Skocz do zawartości

Problem ze sterownikiem - BSOD


Recommended Posts

Witam,

 

Mój problem polega na tym, iż po jakimś czasie grania w FEAR Combat system zawiesza się i po chwili pojawia się BSOD. Z informacji w nim zawartych wynika, że problem powoduje sterownik nv4_disp.dll.

 

Czy wpływ na to może mieć temperatura pracy karty graficznej? Obecnie posiadam pasywnego GeForce 8500GT od Gainwarda, którego temperatura w IDLE wynosi około 60 stopni.

 

Karta była podkręcana, ale oczywiście w granicach rozsądku - 150mhz i miała przez ten czas założony wentylator. Oryginalne takty przywróciłem przy okazji reinstalacji systemu a wentylator zdemontowałem gdyż okazał się potrzebny w komputerze rodziców.

 

W bluescreenie zawarto też sugestię by spróbować wymienić kartę graficzną. Czy oznacza to, że problem ma podłoże sprzętowe? Wymiana jest w tej chwili nie możliwa, gdyż większość moich znajomych męczy stare wysłużone AGP. Prawdopodobnie po nowym roku wróci z serwisu moja druga karta graficzna (8800GTS od Gigabyte), wtedy też będę mógł sprawdzić jak komputer zachowa się z inną grafiką.

 

Obecnie nie posiadam żadnej innej gry niż FEAR Combat ze względu na brak miejsca na dysku, w związku z tym nie sprawdzę zachowania się komputera podczas gry w inną gierkę.

 

W tej chwili zamierzam przeinstalować sterowniki do karty graficznej - choć wątpię żeby to pomogło.

 

Jeszcze tylko pełna specyfikacja komputera (mimo, że jest w profilu):

 

MoBo: Gigabyte GA-G33M-S2L

Grafika: Gainward GeForce 8500GT 256mb

Procesor: Intel Core2 Quad Q6600 (nie kręcony)

Dysk: Samsung SpinPoint 160gb

RAM: 2x2gb GOODRAM PC2-5300 667mhz

OS: Windows XP Home Edition SP3

 

Mam wyłączony plik stronicowania, choć BSOD'y zdarzały się nawet gdy ten był włączony.

 

Czekam na wasze propozycje rozwiązania problemu...

 

Pozdrawiam ;)

Link to post
Share on other sites

Model zasilacza? Aż wstyd się przyznać ale niestety jest to "nonejm" dodawany do obudów Mustang (z tego co wiem to dystrybutorem jest Pronox). Ma on niby 450W. Co do miernika to do takowego dojścia nie mam.

 

Swoją drogą nie sądzę, by ta karta graficzna miała takie zapotrzebowanie na energię. Rozumiem procesor - ale bardzo długo wszystko pracowało stabilnie.

 

Swoją drogą, komputer pracuje teraz w trybie awaryjnym (sam piszę teraz z laptopa) i nie wiem czemu nie mogę odinstalować sterowników PhysX. Gdy chcę to zrobić to wyskakuje komunikat, że "nie można uzyskać dostępu do usługi Instalator Windows".

 

Przeczyszczam w tej chwili rejestr CCleanerem i instaluje nowe sterowniki.

 

EDIT:

 

Grafika w stresie dochodzi do 82 stopni - więcej nie było (RealTemp)

CPU idle: 38-42 stress: do 70

Link to post
Share on other sites

Zmień zasilacz, wejdź w tryb awaryjny i pousuwaj choćby ręcznie wszystkie pliki od ForceWare(tak NV nazywa sterowniki teraz?) / PhysiX.

Następnie włącz komputer normalnie i wyczyść wszystko Driver Cleaner'em.

 

http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl

Link to post
Share on other sites

19arek93 - Tak... ty mi od dłuższego czasu mówisz, żebym się ewakuował z tego zasilacza i chyba to w końcu zrobię.

 

Stalkerxx - Zainstalowałem nowsze i obecnie w momentach gdy zwykle pojawiał się BSOD gra się tylko na chwile przywiesza ale jedzie dalej (chociaż może to przypadek - pomęczę komputer parę dni to zobaczymy).

 

kowdipapo - Poco? Karta na gwarancji to i jak coś się stanie to dostane jakiś inny model. Druga sprawa, że (oby) w połowie stycznia mam dostać z serwisu mojego "zdobycznego" GeForce'a 8800GTS (albo coś innego). Ale wtedy już będę musiał na 100% wymienić zasilacz bo mam wrażenie, że "nonejm" od Mustanga nie wyrobi.

 

 

A propos zasilaczy... który?

 

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=43724

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=53798

 

19arek93 twierdzi, ze 400W od OCZ'a będzie starczyła nawet przy ewentualnej rozbudowie, zaś ja bardziej jestem skłonny zdecydować się na tą 500W mimo, że jest to rzekomo starsza konstrukcja.

 

A co do pracy samego kompa... Póki co jest OK. Sprawdzę jeszcze w GoldMemory (niestety nie full) jak się trzymają pamiątki, bo jakby nie patrzeć GoodRAM to nie Corsair czy nawet Kingston...

Link to post
Share on other sites

Pożyjemy i zobaczymy... sam zakup i tak trochę się przeciągnie w czasie bo jako typowy darmozjad nie mam stałego źródła dochodu a z drugiej strony głupio tak rodziców naciągać. Mam za to jakiś punkt odniesienia.

 

Kolejna kwestia, że do przewidywanego przeze mnie czasu zakupu pojawi się jeszcze paru ciekawych graczy na rynku zasilaczy, jednak mimo wszystko pewnikiem jest, że zdecyduję się na jakiegoś OCZ'a bo wydają mi się najlepszym wyborem.

Link to post
Share on other sites

SXS 400w jest nowszy od MXS 500w. Jak kurzi5 napisał koszt zakupu zasilacza odgrywa w tym przypadku dość istotną rolę. Dopłacając do MXS500w nie zyskujemy nic poza odpinanymi kabelkami, wyższą mocą która to i tak jest zbędna w tym przypadku!

 

Tutaj są testy:

SXS 400w - http://www.hardwaresecrets.com/article/794

MXS 500w - http://www.overclock3d.net/reviews.php? ... pro_500w/1

 

Teraz niech ktoś napisze że przyda się większa moc, ale proszę napiszcie do czego? :wariat:

 

Wyżej wspomniany zestaw z Q6600(ta sama rewizja co u kurzi'ego + prądożerny 8800GTX) wyciąga z gniazdka ~215w - 240w. To daje około 200w obciążenia na zasilaczu. Patrząc na to że SXS400w ma na liniach +12v nie mniej jak 372w to nie widzę sensu dopłacania do MXS500w.

Także nawet w razie wymiany karty na GTX260 nie będzie najmniejszego problemu z zasilaczem.

 

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/in ... i=3066&p=2

 

 

EDYTKA:

Kurzi prosi o przeniesienie dyskusji do odpowiedniego działu. :D

Link to post
Share on other sites

Tak... temat chyba lepiej będzie przenieść do bardziej ogólnego działu bo z dyskusji o grafie zeszliśmy na zasilacze.

 

Co do wyboru zasilacza - i tak mam czas aż zdobędę fundusze więc wtedy jeszcze się coś poszuka. Tymczasem muszę powiedzieć Arek, że mieszasz... sam nie wiem teraz jaki wybrać :wariat:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...