rzecz mnie zastanawia, chodzi o to że przy zegarze 4,8GHz wystarcza mi 1,4 Vcore, natomiast jak odpalam na 5,0GHz to już muszę dosypać aż na 1,59V inaczej wali BSODy przeważnie 124 a czasem 101.

Może da radę nadrobić czymś innym tą stabilność, nie wiem,......

Link to post
Share on other sites
  • 3 lata później...

Witam,
Udało mi się zmienić następujące parametry w BIOSIE:

CPU Ration - 45

PLL Overvoltage - enabled

Intel Turbo Boost Tech. - dałem off, gdyż nie mam tego Long/Short :/

Offset (Dynamic Vcore) + 0.005

CPU PLL Voltage - 1.700

CPU C3/C6 - Disabled

XMP - Profile 1

 

Mój DRAM Voltage wynosi 1.5 (auto)

Nie mogłem znaleść następujących ustawień:
Intel speedstep technology; spread spectrum i także package cstate support, CORE Current limit nie dałem na 225 bo u mnie jest w (AMP) i nie wiem czy to tak samo działa

Mój komputer:

·         i5 2500k + Fortis 3 HE1425

·         Gigabyte G1.Sniper m3 (najnowsza aktualizacja BIOSU- F10f)

·         16GB ram

·         Zasilacz Chieftec A80 CTG-650C, 650W, 85+

·         GTX 670, jednakże niedługo ją zmienie na coś lepszego (prawdobodobnie GTX 970)

 

Zrobiłem test w OCCT na 20min mając włączony CPU-Z i CPUID Hardware Monitor... Screeny:

 

OCCT PO 20 min.

 

SCREEN PO 20 min. CAŁOŚCI

Czy muszę coś zmienić czy wszystko jest okay? Mało się znam stąd moje zapytanie.

Na razie zmieniłem Bios na ustawienia default bo nie chcę coś zepsuć, najwyżej od nowa wszystko zrobię.

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites
  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...