Skocz do zawartości

Komplet wentylatorówz kontrolerem - najlepsze na rynku


Recommended Posts

Witam!

Dotyczy zestawu:

  • AMD FX-8350
  • ASUS CROSSHAIR V FORMULA-Z
  • ASUS GTX 660 DC2O
  • CORSAIR VENGEANCE CMZ32GX3M4X1866C10 (VER 3.23 - XMP)
  • CORSAIR AX 860
  • CORSAIR FORCE SERIES GT 240 GB
  • PROLIMATECH MEGAHALEMS REV. C
  • COOLERMASTER HAF-XB
Poszukiwany kontroler oraz wiatraki:
  • 200 x 1
  • 140 x 2
  • 120 x 1
  • 80 x 2
Zależy na maksymalnym stabilnym OC z największą możliwą ciszą oraz manualną regulacją i informacjami o temperaturze ( zakładam, że kontrolery to umożliwiają ). Led_y NIE (chyba, że akurat są) oraz możliwość łatwego rozłożenia wiatraka NIE wskazana - jakość jak największa,

 

Proszę o pomoc zaawansowanych użytkowników oraz doświadczonych profesjonalistów. Komputer będzie używany do profesjonalnej obróbki fotografii na ogromnych plikach w ADOBE. Cena nie gra roli.

 

aktualizacja dla KONTROLER:

ASUS OC STATION: kontrola wiatraków, monitoring temperatury oraz funkcje sprzętowego OC dla CPU/GPU/DDR niestety brak obsługi nowszych płyt....

czy ktoś zna alternatywę ?

Link to post
Share on other sites

Tylko asus ma w swojej ofercie panele/kontrolery które umożliwiają sterowanie wybranymi płytami głównymi.

Jeśli natomiast by cię zadowoliła możliwość sterowania tylko wentylatorami to

https://www.cooling.pl/lamptron-fc5-v2-fan-controller-black,produkt,552482.html?from_category=31_33

powinno wystarczyć, lub bardziej podpimpowany

https://www.cooling.pl/nzxt-sentry-lxe-zewnetrzny-panel-sterujacy-wentylatory-dotykowy,produkt,552682.html?from_category=31_33

Link to post
Share on other sites

Thx - również je 'obrabiałem' zdecyduje się jednak na model z obsługą 6 wentylatorów/temperatur przy użyciu 6 pokręteł. Wiem, że te również można mostkować jednak pomiaru temperatur nie sklonujesz. Wybór padł na:http://www.scythe-usa.com/product/acc/077/km03_detail.html - sterowanie OC zostaje dla ROG connect....

 

Pozostały jeszcze wiatraki zgodnie z postem startowym....ktoś coś może polecić ?

 

aktualizacja dla KONTROLER: podany przeze mnie scythe będzie alternatywą w chwili gdy nie znajdę http://www.camera2000.com/en/5-25-drive-bay-6-ways-temperature-fans-controller-cards-reader.html - ten rarytas wyświetla wszystko naraz (nie trzeba klikac)

Link to post
Share on other sites

@ bodek_

Użytkownik zadeklarował, że najważniejsza jest regulacja ręczna:

Zależy na maksymalnym stabilnym OC z największą możliwą ciszą oraz manualną regulacją

Poza tym Kaze Server ma słabsze kąty widzenia niż Kaze Master Pro...

 

@ drozdpl

Poza Kaze Master Pro bardzo dobre są także Lamptron FC Toch (tylko drogie bo mają dotykowy wyświetlacza). Co zaś się tyczy wentylatorów, to polecam:

Link to post
Share on other sites

@bodek_

manual/automat to dobry wybór: pytanie tylko czy ten model ma moc do mostkowania FAN na kanał [ nie mogę się doczytać ] lub może znasz innego 6-kanałowego z taką funkcją M/A ?

 

@t.luk

źle się wyraziłem: analogową regulacją [ czyli pokrętła ] - jednak ten Lamptron ma czytelną grafikę

 

WIATRAKI

@t.luk

na jakiej podstawie je polecasz? przerabiam:

http://infobit.pl/kategoria/hardware/wielki-test-120-i-140-milimetrowych-wentylatorow/26

http://overclock.pl/articles/show/id/430,13,13,podsumowanie

http://chlodzenie.net/reviews/wydajnosc-wentylatorow-mity-i-fakty-cz-v/9/

http://pcfoster.pl/artykul/test-wentylatorow-120-mm/142-10.html

i tam o nich średni...

@bodek_

NOCTUA bym brał i nie zawracał głowy - jednak są tak brzydkie kolorystycznie dla mnie, że nawet jak bym ich nie widział to bym ich nie kupował, a w mojej obudowie będę je widział na zbyt wyraźnie....

Link to post
Share on other sites

popełnione wybory dzięki wątkowi:

  • FAN CONTROLLER: Lamptron FC Touch
  • FAN 200mm x1: BitFenix Spectre PRO
Co do reszty:
  • 140 x 2
  • 120 x 1
  • 80 x 2
BQ zdecydowanie odpada [ średnia wydajność, słaba jakość & dobra cisza ]. Analizuje teraz Noiseblocker wypadają prawie tak dobrze jak NOCTUA ( brzydactwo ). Pomiędzy tymi dwoma co według Was lepsze dla tego zestawu [ b.d. wydajność;wzorowa jakość;odpowiednia cisza ] ?

 

@maniam + @

®

wentylatory wykorzystujące konstrukcję wiatraka zacznę nazywać FAN :)

Link to post
Share on other sites

@jacekgothic

Miałem - inaczej nie pisałbym opierając się tylko na recenzjach [gdzie również wspominają o słabej jakości wykonania - inaczej lipny plastyk, widać to również na zdjęciach dosyć wyraźnie].

Co do obudowy - za 325zł nie znajdziesz petardy wykończeniowej, jednak poza dosyć smutnym plastykiem na froncie konstrukcja metalowa jest imponująco dobrze spasowana. Dodatkowo patrząc na fora (zagraniczne) można już rzec, że HAF-XB jest/zostanie kultowym dzieckiem CoolerMaster

Link to post
Share on other sites

Mam Silent Wings 2 w wersji 120mm i 140mm. Wyglądają solidniej od oryginalnych wentyli dodawanych do NH-D14, mega ciche, wydajne, bardzo solidne. Ogólnie jedne z najlepszych na rynku 

Edytowane przez natsu
Link to post
Share on other sites

Mam Silent Wingsy USC, mam jednego z nowych noiseblockerów, miałem kilka wentylatorów noctua. Ani noctua, ani NB (mimo że świetne) nie są tak fenomenalnie wykonane jak SW. Jakość plastiku obudowy i łopat chyba najlepsza jaką widziałem. Oczywiście że NB i N też są dobrze wykonane ale powiedzieć o BQ że są słabej jakości to absolutna bzdura. Nie wspomnę nawet o najlepszym łożysku jakie można kupić w wentylu. A to przy bardzo dobrej wydajności. Zdecydowanie złoty środek wydajność/cisza.

 

A t.luk czerpie wiedzę z tego że linkujesz do jego prywatnych testów ;)

http://chlodzenie.net/reviews/wydajnosc-wentylatorow-mity-i-fakty-cz-v/9/

Dziwny zbieg okoliczności z awatarami i nickami ;)

Link to post
Share on other sites

@t.luk - to jest moje odczucie po weryfikacji 'onlive' oraz opienie w testach [w porównaniu np. z NOCTUA ]

 

Odczucie odczuciem ale niestety nijak ma się to do tego, że to jednak wentylatory be quiet! oferują lepsze łożysko i znacznie przyjemniejszą kulturę pracy. Noctua ma tą zaletę, że ma świetny światowy support tylko, że wentylatory są zwykle 50% droższe niż innych znaczących producentów ;)

Link to post
Share on other sites

@up

 

patrząc na faktor CFM/jakość (odstawiamy głośność), które z poniższych 3 modeli byś polecił:

2x140mm PWM:

  • Noctua NF-A15
  • Be Quite! SilentWings II
  • Scytche Glide Stream

Modele te są nowościami, nie znajdziesz ich w przesłanych zestawieniach. Można jednak założyć (na podstawie starszych modeli), iż Noctua oraz Be Quite prezentują zbliżoną jakość wykonania, CFM statystycznie lepsze posiada Noctua gdzie Be Quite ma lepszą średnią CFM/dB. Scytche zaś powinno mieć największą wydajność, gdzie niewiadomą jest jakość (ten model ma konkurować z SilentWings II w jakości).

Posiadasz może jakieś testy/linki ?

 

Obudowa do której będę je instalował posiada następujący FAN LOGIC:

http://www.coolermaster.com/upload/product_feature/HAF-XB-3.jpg

 

2x140mm będą jedynymi 'intake' dlatego trzeba wybrać coś mądrego...

 

P.S. Error...posiadając LAMPTRON potrzebuję FANy 3-pin / a nie 4-pin ?

4-pin PWM tylko w momencie podłączania bezpośrednio pod płytę główną ?

 

 

@up

 

 

podsumowanie wątku jeszcze dzisiaj...wiem już (prawie) wszystko.

 

 

potrzebuję jeszcze tylko testy CFM dla (w jednej recenzji):

 

 

  • be quite! silent wings 2 140mm 3-pin
  • Noctua NF-A14 FLX
Edytowane przez drozdpl
Link to post
Share on other sites

@ drozdpl

Zdecydowanie Silent Wings II :)

 

P.S. Error...posiadając LAMPTRON potrzebuję FANy 3-pin / a nie 4-pin ?

4-pin PWM tylko w momencie podłączania bezpośrednio pod płytę główną ?

 

Do Lamptrona możesz podłączyć i wentylatory 3-pin i 4-pin ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up

 

jednak w manualu LAMPTRON jest napisane, że posiada 6x 3-PIN input

  • zgaduję, że trzeba zastosować przejściówkę ?
  • które FANy są lepsze 3-PIN czy 4-PIN ?

Na przykładzie Noiseblocker eLoop można wywnioskować, że 3-PIN są wydajniejsze. be quite 3-pin są cichsze, zaś noctua ma to pomieszne...

Link to post
Share on other sites

4 pin jest od PWM. Czyli od kontroli obrotów. Jeśli wentylator ma tę funkcję to ma 4 pin. Wejścia 3 i 4 pin są ze sobą kompatybilne i 4 pinowy wentylator podłączysz do wtyczki 3 pin bez przejściówek. Sprawdzenie tego samemu po przeczytaniu tylu testów nie powinno być zbyt trudne...

 

Ponadto, logika pozwala stwierdzić że wtyczka 4 pin w kontrolerze nie ma najmniejszego sensu skoro właśnie ten kontroler będzie zajmował się regulacją obrotów podłączonego wentylatora...

Edytowane przez Biafra1987
Link to post
Share on other sites

Dochodzi 

 

@up

 

jednak w manualu LAMPTRON jest napisane, że posiada 6x 3-PIN input

  • zgaduję, że trzeba zastosować przejściówkę ?
  •  
  • które FANy są lepsze 3-PIN czy 4-PIN ?
  •  

Na przykładzie Noiseblocker eLoop można wywnioskować, że 3-PIN są wydajniejsze. be quite 3-pin są cichsze, zaś noctua ma to pomieszne...

 

Rozwiązanie:

  • sterowanie rezystora w FAN 3-pin przez kontroler, generuje dodatkowe jego ciepło oraz wpływa na żywotność PSU/FAN. FAN 4-pin niweluje tą dysfunkcje kosztem innych [ większy hałas / mniejsze CFM - jak wyżej ].
  • zastosowanie przejściówek, w teorii, pozwala na sterowanie rezystora przez niebieski PIN - pytanie tylko czy LAMPTRON  lub inne modele, ogarniają w ten sposób sygnał oraz jak on jest rozumiany przez kanał - jako sterowanie napięciem czy sygnałem PWM [ w pierwszym przypadku z przegrzewaniem się LAMPTRONA nie powinno być problemu - ma spory zapas mocy na każdym kanale ]

- Używając kontrolera wydajniejszym rozwiązaniem będzie FAN 3-pin - gwarantując lepsze osiągi przy tych samych modelach FAN w różnych jego wersjach [ testy wyżej ]. Przegrzewanie oraz żywotność zależeć będzie od samej konstrukcji/jakości rezystora [ tutaj przodują NOCTUA - wymagają najmniej mocy do działań ( przewaga jest ogromna dlatego pewnie udzielają 6 letniej gwarancji zamiast 3 jak u konkurencji ).

- Używając MOB + FAN 4-pin mamy gwarancje dłuższej żywotności FAN + PSU oraz mniejszego ciepła FAN kosztem gorszej wydajności ( niekiedy znacznej nawet w przypadku modeli Noctua, Noiseblocker czy beQuite ].

 

Reasumując:

- dla O.C. na FAN brać 3-pin z kontrolerem

- dla LONGstandardWORK brać 4-pin z MOB controll

 

@Biafara1987 - thx za info Plug&Play / na resztę nie mam czasu...


@Mizuiro

 

thx za info - analizując obecny rynek ( mam przerwę od czasu AMD - K7 ) moje cele ( jak w tytule wątku ) mogą być zrealizowane tylko przez:

  • Noctua
  • Noiseblocker
  • beQuite

estetyka jednak nie pozwala zrozumieć koloru Noctua ( w Austrii często myślą o kolorach piwa...to jest fajne akurat )

Edytowane przez drozdpl
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...