Skocz do zawartości

Temat ogólny o słuchawkach - czyli to co każdy powinien wiedzieć


Recommended Posts

Witam, przeglądając dział forum dotyczący sprzętu audio, zauważyłem że częstym problem jest brak podstawowej wiedzy, wśród ludzi zakładających tematy, dotyczące doboru słuchawek. Idea tematu wygląda następująco: Chodzi o udzielenie pomocy w postaci ogólnych informacji, których każdy nowicjusz powinien być świadomy, kiedy chce dobrać słuchawki stworzone dla niego, i wskazanie mu odpowiednich dla niego rozwiązań. Konkretne modele wzmacniaczy, słuchawek i nowinki techniczne dotyczące rozwoju słuchawek będą mile widziane.

Edytowane przez kabak 1991
Link to post
Share on other sites

no mi tez by się przydało takie info, tez szukam słuchawek ;)
nie mam pojęcia co to jest pasmo przenoszenia, impedancja, głośniki "Neodymowe i inne duperele w danych technicznych , dobrze by było wiedzieć czy z danych technicznych można coś wywnioskować czy dany model jest do d.. czy to dobry produkt, czy jedynie dzięki opinii innych można znaleźć dobre słuchawki

Link to post
Share on other sites

Oczywiście. Sklep RMS też ma na swojej stronie podobne wyjaśnienia dotyczące strony technicznej słuchawek ale nie o to mi chodziło. Chodzi o interakcję użytkowników na forum, wymianę zdań, opinii, doradzanie w kwestii ogólnej a nawet o takie spory nie do końca na poważnie w stylu "która firma lepsza?" Może przykład: Człowiek chce słuchawki które muszą dobrze izolować hałasy i nie wie jaka konstrukcja jest mu potrzebna. Ktoś napisze że zamknięta, a drugi ktoś poda przykład :) Niektórzy po prostu nie mają zbyt wiele czasu na własne poszukiwania i wtedy mogą skorzystać z wiedzy innych użytkowników. Moim zdaniem idea zacna Player1.

Link to post
Share on other sites
Nie ma sensu kopiować informacji, więc polecam lekturę strony sklepu Sonus Mobile na temat budowy i właściwości słuchawek dokanałowych i dousznych http://sonusmobile.pl/Sluchawki-dokanalowe-przewodnik-clinks-pol-17.html

jedyne co się dowiedziałem to o przetwornikach armaturowych i dynamicznych o których rzadko wspominaja w danych technicznych, choć zwykle jest to dynamiczny, a z reszty można wywnioskować, że można polegać jedynie na opinii innych

Link to post
Share on other sites
no mi tez by się przydało takie info, tez szukam słuchawek ;)

nie mam pojęcia co to jest pasmo przenoszenia, impedancja, głośniki "Neodymowe i inne duperele w danych technicznych , dobrze by było wiedzieć czy z danych technicznych można coś wywnioskować czy dany model jest do d.. czy to dobry produkt, czy jedynie dzięki opinii innych można znaleźć dobre słuchawki

Pasmo przenoszenia - zakres częstotliwości działania głośników. Producenci podają zazwyczaj totalne bzdury, bo nie ma specyfiki mierzenia - gdyby robili wykres - częstotliwość/głośność (tak robią porządne firmy) - to ok, a co mi z 40Hz, które są 10x cichsze od 200Hz na tych samych słuchawkach ? Marketing !

Impedancja - opór głośnika, nie wpływa na jakość dźwięku. Ot po prostu informacja, czy wzmacniacz da rade, czy nie (albo czy się coś nie spali, ale w przypadku słuchawek to mało prawdopodobne).

Rodzaj magnesu - neodymowe zazwyczaj są mniejsze, bo mocniejsze - jedyna różnica, ale producent wie co robi, dlatego wszystko dostosowuje. Ferytowe magnesy w głośnikach Philips'a całkiem fajnie grały. Więc...  

 

 

 

Co do głośników - dodam fragment mojej mini-recenzji o głośnikach, gdzie wyjaśniłem parę rzeczy (redakcja chyba mi nic za to nie zrobi... Czekam na zatwierdzenie  ;):

 

 

 

 

1. Moc urządzenia -  Bardzo często pierwsze, co podaje producent to moc głośników. Jest to po prostu najbardziej chwytliwa informacja. Niestety, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jak bardzo wpływa na odbiór kupujących. Z mocą oczywiście kojarzy się ilość decybeli- nic bardziej mylnego, nie jest do ko końca prawdą.  Producenci często ukrywają te najbardziej istotne informacje.

To, ile głośnik uzyska decybeli, bardziej zależy od jego czułości. Czułość mierzy się w komorze bezechowej np. w przypadku polskiego STX'a (który podaje dokładną specyfikę mierzenia).  Pamiętajmy też, że trzeba brać pod uwagę również częstotliwość pomiaru - ucho ludzkie po prostu na niektóre mocniej reaguje. Dlatego producent podaje dokładny wykres, obrazujący poziom dźwięku w dB na danej częstotliwości. Tak więc możliwe są przypadki, kiedy jeden model głośnika, zasilany prądem o mocy 10 W, będzie tak samo głośny, jak drugi, zasilany nawet 30 W. 

2. Poziom zniekształceń harmonicznych wzmacniacza (THD) - Kolejny parametr, którego ciężko doszukać się w przypadku producentów głośników komputerowych. Bardzo często mieliśmy pewnie sytuację, że zestaw głośników o większej mocy nie dość, że grał ciszej, to podczas stopniowego pogłaśniania, zaczynały pojawiać się znaczne zniekształcenia w dźwięku. Wpływ na to ma m.in. poziom zniekształceń harmonicznych. Przykładowo ostatnio natknąłem się na wzmacniacz, który ma moc 23W na kanał, lecz uzyskiwana jest ona przy poziomie zniekształceń sięgających 10% - teraz pozwolę przytoczyć sobie cytat z polskiej Wikipedii "10% (-20dB) - "taki poziom zniekształceń jest wyraźnie odczuwalny i właściwie dyskwalifikuje urządzenie audio". Tak więc w praktyce nigdy nie będziemy dostarczać do głośnika tych deklarowanych 23W, a może około 5W. Spowodowane jest to tym, że mamy wrażenie, że głośnik nie daje już rady - niestety, to prawdopodobnie wzmacniacz "wyciska z siebie ostatnie poty".

3. Pasmo przenoszenia - Producenci często podają bardzo niskie częstotliwości oraz te bardzo wysokie. Zdarzyło się, że pewien recenzent napisał, że jego głośniki schodzą bardzo nisko - bo aż do 15Hz, szkoda tylko, że ucho ludzkie nie jest w stanie usłyszeć tak niskich częstotliwości. Niestety, producenci nie podają specyfiki mierzenia, przez co podawane wyniki są daleko odbiegające od prawdy. Przykładowo parametry STX'a - 45 Hz - 23 kHz (-6 dB). Podane są tutaj różnice w głośności w tym zakresie częstotliwości (wbrew pozorom 6dB to nie tak mało!). Creative podaje - 40Hz-20kHz, no i jesteśmy w kropce, bo nie wiemy, jak głośne jest te 40Hz. (Powiem Wam, że bardzo ciche, ale o tym wspomnę w odsłuchach).

4. Ekranowanie magnetyczne głośników - Bardzo często na forach internetowych spotykałem się z pytaniem - dlaczego głośniki, które są ekranowane, zaczynają wydawać z siebie dziwne dźwięki, jeśli w pobliżu znajduje się telefon. Odpowiedź jest prosta - gdyby wszystko było ekranowane to prawdopodobnie zapłacilbyśmy znacznie więcej za głośniki. Okablowanie i nasz komputer nie są ekranowane. A to, że czasem "efekt uboczny telefonu" występuje, a czasem nie - jest efektem tego, że telefon prawdopodobnie działa na różnych częstotliwościach - np. GSM 900MHz, a UMTS 2100MHz. Ekranowanie magnetyczne odnosi się tylko do starych ekranów kineskopowych, które były wrażliwe na pole magnetyczne. Dzięki ekranowaniu można było blisko położyć głośnik, jednocześnie nie uszkadzając monitora, czy telewizora.

5. Materiały - Głośniki satelitarne zazwyczaj wykonywane są w najtańszy możliwy sposób, czyli z plastiku. Niestety, tworzywo sztuczne ma o wiele gorsze właściwości akustyczne, niż płyty wiórowe czy płyty MDF (z których często wykonywane są subwoofery). Materiały tłumiące, które zazwyczaj pojawiają się tylko w subwooferach, mają za zadanie wyeliminować niepożądane dźwięki.

6. Rozmiar przetworników - Ma naprawdę duże znaczenie, ponieważ teoretycznie, mając większą membranę, jesteśmy w stanie zestroić głośnik niskotonowy niżej, uzyskując dzięki temu głębszy bas. Niestety, nie zawsze znajdzie to odzwierciedlenie w praktyce - po prostu są różnej jakości głośniki - te lepsze i te gorsze.

7. Rozmiar obudów -  Zapewne mało kto wie, ale ogromne znaczenie ma rozmiar obudowy, a raczej ich pojemność, liczona w litrach. Producent dysponuje  dokładnymi pomiarami swoich przetworników, dzięki czemu jest w stanie wyliczyć najlepszy litraż - nie za mały, aby głośniki mogły "zabasować" i nie zaduży, aby nie uległy uszkodzeniu. Głośnik w zbyt dużej obudowie lub po prostu bez obudowy, ulegnie rozerwaniu - wychył membrany będzie zbyt duży.  Wpływ na to wszystko ma ciśnienie akustyczne.

8. Długość bassreflex'u - Wyliczany jest podobnie, jak najlepszy litraż. Musi być również dostosowany do głośnika. Dzięki niemu jesteśmy w stanie lepiej zestroić przetworniki. Długa rurka pozwala zwiększyć głośność basu, ale niestety spowalnia go, powodując dudnienie, zamiast kopnięcia. Zbyt krótka może spowodować niemal wygłuszenie niskich rejestrów, natomiast zbyt wąskie świsty powietrza i "pierdzenie". 

9. Satelitki - w komputerowych satelitach znajdują się bardzo malutkie głośniki szerokopasmowe. Tak więc nie zapewnią nam takiej jakości, jak zestawy 2-drożne (satelita z głośnikiem nisko-średnio tonowym i drugim wysokotonowym). Ale w tej klasie cenowej możemy spotkać się tylko z szerokopasmówkami ;)

10. Pod żadnym pozorem nie podpinajmy głośników pod inne wzmacniacze, nie znając ich oporu! Możemy w ten sposób doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzmacniacza. Pamiętajmy także, że moce wzmacniaczy i głośników są różne.

 

A więc... Nie ma co się sugerować danymi producentów - tylko odsłuchując danych głośników można sprawdzić, jak bardzo warte są swojej ceny ;) To, co podałem wyżej ma tylko pokazać, jak wiele czynników ma wpływ na wrażenia odsłuchowe. Należy też pamiętać o tym, aby samemu nie kombinować (producenci wszystko idealnie zestrajają - oczywiście w miarę możliwości) - kolega się pobawił i spalił wzmacniacz w głośnikach. Teraz zapamięta sobie to na całe życie ;)

Edytowane przez Bandyto3xx
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@Bandyto3xx
dzięki za wyczerpującą odpowiedź ;D

10. Pod żadnym pozorem nie podpinajmy głośników pod inne wzmacniacze, nie znając ich oporu!


oj, podłączyłem głośniki pod inny wzmacniacz, ale nie lubię słuchać zbyt głośno, to może dlatego jeszcze się nic nie spaliło ;D
Link to post
Share on other sites
@Bandyto3xx

dzięki za wyczerpującą odpowiedź ;D

 

 

oj, podłączyłem głośniki pod inny wzmacniacz, ale nie lubię słuchać zbyt głośno, to może dlatego jeszcze się nic nie spaliło ;D

Jeśli masz powiedzmy wzmacniacz - minimum 8 ohm, a wepniesz 4 ohm to.... Możesz iść do sklepu po nowy zestaw ;) Ale większość ma minimum 4, choć tym chińskim bym nie ufał ;)

Link to post
Share on other sites

Świetny opis techniczny Bandzior, ale tematu nie założyłem aby rozmawiać o głośnikach, tylko  o słuchawkach których jestem fanem. Dlatego proszę o niedodawanie opisów technicznych ani propozycji dotyczących głośników wolnostojących, kolumn podłogowych, subwooferów itp. a Ty mówisz głównie o głośnikach. Jeśli moderator nie zamknie tematu i dalej ktoś będzie dodawał takie posty jak te wyżej, wystąpię o warna do moderatora dla takich użytkowników. Po prostu proszę uszanować ideę tematu i innych użytkowników którzy wchodząc w ten temat, będą chcieli rozmawiać o słuchawkach.

 

 

Dobrze więc, moderator na razie nie zamknął tematu, więc dodam tu trochę od siebie, może temat ruszy.

 

 

Fantomaz pytał o pasmo przenoszenia. Czy ma to wpływ na ogólną jakość dźwięku? Otóż nie. Wykresy pasm które można znaleźć na takiej stronie jak ta

http://www.headphone.com/learning-center/build-a-graph.php

pokazują jedynie ilość decybeli na danym paśmie, czyli np natężenie tonów średnich. Nie wyraża to jakości dźwięku. Jakość i to co słyszy każdy, jest zależne od konstrukcji słuchawek, jakości zastosowanych komponentów, użytych rozwiązań technologicznych (system S-Logic w słuchawkach zamkniętych Ultrasone). Takie wykresy np. pomagają wstępnie określić pożądane modele, dla osób które szukają konkretnych wartości (potężnego basu jak np ja ;) ), lub po prostu porównać pewne modele pod względem siły danych pasm.

Edytowane przez kabak 1991
Link to post
Share on other sites
Fantomaz pytał o pasmo przenoszenia. Czy ma to wpływ na ogólną jakość dźwięku? Otóż nie. Wykresy pasm które można znaleźć na takiej stronie jak ta

http://www.headphone.com/learning-center/build-a-graph.php

pokazują jedynie ilość decybeli na danym paśmie, czyli np natężenie tonów średnich. Nie wyraża to jakości dźwięku. Jakość i to co słyszy każdy, jest zależne od konstrukcji słuchawek, jakości zastosowanych komponentów, użytych rozwiązań technologicznych (system S-Logic w słuchawkach zamkniętych Ultrasone). Takie wykresy np. pomagają wstępnie określić pożądane modele, dla osób które szukają konkretnych wartości (potężnego basu jak np ja ;) ), lub po prostu porównać pewne modele pod względem siły danych pasm.

 

Pasmo przenoszenia ma ogromny wpływ.... Poza tym powieliłeś moją odpowiedź. Beznadziejne głośniczki nie będą mieć tak szerokiego pasma przenoszenia... Poza tym pokazuje strojenie. Np. Basu jak mówisz - wiec ma znaczenie.  

Link to post
Share on other sites


I właśnie... Napisałem o głośnikach, bo to jakie są słuchawki - kształty, zamknięte, czy otwarte - również nie jest przypadkowe, bo opiera się o te same parametry techniczne zastosowanego przetwornika ;) Tak tylko chciałem to uzmysłowić ;)

Edytowane przez Bandyto3xx
Link to post
Share on other sites

Jeśli masz powiedzmy wzmacniacz - minimum 8 ohm, a wepniesz 4 ohm to.... Możesz iść do sklepu po nowy zestaw ;) Ale większość ma minimum 4, choć tym chińskim bym nie ufał ;)


na głośnikach jest nalepka
8 ohm dla speakerów i 6 ohm dla subwoofera, 35W speaker, 45W subwoofer
ale na wzmacniaczu nie ma nic o ohm'ach, jedynie że ma 160W
coś Ci to mowi ? :D a chinskie chyba nie są, niby "made in belgium" :D
sory za offtop :P ale dobrze byloby wiedziec czy mam sie spodziewac wybuchu
Link to post
Share on other sites

To prawda co piszesz o paśmie i głośnikach. Ale ilość basu czy midu nie oznacza jakości brzmienia. Jeśli dla kogoś jakość znaczy tyle co odpowiednie proporcje, to jak najbardziej. Mi chodziło bardziej o jakość w sensie czystość i klarowność brzmienia. Tutaj  pasmo ma niewielkie znaczenie. Wszystko ostatecznie i tak sprowadza się do potrzeb indywidualnych.

P.S. mst napiszę do Ciebie na PW, nie będę tu nabijał bezsensownych postów. A Ciebie fantomaz proszę o dostosowanie się do mojej prośby którą znajdziesz w moim przedostatnim poście wyżej.

Link to post
Share on other sites
na głośnikach jest nalepka

8 ohm dla speakerów i 6 ohm dla subwoofera, 35W speaker, 45W subwoofer

ale na wzmacniaczu nie ma nic o ohm'ach, jedynie że ma 160W

coś Ci to mowi ? :D a chinskie chyba nie są, niby "made in belgium" :D

sory za offtop :P ale dobrze byloby wiedziec czy mam sie spodziewac wybuchu

 

To, ze na tym czymś nie pisze, wcale nie znaczy, ze tego nie ma... Każdy wzmacniacz ma swój minimalny i maksymalny opór (poczytaj o tym na elektrodzie) .

 

Tak samo jak wzmacniacze słuchawkowe. Słuchawki mają zazwyczaj opory od 32 Ohm wzwyż, dlatego tam pojawia się inny problem. Jak będą słuchawki, ze zbyt dużym oporem to głośność będzie znikoma - dlatego każdy chwali się, że nawet 600 Ohm karta muzyczna obsłuży (co często jest naciągane), owszem coś tam zagra, ale czy tak jak ma ?. W słuchawkach raczej nie występuje zbyt mały opór, żeby coś przepalić ;)

To prawda co piszesz o paśmie i głośnikach. Ale ilość basu czy midu nie oznacza jakości brzmienia. Jeśli dla kogoś jakość znaczy tyle co odpowiednie proporcje, to jak najbardziej. Mi chodziło bardziej o jakość w sensie czystość i klarowność brzmienia. 

 

Rozumiem Twoje podejście - prawda, to co mówisz. Ale "barwy dźwięku"  nikt w liczbach nie opisze ;) To już trzeba się samemu wsłuchać i ocenić. Ale mimo wszystko - wykres z częstotliwością coś tam jednak uzmysławia i ma też znaczenie - pokazuje, w których miejscach przetwornik "niedomaga" 

Edytowane przez Bandyto3xx
Link to post
Share on other sites

Oczywiście. Chodziło mi o to samo, czyli że nikt nie opisze jakości w liczbach, dotyczących frekwencji  :)  Mi się wydaje że to nie jest tak, że niedomaga. Każdy potrzebuje czegoś innego i np. dla mnie większość produktów od AKG (patrząc nawet po samych wykresach) odpada, ze względu na mały bas. Tutaj one niedomagają, jak powiedziałeś, ale dla mnie. Dla Ciebie mogą niedomagać moje DT770. Taki przykład tylko. Czasem myślę, że jedyne rozwiązanie dla mnie, to przywiązać sobie subwoofer do głowy i skoczyć z mostu :P Bas ponad wszystko. Ciężko o to w słuchawkach niestety.

Edytowane przez kabak 1991
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...