Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Mam dysk:

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

w windows wykryty jest jako dysk ATA http://www15.speedyshare.com/Dex9y/download/Przechwytywanie.JPG

Moje pytanie jak przestawic aby dzialal jako SATA. W biosie jest opcja zwiazana z dyskiem, sposrod trzech mozliwych opcji [iDE(ATA); SCSI; SATA] zazaczony jest IDE.

Z racji tego, ze sata II jest szybsza od ata, chcialbym aby dysk dzialal prawidlowo. Czy po zmianie w biosie wartosci IDE na SATA nie wyskoczy mi jakis blue ss lub czy bede musial wtedy reinstalowac system?

jesli istnieja inne mozliwosci to prosze o wyjasnienie.

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc ;)

Link to post
Share on other sites

To jest spowodowane tym iż tryb pracy kontrolera SATA jest ustawiony na IDE, jak chcesz zmienić to musisz wejść do biosa i zmienić na AHCI. Ostrzegam iż po zmianie może nie wstać ci system. Jak korzystasz z XP to od razu mówie że w 99% może nie wstać iż XP poprostu nie ma sterowników pod większość kontrolerów SATA, a tryb IDE jest po to żebyś jak byś instalował XP nie pluł o stery bo nie widzi dysku.

 

Jak tak bardzo chcesz ustawić tryb pracy na SATA to możesz przygotować się na reinstalacje systemu, gdyż zwykle windows ładuje w pierwszej kolejności sterowniki kontrolera gdzie znajduje się dysk (ustawia sobie sterownik podczas instalacji windowsa).

Edytowane przez Spojler
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Moje pytanie jak przestawic aby dzialal jako SATA. W biosie jest opcja zwiazana z dyskiem, sposrod trzech mozliwych opcji [iDE(ATA); SCSI; SATA] zazaczony jest IDE.

Z racji tego, ze sata II jest szybsza od ata, chcialbym aby dysk dzialal prawidlowo.

Czy masz jakieś podstawy żeby twierdzić, że dysk działa nieprawidłowo? Prawidłowo działający f3 ma transfery 110+ MB/s i czas 13.x ms. Jeżeli takowe transfery osiągasz to nie martw się na zapas.
Link to post
Share on other sites

jak opi8sujesz problem to podawaj więcej informacji!nawet nie wiadomo jaki masz system , jaka płytę..masz dysk i to wszystko.Nie spodziewaj się po sata jakichś cudów, te prędkości to marketing.Ale jak chcesz zmienić to zmień- jak nawet wyskoczy ci bscr to co z tego?system się zresetuje -wejdziesz do bios i zmienisz na IDE tak jak było, nic nie popsujesz-trzeba próbować.Nie trzeba żadnych reinstalacji systemu- to bajki !system zablokował sata - trzeba odblokować w rejestrze- w W7 znajdź msahci ,kliknij- po prawej modyfikuj i wpisz wartość 0, zatwierdź- reset(ja dla pewności przed resetem odinstalowuje sam IDE z menadżera zadań) - wchodzisz do bios - ustawiasz sata -zatwierdzasz F10 i to wszystko - system startuje i instaluje dysk - przygotuj sterowniki do swojej płyty jakby miał problem-masz sata

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzieki za pomoc ;)sprobuje to dzisiaj zrobic.

 

ja prdl. probowalem to zrobic.. ustawilem klucz w rejestrze na 0. nastepnie wszedlem do biosu i wartosci: w CMOS "OnChip Sata Type z Native IDE zmienilem na AHCI oraz OnChip Sata port4/5 Type z IDE zmienilem na As Sata type". w wyniku tego system sie nie uruchomil. wiec wlozylem plyte z system, (ustawilem na bootowanie dvd) lecz nie wykrylo instlacji. poza tym nie moge teraz wejsc do ustawien BIOSU!!! sytuacja polega na tym ze jak nacisne klawisz DEL to zamiast wejsc do ustawien startuje znowu system? o co tu chodzi prosze o szybka i prawidlowa pomoc! plyta glowna: GA-870A-USB3

Edytowane przez crisanfield
Link to post
Share on other sites

niema znaczenie co pisze w menadżerze urządzeń każda mobo inaczej się wykrywa pod windowsem czy mam ide czy Sata i tak pisze że jest na sata a raid pod pci to scsi

 

nie potrzebnie mieszasz w systemie

 

http://images10.fotosik.pl/3070/b71e0d93bd4a017fm.png

 

ustawienie IDE

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

Czyli co mam teraz zrobic bo nie rozumiem ;[ chce przywrocic poprzednie ustawienia biosu, lecz nie moge wejsc do niego!

Wyjalem baterie od biosu(tak to sie nazywa?). i normalnie wszedlem do biosu i przywrocilem optymalne ustawienia i system ruszyl.

Pytanie moje brzmi, jakie wartosci mam zmienic w biosie aby dysk dzialal jako sata2.?

Edytowane przez crisanfield
Link to post
Share on other sites

w biosie masz zakładkę

 

Integrated Peripherals

 

i tam przełączasz z native ide na ahci co daje NCQ i hot plug i na tym wszystko co do prędkości ata vs sata 1 i sata 2 to nic nie daje a co dopiero sata 3 dyski talerzowe są po prostu za wole by wykorzystać sata 1 a co dopiero kolejne jego modyfikowane wersje

 

 

włącz sobie jeszcze stata 3 suport na enable

 

nie zapomnij dograć sobie sterowników do chipsetu to wtedy znikną ci te kanały ide co teraz masz i zostanie tylko amd sata kontroler a wydajność i tak się nic nie zmieni :)

 

http://images10.fotosik.pl/3071/2d4f171c776e7c64m.png

Edytowane przez rolandwally83
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

system ruszył i wykrył urządzenie, bo wcześniej zmieniłeś w rejestrze wartość msahci i tak zostało...namieszałeś w bios..a co do sterowników to tutaj http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3788#dl zmień system na jaki masz (teraz dopiero wiadomo jaką masz płytę!) i pobierz i zainstaluj AMD Chipset Driver (include chipset \ sata raid driver)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...