Skocz do zawartości

Overclocking – czyli jak przyspieszyć PC


Recommended Posts

Według specyfikacji Intela Tcase mierzony jest na czujniku znajdującym się na środku IHS, właściwie zaraz pod nim i wynosi dla 2500K 72,6st.C, w przypadku 3570k jest to już tylko 67,4st.C.

 

Teraz tylko pytanie co oznacza Tcase? Być może jest to temperatura której nie powinno się długotrwale przekraczać? Jednakże nie ma w specyfikacji procesora informacji TjMAX. Według core Temp dla 2500k wynosi on 98st.C lecz skąd oni to wzięli?

 

Dodatkowo u mnie OCCT wcale nie zaniża odczytów rdzeni, patrz: (z lewej OCCT, na środku core temp, z prawej gadżet od intela - Intel Core Series - teoretycznie najbardziej wiarygodny)


http://www.picshot.pl/pfiles/274729/temp.png

 

 

Kolejna kwestia to fakt iż większość oprogramowań do płyt głównych właśnie jak wartość progową(threshold) podaje 72st.C, tak jest i w przypadku mojego ASUS'a P8P67

 

http://www.picshot.pl/pfiles/274730/CPUthreshold.png

 

 

Podsumowując

 

Nawet jeśli Tcase to temperatura do której procesor pracuje w optymalnych warunkach, a TjMAX to faktyczna wartość kiedy włącza się zabezpieczenie termiczne(chociaż nigdzie tego znaleźć nie mogę - na oficjalnej stronie Intela) to tak czy siak lepiej narazie nie katować tak procka, tylko dowalić mu tak za 2 lata jak zacznie się dławić... Takie jest moje zdanie.

 

Tutaj dorwałem się do opracowania, opisującego różnice między TjMax a Tcase - http://www.techreaction.net/2009/10/14/guide-to-understanding-intel-temperatures/

 

I wygląda na to iż jest tak jak napisałem powyżej - TjMax to moment gdy włącza sie zabezpieczenie termiczne, jednak nie jest ten odczyt dokładny, gdyż jego dokładność to +/- 5st. Natomiast Tcase to temperatura której Intel nie zaleca przekraczać, jednak nie stanowi ona teoretycznie wielkiego problemu dla tych CPU.

Edytowane przez gregotsw
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właściwie to testowałem OCCT na BOXie i to nie na linpacku. Testowałem na zwykłym "CPU: OCCT" i temperatura czujnika Tcase przekraczała nieznacznie 72st.C.(rdzenie dochodziły do 85st.C) Nigdy jednak nie przekraczała 75st.C. Tylko że linpack obciąża jeszcze bardziej - co najmniej 5st.C z moich obserwacji tak wynika.(więc teoretycznie byłoby tam ok. 80st.C) Idąc tą drogą można dojść do wniosku iż Intel wypuścił coolery BOX niezdolne do pracy zgodnie ze specyfikacją, albo faktycznie Tcase nie jest aż tak istotnym wyznacznikiem.

 

Trzeba by poszperać w UEFI, może tam coś się znajdzie, albo w manualu do płyty głównej.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

W takim wypadku być może naniosę parę poprawek i podkręcę swojego 2500k do tych 4,7-4,9 GHz. Zobaczymy.

 

Przeczytałem w manualu do swojej płyty iż threshold ustawiony na 72st.C oznacza tylko iż przy przekroczeniu tej temperatury pojawi się ostrzeżenie, lecz nie włącza się wtedy zabezpieczenie termiczne. Kwestia teraz czy warto katować te procki, jak i tak są już wydajne wystarczająco.

 

Wydaje mi się, że wielkiej gafy w mini-recenzji nie walnąłem pisząc o nie przekraczaniu 80st.C na rdzeniach - wkońcu opisywałem w miarę oszczędne i bezpieczne OC, przeprowadzane tak aby sprzęt posłużył parę lat w dobrej kondycji.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

U mnie  CPU C1E mam na disabled , niestety przy większym oc jednak powoduje niestabilność.Tak  jak pisał MiK86 dla ivy tjmax to 105 stopni , zresztą nie da rady  nawet na dobrym chłodzeniu przy oc od 4,6 utrzymać temperatury dla rdzeni w okolicach 80 stopni , raczej nierealne dla ivy oczywiście.

Link to post
Share on other sites

Wiecie, że Linx, linpack i Intel Burn Test nie wyłapują błędów i niestabilności tak dobrze jak "CPU:OCCT"? Też byłem zdziwiony, że test mniej rozgrzewający CPU szybciej wyłapuje błędy i niestabilności. Testowałem to na dwóch procesorach i werdykt jest jeden - stabilność zdecydowanie warto testować "CPU: OCCT".

 

Dlatego mam pytanie do MiK86 testowałeś swojego 3570K tym modułem OCCT? Mogłoby się okazać iż nie przeszedłby testu przy tak niskim napięciu, chociaż jak intel burn test przechodzi tyle pętli to nawet jak tam walnie errorem po 30min to dodasz napięcia 0,010v i po problemie pewnie. Ładna sztuka się trafiła.

 

 

Do ostatecznej wersji poradnika dodam małą analizę tego jak wygląda sprawa temperatur przy Sandy / Ivy Bridge. Coś tam jeszcze o temp. kart graficznych wspomnę.

 

RuLeR - czy przy wyłączonym CPU C1E w spoczynku mnożnik i napięcie spadają do wartości jak przy trybach oszczędzania energii? Według mojej wiedzy wymuszamy wtedy stały mnożnik na procesorze tak? Mogę się mylić, pewnie jutro to przetestuje, ale przyda się też druga opinia.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Gregotsw tak spadają napięcie jak i taktowanie w spoczynku mam 1575Mhz i 1,068V rośnie w zależności od obciążenia. Troszkę zbiłem u siebie napięcie obniżając offset a podnosząc LLC teram daje rade z 1,332V zapuściłem occt z dużym pakietem danych i po 6h stabilny.

Link to post
Share on other sites

Potwierdzam, C1E ustawiony na DISABLED nie wpływa na kontrolę napięć i mnożnika aż tak zasadniczo. Jedno co zauważyłem to fakt iż w idle przy taktowaniu 1600 MHz wyłączenie C1E powoduje lekki wzrost napięcia u mnie z 1,016v na 1,024v. Ciekawe jak po wyłączeniu tej opcji będzie ze stabilnością przy wyższym mnożniku, zaraz będę testował.

Link to post
Share on other sites

Podczas testowania OCCT pojawia się Crysis 2 przestał działać?

Jaki windows, jakie sterowniki?

 

Tu link do strony occt - podobny problem do twojego...

http://forum.ocbase.com/index.php?topic=40.0

 

 

Ciekawe, wyszedł fix - beta, ale nie wiem czy naprawia ten dziwny problem..

http://forum.ocbase.com/index.php?PHPSESSID=jtiqj7hlh6tcopuv3ce4433q14&topic=58.0

 

 

Jeśli problem dalej występuje, zalecam zapuścić po prostu 3dMark11(zauważyłem iż w poradniku pisałem o 3dmark10 a taki przecież nie istnieje - literówka - ostatecznie będzie poprawiona) albo Unigine Heaven i obserwować czy nie ma przekłamań obrazu itp. Jeśli parę takich testów karta przejdzie to można ją uznać za wstępnie stabilną. Trochę to wydłuża procedurę, ale niekoniecznie jest gorszym rozwiązaniem - bo to właśnie gry i tego typu programy ostatecznie i tak zweryfikują stabilność ustawień.

 

OCCT używam jako wstępnego narzędzia do wyłapywania errorów przy OC karty graficznej, ale równie dobrze można użyć w.w. programów, albo uruchomić wymagającą grę.

Edytowane przez gregotsw
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...