Skocz do zawartości

Tutorial OC 4,5GHz i5/i7 Ivy Bridge Asrock Mobo


Recommended Posts

offset ustawiony na +0,050V

 

@4,5GHz napięcia to 1,216-1,232V (CPU-Z; OCCT pokazuje 1,24V), maksymalna temperatura to 85 stopni. Na tym chyba poprzestaję kręcenie mojego proca.

 

Swoją drogą dziwne że dla 4,4GHz offset wystarczyło ustawić na +0,010V a dla 4,5GHz dopiero +0,050V stabilizuje pracę...

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
Witajcie, chciałem wypróbować przedstawione ustawienia, na płycie ASRock Z77 Extreme4 i procku 3570K. Do tego mam pamięci Patriot Viper 3 2x4GB 1600MHz CL9 XMP 1.5v. Niestety płyta w ogóle nie wstaje, zgłaszając błąd 0x55 Memory not instaled, jak zmniejszyłem częstotliwość pamięci z 2133 na 1800, przestał zgłaszać brak pamięci ale i tak płyta nie wstaje, tym razem nie podaje błędu a ostatnią rzeczą na wyświetlaczu którą widać, jest 0x4f czyli DXE IPL is started.
 
Jestem początkujący w te klocki. Pomyślałem że mógłbym ustawić taki set i wtedy dochodzić dlaczego jest tak a nie inaczej. Jednak nie mogę. Czy tak zbliżone konfiguracje nie powinny się podobnie zachowywać?

 

 

Edit: Dodam też że wcześniej kręciłem samego procka i przy mnożniku 44 w prime95 nic się nie działo ale czasem przy normalnej pracy wyskakiwał BSOD. Przy 43 jest spoko więc zrobiłem też próbę przy takim mnożniku ale nic to nie dało (nadal nie wstaje).

 

pozdrawiam

Edytowane przez kuba_wrzecion
Link to post
Share on other sites
Chłodzenie mam SilentiumPC Fortis HE1225 i paste arctic cooling mx-4. Pokręciłem offsetem i przy +0.035V jak na razie wygląda spoko z jednym "ale", pamięci tylko na firmowych ustawieniach 9-9-9-24 1600. Dla 1800mhz winda wstała ale super pi wywaliło błąd a po chwili BSOD. Przecież te pamięci nie są takie złe.
 

 

 

Link to post
Share on other sites

generalnie jeśli dobrze pamiętam to im większe chcesz osiągnąć taktowanie na pamięciach tym większe timingi się robią. Spróbuj na sztywno ustawić 10-10-10-27 i 1800MHz i zobacz co się będzie działo. Oczywiście pilnuj napięć na RAMie.

Link to post
Share on other sites

1.65v to teoretyczne max dla kontrolera pamięci wbudowanego w CPU.

Dlaczego napisałem "teoretycznie"? gdyż można kręcić wyżej lecz jest możliwość uszkodzenia kontrolera po przekroczeniu 1.65v

Poza tym zabawa w OC pamięci na platformie SB/IB mija się z celem, gdyż przyrost wydajnosci w grach jest marginalny - zaraz wrzucę testy :)

 

EDIT: Testy.

http://www.bit-tech.net/hardware/memory/2011/01/11/the-best-memory-for-sandy-bridge/6

 

http://www.anandtech.com/show/4503/sandy-bridge-memory-scaling-choosing-the-best-ddr3/6

 

 

Na platformie Ivy Bridge będą troszkę większe różnice gdyż kontroler obsługuje pamięci 1600MHz, a Sandy Bridge 1333MHz.

Ogólnie kontroler pamięci jest na tyle dopracowany że taktowanie pamięci nie ma znaczenia.

Edytowane przez Hezen
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam, kręciłem i7-3770K na ASrock-u Extreme 4-z77. Całość poszła ładnie zasilane to jest przez OCZ ZS650W (bez karty graficznej) z ramem (Kingston DDR3 2x8GB 1600MHz CL9 HyperX Genesiss) a chłodzone przez (Thermalright HR-02 Macho BW) wszystko poszło dobrze 4,5 GHz bez problemu temperatura w stresie max 80'C ale problem jest natomiast z innej beczki ponieważ przy długim maksymalnym obciążeniu ( rendering filmów ) wywala blue screen. Nie potrafię połapać się co może być przyczyną, ustawień pamięci nie ruszałem resztę przekopiowałem ze zdjęć z pierwszej strony.

 

 

Link to post
Share on other sites

Masz pewnie na myśli nr błędu z wyświetlacza na płycie jeśli tak to nie mam pojęcia bo nawet o tym nie pomyślałem, jeśli chodzi o BSOD to nie pamiętam a zmusiło mnie to do powrotu do standardowej konfiguracji. Jak tylko skończę ten projekt załaduje z powrotem profil 4,5 GHz i ustawie nagrywanie kodów na płycie.

Link to post
Share on other sites

Prosze o pomoc. Asrock Z77 Extreme4

 

 

Wykrecilem stabilnie i5 3570k na 4.5, 1.245v w obciazeniu. Tempy w w prime srednio z 84*, buda z 7 wentylatorami, macho black 2, pasta zalman stg2. Bede musial zdjac IHS i nalozyc normalna paste z tego co wyczytalem.

Chcialbym sie dowiedziec ktore opcje musze zmienic w biosie zeby zbijal mi w idle takze napiecie, bo obecnie jedzie non stop na 1.240(+/-) z drobnymi skokami po 0.08.  Taktowanie w idle zbija do 1600mhz, no ale napiecia nie...

 

EDIT: no i na dodatek nie wiedziec czemu teraz mam stale taktowanie na 4.5 caly czas i nie spada. Na 4.4 normalnie spadalo...

Edytowane przez forum_forum
Link to post
Share on other sites

Ok, przejrzalem troche biosa. Mam pare pytan.

 

1. CPU LOADLINE CALIBRATION (co to jest) i dlaczego zalecacie na 3, na (cpu voltage fixed stabilne 4.5) ta wartosc mialem na auto
2. iGPU LOADLINE CALIBRATION - to samo mialem na auto zawsze ?

 

3. Mam rozumiec ze jezeli chce zeby cpu zbijal mi taktowanie i napiecia to w polu CPU VOLTAGE, z fixed mode musze zmienic na offset mode. Jezeli tak, to jaka mam wartosc wpisac w offset mode, jezeli wiem ze na 1.245v 4.5ghz jest stabilne na fixed.

 

4. opcje C1E,C3,C6 od zawsze mam na auto, mam je zmienic na enable?

 

5. Package state suppor - co to oznacza, mam na auto.

Edytowane przez forum_forum
Link to post
Share on other sites

1. Napięcie się zmniejsza jak procek jest dłużej pod obciążeniem. Lvl5 powoduje niestabilność, a Lvl1 sprawia, że napięcia są bardzo wysokie. Lvl3 jest optymalny

 

2. To się tyczy zintegrowanej karty graficznej, więc jak nie używasz to nic nie ruszaj

 

3. Tak. Offset mode. Jednak nikt ci nie powie jak trzeba ustawić. Na start ustaw +0,005V i testuj stabilność programami typu OCCT, IBT, LinX. Jeżeli wszystko gra to zjeżdzasz o 0,01V w dół, aż znajdziesz swoje idealne ustawienie. Jeżeli jest niestabilnie przy +0,005V to podjeżdzasz do góry. Ustaw jeszcze Additional Turbo Voltage na +0,004V i tego raczej nie zmieniaj.

 

4. C1E mozesz zostawić na auto, resztę wyłącz.

Link to post
Share on other sites

kret11 -  zrobilem wszystko tak jak napisales. Nie mam mozliwosci zmiany offsetu co 0.001V jedynie co 0.005V. Na 0.005V jest niestabilnie. Dodatkowo pisalem ze stabilnie 4.5 dziala u mnie w fixed na 1.245v, a ustawiajac na offset napiecie nie jest takie jak byc powinno, a mianowicie:  http://i.imgur.com/guylrDr.png  1.184-1.1.192  zamiast ~1.250v.  Co mam robic w tej sytuacji?

 

pozdro

Link to post
Share on other sites

Jeśli na 0.005v offsetu jest za niskie napięcie, to na chłopski rozum trzeba jechać dalej co nie?

Najlepiej Ci podać dokładną wartość i mieć problem z głowy... ale nie ma "letko" kolego :menda:

W Asrocku P67 Pro3 każde 0.005v offsetu daje realnie 0.008v na rdzeniu procesora, jeśli Też Ci mobo tyle podaje to nie jest problemem wyliczyć ile trzeba dać offetu aby uzyskać 1.245v... wyliczyłbym ale mi się nie chce 8-)

 

Offset jest funkcją która odpowiada za zmianę napięcia w zależności od taktowania procesora.

 

Intel SpeedStep Technology ustawiasz na ENABLED, ta opcja służy do zmiany mnożnika CPU, na pewno wyłączyłeś tą funkcję i cep leci cały czas na 4.4/4.5GHz - w zależności na ile go wykręciłeś.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

forum_forum

 

Mogę Ci powiedzieć, że offset możesz od razu dać na +0,050V. Co prawda nie dojdziesz na tym ustawieniu do 1,25V a niżej bo do około 1,22V (przynajmniej u mnie tak było) ale może warto przetestować. Jeśli będzie stabilnie to zawsze oznacza to trochę niższą temperaturę na cepie.

Link to post
Share on other sites

Ok, dziekuje za porady. Na offsecie +0.60 jest stabilnie.

 

Interesuje mnie jeszcze Spread Spectrum – Funkcja redukująca zakłócenia elektromagnetyczne, które są wysyłane poprzez poszczególne elementy elektroniczne komputera.

Mam wylaczone, tak samo jak c3,c6. Czy jezeli juz znalazlem stabilne ustawienia to moge sprobowac wlaczyc te wszystkie 3 opcje, podobno zwiekszaja energooszczednosc?

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...