Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Overclocking – czyli jak przyspieszyć PC

poradnik

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#1 gregotsw

gregotsw
 • The one who knocks

 • 1856 postów

Napisano 08 styczeń 2013 - 18:33

*
Popularny

UWAGA: Wszystie porady i zalecenia zawarte w poniższym poradniku stosujesz na własną odpowiedzialność – proszę o uważną lekturę.
 
 
OVERCLOCKING – czyli jak przyspieszyć swój komputer
 
Poradnik dla platformy Intel LGA 1155 i procesory z serii „K” Sandy / Ivy Bridge, z wykorzystaniem płyty głównej ASUS, oraz karty graficznej AMD HD 6950.
 
 
 
 
Wstęp
 

Na pewno każdy kto chociaż trochę interesuje się komputerami i wszystkim co z nimi związane słyszał o tzw. podkręcaniu. Zabieg ten jest bardzo prosty, jednak wymaga dużo uwagi oraz cierpliwości. Przy odpowiednio przygotowanym zestawie możemy w znaczny sposób zwiększyć wydajność naszego komputera, nie dokładając do tego ani złotówki! Poradnik ma raczej na celu wprowadzenie do bardzo szerokiego tematu jakim jest overclocking(OC)  i nie wszystkie bardziej zaawansowane ustawienia/porady w nim się znajdą. Skorzystać z niego mogą także użytkownicy płyt głównych innych producentów niż ASUS, gdyż większość ustawień jest podobna, czasem są inaczej nazwane. Dodatkowo opiszę jak podkręcić kartę graficzną. Przedstawię także zestawienie testów i benchmarków dzięki którym można sprawdzić jaki wpływ na wydajność ma zabieg podkręcania oraz jaki nasze podkręcenie może mieć wpływ na temperatury. 

Zapraszam do dyskusji w komentarzach, oraz do dzielenia się swoimi doświadczeniami z OVERCLOCKINGIEM. Będę starał się odpowiadać w miarę możliwości w komentarzach.

Zapraszam do lektury.

 

Spis treści

Wstęp

Platforma sprzętowa

Przygotowanie

Podkręcanie procesora

Podkręcanie karty graficznej

Testowanie podkręconej platformy

Podsumowanie

 

 

 

 

Platforma sprzętowa:

 

Płyta główna

 mb-p8p67-pro-lga1155-intel-atx-asus-p8p6

ASUS P8P67 rev. 3.1 (bios 3602)

Procesor

 er_photo_139726_52.jpg

Intel Core i5 2500K

Chłodzenie CPU

449623.jpg

Alpenfohn Nordwand rev. A

Pamięć RAM

 kingston_hyperx_grey_ddr3_1600_pc3_12800

Kingston HyperX 1600MHz 2x4GB DDR3

Karta graficzna

 Budget-Build-Gaming-PC-Computer-Graphics

XFX AMD Radeon HD 6950@6970

Zasilacz

 original%288%29.jpg

OCZ ModXStream 600W

Obudowa

 SilentiumPC_Gladius_GD_600W_Pure_Black_z

SilentiumPC Gladius GD-600 Window

 

 

Przygotowanie

 

Pierwszym i jedynym mogącym nas cokolwiek kosztować krokiem jest przygotowanie naszej platformy sprzętowej do dalszej zabawy. Głównie sprowadza się to do inwestycji w wydajniejsze chłodzenie procesora, karty graficznej oraz zadbanie o wprowadzenie odpowiedniego przepływu powietrza wewnątrz obudowy. Po krótce opiszę co i jak należy zrobić aby poprzez podkręcanie nie zaszkodzić swojemu komputerowi. Opiszę także kilka programów przydatnych przy podkręcaniu.

Ważne jest także aby podzespoły które posiadamy umożliwiały nam overclocking. W przypadku platformy Intela obecnie są to procesory z serii „K” wymagające do OC płyty głównej opartej na chipsecie P67/Z68/Z77, jeśli chodzi o karty graficzne to nie ma ograniczeń.

 

 1. Sprawdzenie marki oraz mocy zasilacza.

 

Zasilacz jest bardzo ważny, gdyż to on przekazuje prąd do podzespołów w naszym komputerze. Dlatego ważne jest aby był on solidny(np. posiadać system aktywnego PFC), oraz bezpieczny(np. zabezpieczenia OVP, UVP, OCP). Powinien także móc dostarczyć odpowiednią ilość prądu naszej jednostce. W przypadku komputerów dla graczy jest to z reguły 450-650W. (bardzo ważne jest to ile maksymalnie mocy może przekazać zasilacz na linii 12v) Parametry zasilacza, oraz informację o producencie znajdziemy na tabliczce informacyjnej, która powinna znaleźć się na wszystkich zaufanych zasilaczach na jednym z boków. Po podkręceniu pobór mocy może się wyraźnie zwiększyć.

 

8%28107%29.jpg

 

Poniżej zamieszczam listę firm produkujących zasilacze o dobrej opinii wśród użytkowników.

Fortron, Chieftec, Delta, OCZ, SeaSonic, Huntkey, Corsair, XFX, Tacens, Fractal, Be quiet!, Tagan, Antec, Silverstone. Oczywiście nie są to wszystkie cieszące się uznaniem marki, jednak nie sposób umieścić tu wszystkie.

 

 

 1. Zadbanie o wentylację w obudowie.

 

Jest to podstawa bez której nie ma co nawet zaczynać naszej zabawy w overclocking. Tutaj najważniejszym elementem wprowadzenie odpowiedniego obiegu powietrza w naszej obudowie oraz późniejsze dbanie o to aby elementy chłodzące nie były nadto zakurzone.

 

Obudowa powinna pracować w systemie push-pull. System ten polega na takim umieszczeniu wentylatorów w obudowie aby wspomóc wtłaczanie do niej zimnego powietrza z zewnątrz(zaznaczono na niebiesko) i wyprowadzania ciepłego na zewnątrz(strzałki czerwone). Minimum jakie musimy wprowadzić to jeden wentylator wtłaczający powietrze(najlepiej na przednim panelu obudowy na dole) oraz jeden wyprowadzający powietrze(najlepiej na tylnym boku obudowy u góry).  Poniżej przedstawiam dwie optymalne koncepcje obiegu powietrza w obudowie.(w zależności od tego ile możemy zamontować w niej wentylatorów)

 

wstępne minimum

silentiumpc_gladius_600_8.jpg

zaawansowany system chłodzenia

 spc-gladius-x80-4.jpg

 1. Zadbanie o odpowiednie chłodzenie elementów które będziemy podkręcać.

 

W tym momencie kluczowe jest to w jak wydajne elementy chłodzące wyposażone są nasze podzespoły. Jest to sprawa ważna, gdyż to właśnie od wydajności tych elementów zależna jest temperatura, która jest jednym czynników który będzie ograniczał nas w podkręcaniu.

 

chłodzenie procesora – w zestawie z procesorem otrzymujemy najczęściej mało wydajne chłodzenie. Przy podkręcaniu temperatura będzie rosła, wtedy będziemy potrzebować wydajniejszego coolera. Poniżej przedstawiam przykładowe trzy coolery które są w stanie zapewnić nam odpowiednie temperatury pracy procesora.

 

SilentiumPC Spartan PRO HE924 - polecany jako tani i w miarę wydajny cooler, niektórym może przeszkadzać jego głośność - powinien wystarczyć do OC na poziomie 4,2-4,4GHz.(koszt ok. 75zł)

silentiumpc-spartan-pro-he924-chlodzenie

SilentiumPC Fortis HE1025- polecany jako wydajny, w przyzwoitej cenie cooler, do tego jest stosunkowo cichy - powinien wystarczyć do OC na poziomie 4,5-4,7 GHz.(koszt ok. 130zł)

silentiumpc-fortis-he1225.jpg

Thermalright Macho HR-02 - bardzo wydajny i do tego cichy cooler, także cieszący sie uznaniem, jednakże nie zmieści się do każdej obudowy. Dobrze nada się do OC na poziomie 4,5-4,9 GHz.(koszt ok. 180zł)

426791_0_f.jpg
 

- chłodzenie karty graficznej – obecnie mamy wysyp kart graficznych z autorskimi systemami chłodzenia. Najczęściej są to układy wyposażone w dwa, czasem nawet trzy wentylatory. Takie rozwiązania w zupełności wystarczą do podkręcenia GPU i pamięci.(nawet po podniesieniu napięcia) Na rynku znajdziemy także karty referencyjne, chłodzone tzw. „turbiną”, także nadadzą się do OC, lecz już bez podnoszenia napięć.

 

Autorski, bardzo wydajny system chłodzenia - Windforce 3x od Gigabyte

gigabyte_geforce_gtx_660ti_3_gb.jpg

Tradycyjna referencyjna turbina - na zdjęciu zainstalowana na karcie AMD HD 6950 

Budget-Build-Gaming-PC-Computer-Graphics

 

- chłodzenie sekcji zasilania płyty głównej – tutaj rozrzut na rynku jest spory. Mamy konstrukcje pozbawione radiatorów na sekcji zasilania, mamy także takie z bardzo rozbudowanym chłodzeniem. Do zapewnienia bezpiecznej, stabilnej i długiej pracy naszej platformy potrzebujemy odpowiednio chłodzonej sekcji zasilania – kwestia ta nabiera jeszcze bardziej znaczenia gdy przymierzamy się do wysokiego overclockingu procesora. Ważna jest też liczba sekcji zasilania. Poniżej przedstawiam przykładowe konstrukcje, jedną bez chłodzenia na sekcji zasilania oraz jedną z zainstalowanym radiatorem.

Płyta bez chłodzonej sekcji zasilania

u_12823124%281%29.jpg

Płyta główna z zainstalowanymi radiatorami na sekcji zasilania

u_10556139.jpg

 

 

 

 1. Programy wykorzysztane w poradniku.

 

- Asus AI Suite II - bardzo przydatne będzie oprogramowanie dołączone do płyty głównej – pozwoli ono podkręcić procesor z poziomu Windows’a co jest wygodne i nie wymaga co moment przechodzenia do BIOSU/UEFI. Jako że posiadam płytę ASUS, opiszę OC z poziomu windows na przykładzie Asus AI Suite II- MSI Afterburner 2.3.0 – program służący do podkręcania kart graficznych

- OCCT 4.3.2 – program służący do testowania stabilności podkręconych podzespołów

- 3DMark11– program służący do testowania stabilności podzespołów z naciskiem na kartę graficzną, pozwala także zmierzyć przyrost wydajności po OC naszej platformy

- Unigine Heaven 3 - program służący do testowania stabilności podzespołów z naciskiem na kartę graficzną, pozwala także zmierzyć przyrost wydajności po OC naszej platformy

- Windows,  normalna praca, gry – element który ostatecznie zweryfikuje stabilność naszej jednostki

 

 

 

Podkręcanie procesora

UWAGA: Wszystie porady i zalecenia zawarte w poniższym poradniku stosujesz na własną odpowiedzialność.

 

To w jakim stopniu uda nam się podkręcić procesor, głównie zależy od konkretnej sztuki procesora. Każdy procesor jest inny i każdy ma inny potencjał podkręcania. Są sztuki które podkręcają się na niskim napięciu do 4,7GHz, a dla innych wyzwaniem jest już 4,5GHz – patrz mój przykład.

W niniejszym poradniku skupię się na podkręceniu procesora z wykorzystaniem funkcji oszczędzania energii, offsetu oraz LLC(Load Line Calibration). Odpowiednie ustawienia tych funkcji pozwalają zachować kompromis między wysoką wydajnością, a niskim zużyciem energii w trybie spoczynku.(przeglądanie internetu, office itp.)

Podkręcony procesor w stanie spoczynku działa z napięciem tylko niewiele wyższym niż standardowe - wszystko dzięki LLC.

CPUz4,5idle.png

 

Podkręcony procesor w obciążeniu wskakuje w tryb turbo - osiąga taktowanie 4,5 GHz i odpowiednio podnosi napięcie.

CPUz4,5Stress.png

 

Są różne szkoły podkręcania z użyciem powyższych funkcji, w niniejszym poradniku opiszę podkręcanie z użyciem dodatniego offsetu – jest to najstabilniejsza metoda – przy ujemnym offsecie możemy mieć problemy ze stabilnością w trybach spoczynku, jednakże wszystko zależy od sztuki procesora która się nam trafiła.

 

Podkręcanie procesorów z odblokowanym mnożnikiem z wykorzystaniem offsetu sprowadza się do działania według prostego schematu działania:

 1. Podniesienie mnożnika TURBO
 2. Test stabilności/błędów
 3. – gdy CPU nie ukończy testu dodajemy offset i przechodzimy do punktu 2)

         – gdy CPU ukończy test przechodzimy do punktu 1)

Gdyby nie LLC powyższa pętla rozwiązywała by temat podkręcania. Opcja LLC jest bardzo ważna, głównie wtedy gdy zależy nam na zachowaniu równowagi między wysoką wydajnością oraz oszczędnością. Jak do powyższego schematu włączyć LLC dowiecie się w dalszej części poradnika.

Podkręcać możemy także z poziomu Windowsa, lecz najpierw musimy przestawic ustawienia zgodnie z częścią "1. Wstępne ustawienia BIOS/UEFI"

 

 1. Wstępne ustawienia BIOS/UEFI
 2. Aktualizacja UEFI – nigdy nie wgrywamy starszej wersji niż obecna. Naszą wersję UEFI sprawdzamy np. w popularnym programie „CPU-Z”, zakładka „Mainboard” w tabelce Bios Version. To czy istnieje nowsza wersja UEFI do naszej płyty głównej sprawdzamy tylko i wyłącznie na stronie producenta płyty głównej. (nie wolno wgrywać BIOSów/UEFI niekompatybilnych z naszą płytą główną)

 

Procedurę opiszę na przykładzie płyty ASUS P8P67 rev. 3.1 B3.

W pierwszej kolejności sprawdzamy wersję naszego UEFI w programie CPU-Z.(zaznaczone kolorem czerwonym) W zakładce mainboard dowiemy się także dokładnie jaki model płyty głównej posiadamy.(zaznaczone kolorem zielonym)

 

biosCPUz.jpg

 

Później przechodzimy na stronę pl.asus.com/Motherboards/ i odszukujemy naszą płytę główną. Gdy już znajdziemy się na stronie naszej płyty przechodzimy w zakładkę „download”, wybieramy nasz system operacyjny o otwieramy zakładkę BIOS. Na samej górze znajduje się zawsze najnowszy BIOS, sprawdzamy czy nasza płyta główna odpowiada tej w opisie BIOSU i porównujemy datę naszego BIOSU z tym w tabelce.(kolor zielony) Jeśli wszystko się zgadza i wersja BIOSU oraz data jest wyższa pobieramy klikając na „Pobierz z  Globalny”.(kolor czerwony)

 biosASUS.jpg

Po pobraniu wypakowujemy plik i kopiujemy go na pendrive sformatowany w systemie FAT 32. Następnie przechodzimy do aktualizacji UEFI, zostawiamy pendrive w porcie USB i uruchamiamy komputer ponownie, w trakcie uruchamiania ekranu POST(Power-On-Self-Test / początkowy ekran zaraz po uruchomieniu komputera, wyświetlają sie na nim informacje o sprzęcie) naciskamy klawisz Delete na klawiaturze.

 

130103124820%281%29.jpg

Pojawi się nam wtedy okno UEFI, przechodzimy do okna użytkownika zaawansowanego klikamy na przycisk w prawym górnym rogu „Exit / Advanced Mode” i wybieramy „Advanced Mode” i przechodzimy do zakładki „TOOL”, następnie „ASUS EZ Flash 2 Utility” i odnajdujemy na naszym pendrive plik z nowym BIOSem/UEFI.  Wybieramy i naciskamy ENTER, gdy proces się rozpocznie nigdy nie restartujemy/wyłączamy komputera dopóki się nie zakończy – może to grozić uszkodzeniem starego biosu poprzez jego niekompletne nadpisanie – cierpliwie czekamy na informację o zakończonej procedurze.

 130108095155.jpg

 

 1. Zmiana ustawień BIOS/UEFI

 

Następnie musimy zmienić istotne z punktu widzenia podkręcania ustawienia. Ustawienia te możemy zmienić jedynie z poziomu BIOS/UEFI, bez odpowiednich ustawień komputer może być niestabilny.W tym celu w trakcie ekranu POST wciskamy delete i przechodzimy do UEFI

Następnie przechodzimy do okna użytkownika zaawansowanego klikamy na przycisk w prawym górnym rogu „Exit / Advanced Mode” i wybieramy „Advanced Mode” Po przejściu w tryb zaawansowany wchodzimy do zakładki „Ai Tweaker”, gdzie przestawiamy następujące ustawienia(ustawienia te na tym etapie nie stanowią żadnego zagrożenia i są bezpieczne):

 

- Ai Overclock Tuner – Manual

- BCLK – 100,0

- Turbo Ratio – By All Cores 

 

- By All Cores – wartość mnożnika dla wszystkich rdzeni standardowo wartość wynosi 37 i taką ją na początek zostawiamy.

 

- Internall PLL Overvolt – Disabled

- EPU Power Saving – Disabled

 

- Load Line Calibration (LLC) – poziom który wybierzemy wpływa na napięcia podawane procesorowi(gdy celujemy z OC wyżej warto zacząć od ustawienia Medium)

tutaj ustawiamy odpowiednio do poszczególnych etapów podkręcania:

      Regular (0%) – krok pierwszy – ten poziom wybieramy w momencie gdy nie chcemy zwiększać napięć podawanych dla CPU (OC 3,9-4,2 GHz)

      Medium (25%)  – krok pierwszy (OC 4,1 - 4,4 GHz)

      High (50%) – krok dugi (OC 4,3 – 4,6 GHz)

      Ultra High (75%) – krok zaawansowany (OC 4,4 -4,7 GHz)

      Extreme (100%) – krok ekstremalny (OC 4,6 GHz <)

LLC opisana w skrócie jest funkcją która automatycznie podnosi wartość napięcia jakie jest przekazywane procesorowi w trybie TURBO, dzięki czemu możemy podkręcić procesor nie podbijając w znaczny sposób offsetu. Małe zmiany w offsecie połączone z wysoką wartością LLC pozwalają ograniczyć wpływ naszego podkręcania na zużycie energii przez procesor w spoczynku. (ustawienie to ma duży wpływ na temperaturę procesora)

 

- VRM Frequency – Manual   

- VRM Fixed Frequency Mode – 350
- Phase Control – Optimized

- Duty Control – Extreme
- CPU Current Capability – 100% - zwiększamy jedynie w przypadku niestabilności przy wysokich napięciach

- CPU Voltage – Offset Mode

- Offset Mode Sign – “+”

 

- CPU Offset Voltage – na początek ustawiamy +0,005v, kolejne zmiany będziemy wprowadzać później.(także w przypadku podkręcania z poziomu Windows ustawiamy offset na początek na +0,005v) Zwiększenie offsetu podnosi napięcie dla każdego z trybów pracy procesora – zarówno dla trybu TURBO jak i trybów oszczędnych. (ustawienie to ma duży wpływ na temperaturę procesora)

 

- CPU Ratio – Auto
- CPU Spread Spectrum – Disabled

 

Tak powinny wyglądać powyższe ustawienia:

 

130108095310.jpg

130108095319.jpg

130108095324.jpg

Kolejnym krokiem jest przejście do zakładki „Advanced”, następnie „CPU configuration”, gdzie ustawiamy:

- CPU ratio – Auto

- Intel Adaptive Thermal Monitor – Enabled

- Enhanced Intel SpeedStep Technology – Enabled

- Turbo mode – Enabled

- CPU C1E – Auto

- CPU C3 Report – Disabled – pozostawienie opcji w pozycji auto/enabled może powodować niestabilność po podkręceniu

- CPU C6 Report – Disabled - pozostawienie opcji w pozycji auto/enabled może powodować niestabilność po podkręceniu

 

Ustawienia zatwierdzamy naciskając klawisz F10.

 

Tak powinny wyglądać powyższe ustawienia:

 

130108095336.jpg

130108095341.jpg

 

 

 1. Podkręcanie CPU z poziomu BIOS/UEFI.

 

 1. Krok pierwszy – na wstępie ustawiamy w BIOSIE/UEFI opcję „Load Line Calibration”(LLC) na regular(0%) lub medium(25%)

 

Podczas testowania stabilności obserwujemy temperatury rdzeni – gdy przekroczą 80st.C przerywamy test i wracamy do poprzedniej konfiguracji która zapewniała niższe temperatury.

 

Jeśli zamierzasz podkręcić procesor o znaczną wartość i do tego masz dobre chłodzenie możesz od razu zacząć od ustawienia opcji LLC na medium.

 

W tym momencie rozpoczynamy podkręcanie. W zależności od tego jaki poziom LLC wybraliście możecie rozpocząć podnoszenie mnożnika:

            - przy LLC regular – zaczynamy od podniesienia mnożnika o 3 wartości.(x40)

            - przy LLC medium – zaczynamy od podniesienia mnożnika o 4 wartości.(x41)

 

Następnie uruchamiamy test stabilności „CPU:LINPACK” wbudowany w program OCCT. Ustawiamy:

                        Typ testu: automatyczny

                        Czas trwania: 20 min

                        Okresy bezczynności: 0 minut na początku, 0 minut na końcu

                        Pamięć: 90%

                        Ważne: zaznaczamy opcje 64-bity oraz Linpack z obsługą AVX

            W przypadku procesorów i7 wyposażonych w technologię HT zaznaczamy opcję „użyj rdzeni logicznych”

 

Dodam, że test obciąża w znacznym stopniu procesor i należy obserwować jego temperatury. Ważne! Przerywamy test gdy temperatury na rdzeniach zaczną przekraczać 80st.C.

 

W przypadku niestabilności i tzw. „BSOD’a” – pojawienia się niebieskiego ekranu – komputer wyłączy się. Następnie uruchomi się ponownie z ostatnimi ustawieniami na których był stabilny.

 

RESETOWANIE BIOS/UEFI

Gdy komputer nie będzie chciał się uruchomić, resetujemy BIOS/UEFI, ostrożnie wyciągając bateryjkę umieszczoną na płycie głównej na ok. 10-15s. Następnie ponownie ją wkładamy. Są także inne sposoby, lecz ten jest najłatwiejszy.

 

u_10556139%281%29.jpg

 

W wyniku zresetowania UEFI zostaną przywrócone stabilne, standardowe ustawienia, włącznie z godziną oraz datą.

 

Zanim przystąpisz do dalszego podkręcania sprawdź poprawność ustawień UEFI.

 

UWAGA! Dodawanie offsetu jak i zwiększanie poziomu LLC może znacznie podnieś temperaturę procesora!

 

Offsetu nie dodajemy gdy wybraliśmy LLC na poziomie „Regular(0%)”. Jeśli wynik na poziomie „Regular” nas nie zadowala, rozpoczynamy krok pierwszy ponownie, wybierając LLC na poziomie „Medium(25%)”.

 W momencie gdy procesor będzie niestabilny lub program zasygnalizuje błąd korygujemy to dodając offset o +0,010v lub +0,005v i testujemy stabilność. Jeśli procesor nie przejdzie testu – dodajemy offset o kolejną wartość. Gdy osiągniemy stabilność – podnosimy mnożnik aż do uzyskania niestabilności, wtedy znowu podbijamy offset czynność powtarzamy aż do uzyskania zadowalającego nas wyniku.

 

Jeśli nie chcemy podbijać bardziej offsetu ze względu na wysoką temperaturę wracamy do poprzedniej wartości mnożnika TURBO która przeszła 20 min. test OCCT i przechodzimy do części poradnika: „Ostateczne testowanie stabilności CPU”

 

 Nie dodajemy do offsetu w sumie więcej niż  0,020v – 0,040v. Jeśli wyczerpiemy ten limit i chcemy podkręcać dalej, zapisujemy ostatnie stabilne ustawienie i przechodzimy do kroku drugiego.

 Jeśli osiągnięta częstotliwość jest dla nas wystarczająca przechodzimy do części „Ostateczne testowanie stabilności”.

  

 1. Krok drugi– na wstępie ustawiamy w BIOSIE/UEFI opcję „Load Line Calibration”(LLC) na high(50%)

 

Podczas testowania stabilności obserwujemy temperatury rdzeni – gdy przekroczą 80st.C przerywamy test i wracamy do poprzedniej konfiguracji która zapewniała niższe temperatury.

 

W poprzednim kroku doszliśmy do częstotliwości ustabilizowanej poprzez dodanie offsetu i ustawienie LLC na „Medium(25%). W tym kroku na wstępie ustawiamy mnożnik który w poprzednim był stabilny. Wstępnie offset ustawiamy na +0,005v.

Następnie rozpoczynamy testowanie stabilności. Gdyby procesor był niestabilny korygujemy to dodając offset o +0,010v lub +0,005v. Reszta czynności jest taka sama jak w kroku pierwszym.

 

Jeśli nie chcemy podbijać bardziej offsetu ze względu na wysoką temperaturę wracamy do poprzedniej wartości mnożnika TURBO która przeszła 20 min. test OCCT i przechodzimy do części poradnika: „Ostateczne testowanie stabilności CPU”

  

Nie dodajemy do offsetu w sumie więcej niż  0,020v – 0,040v. Jeśli wyczerpiemy ten limit i chcemy podkręcać dalej, zapisujemy ostatnie stabilne ustawienie i przechodzimy do kroku zaawansowanego.

 Jeśli osiągnięta częstotliwość jest dla nas wystarczająca przechodzimy do części „Ostateczne testowanie stabilności”.

 

 

 1. Krok zaawansowany – na wstępie ustawiamy w BIOSIE/UEFI opcję „LLC” na Ultra High(75%)

 

Podczas testowania stabilności obserwujemy temperatury rdzeni – gdy przekroczą 80st.C przerywamy test i wracamy do poprzedniej konfiguracji która zapewniała niższe temperatury.

 

Gdy już doszliśmy do tej części pracujemy na wysoko podkręconym i wstępnie stabilnym procesorze. Jednak to nam nie wystarcza, więc działamy dalej analogicznie do wcześniejszych kroków. Ustawiamy najwyższy stabilny mnożnik z poprzedniego kroku oraz offset na +0,005v.

W tym ustawieniu napięcia są już dosyć wysokie, temperatura CPU także potrafi dojść do granic jego możliwości. Taktowania jakie możemy uzyskać w tym kroku na najlepszych sztukach potrafią dojść do nawet 4700 MHz. Tutaj także każdą niestabilność korygujemy poprzez dodanie offsetu o +0,010v lub +0,005v.

 

Jeśli nie chcemy podbijać bardziej offsetu ze względu na wysoką temperaturę wracamy do poprzedniej wartości mnożnika TURBO która przeszła 20 min. test OCCT i przechodzimy do części poradnika: „Ostateczne testowanie stabilności CPU”

 

 Nie dodajemy do offsetu w sumie więcej niż  0,030v – 0,050v. Jeśli wyczerpiemy ten limit i chcemy podkręcać dalej, zapisujemy ostatnie stabilne ustawienie i przechodzimy do kroku ekstremalnego.

 Jeśli osiągnięta częstotliwość jest dla nas wystarczająca przechodzimy do części „Ostateczne testowanie stabilności”.

 

 

 1. Krok ekstremalny – na wstępie ustawiamy w BIOSIE/UEFI opcję „LLC” na Extreme(100%)

Podczas testowania stabilności obserwujemy temperatury rdzeni – gdy przekroczą 80st.C przerywamy test i wracamy do poprzedniej konfiguracji która zapewniała niższe temperatury.

 

W tym kroku także działamy analogicznie jak w poprzednich. Na wstępie ustawiamy najwyższy stabilny mnożnik z poprzedniego kroku oraz offset na +0,005v. Możemy tutaj także przestawić w UEFI opcję CPU Current Capability z 100% na 100%.(jednakże nie polecam tego, gdyż może to podnieść temperatury sekcji zasilania, a niekoniecznie zwiększyć potencjał OC –dodatkowo robimy to tylko wtedy gdy mamy solidnie chłodzoną sekcję zasilania) Testujemy stabilność. Każdą niestabilność korygujemy dodając offset o +0,010v lub +0,005v.

Przy wysokich taktowaniach można ustawić także „Phase control” na Extreme(może zwiększyć stabilność)

 

Jeśli nie chcemy podbijać bardziej offsetu ze względu na wysoką temperaturę wracamy do poprzedniej wartości mnożnika TURBO która przeszła 20 min. test OCCT i przechodzimy do części poradnika: „Ostateczne testowanie stabilności CPU”

 

Nie dodajemy do offsetu w sumie więcej niż  0,030v – 0,050v. Jeśli wyczerpiemy ten limit i chcemy podkręcać dalej, musimy podnieść offset wyżej lecz wiąże się to już z bardzo wysokim napięciem i temperaturami dlatego NIE ZALECAM tak wysokich ustawień.

 

Jeśli osiągnięta częstotliwość jest dla nas wystarczająca przechodzimy do części „Ostateczne testowanie stabilności”.

 

 

 

 1. Podkręcanie z poziomu Windows.

 

Na wstępie musimy ustawić niezbędne opcje w UEFI. Stosujemy zgodnie z opisem w części „Wstępne ustawienia BIOS/UEFI”. Następnie uruchamiamy Windows i instalujemy program Asus AI Suite II. Po zainstalowaniu programu wchodzimy w zakładkę „Tool”, następnie wybieramy „TurboV EVO”. Otwiera nam się okno z najważniejszymi ustawieniami dotyczącymi podkręcania. Musimy jeszcze odblokować opcję zmiany mnożnika Turbo, w tym celu rozwijamy „More Setting” i klikamy na zakładkę „CPU Ratio”. Tutaj możliwe jest że program będzie musiał ponownie uruchomić system, aby poprawnie wykryć obecne ustawienia. Po ponownym uruchomieniu zakładka „CPU Ratio” powinna być już odblokowana.

 Podkręcanie z poziomu Windows wygląda tak samo jak z wykorzystaniem UEFI, wszystkie kroki są analogiczne – z tą różnicą, że nie musimy co chwila uruchamiać ponownie komputera aby zmienić ustawienia.

 

Każdą zmianę zatwierdzamy po prostu klikając na „Apply”.

 Jest jeszcze jedna różnica. Dodanie offsetu opisane jest przez opcję „CPU Voltage” i to do tej wartości poprzez przesunięcie suwaka w prawo dodajemy wartość offsetu który jest nam potrzebny. Dla przykładu: gdy procesor był niestabilny przesuwam suwak w prawo, tak aby wartość „CPU Voltage” zwiększyła się o 0,010v lub 0,005v i zatwierdzam ustawienia. W tym momencie dodałem offset o odpowiednio 0,010v lub 0,005v.

 

Ekran zakładki TurboV EVO - w tej zakładce zmienimy offset oraz mnożnik turbo

turbovevo.jpg

 

Okno zakładki DIGI+ VRM - w tej zakładce zmienimy poziomy LLC, CPU CUrrent Capability, DIGI+ VRM Frequency, DIGI+ VRM Phase Control oraz DIGI+ VRM Duty Control.

DIGIvrm%281%29.jpg

 

 

 1. Ostateczne testowanie stabilności.

 

Podczas testowania stabilności jak i „wygrzewania” obserwujemy temperatury rdzeni – gdy przekroczą 80st.C przerywamy test. W takim wypadku będziemy musieli zejść z mnożnikiem TURBO oraz ustawić najmniejszy możliwy stabilny dla danego taktowania offset. Taki zabieg pozwoli obniżyć temperaturę pracy procesora.

 Doszliśmy do tego punktu, czyli dysponujemy ustawieniami, które wydają się stabilne. Na tym etapie sprawdzimy czy tak jest faktycznie, oraz sprawdzimy maksymalne temperatury jakie nasz procesor w tej konfiguracji osiąga. Wykorzystamy w tym celu program OCCT.

 

 1. Najpierw przetestujemy to czy nasz procesor jest stabilny, w tym celu uruchamiamy program OCCT, a następnie moduł „CPU: OCCT”. Nasz test stabilności konfigurujemy następująco:

 

OCCTcpuUST.png

Posiadacze procesorów Core i7 zaznaczają dodatkowo opcję „Użyj rdzeni logicznych”.

Test ten wyłapuje błędy najszybciej i jest w mojej opinii najlepszym narzędziem do testowania stabilności naszego podkręconego procesora.

 Jeśli podczas testowania program wyłapie błąd, albo komputer się zrestartuje musimy podnieść offset, najlepiej o minimalną wartość, t.j. +0,005v. Następnie znowu uruchamiamy test. Podbijamy offset aż do momentu w którym procesor przejdzie cały test.

 

 1. Kolejnym etapem będzie test „wygrzewania”, czyli sprawdzenia jakie maksymalne temperatury uzyskuje nasz podkręcony procesor, w tym celu uruchamiamy program OCCT, a następnie moduł „CPU: LINPACK”. Nasz test wygrzewania konfigurujemy następująco:

 

CPUlinpac.png

 

Test ten najbardziej rozgrzewa procesor, pochłania także dużo pamięci RAM. Nie wyłapuje błędów w takim stopniu jak moduł „CPU: OCCT” lecz bardziej nadaje się do sprawdzenia maksymalnej temperatury pracy jaką może osiągnąć procesor.

 W teście „wygrzewania” stale obserwujemy temperatury. Będą one na przemian rosnąć i spadać – maksymalnie nie przekraczamy 80 st.C na rdzeniach.

 

 1. Zapisywanie ustawień w BIOS/UEFI

 Jeśli nasz podkręcony procesor przeszedł już wszystkie testy, czas zapisać nasze ustawienia w UEFI tak aby automatycznie uruchamiały się razem z komputerem. W tym celu przechodzimy do UEFI, zakładka ”Tool”, wybieramy „ASUS O.C. Profile”. Tutaj zapisujemy nasze ustawienia, w rubryce „Save to Profile” wpisujemy numer profilu na którym chcemy zapisać nasze ustawienia – zatwierdzamy naciskając ENTER, w rubryce „Label” wpisujemy jak chcemy nazwać nasz profil. Gdy już zapiszemy nasz profil, pojawi on się na liście powyżej. Ostatnim krokiem jest wpisanie w rubryce „Load from Profile” numeru naszego profilu i zatwierdzenie naciskając ENTER. Potem naciskamy F10, a komputer od tej pory będzie uruchamiał się z ustawieniami które zapisaliśmy w profilu.

 

130105131936.jpg

 

 

 

Podkręcanie karty graficznej

UWAGA: Wszystie porady i zalecenia zawarte w poniższym poradniku stosujesz na własną odpowiedzialność – proszę o uważna lekturę.

 

 1. Wstęp do podkręcania karty graficznej

 

W swoim poradniku do podkręcania GPU wykorzystam program MSI Afterburner v2.3.0.

Program ten umożliwia podniesienie taktowania zarówno rdzenia, jak i pamięci karty graficznej. Współpracuje on z większością kart graficznych.

 

Pierwszą czynnością jaką musimy zrobić po zainstalowaniu programu jest odblokowanie wyższych częstotliwości. Program ogranicza je z początku do bardzo niskich wartości.

W celu odblokowania wyłączamy program MSI Afterburner i otwieramy folder w którym go zainstalowaliśmy. Znajduje się w nim plik z rozszerzeniem „.CFG” nazwany: „MSIAfterburner.cfg” . Otwieramy go za pomocą notatnika, odnajdujemy w nim linijkę „UnofficialOverclockingEULA” i po znaku „=” wklejamy poniższy tekst (bez cudzysłowów)

 

 „I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it”

 

W linijce “UnofficialOverclockingMode” po znaku “=” wpisujemy “1”. (bez cudzysłowów)

 

Zapisujemy plik. Od tej pory nie ogranicza nas przy podkręcaniu praktycznie żaden limit.

 

 

 1. Podkręcanie rdzenia karty graficznej.

 Podczas testowania karty graficznej programem OCCT „GPU: 3D”musimy monitorować temperaturę GPU. (gdy temperatura przekroczy 90st.C przerywamy test – z karty nic więcej już nie wyciśniemy) Do sprawdzania temperatury GPU może nam posłużyć go program MSI Afterburner.

 

msi%286%29.jpg

 

W pierwszej kolejności uruchamiamy MSI Afterburner i podkręcamy rdzeń (suwak „Core Clock”). Pierwszy krok może być większy od pozostałych i może wynosić od 30 do 50 MHz. W tym celu przesuwamy suwak w prawo tak aby wartość w okienku z prawej strony wzrosła o np. 30 MHz.(możemy także wpisać wartość w oknie z liczbą po prawej stronie) Zatwierdzamy ustawienie klikając na „Apply”.

Następnie włączamy program OCCT, moduł „GPU: 3D” z ustawieniami jak poniżej:

 

CPUlinpac%281%29.png

 

Uwagi:

- Jeśli masz kartę wyposażoną w 1GB pamięci RAM, w rubryce „użyta pamięć” wpisujesz 510 MB, jeśli 2GB wpisujesz 1024 MB, jeśli 3GB wpisujesz 1536 MB. Nie zalecam używania do testu więcej niż 80% pamięci karty graficznej. Wpisanie większej wartości może spowodować „zamrożenie” ekranu – ekran nie będzie odpowiadał.

- Jeśli masz kartę nVidia w opcji „złożonośc shaderów” wybierasz „3”, jeżeli twoja karta to AMD wybierasz „7”.

 Jeśli karta przeszła test możemy podnosić dalej wartość „Core Clock” o np. 10 MHz.(od tej pory każdy krok nie powinien przekraczać 10-15 MHz) Gdy test wykryje błąd obniżamy wartość o 5 MHz i testujemy ponownie. W wyniku powtarzania tych czynności dojdziemy do wstępnie stabilnych oraz podkręconych ustawień rdzenia.

 

 

 1. Potwierdzenie stabilności.

 

Kolejnym etapem będzie potwierdzenie stabilności w innych programach. Warto także uruchomić jakąś bardziej wymagającą grę.

 - W pierwszej kolejności sugeruję uruchomienie programu 3dMark10 i uruchomienie testu klikając na "Run 3DMark 10". Zalecam powtórzenie testu dla pewności.

- Jako drugi test sugeruję uruchomić „Unigine Heaven 3” z ustawieniami jak poniżej.(można zmienić ew. rozdzielczość na natywną naszego wyświetlacza) Tutaj także sugeruję przeprowadzić test dwa razy.

 

unigine%281%29.png

 

Gdy powyższe próby twoja karta przeszła bez nieprzewidzianych zdarzeń(np. dziwnie wyglądające tekstury, migające tekstury, znikające obiekty, migające cienie) oraz nie wyłączały się w trakcie(pojawienie się komunikatu „sterownik ekranu odzyskał sprawność…”, komputer się zrestartował, pojawił się BSOD) możesz przejść do testowania karty w grach – sugeruję pogranie w wymagającą grę przez 1h-1,5h.

 Jeżeli powyższe próby zakończyły się niepowodzeniem, musisz obniżyć wartość zegarów w zależności od tego który z zegarów podkręcałeś. Najlepiej o wartość nie większą niż 10 MHz. Następnie znowu przeprowadzamy testy.

 Uzyskana przez nas częstotliwość powinna być już stabilna, jeśli jednak grając w przyszłości zaobserwujesz powyższe nieprzewidziane zdarzenia obniż obydwa zegary o 5-10 MHz.

 

 

 1. Podkręcanie pamięci karty graficznej

Na wstępie przywracamy wartość taktowania rdzenia („Core Clock”) do ustawień standardowych – sprzed podkręcania.

 

Pamięci podkręcamy identycznie jak rdzeń, z tą różnicą że przesuwamy w prawo suwak „Memory Clock”. Wstępne testowanie stabilności także wygląda tak samo i odbywa się w programie OCCT.

 

Po uzyskaniu wstępnej stabilnej częstotliwości taktowania pamięci, przechodzimy do podpunktu „3. Testowanie stabilności”.

 

 

 1. Ustawienie stabilnych częstotliwości rdzenia i pamięci. Profile MSI Afterburner.

 

W tym punkcie ustawiamy w programie MSI Afterburner najwyższe stabilne wartości dla „Core Clock” oraz „Memory Clock”. Zatwierdzamy klikając „Apply” i zapisujemy w profilu nr 1 klikając „Save” następnie wybierając profil „1”. Zaznaczamy także „Apply overclocking settings at startup”.

 

Po zapisaniu profilu powtarzamy testy z podpunktu „3. Testowanie stabilności”. W tym momencie testy powinny wypaść bez nieprzewidzianych sytuacji, gdyby jednak było inaczej obniżamy obydwa zegary o 5-10 MHz i powtarzamy testy ponownie.

 

Jeśli testy wypadły pomyślnie musimy tylko ustawić aby nasze taktowania inicjowały się wraz ze startem systemu. W tym celu otwieramy program MSI Afterburner, klikamy na „Settings” i w zakładce „Ogólne” zaznaczamy „Uruchom przy starcie systemu Windows” oraz „Uruchom zminimalizowany”. Zatwierdzamy klikając „OK”.  Od tej pory program MSI Afterburner oraz nasze podkręcone ustawienia będą uruchamiać się razem ze startem systemu.

 

 

Testowanie podkręconej platformy

 

W tej części sprawdzimy jak podkręcenie procesora i karty graficznej wpłynęło na wydajność komputera, zarówno w benchmarkach jak i grach.

 

Zapraszam do dzielenia się swoimi wynikami w dziale „Benchmarki” portalu Benchmark.pl oraz w komentarzach.

 

www.benchmark.pl/rankingi.html

 

Konfiguracje testowe

 

Konfiguracja przed OC:

Intel Core i5 2500K 3,3-3,7 GHz

AMD HD 6950@6970 800/1050 MHz

DDR3 2x4 GB 1600 MHz

 

Konfiguracja po OC:

Intel Core i5 2500K 3,3-4,5 GHz

AMD HD 6950@6970 880/1375 MHz

DDR3 2x4 GB 1600 MHz

 

 

Wyniki testów benchmarków

  

3DMark 11 Basic – ustawienie performance (więcej = lepiej)

mark11.png

 

3DMark Vantage 1.1.0 – opcje domyślne, tryb performance (więcej = lepiej)

markVantage.png

 

 

 

PCMark 7 Basic – PCMark Suite (więcej = lepiej)

PCmark7.png

 

Unigine Heaven 3.0 Basic ustawienia  (więcej = lepiej)

Score(pkt)

unigine%20score.png

FPS(s)

unigine%20fps.png

 

Catzilla ALLBenchmark – ustawienie CAT (więcej = lepiej)

catzilla.png

 

Cinebench R10.529 (więcej = lepiej)

cinebench%2810%29.png

 

Luxmark 2.0 – Scena: Sala; Mode: Benchmark (OpenCL GPUs + CPUs) - (więcej = lepiej)

luxmark.png

 

 

Passmark Performance Test 8.0(więcej = lepiej)

passmark.png

 

 

Testy praktyczne – aplikacje i gry

 

 

7-Zip – format zip, zmienione: stopień kompresji – Ultra, liczba wątków – 4. Plików mp3 106, rozmiar od ok. 3 MB do 10 MB, średni rozmiar rozmiar 4,5 MB,  razem 525 MB, (mniej = lepiej)

7zip%287%29.png

 

Gimp 2.8 – obrót zdjęcia(format .tif 455MB) + zmiana rozmiaru(z 15000x10609 na 1500x1061) – (mniej = lepiej)

gimp.png

 

C-GEO v8 – wpasowanie rastra, 42 punkty wpasowania (mniej = lepiej)

gimp%281%29.png

 

Metro 2033 Benchmark – preset frontline, zmienione: DirectX 10, Quality – Very High, res. 1080x1024. Liczba powtórzeń: 5 (więcej = lepiej)

metro.png

 

Football Manager 2013 v13.1.3 – domyślne ustawienia, mała baza danych, ustawiona Anglia od najniższej ligi grywalna. Menadżer bezrobotny, urlop od 18.07.2010 do 18.10.2010. W tym teście mierzony czas do powrotu z urlopu. Test powtarzany 2x celem wykluczenia błędu pomiarowego, wyniki uśrednione, różnice między pierwszym pomiarem a drugim poniżej 2s.

Czas ładowania(mniej = lepiej)

fm.png

 

Battlefield 3 – misja Semper Fields – test rozpoczyna się po zabiciu 2-óch pierwszych przeciwników. Powtórzony trzy razy, aby wyeliminować błąd pomiarowy. Ustawienia jak poniżej. (więcej = lepiej)

bf3%202013-01-06%2011-19-16-70.jpg

battlef.png

 

Far Cry 3 – fragment misji początkowej „uciekaj ile sił – przejdź przez dżungle” – jakość obrazu - predefiniowane „bardzo wysokie”, obraz – jak poniżej. Test przeprowadzony trzy razy, celem wykluczenia będu pomiarowego. (więcej = lepiej)

farcry3%202013-01-06%2012-09-31-11.jpg

farcry.png

 

 

 

Wpływ podkręcenia na temperatury

 

Temperatury CPU – IHS: temperatura na środku IHS; rdzeń: najcieplejszy rdzeń. Temperatury w stresie – najwyższy odczyt w 10min teście OCCT: Linpack; w idle – najwyższy odczyt po 5min po zakończeniu testu stress. (temperatury w stopniach Celciusza, mniej = lepiej)

tempCPU.png

 

Napięcie CPU – odczyty z programu CPU-Z (dane w voltach)

napiecieCPU.png

 

Obroty wentylatora CPU – odczytane w programie OCCT (dane w obrotach na minutę)

rpm.png

 

Adnotacja – głośność wentylatora AAB Black Jet Fan 10 przy 1600rpm jest dosyć dokuczliwa, jednakże jedyne co słychać to szum powietrza tłoczonego przez finy radiatora. Przy 1000-1400rpm wentylator jest właściwie niesłyszalny. Nie istnieją praktycznie aplikacje rozgrzewające procesor do takich temperatur jak program testowy, dlatego w codziennym użytkowaniu wentylator jest bezgłośny.

 

Podsumowanie

 

Jak widać po testach na pewno warto skorzystać z tego właściwie darmowego zwiększenia wydajności. Głównie wzrost wydajności odczujemy w grach czy aplikacjach które do tej pory się „dusiły” – w grach np. najczęściej będą to miejsca w których animacja „szarpała” i liczba klatek była minimalna. Cała procedura jest czasochłonna i wymaga dużo cierpliwości, ale tylko przeprowadzona w odpowiedni sposób zagwarantuje nam bezpieczną i długą pracę na przyspieszonym komputerze. Zawsze pamiętajmy o monitorowaniu temperatur i dbanie o czystość naszego komputera, zwłaszcza w lato temperatury mogą wzrosnąć – być może będziemy musieli wtedy obniżyć lekko parametry podkręconych podzespołów.

 

Zapraszam do dyskusji na temat overclockingu jak i poradnika. Komentarze krytyczne także mile widziane - temat jest rozległy, a i ja wszystkich rozumów w tej kwestii nie pozjadałem. Na pewno odpowiem na wszystkie pytania i także włączę sie do dyskusji.

 


Użytkownik Igoruss edytował ten post 16 czerwiec 2013 - 21:32

 • 84

#2 morro

morro
 • Gaduła

 • 370 postów
 • Miejscowość:Kielce

Napisano 08 styczeń 2013 - 18:43

Wyczerpujący temat , dobry poradnik. Zrozumiały dla osób, które się na tym nie znają.

 

Plusik ode mnie za kawał dobrej roboty


 • 0

#3 MiK

MiK
 • Mangosjep.

 • 7040 postów
 • Miejscowość:Tarnów

Napisano 08 styczeń 2013 - 19:16

OCCT zaniża temp. Sprawdź na "core temp".

 

Ważne! Przerywamy test gdy temperatury na rdzeniach zaczną przekraczać 80st.C.

 

 

Ivy bridge nie ma takiego problemu. Zabezpieczenie termiczne od 105C. 


 • 0

Płyta główna: Fatal1ty X370 Professional Gaming Procesor: Ryzen 2600 @4.0 Chłodzenie procesora: Fera 3 Pamięć RAM: Adata XPG 2x8GB 3000MHz Karta graficzna: MSI RTX 2060 Super Ventus Zasilacz: Seasonic G-550 SSD: Adata M.2 1TB Karta muzyczna: Sound Blaster Z Zestaw Audio: Edifier R1600T III Obudowa: Corsair Carbide 330R Monitor: Dell P2214H.


#4 rafalomizeria

rafalomizeria
 • Gaduła

 • 388 postów

Napisano 08 styczeń 2013 - 19:39

tylko pytanie kto normalny podkręciłby na tyle procka, żeby mieć 105C?? Ale może i tacy by się znaleźli...


 • 0

MB: MSI Z77A-GD55 CPU: i7 3770k CHŁODZENIE: HR-02 Macho Black-White RAM: Crucial Ballistix 2x4GB 1333MHz CL9 GPU: MSI gtx 970 TF V HDD: Seagate Barracuda 1TB SDD: Crucial mx500 500GB PSU: Be Quiet Purepower l8 730W OBUDOWA: Zalman Z9 U3 MONITOR: Benq XL2411T MYSZKA: Roccat Kova [+] KLAWIATURA: Qpad mk-50


#5 gregotsw

gregotsw
 • Autor tematu
 • The one who knocks

 • 1856 postów

Napisano 08 styczeń 2013 - 19:59

Według specyfikacji Intela Tcase mierzony jest na czujniku znajdującym się na środku IHS, właściwie zaraz pod nim i wynosi dla 2500K 72,6st.C, w przypadku 3570k jest to już tylko 67,4st.C.

 

Teraz tylko pytanie co oznacza Tcase? Być może jest to temperatura której nie powinno się długotrwale przekraczać? Jednakże nie ma w specyfikacji procesora informacji TjMAX. Według core Temp dla 2500k wynosi on 98st.C lecz skąd oni to wzięli?

 

Dodatkowo u mnie OCCT wcale nie zaniża odczytów rdzeni, patrz: (z lewej OCCT, na środku core temp, z prawej gadżet od intela - Intel Core Series - teoretycznie najbardziej wiarygodny)


temp.png

 

 

Kolejna kwestia to fakt iż większość oprogramowań do płyt głównych właśnie jak wartość progową(threshold) podaje 72st.C, tak jest i w przypadku mojego ASUS'a P8P67

 

CPUthreshold.png

 

 

Podsumowując

 

Nawet jeśli Tcase to temperatura do której procesor pracuje w optymalnych warunkach, a TjMAX to faktyczna wartość kiedy włącza się zabezpieczenie termiczne(chociaż nigdzie tego znaleźć nie mogę - na oficjalnej stronie Intela) to tak czy siak lepiej narazie nie katować tak procka, tylko dowalić mu tak za 2 lata jak zacznie się dławić... Takie jest moje zdanie.

 

Tutaj dorwałem się do opracowania, opisującego różnice między TjMax a Tcase - http://www.techreact...l-temperatures/

 

I wygląda na to iż jest tak jak napisałem powyżej - TjMax to moment gdy włącza sie zabezpieczenie termiczne, jednak nie jest ten odczyt dokładny, gdyż jego dokładność to +/- 5st. Natomiast Tcase to temperatura której Intel nie zaleca przekraczać, jednak nie stanowi ona teoretycznie wielkiego problemu dla tych CPU.


Użytkownik gregotsw edytował ten post 08 styczeń 2013 - 20:28

 • 1

#6 MiK

MiK
 • Mangosjep.

 • 7040 postów
 • Miejscowość:Tarnów

Napisano 08 styczeń 2013 - 20:08

A jak to wygląda na standardowym chłodzeniu bez OC + linpack, wie ktoś?


 • 0

Płyta główna: Fatal1ty X370 Professional Gaming Procesor: Ryzen 2600 @4.0 Chłodzenie procesora: Fera 3 Pamięć RAM: Adata XPG 2x8GB 3000MHz Karta graficzna: MSI RTX 2060 Super Ventus Zasilacz: Seasonic G-550 SSD: Adata M.2 1TB Karta muzyczna: Sound Blaster Z Zestaw Audio: Edifier R1600T III Obudowa: Corsair Carbide 330R Monitor: Dell P2214H.


#7 gregotsw

gregotsw
 • Autor tematu
 • The one who knocks

 • 1856 postów

Napisano 08 styczeń 2013 - 20:32

Właściwie to testowałem OCCT na BOXie i to nie na linpacku. Testowałem na zwykłym "CPU: OCCT" i temperatura czujnika Tcase przekraczała nieznacznie 72st.C.(rdzenie dochodziły do 85st.C) Nigdy jednak nie przekraczała 75st.C. Tylko że linpack obciąża jeszcze bardziej - co najmniej 5st.C z moich obserwacji tak wynika.(więc teoretycznie byłoby tam ok. 80st.C) Idąc tą drogą można dojść do wniosku iż Intel wypuścił coolery BOX niezdolne do pracy zgodnie ze specyfikacją, albo faktycznie Tcase nie jest aż tak istotnym wyznacznikiem.

 

Trzeba by poszperać w UEFI, może tam coś się znajdzie, albo w manualu do płyty głównej.


Użytkownik gregotsw edytował ten post 08 styczeń 2013 - 20:34

 • 0

#8 MiK

MiK
 • Mangosjep.

 • 7040 postów
 • Miejscowość:Tarnów

Napisano 08 styczeń 2013 - 20:39

Dlatego sądzę, że porównujemy najcieplejszy rdzeń di tjmax. 


 • 0

Płyta główna: Fatal1ty X370 Professional Gaming Procesor: Ryzen 2600 @4.0 Chłodzenie procesora: Fera 3 Pamięć RAM: Adata XPG 2x8GB 3000MHz Karta graficzna: MSI RTX 2060 Super Ventus Zasilacz: Seasonic G-550 SSD: Adata M.2 1TB Karta muzyczna: Sound Blaster Z Zestaw Audio: Edifier R1600T III Obudowa: Corsair Carbide 330R Monitor: Dell P2214H.


#9 gregotsw

gregotsw
 • Autor tematu
 • The one who knocks

 • 1856 postów

Napisano 08 styczeń 2013 - 20:46

W takim wypadku być może naniosę parę poprawek i podkręcę swojego 2500k do tych 4,7-4,9 GHz. Zobaczymy.

 

Przeczytałem w manualu do swojej płyty iż threshold ustawiony na 72st.C oznacza tylko iż przy przekroczeniu tej temperatury pojawi się ostrzeżenie, lecz nie włącza się wtedy zabezpieczenie termiczne. Kwestia teraz czy warto katować te procki, jak i tak są już wydajne wystarczająco.

 

Wydaje mi się, że wielkiej gafy w mini-recenzji nie walnąłem pisząc o nie przekraczaniu 80st.C na rdzeniach - wkońcu opisywałem w miarę oszczędne i bezpieczne OC, przeprowadzane tak aby sprzęt posłużył parę lat w dobrej kondycji.


 • 1

#10 Anthony DiNozzo

Anthony DiNozzo
 • Gaduła

 • 391 postów
 • Miejscowość:Loc Muinne

Napisano 08 styczeń 2013 - 23:45

ładnie zrobione, widać że dla totalnych laików :D, ale też trochę dziwne, bo to UEFI, a jak ktoś ma BIOS, to raczej sobie nie poklika :D


Użytkownik Anthony DiNozzo edytował ten post 08 styczeń 2013 - 23:46

 • 1
Jeżeli Pomogłem to kliknij + :D

#11 RuLeR

RuLeR
 • iddqd

 • 1230 postów
 • 3DMark 06:

Napisano 08 styczeń 2013 - 23:47

U mnie  CPU C1E mam na disabled , niestety przy większym oc jednak powoduje niestabilność.Tak  jak pisał MiK86 dla ivy tjmax to 105 stopni , zresztą nie da rady  nawet na dobrym chłodzeniu przy oc od 4,6 utrzymać temperatury dla rdzeni w okolicach 80 stopni , raczej nierealne dla ivy oczywiście.


 • 0

Spoiler

#12 MiK

MiK
 • Mangosjep.

 • 7040 postów
 • Miejscowość:Tarnów

Napisano 08 styczeń 2013 - 23:50

U mnie przy 4,5 GHz nie dobija do 80C. 


 • 0

Płyta główna: Fatal1ty X370 Professional Gaming Procesor: Ryzen 2600 @4.0 Chłodzenie procesora: Fera 3 Pamięć RAM: Adata XPG 2x8GB 3000MHz Karta graficzna: MSI RTX 2060 Super Ventus Zasilacz: Seasonic G-550 SSD: Adata M.2 1TB Karta muzyczna: Sound Blaster Z Zestaw Audio: Edifier R1600T III Obudowa: Corsair Carbide 330R Monitor: Dell P2214H.


#13 RuLeR

RuLeR
 • iddqd

 • 1230 postów
 • 3DMark 06:

Napisano 08 styczeń 2013 - 23:52

W codziennym użytkowaniu tak nie dobije gry itd. ale w intel burn test czy nawet occt linpack nie przekroczy ?


 • 0

Spoiler

#14 MiK

MiK
 • Mangosjep.

 • 7040 postów
 • Miejscowość:Tarnów

Napisano 08 styczeń 2013 - 23:54

Dodaj jakieś "spojlery" etc bo ciężko się przewija. 

 

temperaturyt.jpg
 


Użytkownik MiK86 edytował ten post 08 styczeń 2013 - 23:56

 • 0

Płyta główna: Fatal1ty X370 Professional Gaming Procesor: Ryzen 2600 @4.0 Chłodzenie procesora: Fera 3 Pamięć RAM: Adata XPG 2x8GB 3000MHz Karta graficzna: MSI RTX 2060 Super Ventus Zasilacz: Seasonic G-550 SSD: Adata M.2 1TB Karta muzyczna: Sound Blaster Z Zestaw Audio: Edifier R1600T III Obudowa: Corsair Carbide 330R Monitor: Dell P2214H.


#15 RuLeR

RuLeR
 • iddqd

 • 1230 postów
 • 3DMark 06:

Napisano 09 styczeń 2013 - 00:02

to mam przykład że jednak można :)

 

tylko te napięcie u ciebie , niestety moja sztuka to oporny typ 1,35 dla 4,5 a prawie 1,4 dla 4,6 przy max stresie. Mniejszych taktowań nie sprawdzałem.


 • 0

Spoiler

#16 MiK

MiK
 • Mangosjep.

 • 7040 postów
 • Miejscowość:Tarnów

Napisano 09 styczeń 2013 - 00:14

To loteria. Średnio co 2-gi mój procek ma potencjał. Raz miałem c2d 65nm który robił +1GHz na obniżonym vcore !. 


Użytkownik MiK86 edytował ten post 09 styczeń 2013 - 00:17

 • 0

Płyta główna: Fatal1ty X370 Professional Gaming Procesor: Ryzen 2600 @4.0 Chłodzenie procesora: Fera 3 Pamięć RAM: Adata XPG 2x8GB 3000MHz Karta graficzna: MSI RTX 2060 Super Ventus Zasilacz: Seasonic G-550 SSD: Adata M.2 1TB Karta muzyczna: Sound Blaster Z Zestaw Audio: Edifier R1600T III Obudowa: Corsair Carbide 330R Monitor: Dell P2214H.


#17 gregotsw

gregotsw
 • Autor tematu
 • The one who knocks

 • 1856 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 01:07

Wiecie, że Linx, linpack i Intel Burn Test nie wyłapują błędów i niestabilności tak dobrze jak "CPU:OCCT"? Też byłem zdziwiony, że test mniej rozgrzewający CPU szybciej wyłapuje błędy i niestabilności. Testowałem to na dwóch procesorach i werdykt jest jeden - stabilność zdecydowanie warto testować "CPU: OCCT".

 

Dlatego mam pytanie do MiK86 testowałeś swojego 3570K tym modułem OCCT? Mogłoby się okazać iż nie przeszedłby testu przy tak niskim napięciu, chociaż jak intel burn test przechodzi tyle pętli to nawet jak tam walnie errorem po 30min to dodasz napięcia 0,010v i po problemie pewnie. Ładna sztuka się trafiła.

 

 

Do ostatecznej wersji poradnika dodam małą analizę tego jak wygląda sprawa temperatur przy Sandy / Ivy Bridge. Coś tam jeszcze o temp. kart graficznych wspomnę.

 

RuLeR - czy przy wyłączonym CPU C1E w spoczynku mnożnik i napięcie spadają do wartości jak przy trybach oszczędzania energii? Według mojej wiedzy wymuszamy wtedy stały mnożnik na procesorze tak? Mogę się mylić, pewnie jutro to przetestuje, ale przyda się też druga opinia.


Użytkownik gregotsw edytował ten post 09 styczeń 2013 - 01:22

 • 0

#18 MiK

MiK
 • Mangosjep.

 • 7040 postów
 • Miejscowość:Tarnów

Napisano 09 styczeń 2013 - 01:26

Sprawdzę jutro OCCT i wkleję screena. 

 

Swego czasu męczyłem poprzednie cpu prime95 i wnioski były takie, że p95 skała 1h a ibt error po kilku cyklach. 


Użytkownik MiK86 edytował ten post 09 styczeń 2013 - 01:35

 • 0

Płyta główna: Fatal1ty X370 Professional Gaming Procesor: Ryzen 2600 @4.0 Chłodzenie procesora: Fera 3 Pamięć RAM: Adata XPG 2x8GB 3000MHz Karta graficzna: MSI RTX 2060 Super Ventus Zasilacz: Seasonic G-550 SSD: Adata M.2 1TB Karta muzyczna: Sound Blaster Z Zestaw Audio: Edifier R1600T III Obudowa: Corsair Carbide 330R Monitor: Dell P2214H.


#19 RuLeR

RuLeR
 • iddqd

 • 1230 postów
 • 3DMark 06:

Napisano 09 styczeń 2013 - 09:41

Gregotsw tak spadają napięcie jak i taktowanie w spoczynku mam 1575Mhz i 1,068V rośnie w zależności od obciążenia. Troszkę zbiłem u siebie napięcie obniżając offset a podnosząc LLC teram daje rade z 1,332V zapuściłem occt z dużym pakietem danych i po 6h stabilny.


 • 0

Spoiler

#20 gregotsw

gregotsw
 • Autor tematu
 • The one who knocks

 • 1856 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 10:05

Potwierdzam, C1E ustawiony na DISABLED nie wpływa na kontrolę napięć i mnożnika aż tak zasadniczo. Jedno co zauważyłem to fakt iż w idle przy taktowaniu 1600 MHz wyłączenie C1E powoduje lekki wzrost napięcia u mnie z 1,016v na 1,024v. Ciekawe jak po wyłączeniu tej opcji będzie ze stabilnością przy wyższym mnożniku, zaraz będę testował.


 • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: poradnik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych