Skocz do zawartości

AMD 965 BE + ASRock 970 Pro3 na Fortron FSP500 60GHN


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Bakak,

Recommended Posts

Witam,

Po paru latach użytkowania, w końcu przymierzam się do modernizacji wnętrza swojego "piecyka" ;-)

Aktualny komputer to E4500 2,2 zrobiony na 2,6, płyta EVGA 650i Ultra, SAPPHIRE RADEON Hd4850 1gb oraz 4gb ram. Upatrzyłem już procesor, mianowicie zamierzam kupić AMD Phenom II x4 965 BE oraz płytę główną ASRock 970 Pro 3, ponadto dysk SATA3, Corsair 8gb ram 1866 i obudowę, gdyż obecna jest już nieco nadszarpnięta. Jednak zacząłem zastanawiać się nad wymianą zasilacza, zamontowany w komputerze to FORTRON FSP500 60GHN, kupiony już chyba ok. 2 lat temu (może 3...), jednak nigdy nie miałem najmniejszych problemów, oc z podnoszeniem napięcia również przeszło bez komplikacji. Proszę o radę osoby lepiej obeznane w temacie, czy istnieje potrzeba wymiany zasilacza na inny, czy Fortron "pociągnie" konfigurację opisaną powyżej (nie znalazłem zbyt wiele w google na temat tego zasilacza) ? Komputera używam do gier (nie gram dużo, max 4-5h w tygodniu, ale cenie sobie te chwile spokoju :-) ), głównie BF3, czasem troche Settlers 7, itp., więc wątpliwe, abym miał jeszcze czas (bądź ochotę) na testowanie obecnych "wodotrysków" graficznych (dlatego nie wymieniam karty), więcej czasu spędzam na standardowym użytkowaniu w postaci Internet, muzyka, itd. Budżet jaki zamierzam przeznaczyć na całość to ok. 1200 zł. Proszę również o radę, czy wymieniona płyta ASRock jest dobrym wyborem (sporo wątków przejrzałem i najczęściej polecano tą płytę do AMD 965 BE) jak i również pozostałe komponenty. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz o ile nie jest uszkodzony to wytrzyma bez problemu.

Płytę wybrałeś sobie bardzo słabą, szczególnie do PII BE którego wręcz trzeba podkręcić. Nie kupuj nic co nie ma radiatora na sekcji zasilania. Lepszą wersją tego Asrocka Pro 3 jest Extreme 3 http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock-970-extreme3-79-529417.html

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Również jak Fenio mówię, że jeżeli nie jest uszkodzony zasilacz to podoła zestawowi.

Moja propozycja: AMD II X4 965 BE + Asrock 970 Extreme 3+ 8GB najtansze ram np  

http://www.morele.net/pamiec-kingston-hyperx-2x4gb-1600mhz-ddr3-non-ecc-cl9-intel-xmp-x2-grey-series-khx1600c9d3x2k2-8gx-433757/

i do tego obudowa Silentium PC brutus 430

http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-430-pure-black-usb3-0-atx-ssd-ready-120-120mm-bez-zasilacza-bt-430-445568/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Zasilacz o ile nie jest uszkodzony to wytrzyma bez problemu.

Płytę wybrałeś sobie bardzo słabą, szczególnie do PII BE którego wręcz trzeba podkręcić. Nie kupuj nic co nie ma radiatora na sekcji zasilania. Lepszą wersją tego Asrocka Pro 3 jest Extreme 3 http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock-970-extreme3-79-529417.html

 

 

Również jak Fenio mówię, że jeżeli nie jest uszkodzony zasilacz to podoła zestawowi.

Moja propozycja: AMD II X4 965 BE + Asrock 970 Extreme 3+ 8GB najtansze ram np  

http://www.morele.net/pamiec-kingston-hyperx-2x4gb-1600mhz-ddr3-non-ecc-cl9-intel-xmp-x2-grey-series-khx1600c9d3x2k2-8gx-433757/

i do tego obudowa Silentium PC brutus 430

http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-430-pure-black-usb3-0-atx-ssd-ready-120-120mm-bez-zasilacza-bt-430-445568/

 

Panowie nie wprowadzajcie autora w błąd! Wyraźnie zaznaczył, że nie będzie zmieniać karty graficznej więc O/C tego Phenoma będzie zbędne, a ta płyta spokojnie sobie z nim poradzi. Poza tym zegar 3,8 GHz można osiągnąć na tym procku bez ruszania napięć, więc super chłodzona sekcja nie jest konieczna. Tylko w przypadku zmiany grafiki na coś pokroju Radeona 7870, O/C procka do 4,0 GHz będzie konieczne oraz lepsza płyta + chłodzenie procesora pokroju SPC Fortis.

 

Sama płyta nie jest zła, choć w przypadku ewentualnego O/C do 4,0 GHz wersja Extreme3 będzie bardziej wskazana, ale też droższa :/

 

Zasilacz spokojnie poradzi sobie z nowym zestawem.

 

Obudowa SPC Brutus 430 jest fajna, ale szału nie robi, wolał bym dołożyć te 70zł i kupić SPC Gladius X40.

 

Mała sugestia:

Jeśli sprzedasz stare graty to powinieneś z nich wycisnąć około 350-400zł: włącznie z grafiką. Dołóż do tego 50zł i kup Radeona 7770, nie pożałujesz :)

Edytowane przez Bakak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

chyba niektórzy zapominają czasami , ze PII 965 ma odblokowany mnożnik - ten procesor przez zmianę mnożnika można na najtańszych budżetówkach kręcić bez zmiany napięcia, a większość sztuk 3,8 ghz tak osiąga (spora część i 4,0 ghz). Inna sprawa jakby to był jakiś PII 945 i zabawa przez podnoszenie FSB - wtedy można o budżetówce zapomnieć i skupić się na jakiejś lepszej płycie

Edytowane przez k0chan
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za liczne i bardzo pomocne odpowiedzi :-)

Zdecyduję się na płytę Extreme3, gdyż modernizację przeprowadzam raz na parę lat i pewnie spróbuję podkręcić nieco ten procesor (szkoda nie spróbować :-) ).

Mam jednak jeszcze pytanie o płytę MSI 970A-G46, gdyż krążą różne opinie po necie, od "świetna płyta, taki tańszy ASRock Extreme3" po "tragedia, palą się na nich sekcje", wiadomo, co osoba to inna opinia, stąd z chęcią wysłucham waszych. Budżet nie jest jakoś ściśle określony, mogę dołożyć trochę, póki decyduję się na :

AMD 965 BE (~350zł) + ASRock (310zł) / MSI (265zł) + 8gb DDR3 Patriot VIPER 1866 (165zł) + Dysk 1Tb SATA3 (~250zł)+ SPC Brutus 430 (165zł) = 1195 zł (wersja MSI) :-)

Pójdę również za radą i po sprzedaniu dotychczasowego sprzętu, kupię kartę 

Radeona 7770

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc :-)

Link to post
Share on other sites
Panowie nie wprowadzajcie autora w błąd! Wyraźnie zaznaczył, że nie będzie zmieniać karty graficznej więc O/C tego Phenoma będzie zbędne, a ta płyta spokojnie sobie z nim poradzi. Poza tym zegar 3,8 GHz można osiągnąć na tym procku bez ruszania napięć, więc super chłodzona sekcja nie jest konieczna. Tylko w przypadku zmiany grafiki na coś pokroju Radeona 7870, O/C procka do 4,0 GHz będzie konieczne oraz lepsza płyta + chłodzenie procesora pokroju SPC Fortis.

 

 

 

Nikt nikogo w błąd nie wprowadza. Po pierwsze to że nie będzie zmieniał grafiki nie ma tu nic do rzeczy, zwiększenie wydajności CPU zawsze będzie korzystne szczególnie jeśli mówimy o niezbyt wydajnym PII z odblokowanym mnożnikiem. Druga sprawa to płyta główna. Głupotą był by zakup płyty z gołą sekcją kiedy można kupić płytę z sekcją chłodzoną przy minimalnej dopłacie. Nie ważne czy na wersji Pro3 będzie się dało wykręcić do 3.8, na wersji extreme3 OC będzie łatwiejsze a sekcja nie będzie się smażyć szczególnie gdy przyjdzie lato i 40C za oknem. Do PII BE i FX'ów zakup płyty bez radiatora to nieporozumienie takie samo jak zakup zasilaczy marki krzak z naklejką 600W.

 

I nie pisz proszę "super chłodzona sekcja" kiedy mówimy o wymienianie płyty najniższych lotów, budżetówki na płytę średniej klasy z małym radiatorkiem. Co do tych 3.8 bez podnoszenia napięcia to też nic pewnego, nie dawno byłem u kumpla pobawić się w OC jego PII 965BE i nawet na 3.7 nie chciał stabilnie chodzić bez podbicia vcore.

 

Kolejna sprawa to chłodzenie. Chłodzenie z BOX'a to porażka, jest głośne i nie wydajne. Nie musi robić OC do 4.0 aby zauważyć różnicę pomiędzy boxowym wyjcem a cichym AAB za 46zł http://aab.com.pl/aab-cooling-super-silent-p1-pwm.html

Edytowane przez Fenio
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Nikt nikogo w błąd nie wprowadza. Po pierwsze to że nie będzie zmieniał grafiki nie ma tu nic do rzeczy, zwiększenie wydajności CPU zawsze będzie korzystne szczególnie jeśli mówimy o niezbyt wydajnym PII z odblokowanym mnożnikiem. Druga sprawa to płyta główna. Głupotą był by zakup płyty z gołą sekcją kiedy można kupić płytę z sekcją chłodzoną przy minimalnej dopłacie. Nie ważne czy na wersji Pro3 będzie się dało wykręcić do 3.8, na wersji extreme3 OC będzie łatwiejsze a sekcja nie będzie się smażyć szczególnie gdy przyjdzie lato i 40C za oknem. Do PII BE i FX'ów zakup płyty bez radiatora to nieporozumienie takie samo jak zakup zasilaczy marki krzak z naklejką 600W.

 

I nie pisz proszę "super chłodzona sekcja" kiedy mówimy o wymienianie płyty najniższych lotów, budżetówki na płytę średniej klasy z małym radiatorkiem. Co do tych 3.8 bez podnoszenia napięcia to też nic pewnego, nie dawno byłem u kumpla pobawić się w OC jego PII 965BE i nawet na 3.7 nie chciał stabilnie chodzić bez podbicia vcore.

 

Kolejna sprawa to chłodzenie. Chłodzenie z BOX'a to porażka, jest głośne i nie wydajne. Nie musi robić OC do 4.0 aby zauważyć różnicę pomiędzy boxowym wyjcem a cichym AAB za 46zł http://aab.com.pl/aab-cooling-super-silent-p1-pwm.html

 

Jeszcze kilka dni temu byłem posiadaczem PII x4 955 @4,0 GHz i zdaję sobie sprawę z tego, że ten procesor ma spory apetyt na Waty i płyta z mocną i chłodzoną sekcją zasilania jest wskazana, szczególnie gdy w grę wchodzi O/C, ale tylko wtedy. 

 

Fortron to nie No Name tylko całkiem przyzwoita marka zasilaczy.

 

Boxowe chłodzenie rzeczywiście najcichsze nie jest, ale daje rade, sam za nim kupiłem swojego MUGENa 2 działełem na nim z zegarem 3,7 GHz i nie mogę powiedzieć żeby było aż tak tragicznie jak to przedstawisz.

Edytowane przez Bakak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze kilka dni temu byłem posiadaczem PII x4 955 @4,0 GHz i zdaję sobie sprawę z tego, że ten procesor ma spory apetyt na Waty i płyta z mocną i chłodzoną sekcją zasilania jest wskazana, szczególnie gdy w grę wchodzi O/C, ale tylko wtedy.

 

Dlatego nikt mu nie wciska asusa sabertooth tylko średniej jakości Asrocka z przeciętną sekcją chłodzoną małym radiatorkiem.

 

Fortron to nie No Name tylko całkiem przyzwoita marka zasilaczy.

 

Co do tego nikt nie ma wątpliwości :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dlatego nikt mu nie wciska asusa sabertooth tylko średniej jakości Asrocka z przeciętną sekcją chłodzoną małym radiatorkiem.

 

 

No dobra, ale nie można też powiedzieć że płyty z gołą sekcja smażą się przy tych prockach bo to nieprawda, a wcześniej ktoś tak napisał :/ 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ale mogą się smażyć jak temperatura wzrośnie. Trzeba kupować sprzęt z myślą o stabilnej pracy przez cały rok, nawet w upały po 40C. Jak tylko jest możliwość zakupu płyty z chłodzoną sekcją to trzeba z tego korzystać, różnica w temperaturach jest znaczna a w cenie niewielka.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gdyby się miała sekcja usmażyć w Asrocku Pro, to po co w ogóle robić takie mobo? póki jest na gwarancji 2 letniej to można kręcić proc, i mieć gdzieś, bo jak się jakimś cudem zjara to i tak wymienią to po 1. po 2 znam osoby posiadające tego asrocka i nie narzekają by im się coś w nim jarało, spoko można robić OC, dobry wywiew w obudowie i śmiga jak talala



jedyna wada w tych wszystkich Asrockach to bardzo giętkie PCB, więc przy montażu zalecałbym ostrożność żeby nie połamać



bo sam mało nie złamałem montując cooler

Link to post
Share on other sites

fenio jakieś dziwaczne teorie snuje, miałem ze 4 płyty am2+/am3, gdzie sekcja zasilania nie była chłodzona żadnym badziewnym radiatorkiem (bo inaczej tego nie można nazwać) i pracowały na nich PiI 945 955 z 3,8 - 4,0 ghz, ale to akurat nic, bo aII x4 większego napięcia potrzebował żeby uzyskać stabilne 3,6ghz. Smażenie? to nie czasy P4, że sekcja padała, jak się nie daje extremalnego napięcia (a do PII BE wystarczy leciutko podbić żeby te 3,8 - 4,0 uzyskać po zmianie mnożnika) to sekcja bez radiatora jest chłodniejsza od chipsetu płyty głównej - żeby spalić sekcję na płycie głównej trzeba na prawdę przesadzić z napięciami

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...