Skocz do zawartości

Sapphire Radeon 6850 i TriXX - artefakty


Recommended Posts

Witam,

posiadam kartę graficzną Sapphire Radeon 6850 1GB i chciałbym ją podkręcić. Pobrałem zatem TriXXa. Gdy włączam program, od razu - bez żadnego podkręcania - wyskakują artefakty, ale tylko przy przesuwaniu okien aplikacji, lub ruszaniu myszką. Gdy uruchomię jakąś grę wszystko jest w porządku, nawet gdy podkręcę (975 i 1100 MHz). Artefakty nie znikają do ponownego uruchomienia komputera, a gdy ponownie włączę TriXXa znowu są artefakty. Nie działa automatyczne uruchamianie programu przy starcie Windowsa. Wie ktoś jaka jest przyczyna tych błędów? Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Też to zauważyłem. Jest tak gdy w zaznaczysz w trixx-ie opcje "load on system startup" a potem "and restore clocks" nie wazne na jakich zegarach .Gdy cos włączasz to sie pojawiają takie "mieszaniny kolorów" w poziomych pasach a niewielkiej częsci ekranu tylko przez czas ładowanie czyli ułamek sekundy. Moze byc tak, ze nie wyrabia w 2D, ale nie potwierdze tego.W MSI Afterburner masz ograniczone suwaki czyli na max na suwaku(850MHz na vcore)i  1200Mhz(ja mam 1100MHz) na vram działa bardzo stabilnie. Problem pojawia sie znowu, gdy zgodzimy sie na OC(zwieksza sie wartosci maksymalne na suwakach) i odblokujemy kontrolowanie napiecia. Dokładnie takie same objawy wiec to nie wina sapphire trixx. Obecnie działam na @850 @1100MHz i jestem zadowolony,ale jak ktoś by rozwiazał ten problem byłoby miło zwłaszcza, ze ta karta potrafi sporo wiecej nawet bez zmiany napiec.

Link to post
Share on other sites

Spróbował bym jak to wygląda w ASUS GPU Tweak, jest to jeden z najlepszych programów do O.C. kart nVidia/AMD, z regulacją napięć GPU i GDDR (o ile nie są zablokowane przez producenta karty).

Inna sprawa to chłodzenie jakie masz temperatury.

Link to post
Share on other sites

temperatury u mnie są super... Asus GPU Tweak za bardzo nie chce współgrać z moja kartą, w ogóle nie mogę odblokować advenced moda a co za tym idzie zmiany napięć. 

 

Tak naprawdę to jak już gdzieś pisałem, mi 1450/1450 starczałoby w zupełności, bo na rdzeniu i tak do takiej wartości nie dojdę ale chciałbym sprawdzić ile na pamięci wycisnę, ale wiem, że to podkręcanie dla sztuki... wiec ja sobie chyba daruję.

Edytowane przez Barsa
Link to post
Share on other sites

Aż szkoda że nie można przerabiać kart 6850 na niereferencyjną kartę 6870,  można tylko mieć wyższy model radeona mianowicie HD6950 i odblokowujemy procedurę zmianę oprogramowania BIOS w referencyjnych konstrukcjach na pochodzące z modelu HD 6970. Zamienia w oprogramowaniu BIOS jedynie fragment odblokowujący dodatkowe jednostki. Pozostałe parametry działania, z częstotliwością, napięciem i opóźnieniami pamięci włącznie, pozostają niezmienione. Dlatego ta metoda z powodzeniem pozwala modyfikować nietypowe, autorskie konstrukcje kart. I to jest fajne jak z wiekszą wydajność i stabilność można spodziewać.

Link to post
Share on other sites

Gdy miałem HD 6950 do O.C. wykorzystywałem ATI Tray Tools(nawet ładnie szło bez ruszania napięć z 800 na 950 MHz oraz z 1250 na 1400MHZ dla GDDR5), tylko że jest dość stara wersja (z końca 2011 r.) i program nie współpracuje z moją HD 7XXX, więc mogą być kłopoty .  :!: Przy instalowaniu zaznaczałem opcje wymuszenia na Power Play oraz zgodność z kartami z serii HD. :lol:

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

No to już zaśmieciłeś bo program jest wbudowany w sterowniki Catalyst, aby z niego skorzystać wchodzisz w panel główny CCC klikasz zakładkę wydajność i pojawia się AMD Overdrive, jak dla mnie to narzędzie jest średnie bo jest tylko suwak sterownia napięć -20 do +20, czyli bez możliwości zmiany napięć GPU/GDDR.

Co do taktów GPU/GDDR u mnie jest do 1200/1575MHz więc nieźle.

EDIT

Po OC miałem przez TRIXX ustawione na stałe "O.C."7 MHZ i +4% na zasilaniu i w kilka minut AMD Overdrive zrobił mi ekran w biało czarne pionowe paski. :cenzura:

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem dokładnie i wydaje mi sie ze problem ten pojawia sie po zaznaczeniu opcji wymuś stałe napiecia w MIS Afterburner, a w trixx ie po zaznaczeniu apply w zakładce oc, bo tez blokuje napiecia (sprawdzałem HW Monitorem). Może to wada biosu.Mój bios to:
013.012.000.019.000000(113-3E174120-S4R)

Link to post
Share on other sites

Postanowiłem wgrać BIOS, więc edytowałem fabryczny. Po restarcie systemu przy włączaniu wyskakuje BS. Musiałem odinstalować sterowniki w awaryjnym i wgrać fabryczny BIOS.

Mam zainstalowany na drugim dysku drugi system, identyczny jak ten i zainstalowałem ASUS GPU Tweak. Przetestowałem go i postanowiłem zainstalować go na dysku którego używam cały czas, jednak nie ma opcji odblokowania usunięcia blokady podkręcania, a była na tym drugim systemie. Od czego to zależy?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...