Skocz do zawartości

Taśma led do podświetlenia komputera - pytanie


Recommended Posts

Witajcie,

Mam ochotę na mały modding obudowy. Mam obecnie Aerocool Xpredator i chciałbym od środka u góry "okna" przyczepić taśmę led. Problem jest tylko taki że nie mam zielonego pojęcia jak ją potem podłączyć do prądu... Owszem, mógłbym połączyć ją kabelkami z zasilaczem do LEDów (230V->12V) i potem jego pod gniazdko od prądu (obudowa ma wyloty przystosowane do WC dla chętnych i przez nie by kabel szedł) ale po co sobie utrudniać tak życie ? Chciałbym podłączyć je prosto pod zasilacz a dokładnie pod MOLEX (bo wciskając same kabelki do wtyczki mogą szybko wypaść) tyle że nie mogę nigdzie znaleźć jakiegoś gotowego zestawu (w sensie że od razu od ledów by wychodził żeński molex do podłączenia męskiego molex'a) bo znając moje umiejętności w lutowaniu to zaraz bym coś zepsuł...

Poza tym jestem ciekaw czy takie ledy mogą mieć jakiś większy wpływ na zasilacz (czytałem że komuś zawieszało kompa gdy miał podłączoną taśmę), szczególnie że mój komputer jest (chyba) dość prądożerny...

Moja specyfikacja to : Intel i7 3820, Gigabyte GF GTX670OC +HDD+2 wiatraki na obudowie+chłodzenie procesora (Scythe Mine 2). Zasilacz to Chieftec Nitro 85+ 750W.

Czy montując ok.60cm taśmy ledowej nie będzie problemów ?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

 

natsu popraw link.

Poza tym jestem ciekaw czy takie ledy mogą mieć jakiś większy wpływ na zasilacz (czytałem że komuś zawieszało kompa gdy miał podłączoną taśmę)

 

Jeśli wszystko jest prawidłowo podpięte, to nic złego się nie stanie. Robiłem mnóstwo tego typu oświetleń i nigdy nie było problemów.

 

Czy montując ok.60cm taśmy ledowej nie będzie problemów ?

 

Będzie OK, lecz strasznie jasno ;)

Link to post
Share on other sites

Ja już dość dawno temu zamontowałem u siebie (Bitfenix Shinobi Window) 2m taśmy led (niebieska, kupiona na allegro za 20 zł już z wysyłką), prowizoryczny kabel (podobny do tego co pokazał natsu + trochę taśmy izolacyjnej) i włącznik za 2 zł z pobliskiego sklepu elektronicznego. Przy zasilaczu 650W nie mam żadnego problemu z ledami które świecą ładniej i równomierniej niż jakiekolwiek katody ( 1 paskiem obkleiłem wszystkie ścianki na około i jeszcze zostało).

 

Przy okazji mam pytanie co by się stało gdybym podpiął taśmę led pod regulator obrotów wentylatorów ? Napięcie tak samo jak na molexie było by 12V więc by świecił ale czy jakbym zmniejszył napięcie to świeciły by diody słabiej ? Czytałem gdzieś że można podpiąć diody pod 5V (np. USB) ale tylko niewielką ich ilość.

Link to post
Share on other sites

Przy okazji mam pytanie co by się stało gdybym podpiął taśmę led pod regulator obrotów wentylatorów ? Napięcie tak samo jak na molexie było by 12V więc by świecił ale czy jakbym zmniejszył napięcie to świeciły by diody słabiej ? Czytałem gdzieś że można podpiąć diody pod 5V (np. USB) ale tylko niewielką ich ilość.

Tak. Regulator ściemni Ci LED.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Do taśmy led mogę podpiąć 2 kabelki, jest tam oznaczenie + i -. Moje pytanie brzmi jak będę to podłączał pod molex to jaki kolor mam dać na + a jaki na -.

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/molex_9192.jpg

 

http://ledka.pl/wp-content/uploads/2012/08/4028_tasma_led.jpeg

 

Np: żółty 12V na +, a dla - czarny (masa)?  czy jak

Link to post
Share on other sites

Też kończę technikum, ale każdy na tym forum nie. A że w kompie raczej w odniesieniu do mocy się mówi, tak napisalem, chyba łatwiej to ogarnąć nie-elektronikom. Ile watkow przeczytałem tutaj, nie znalazłem żeby "prąd" płynął, jak już to pisze się o napieciu 12 7 i 5v najczęściej. tyle o poprawnosci wedlug

 

mnie;) klepalem na telu, nie mogę edytowac...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...