Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chciałbym się dowiedzieć paru rzeczy odnośnie OC tej karty. Jakie macie doświadczenie odnośnie tej karty, ile ludziom udawało się efektywnie kręcić, jaka gdzieś jest średnia (może jest jakiś serwis temu właśnie poświęcony) tego wszystkiego, żebym miał punkt zaczepienia. Cały czas oczywiście doszukuję się wszystkiego co i jak, ale mimo wszystko, mam parę pytań, bo niektóre źródła są dla mnie niepewne.

 

Zacznijmy od tego, jak to wszystko staram się robić. Robię to narzędziem MSI Afterburner, zwiększam o 5Mhz core clock oraz 10Mhz pamięć w każdym kroku. Następnie odpalam Far Cry 3 na full detalach (100% użycia GPU jest). Na razie żadnych artefaktów ani nic takiego (bo nie poszalałem póki co http://overclock.pl/forum/images/smilies/biggrin.png). Zacząłem sobie póki co 700/1800@730/1845. To dopiero początek, więc proszę się nie śmiać. Czy napięcie karty również jest ważne? Domyślnie w programie tego nie ma i jak czytałem w różnych źródłach, nie jest to koniecznością. Można pracować na core clocku i pamięci karty tylko i efekty są podobne. Wolałem napisać tego posta na specjalistycznym forum, żeby się bardziej zagłębić w temat. Aktualnie karta w spoczynku ma 54*C, a w stresie 76-77*C. W 3DMarku 2011 score mi wzrósł o 100 punktów po OC, różnica około 1 fps-a w każdym z testów, co pokazuje, że to chyba dopiero początek OC tej karty, bo jak wiadomo, takie wyniki nikogo nie interesują, bo różnica w wydajności jest znikoma. Przed "OC" miałem P3404, a po P3518. I pytanie odnośnie mojego procesora. Czy na BOX-ie w ogóle opłaca się coś go próbować kręcić, czy poczekać i kupić sobie specjalistyczne chłodzenie? Wiem, że ta 2 opcja jest oczywista, ale do czasu kiedy zakupię to dodatkowe chłodzenie, chciałbym się dowiedzieć, czy coś da się wycisnąć-oczywiście mówię tutaj o zauważalnej różnicy, a nie 100-200MHz więcej.

 

Sprzęt (sorry, że w takiej formie, kopiuj wklej z gamersbooka):

 

CPU brand: AMD Phenom II 945

CPU type: 4x 3.0GHz

Motherboard: Gigabyte MA77OT-UD3

Monitor: LG Flatron W2243S 22"

Graphics card: Palit GeForce GTX 460 1GB

Memory: GoodRam 3x 2GB DDR3 1333MHz CL9

OS: Windows 7 64bit

 

Przepraszam za lekki chaos w tym, co chciałem przekazać, ale się trochę śpieszyłem http://overclock.pl/forum/images/smilies/smile.png Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam!

Edytowane przez Keslaw
Link to post
Share on other sites

Mam tą kartę i powiem tak. Karty nie testuj Far Cry tylko FurMarkiem, szybciej i efektywniej, monitoruj temperatury bo w FurMarku właśnie ta karta u mnie bez zbyt przewiewnej obudowy na stock łapała 90*C... Po dołożeniu paru wentyli zrobiło się lepiej ale do ideału brakuję. Podkręcanie zacznij od 750mhz na GPU bo to żaden problem, a tak Ci się po prostu dłużej zejdzie. Ale tak jak mówię, po OC lepiej nie katuj karty FurMarkiem bo może przekroczyć bezpieczną granicę. O ile w grach karta praktycznie nigdy nie będzie tak obciążona (pomimo że pokazuję 100%) to już w takich programach może być gorzej, więc można w miare bezpiecznie grać nawet w obciążające tytuły. Najlepiej przed jakimkolwiek OC tej karty zmienić chłodzenie, ale jak nie masz możliwości to musisz się przemęczyć.

Link to post
Share on other sites

Co do OC karty to się nie wypowiem, ale do procka mogę. Sam mam Phenoma 955 i mogę powiedzieć, że chłodzenie boxowe jest dramat (zarówno jeśli chodzi o wydajność jak i kulturę pracy)... Ale - inwestując 100 zł w lepsze chłodzenie - z moja sztuka na Xigmateku robi bez problemu z 3,2 ghz 4,0ghz, więc uważam, że w połączeniu z podkręcona grafą możesz mieć niezłe efekty. w przypadku mojej sztuki 4,2 ghz to chyba górna granica - więcej nie próbowałem, ale też więcej mi nie potrzeba. Być może dałbym radę 4,4 ale przy mojej grafie to już sztuka dla sztuki. Polecam przez zabawą w BIOSem pobawić się MSI overdrive - dużo się dowiesz o swoim procku.

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Mam tą kartę i powiem tak. Karty nie testuj Far Cry tylko FurMarkiem, szybciej i efektywniej, monitoruj temperatury bo w FurMarku właśnie ta karta u mnie bez zbyt przewiewnej obudowy na stock łapała 90*C... Po dołożeniu paru wentyli zrobiło się lepiej ale do ideału brakuję. Podkręcanie zacznij od 750mhz na GPU bo to żaden problem, a tak Ci się po prostu dłużej zejdzie. Ale tak jak mówię, po OC lepiej nie katuj karty FurMarkiem bo może przekroczyć bezpieczną granicę. O ile w grach karta praktycznie nigdy nie będzie tak obciążona (pomimo że pokazuję 100%) to już w takich programach może być gorzej, więc można w miare bezpiecznie grać nawet w obciążające tytuły. Najlepiej przed jakimkolwiek OC tej karty zmienić chłodzenie, ale jak nie masz możliwości to musisz się przemęczyć.

Wprowadzasz w błąd.

Furmarkiem nie powinno się testować stabilności kart. Keslaw dobrze robi testując stabilność w grze. Furmark służy do wygrzewania kart oraz do testowania układu chłodzącego. Żadna gra nigdy tak nie obciąży GPU.

Link to post
Share on other sites

GPU Voltage odblokowałem i pokazuje 987 (chyba 0,987). Przez ile mam testować w grze? 5 minut gry na full detalach wystarczy, czy dłużej? Dodam jeszcze, że wiatraczek w stresie jest na 58%, wraz z podkręcaniem rośnie % wykorzystania. Każdy krok dodaje kilka %, ale to chyba dobrze. Z tym, że na 80-90% chodzi jak traktor już :D Najpierw zaczną się artefakty, czy może być tak, że czarny obraz będzie i uszkodzę kartę równocześnie, kiedy dojdę do przysłowiowego poziomu artefaktów? Jest taka możliwość, czy jednak jest to poczucie bezpieczeństwa?

@chudyzam miałeś na myśli AMD Overdrive? Bo to akurat posiadam, a nie MSI Overdrive :)

Edytowane przez Keslaw
Link to post
Share on other sites

Wiesz co, nie mam pojęcia. Z tego co czytałem, to raczej nie mam żadnych rurek, które się skraplają :D A jak to sprawdzić? Na karcie zobacze, czy jak? Wiem, że karta to jest Overclocking edition i tyle.

 

 

Na 80% wiatraka (gdzie nie jest jakoś super głośno, chociaż już słychać), w spoczynku mam 45*C, a w stresie 60 niecałe.

Edytowane przez Keslaw
Link to post
Share on other sites

No spójrz po prostu na kartę. Jeśli jest samo "poszatkowane" amelinium to znaczy że nie masz, a jeśli wystają rureczki to znaczy że masz i tyle :) Jeśli masz to to chłodzenie się dużo lepiej nadaję do OC i już coś tam możesz wyciągnąć. Z tego co pamiętam to wersje z tym chłodzeniem miały dodatkowo radiatory na pamięciach i inne wyjścia na śledziu.

Link to post
Share on other sites

No spójrz po prostu na kartę. Jeśli jest samo "poszatkowane" amelinium to znaczy że nie masz, a jeśli wystają rureczki to znaczy że masz i tyle :) Jeśli masz to to chłodzenie się dużo lepiej nadaję do OC i już coś tam możesz wyciągnąć. Z tego co pamiętam to wersje z tym chłodzeniem miały dodatkowo radiatory na pamięciach i inne wyjścia na śledziu.

"Amelinium" :P to już chyba na stałe w polskim języku będzie :)
Link to post
Share on other sites

No spójrz po prostu na kartę. Jeśli jest samo "poszatkowane" amelinium to znaczy że nie masz, a jeśli wystają rureczki to znaczy że masz i tyle :) Jeśli masz to to chłodzenie się dużo lepiej nadaję do OC i już coś tam możesz wyciągnąć. Z tego co pamiętam to wersje z tym chłodzeniem miały dodatkowo radiatory na pamięciach i inne wyjścia na śledziu.

 

Kilka pierwszych obrazków przedstawia moją kartę: https://www.google.p...ZGOT74QTRzYDICA

 

Jak widać, nie posiada nic takiego. Oczywiście tamte wcześniejsze temperatury były na auto.

Tu nawet rozebrana troszkę: http://www.overclockersclub.com/reviews/palit_gtx460_sonic_platinum/2.htm

Edytowane przez Keslaw
Link to post
Share on other sites

Ja u siebie trzymam na full bo full w gtx 460 nie jest to dużo. Pamięci ustaw na 2100, wyżej to już sam musisz próbować rdzeń i pamięci. Takie zgary powinny być full stabilne. Powiedz jaką masz temp po oc.

Edytowane przez kargulec12
Link to post
Share on other sites

Przy 824/2002 mam spoczynek 51*C, stres 79-80*C. Przy otwartym oknie, czyli z zamkniętym, trzeba liczyć koło 56*C spoczynek, 84-85*C stres, bo zima jest. W lecie już tak fajnie nie będzie, jak teraz przy otwartym oknie :D

Edytowane przez Keslaw
Link to post
Share on other sites

To jeszcze bez tragedii ale dobrze nie jest. Szykuj forsę na nowe chłodziwo na lato :)

 

Mój referent jest lepszy niż twój nie referent. W dodatku moja karta ma większe tdp ehh ten palit. Moja karta w grach max 73 st po oc na full napięciu. Oczywiście ustawienia turbinki własne.

 

Jeszce spróbuj wyżej wykręcić i powiedz jaki wynik w 3dm11. Ja mam 4700-800 na swoim 465

Link to post
Share on other sites

No ja P3856, teraz sprawdzałem. P3404 miałem na fabrycznych. Także szału nie ma. Opłaca się jeszcze coś kręcić, czy różnica będzie znikoma? Jaka u Ciebie była różnica przed i po podkręceniu karty? Bo widzę, że tam masz proca też nieźle podkręconego.

Edytowane przez Keslaw
Link to post
Share on other sites

Chciałbym wycisnąć ile się da, ale wiesz, jest ten strach, że coś ****ie jednak. Czytałem, że ludzie mają po 108*C karty i śmigają dobrze :D Ale coś słabo mi się chce w to wierzyć :) "Próbuj do końca"-if u know what i mean :D

Edytowane przez Keslaw
Link to post
Share on other sites

Temperatura rdzenia nie jest tragiczna . Jemu nic się nie stanie, bardziej martwiłbym się sekcją zasilania jeśli nie masz na niej chłodzenia.

 

Dotknij mofetów, jeśli bardzo parzą to zanim nie kupisz jakiś radiatorów na sekcję zasilania to lepiej daj sobie spokój bo ujarasz sekcje.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz to Fortron Saga II 500W. Jest tam jakiś wiatrak wewnątrz obudowy od zasilacza. Mam też wiatraczek z tyłu obudowy taki duży, ale to chyba jakiś najzwyklejszy, ale lepsze to niż nic.

 

Gdzie są mofety?

Edytowane przez Keslaw
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...