Skocz do zawartości

Wykrywanie dysku w zależności od trybu pracy


Recommended Posts

Mam problem z wykrywaniem dysków w zależności od trybu pracy (odpowiednio AHCI lub emulacja PATA). Otóż dysponuję dwoma dyskami SATAII, nigdy nie są podłączone równocześnie. "Na stałe" zamontowany jest Seagate Barracuda 7200.10, pracuje w trybie emulacji ze względu na niedopatrzenie podczas instalacji systemu. Drugi, jakiś WD 80GB, ma zainstalowany system razem ze sterownikami AHCI od Intela. Oczywiście żaden z nich nie sprawia absolutnie żadnych problemów podczas odpowiednio ustawionym w biosie trybie pracy.

 

Problem jest dopiero wtedy, kiedy ustawienia w biosie nie zgadzają się z ustawieniami systemu. Nie są to bynajmniej błędy stop czy coś w tym rodzaju. Na przykład, jeśli podłączony jest dysk Seagate (emulacja PATA) i tryb pracy w biosie ustawiony na AHCI, komputer zawiesza (?) się na pierwszym ekranie podczas wykrywania urządzeń. Wykrywa napęd DVD i szuka dysku. Nie znajduje go, ale szuka. W tym momencie nie da się nic zrobić, nawet wejść do biosu. Jedynym rozwiązaniem jest odpiąć dysk i zmienić ustawienia. W wypadku drugiego dysku vice versa.

 

Jeszcze ciekawsze zjawisko zaobserwowałem testując Windows 7 RC. Nie instalowałem sterowników kontrolera dysku od Intela, zostawiłem domyślne (dysk WD, tryb AHCI). System uruchomił się ze dwa razy, potem objawy identyczne jak wyżej.

 

Czy jest to wina software'u, płyty głównej, dysków, czy może wynika to z mojej niewiedzy i niedopatrzenia?

Link to post
Share on other sites

Wygląda na to, że coś z dyskiem. Poeksperymentowałem trochę. Mały, stary WD nie blokuje nic niezależnie od trybu, działa na ustawionym w biosie ide/sata/raid. Co najwyżej system nie wstanie jeśli ustawienie jest złe. Natomiast Seagate 250 (10, patrz profil) spowoduje zawieszenie przy wykrywaniu jeżeli tryb pracy w biosie jest inny niż IDE. Czyli to on sprawia problemy. Co może być przyczyną?

 

Na rozwiązaniu problemu zależy mi o tyle, że za niedługo zamierzam i tak kupić nowy dysk, który będzie działał w AHCI - przydałoby się skopiować dane bezpośrednio z jednego na drugi, w końcu to blisko 200GB. Troszkę nie widzi mi się żonglowanie DVD.

Link to post
Share on other sites

Nie, nawet jeśli jest drugi dysk jednocześnie pracujący normalnie w innym trybie, ale przełączony na IDE, wszystko normalnie działa (oprócz tego, że system AHCI nie chce wstać, ale to oczekiwany efekt).

 

Podsumowując: komputer blokuje się podczas wykrywania napędów, jeżeli felerny dysk jest podpięty i bios ustawiony inaczej niż IDE. Niezależnie od tego, czy jest podpięty jednocześnie inny dysk.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...