Skocz do zawartości

Wyzwanie!Komp.dla stud.arch.rendery gpu czy cpu [ok.2000zł]


Recommended Posts

Witajcie!

Mam tutaj niemałe wyzwanie i sporo pytań. Chodzi o złożenie jednostki za ok. 2000zł. Zanim pojawią się kpiące myśli napiszę, że budżet jest taki a nie inny (a w zasadzie dopiero będzie), więc proszę o wyciśniecie ile się da przy odpowiednim dopasowaniu do potrzeb. Osobiście ostatnio byłem na czasie ze sprzętem komputerowym prawie 3 lata temu i dużo się od tego momentu zmieniło. Zanim wszystko znów ogarnę minie trochę czasu, więc postanowiłem poradzić się mądrzejszych ode mnie.

Komputer będzie służył głównie do:
-renderingu i pracy w programach: 3dsmax, sketchup, rhino, artlantis, archicad
-pracy na grafice wektorowej w illustratorze
-obróbce dużej rozdzielczości plansz z wieloma warstwami w photoshopie


Tu pojawia się kluczowe pytanie. Czy postawić na procesor czy kartę graficzną. Czy rendering jest na gpu czy cpu? Przeszukuję internet, ale pośród szumu osób, które nie mają o tym pojęcia nie mogę odnaleźć informacji pożytecznych i wiarygodnych.

Kilka jeszcze pytań. Oczywiście proszę o odpowiedź w relacji do moich potrzeb:
1.Lepiej postawić na ilość ramu czy jego taktowanie?
2.Podobnie z prockiem - ilość rdzeni/wątków/cache/taktowanie?
3.Karta taktowanie/pamięć/ a może dwie tańsze?
4.Zasilacz, czy oprócz dostarczenia mocy spełnia jakieś funkcje?
5.I jakie w tym wszystkim znaczenie ma płyta główna?

Moje oczekiwania ( czyli na czym wg mnie można ciąć koszta):
-dysk nie musi być zbyt pojemny
-napęd optyczny podstawowy
-nie wiem co dalej, ale reszta też podstawowa :D w dyskusji postaram się doprecyzować.
-w grę wchodzi też zaoszczędzenie na którejś części, żeby dokupić ją np za pół roku.
-aha, istnieje ryzyko, że kupno się będzie odkładało, ale to najwyżej będę prosił o korekty, innymi słowy - to potem.
Co ważne. Jeśli dołożenie NIEWIELKIEJ kwoty zmieniałoby w znaczącym stopniu wydajność to można próbować mnie nakłaniać ;)

Kamil





 

Edytowane przez kamillode
Link to post
Share on other sites

Właśnie skończyłem ten piękny kierunek jakim jest architektura i siedząc z trzema tytułami przed nazwiskiem na bezrobociu mam czas aby coś napisać :) PIękny ten nasz kraj, ta Polska. Co do zestawu.
Karta graficzna nie ma żadnego  znaczenia, chociaż przydaje się czasami coś ponad integrę. Oczywiście Quaddro czy Firepro będą miały zastosowanie w jakichś super zawiłych projektach w czasie obracania rzutni 3ds maxa... ale to zbytek z mikroprzycięciami na zwykłych kartach da się spokojnie pracować (chyba, że czasami nie chcesz czekać 0.5 sekundy na obrót obiektu 3d). Do archicada i renderów wystarczy spokojnie najtańsza (chociaż nowe wersje 3ds maxa wykorzystują w poglądowym renderze gpu z CUDA, z kolei AMD i OpenCL jest coraz częściej wykorzystywanego chociażby w Photoshopie). Na karcie można jednak ciąć ile wlezie, Nie ma sensu wydawać na nią majątku, najwyżej później kupisz taniej i lepszą...
RAM. NIe ma różnic czy 4 czy 8GB w wypadku renderowania chociażby a Artlantisie (sam sprawdzałem). Jeżeli do PS to lepiej wziąć przynajmniej 8GB, chociaż mi się nie zdarzyło zapchać więcej niż 8-9 GB, a robiłem to na siłę. 8 GB z zapasem. Taktowanie jakiejś specjalnej różnicy nie robi, chociaż na AMD lepsze są niższe timingi i możliwe, że przy wyższym taktowaniu rzutnie i obiekty w 3d będą szybciej się obracały... ale to marginalne różnice.
CPU, obecnie siedzę na Phenomie II X6 i jeśli miałbym go wymieniać to tylko na i7 intela. Rdzenie-watki-moduły taka jest chyba obecnie kolejność jeśli chodzi o rendering. W tej chwili albo i7, i5 Intela, albo AMD z 8 rdzeniami, mniej do renderingów nie ma sensu i szkoda kasy. Jeśli tanio i wydajnie to AMD, jeśli superwydajnie i drogo to Intel.
Płyta może być najtańsza, chociaż do stabilności i podkręcania CPU co przy renderingach się przydaje przydałaby się jakaś "średnia półka". Obecnie MSI robi dobrze chłodzone płyty i mają szybki serwis, z Asusem jest różnie, Gigabyte trochę się grzeją, Asrock też jest powalczy, zwłaszcza w tych cenach. Obudowa w miarę przewiewna też byłaby wskazana, bo na wyciszenie w tej cenie będzie trudno się zdobyć, chociaż na tych studiach spać też trzeba :) I monitor. Jak masz CRT to się nie przejmuj... TN odpadają, chyba, że chcesz poprawiać jasność i kolory renderów na ploterze...
I nie zapominaj o gwarancji i serwisie, to bywa bezcenne kiedy tydzień/dwa przed oddaniem projektu coś się sypie (a zdarza się). Wtedy potrafisz docenić to, że kupiłeś zestaw płacąc 100-200 zł więcej w pobliskim sklepie niż wysyłkowo 500km dalej...

Edytowane przez gloryseeker
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

gloryseeker dziękuje bardzo za odpowiedź. Rozwiewa to większość wątpliwości:)
Natomiast mam pytanie do wujashka: czy nie warto jednak postawić na zestaw:
http://www.morele.net/procesor-amd-x6-fx-6300-fd6300wmhkbox-532173/
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-970a-ds3-460314/
?
Patrzyłem na http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php to oba procki prezentują się podobnie, ale zestaw z amd jest prawie 400zł tańszy. To załóżmy, że jak już tyle wydać tyle ile proponujesz, to na amd. Wtedy będzie jeszcze wydajniej. Przynajmniej w liczbach.
Nie rozumiem właśnie o co chodzi. Dlaczego wypadający w testach tak samo procesor amd będzie gorszy od intela. Mógłby ktoś wyjaśnić?
/edit
Poczytałem dokładniej to faktycznie i5 jest lepszy. Jeszcze nie wiem tylko czy proporcjonalnie 400zł lepszy ;)
To co napisałem wyżej i tak zostawiam do dyskusji.
/edi2
Czyż nie lepszy jest http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-3470-3-2ghz-box-6m-lga1155-bx80637i53470-498899/ ?
Jest tańszy i w testach widziałem podobne rezultaty do i5 2500K przy czym w większości lepszy był i5 3470.
Choćby tutaj http://www.techspot.com/review/586-amd-fx-8350-fx-6300/page1.html
T
est dotyczy co prawda czego innego ale jak się przejrzy kilka stron tych tabelek to można porównać też obie i5-tki.

Edytowane przez kamillode
Link to post
Share on other sites

w samym renderingu fx moze okazac sie lepszy od i5, ale podobno przy pracy projektowej, wymagany jest pojedynczy mocny watek. To wlasnie oferuje intel.

i5 2500k, bo masz mozliwosc podkrecania i praktycznie bezplatnego zwiekszenia wydajnosci.

Czy o kilkaset zlotych lepszy, to ciezko powiedziec.

najlepiej by bylo, gdybys napisal do uzytkownika saddam z prosba o udzielenie sie w tym temacie. powinien rozwiac wszelkie watpliwosci.

byc moze fx nie bedzie w tym budzecie odstawac duzo od intela, a kolejne procki na AM3+ wyjda za jakis czas. lga 1155 pozostawi Ci tylko mozliwosc upgrade'u na i7. pytanie czy kolejne fxy beda w stanie nawiazac walke w wydajnosci 1 watku z obecna generacja prockow intela na lga 1155.

wg testów:

http://hardware-review24.com/load/cpu/amd_fx_8350_processor_review_tuned_up_bulldozer/1-1-0-151

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/amd-fx-8350_7.html

fx powinien byc konkurencyjny wzgledem i5 przy renderingu. Ale na pytanie czy warto kombinowac, niech odpowie saddam.

Ja podalem wg mnie najbezpieczniejsza i dobra opcje z i5 w tym budzecie, ale byc moze warto zaryzykowac z fxem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Większość odpowiedzi jest już w treści zadanych pytań oraz wcześniejszych komentarzy. Chodzi głównie o rendering, a w tej kategorii i5 ivy nie jest żadnym przeciwnikiem dla FX83xx. W tej pracy jest bardzo dużo renderingu i czekania, a cierpliwość musisz mieć jak mnich Shaolin. Szybszy procesor jest po prostu konieczny.

Wiadomo, że przy pracach typowo projektowych lepiej wypada mocniejszy wątek Ivy ale nie ma to aż tak dużego znaczenia w przypadku nauki oraz mniejszych i średnich projektów. Tym bardziej, że mowa jest o pracy na jednym procesorze. W takich warunkach nawet się nie podejmuje projektów, które bezwzglęnie wymagają najmocniejszego rdzenia.

 

8GB do małych projektów to zdecydowane minimum. Szczególnie w przypadku braku SSD i swapu mielącym talerzami. Dla wygodniejszej wielozadaniowości i większych projektow warto wybrać 16GB. Wszystko zależy od typu projektów i stylu pracy.

 

Nie mam pojęcia jak to się mieści w budżecie ale GPU w przypadku nauki nie jest aż tak ważne. Najpierw należy opisać projekty, które mają byc wykonywane.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
http://www.morele.net/inventory/info/ySrGWz/ oto zestaw. z niezlymi mozliwosciami OC. Jak za drogo to mow, cos sie bedzie myslec.

Hm, trochę zmieniło to mój plan. Jeszcze dziś rano pomyślałem, że będzie jakaś przyszłościowa płyta, procesor jak najlepszy z integrą. Ramu zawsze można dodać więc póki co 8gb, a kartę bym dokupił za jakiś czas i pokusił się o rendering na gpu (gdy też więcej programów będzie to obsługiwać). 

saddam - zaraz odpiszę.

Link to post
Share on other sites
Więc jakie projekty będą wykonywane na tym komputerze?

 

Pracujesz w Indigo lub jakimś innym renderze bazującym na spektralnym modelu światła?

Praca będzie na sketchupie z v-ray'em, 3dsmaxie, rhino, artlantisie, archicadzie tak jak napisałem na samym początku. Projekty? Póki co praca studenta architektury. Jeszcze co najmniej 3 lata. Domy mieszkalne, bloki, wieże -np widokowa jak ostatnio, budynki ogólnie z wieloma materiałami. Wielkość renderów do druku zwykle jest potrzebna ok 8000x6000pix. Kiedyś była potrzebna jakaś animacja, ale nie sądzę, żeby to się jeszcze zdarzyło. Poza tym Illustrator, Photoshop to często plansze 100x70cm przy 300dpi z kilkudziesięcioma warstwami. Coś jeszcze sprecyzować?

 

dorzucic tam ramu to nie problem. a i kolejne procki na am3+ powinny wyjsc, wiec wydajnosc i przyszlosciowosc w tym budzecie nienajgorsza.

karta na razie wystarczy.

Nie ma zintegrowanych na amd prawda? Trzeba coś włożyć w kartę zamiast dodać do procka? Z tą przyszłością to zakup kompa też się odkłada z braku funduszy.

Link to post
Share on other sites

fxy niestety nie maja integry. ale kupujac normalna karte, dostajesz cos sporo mocniejszego niz integra intela. bedziesz mogl sobie w cos okazyjnie zagrac ;).

w AMD do procka juz nie ma co dokladac. wyzszy model rozni sie jedynie taktowaniem, a w tym procku to samo taktowanie zrobisz w minute zmieniajac w biosie wartosc mnoznika.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

fxy niestety nie maja integry. ale kupujac normalna karte, dostajesz cos sporo mocniejszego niz integra intela. bedziesz mogl sobie w cos okazyjnie zagrac ;).

w AMD do procka juz nie ma co dokladac. wyzszy model rozni sie jedynie taktowaniem, a w tym procku to samo taktowanie zrobisz w minute zmieniajac w biosie wartosc mnoznika.

Aha, czyli kupuje odpalam biosa, zmieniam wartość gdzieś tam, uruchamiam kompa i zrobione?

Link to post
Share on other sites

Czyli o renderingu na gpu zapominam. Stawiam na procka amd. Right?
1.Czym się kierować dobierając płytę główną aby była przyszłościowa oprócz tego, że ma mieć odpowiednią podstawkę do procka.? Gdyby znaleźć 2 o takiej samej ilości slotów a w różnej cenie to czym może być to spowodowane?
2.Zasilacz do fx 8320 450W wystarczy? Czym się kierować bo ceny dla jednej wartości mocy są różne.
3.Dysk 500gb 7200rpm sata III a ceny i w tym przypadku najróżniejsze. Są jeszcze jakieś parametry, które sprawiają, że cena nie jest taka sama?
4.Duża różnica jest w ramie 1600mhz a 1800mhz?

Link to post
Share on other sites

cooler na procka dalem w zestawie. on do niezaduzego OC starczy. na dzien dobry mozesz bez problemu ustawic zegary takie jak ma fx 8350. jak bedziesz chcial wiecej, to mozesz sie bawic.

 

ta plyta jest odpowiednia, jezeli chodzi o cena/jakosc

zasilacz da rade, jak nie bedziesz szalec z pradozerna karta graficzna i OC. Teoretycznie w podobnej cenie powinienes znalezc SilentiumPc Deus 500W

dysk jest dobry i calkiem szybki. jak mozesz dolozyc to wez 1 TB WD EZEX

miedzy takimi taktowaniami roznicy duzej nie ma.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Praca będzie na sketchupie z v-ray'em, 3dsmaxie, rhino, artlantisie, archicadzie tak jak napisałem na samym początku. Projekty? Póki co praca studenta architektury. Jeszcze co najmniej 3 lata. Domy mieszkalne, bloki, wieże -np widokowa jak ostatnio, budynki ogólnie z wieloma materiałami. Wielkość renderów do druku zwykle jest potrzebna ok 8000x6000pix. Kiedyś była potrzebna jakaś animacja, ale nie sądzę, żeby to się jeszcze zdarzyło. Poza tym Illustrator, Photoshop to często plansze 100x70cm przy 300dpi z kilkudziesięcioma warstwami. Coś jeszcze sprecyzować?

 

Nie ma zintegrowanych na amd prawda? Trzeba coś włożyć w kartę zamiast dodać do procka? Z tą przyszłością to zakup kompa też się odkłada z braku funduszy.

 

Tak, napisałeś ale z pominięciem najważniejszego. To ma byc komputer do nauki, a to dokładnie określa zadania, które będą na nim wykonywane.

 

Nie ma co sie rzucać od razu na wiele róznych pakietów narzędzi. CAD to oczywiście podstawa i tak samo jest z 3ds + vRay. Bardzo ciekawe są też rendery bazujące na spektralnym modelu światła ale to są juz zagadnienia dla bardziej doświadczonych projektantów.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...