Skocz do zawartości

GTX 670 WF3 | Czy to normalne ?


Recommended Posts

Witam

Wczoraj otrzymałem nową wymienioną kartę graficzną z racji, że poprzednia okazała się bublem. Poza brakiem poprzednich problemów da się zauważyć "inny" potencjał podkręcania.

Przy podkręceniu karty o 118mhz w trybie boost osiąga wartość 1280.

Powyższy boost utrzymuje się dopóki nie podkręcę rdzenia o 131mhz, wówczas wynosi 1293 ( przy starej było ok 1320 )

 

Generalnie chodzi o to, że w starej karcie potrzebowałem mniejszych wartości MHz by podbić boost, a w obecnej podbijam więcej, otrzymuje mniej. Zdaje sobie sprawę, że jedne karty podkręcają się lepiej, inne gorzej,ale czy podbicia MHz nie powinny dawać takiego samego rezultatu w boost ?

Link to post
Share on other sites

HMM. Czytałem ostatnio o tym ze w nowych GTX podkręcanie boost do wyższych wartości może skutkować gorszą wydajnością

 

http://www.hardocp.com/article/2012/09/19/asus_geforce_gtx_660_directcu_ii_overclocking_review/2



Poza tym zdawało mi się, że rdzeń podkręca się równolegle z boostem, a różnica między nimi jest stała.

Link to post
Share on other sites

Tak to normalne, może się tak zdarzyć. Jest to kwestia sterowników, temperatur oraz Biosu. Niektóre sztuki Gigabyte 670 mają fabryczny boost 1201 MHz (bez podkręcania), inne mają 1176 MHz, inne jeszcze niższy.

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podkręć GTX i sprawdz w GPU-z czy rdzen sie podkręcil :)Boost sie podkrecil, a rdzen razem z nim :)



A ty napisałeś ze rdzeń jest na stałę ustawiony w biosie :)czyli, że jego wartość jest stała:)? no chyba nie :) Chciałes napisac ze jest zależna od boosta tak?

Link to post
Share on other sites
Podkręć GTX i sprawdz w GPU-z czy rdzen sie podkręcil :)Boost sie podkrecil, a rdzen razem z nim :)

GPU-Z podaje złe wartości, nie potrafi poprawnie czytać zegarów Keplerów. Podkręć sobie Keplera i sprawdź jakimkolwiek programem monitorującym zegary w czasie rzeczywistym np. MSI AB, EVGA Precision, Asus GPU Tweak. Zobaczysz że bazowy zegar rdzenia od jakiego boost startuje jest zawsze taki sam, mimo że podkręcasz rdzeń, np. moja poprzednia Gigabyte 670 miała 980MHz.

Tu masz dowód na moim screenie:

 

http://imageshack.us/a/img819/8436/680ln21398.png

 

Zobacz jaki był zegar rzeczywisty podawany przez MSI AB a co podaje GPU-Z - kompletnie głupie wartości.

 

BTW. @Melman, jaką Ty masz właściwie kartę? Keplera?

Edytowane przez Wooojciech1983
Link to post
Share on other sites

Najnowsze sterowniki, bios, a temp nie dochodzą do 60*C. Wyjątkiem moze być dzisiejszy FC3, który z wszystkimi ustawieniami na maxa dobija do 65*C, ale to w dalszym ciągu mało.

Może być tak, że programy typu Evga precision, msi afterburner błędnie pokazują taktowanie boost ?

 

#Edit

Zadaje takie pytanie bo wczoraj Evga pokazywało Power na poziomie "31594845184 % "

Edytowane przez Aeonek
Link to post
Share on other sites
 

@Aeonek, programy typu Evga precision, msi afterburner na 100% pokazują poprawnie taktowanie boost.

 

@Melman Radzę nie zawsze sugerować się tym co przeczytasz na portalach, często piszą tam głupoty, lepiej samemu to zweryfikować doświadczalnie. Najprawdopodobniej zegary w tym teście z linka zostały odczytane z GPU-Z, wówczas cały ten test można wyrzucić do kosza... W grach bardzo trudno jest zaobserwować bazowy zegar ponieważ obciążają na tyle kartę że odrazu wchodzi ona w stan boost. Za to idealnie można to zaobserwować w 3DMarku11 mając włączone monitorowanie zegarów. W teście Physics obciążenie GPU spada i wówczas karta schodzi z boosta do bazowego zegara. Poniżej wklejam jak to wygląda u mnie bez podkręcania (zegary fabryczne):

 

http://imageshack.us/a/img837/1985/test1ns.png
 
Jak widać na monitorze MSI AB zegar w idle to 324MHz (również ustawiony na stałe w Biosie i też się nie zmienia po OC ;) ), zegar bazowy to 1110 MHz, natomiast zegar boost to 1202 MHz (czasami skaczę na mojej karcie na 1215 MHz).
A tak wygląda wykres monitoringu po lekkim OC +50MHz:
 
http://imageshack.us/a/img338/7971/test2gb.png
 
Jak widać na monitorze MSI AB zegar bazowy nadal wynosi tyle samo (ponieważ jest ustawiony na stałe w Biosie) czyli 1110 MHz, NIE podkręcił się wraz z boostem. Podkręcił się sam boost i skoczył do 1254 MHz. Dokładnie takie samo zachowanie zaobserwowałem na swoim poprzednim Keplerze - Gigabyte 670. A teraz proponuje Melman zrób taki sam test u siebie, najpierw na fabrycznych zegarach a potem podkręć rdzeń o jakąś wartość np. +50 i odpal sobie smarka. Jak to zrobisz to wklej tu takie screeny jak Ja i zobaczymy czy na twoim Keplerze rdzeń podkręca się razem z boostem tak jak piszesz.
 
Edytowane przez Wooojciech1983
Link to post
Share on other sites

Nie jest to oficjalny Bios od Gigabyte więc jeśli karta Ci padnie na przykład po roku ciągłego użytkowania tego Biosu to obawiam się że jeśli serwis to wykryje to mają prawo nie uznać Ci gwarancji, więc robisz to na własną odpowiedzialność. Ja bym tego Biosu nie używał na co dzień, karta ma wystarczającą moc, nie widzę potrzeby aby ją mocno podkręcać do gier. Sam wgrywałem zmodyfikowany Bios z tej strony do swojej poprzedniej Gigabyte 670 WF3 OC i nie miałem z tym żadnych problemów, przetestowałem go w benchmarkach a potem wgrałem ponownie oficjalny Bios. Jak chcesz się pobawić w benchmarkach tym Biosem to spróbuj. U mnie zwiększył on max OC o 20MHz na rdzeniu więc nie dużo ale u Ciebie może być inaczej.

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Dopiero przy 4,8Ghz masz w 3D Marku 11213 Physics Score , u mnie przy 4,5 jest Physics Score 11129

http://www.3dmark.com/3dm11/5512738

IvyBridge jest nieco wydajniejszy od SB zegar vs zegar. Ale za to SB się wyżej kręci. Przy 4.6 się zrównasz z moim 2600K czy będzie już więcej? 

Edytowane przez Wooojciech1983
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...