Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

stałem się posiadaczem karty GTX580 DirectCU II. Karta jak tylko przyszła to była rozkręcona i przesmarowana na nowo. Użyłem do tego celu pasty AC MX-4, a więc nie taka zła. Problemy pojawiają się kiedy chcę sobie pograć.

Od razu uprzedzam, temperatury które podaję są odczytywane w EVGA Precision oraz w OCCT. Komputer, jako że nie mam jeszcze obudowy [nie wróciła z serwisu], leży na biurku, gdzie ma swobodny przepływ powietrza. A więc jak wygląda sprawa?

Hitman: Rozgrzeszenie

większość detali max, 1680x1050. Karta po kilkunastu minutach grania osiąga prawie 80 stopni! Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wentyle zaczynają już nieźle kręcić, a przy tym radiator na karcie wcale nie jest taki gorący jakby mogły na to wskazywać pomiary.

To samo w CS:GO. Karta się grzeje w chwilę do 60 paru stopni i zaczyna hałasować. Radiator [tam gdzie mogę go oczywiście bezpiecznie dotknąć i sprawdzić] jest chłodny.

 

Dodam, że poprzednio miałem GTX470 OC od Gigabyte'a wraz z Accelero Xtreme PLUS i karta w CSie miała max 60 stopni przy wentylkach na 30-40% ;) Ustawienia graficzne te same.

 

Jakieś rady? Co jest powodem tych temperatur? Przecież to nie jest normalne, aby te karty tak samo się grzały...

 

Dodam, że karta jest na gwarancji, lecz sklep upadł. Mogę ją gdzieś odesłać do ASUS'a na gwarancji?

Link to post
Share on other sites

Mam "mniejszą" siostrę, czyli GTX560 w tej samej wersji chłodzenia. Jak używasz EVGA Precision X to włącz sterowanie wentylatorów przez program. Ustaw też by od 40 stopni podnosiło o jeden procent prędkość wentylatorów co do 1 stopnia ciepła, czyli 45*C\45%, 55*C\55% itd. Ja tak można użyć określenia "naprawiłem" problem. U mnie w Battlefield 3 to po 20 minutach zawiecha, a teraz to karta podkręcona do 950 to jeszcze wszystko działa. Karta teraz dochodzi do max 55-60*C.

 

Mnie tylko dziwi, że nawet po najnowszej wersji biosu dla karty dalej muszę korzystać z programów, a sama nie podnosi prędkości wentyli adekwatnie do temperatury.

Edytowane przez OldSmuggler
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Durne, że człowiek zanim włoży karte do kompa od razu ja rozkręca i wielce wymienia pasty itp. Po cholere ? Srpawdz czy dziala, jakie tempy, potem sie pluj na forum ze wielce masz temperatury z kosmosu.

Link to post
Share on other sites

Durne, że człowiek zanim włoży karte do kompa od razu ja rozkręca i wielce wymienia pasty itp. Po cholere ? Srpawdz czy dziala, jakie tempy, potem sie pluj na forum ze wielce masz temperatury z kosmosu.

A można kulturalniej?.. Napisał, że ma taki i taki problem -same konkrety, Rzuca pojęciami, po których widać, że ma pojęcie w temacie a Ty mu wyjeżdżasz z UWAGA LISTA:

-"durne"

-"wielce wymienia pasty" (to swoją drogą nie po polsku)

-"po cholere"

-"pluj się na forum"

 

Podsumowując - ić stont!

 

A co do tematu to jeśli dotykasz chłodzenia i nie jest tak gorące jak wskazywałby pomiar to moim zdaniem jedynym logicznym wytłumaczeniem jest uszkodzenie czujnika temperatur. Z samym GPU jest wszystko w porządku. Jeśli nie ma zawiech, artefaktów itp to nie jest jeszcze tak źle. Jeśli chodzi o serwis asusa to niestety Ci nie odpowiem.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

@ maxishine

Nie jestem pierwszym właścicielem karty i poprzednik powiedział, że pasta jest do wymiany ;)

Tobie już dziękuję za takie podejście do sprawy ;)

 

@OldSmuggler

No tylko, że ta karta nie powinna się tak pocić w takich grach jak CS:GO ;) Profile mam ustawione właśnie, ale czemu muszę to robić, a karta i tak potrafi dać z siebie 90 stopni?!

 

@chudyzam

Brałem pod uwagę ten fakt, że coś jest nie tak z czujnikiem. Niewykluczone. Czekam właśnie na odpowiedź ASUS'a czy przyjmą mi kartę na gwarancji. Zmiana pasty nie jest chyba tak straszną sprawą, że anulują gwarancję. Po prostu wcześniej pasta wręcz wyciekała dookoła, a nie było jej na rdzeniu.

I jak poszperałem w necie to nie jest pierwszy przypadek. Zdarzało się już to tej karcie oraz tej z serii MATRIX. Coś było uszkodzonego i wymieniali na nowe.

 

Ta karta powinna osiągać max 72-73 stopnie w stresie przy kulturze pracy na odpowiednim poziomie - tak wyczytałem z testów :)

Link to post
Share on other sites

Mam tą sama kartę i to nie jest normalne. Nigdy mi przekroczyła mi 74°C (pomijając testy furmarkiem) a gram na maksymalnych możliwych ustawieniach 1920x1080p. Prawdopodobnie albo źle nałożona pasta albo źle dopasowanie chłodzenie. Nie masz możliwości załatwienia sobie termometru elektrycznego i podpięcia do zaraz przy stopce radiatora (np. uczelnia, wypożyczalnia)?

 

@maxishine wybacz ale trochę nie ten poziom i nie to forum.

Co do zmiany pasty to chyba normalne że jak kupujesz nowy sprzęt to robisz przegląd. Jak kupujesz samochód z 2 reki to od razu wsiadasz czy najpierw sprawdzasz co i jak (nie opowiadaj- pytanie retoryczne)

Edytowane przez dadulek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

mogę wkleić zdjęcia nałożonej pasty - jest idealnie wysmarowana, chłodzenie też przykręcone [robiłem to we 2 praktycznie więc nie ma mowy o błędach] dobrze.

Tak się zastanawiam, jakby to był czujnik to w idle też by źle pokazywał chyba...

 

Proszę o wypowiedź człowieka z ASUS'a co mam robić, odesłałbym ją na gwarancję, ale gdzie co i jak? Sklep gdzie kupowałem jest zamknięty, zwinęli się.

Link to post
Share on other sites

Czyli że niedawno kupiłeś kartę, i oni się wtedy zwinęli? :D Ale na temat: Czy jak ona osiąga takie pieruńskie temperatury, to jak dotykasz karty (płytki w okolicach/nad rdzeniem), to czy to parzy, czy jest tylko ciepłe? I sprawdź, czy wentylator dobrze działa, bo może program podaje dobrą ilość rpm, a wentyl jest gdzieś połamany/w inny sposób uszkodzony.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

plombę założył sklep którego nie ma więc nie wiem czy to ma jakieś znaczenie jeżeli odsyłam bezpośrednio do producenta [jeżeli jest taka możliwość]

 

Ciężko jest mi coś dotknąć w okolicy rdzenia bo raz, że jest backplate a dwa na procku mam ninje 3, która wszystko mi utrudnia ;D

 

Jak mogę mieć coś połamane jak karta dosłownie leży obok mojego łokcia? :P

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak, ale jakoś może być... To jak masz backplate, to postaraj się dotknąć tam, gdzie jest rdzeń (jeden układzik jest odsłonięty). Ninja3 nie jest takie duże, chyba, że masz strasznie małą płytę główną?

Albo prościej, sprawdź, jakie powietrze wydmu****e karta. Jeśli będzie ono strasznie gorące, to wina chłodzenia, jeśli w normie, to czujnik walnięty. To Twoje ogromne chłodzenie, dobrze założone (a zakładamy, że dobrze założyłeś) powinno dobrze odprowadzać ciepło...

Edytowane przez kubekpop
Link to post
Share on other sites

Kurcze, nie jest to pierwszy raz kiedy coś demontuję, rozkręcam, skręcam. Mam pojęcie doskonałe co robię i jak się do tego zabierać :)

Także o to wszyscy możecie być spokojni :)

 

Ale czy czujnik może być walnięty pokazując dobrze w idlu? Powietrze wydmuchiwane jest letnie ;-)

 

Płyta to przecież zwykły ATX, ale między chłodzeniem procesora a kartą mam jakieś 2 cm luzu :D Postaram się ją zmacać termometrem elektronicznym od tyłu :)

Link to post
Share on other sites

Po prostu zamknij wszystkie inne programy, a nie będzie kłopotu. Nawet z poziomu Windows można. Tylko nie widzę nigdzie na stronie ASUSa biosu do pobrania. http://www.mvktech.net/component/option,com_remository/Itemid,26/func,select/id,63/orderby,2/page,5/ Tutaj masz 2 opcje GTX 580 1.5GB, Rev.1 i Rev.2 Ale jak nie ma na stronie asusa, to lepiej się z tym nie babrać :/ To bez termometru nic nie osiągniemy. Trzeba sprawdzić, czy czujnik pokazuje prawdę w idle i w stresie, jak nie, to czujnik...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bios mu nic nie da. On ma to samo co ja. Ja nie dość, że musiałem instalować z DOS'a nowy BIOS to nic nie dał, bo karta dalej się grzeje, a wentylatory stoją na około 30-40% mocy mimo temperatur 70-80 w Furmarku. To stricto wina chłodzenia karty, a raczej niskiej pracy wentylatorów co do temperatury karty. Programy do kontroli prędkości typu EVGA Precision X muszą zastępować to co powinna robić karta automatycznie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Możesz użyć softu do sterowania wiatrakami ASUSA GPU Tweak albo EVGA Precision ew. MSI Afterburner. I sam ustawić prędkości w zależności od temperatury. (Polecam ten ostatni program). W ustawieniach wchodzisz na zakładkę Wentylator(zaznaczasz -Włącz automatyczną kontrole wentylatora zdefiniowaną przez użytkownika) i bawisz się charakterystyką pod spodem ustawiając obroty w procentach 30-100% i temperaturę do 100 stopni. Np. 50 stopni 40% obrotów itd. jak Ci pasuje. Ps. sprawdź wentylację w swojej obudowie wymuś lepszy przepływ powietrza(dodatkowy wentylator) i sprawdź czy przypadkiem ciepło z któregoś mostka nie nagrzewa dodatkowo grafiki. Opisz rezultaty.

Link to post
Share on other sites

@gepardmak

A czytałeś w ogóle że komputer jest poza obudową? :D Uwielbiam odpowiedzi od osoby która nawet nie przeczyta problemu ;)

 

Problemem nie są nierozkręcające się wentylatory czy zły układ chłodzenia... Problemem są temperatury [albo czujnik] w grach w których ta karta nie ma prawa się tak pocić :)

 

po krótkiej grze w FC3, może z 20 minut sprawdziłem parę szczegółów:

1. Karta osiągnęła 85 stopni [wyłączyłem po tym grę, no bez przesady]

2. Backplate parzył

3. Chłodzenie miejscami było zimne! :(

Coś jest nie tak chyba jednak z przewodzeniem na karcie.

 

Tak posmarowałem kartę:

Dołączona grafika

 

 

Chyba, że jednak sam rdzeń źle przewodzi ciepło dalej...

 

 

Dziwny przypadek...

Link to post
Share on other sites

85°C to już zabójstwo dla tej karty. W takim razie to prawie na pewno (bo nic nie jest pewne) złe przewodzenie ciepła. A jak się ma stopa radiatora? Jak nakładałeś pastę? (trudno to ze zdjęcia wyczytać ale tak sporo się jej wydaje :) )

Edytowane przez dadulek
Link to post
Share on other sites

pasty było tyle zeby tylko zakryc całość. Nie było jej za duzo.

Dzisiaj chcac sciagnac chlodzenie i zobaczyc co i jak i zerwał sie IHS przypadkiem....

Pasta tam [pod IHSem] była sucha i jakoś niezbyt wygladala na przewodzaca dobrze[ nie dociskala chyba do rdzenia do konca]. Nałozyłem nową pastę, zakleiłem IHS i chłodzenie. Ale dalej to samo, nie wiem.

 

Wydaje mi się że problem leży własnie w przewodnictwie między rdzeniem a IHSem. Sam IHS jest idealnie posmarowany i nie ma prawa nie działać. Czujnik też pokazuje dobre temperatury. Czy ktoś miał z tym do czynienia i może się ze mną podzielić doświadczeniami?

Kupiłem czarny silikon na wysokie temperatury [tak jak wyczytałem w necie najlepszy do tego], nieżrący nieprzewodzący prądu. Posmarowałem rdzeń, ale tam może być teraz za mało pasty. Nie nakładałem jej nic więcej, bo nigdy nie miałem z tym doświadczenia. Dostanę nową pastę [tamta się skończyła, zamówiłem zalmana STG-2] to jeszcze raz wszystko rozbiorę i zrobię jak trzeba. W przeciwnym wypadku kartę trzeba będzie odesłać na serwis. Oby tylko gwarancję uznali ;-)

 

haaalo ?

Edytowane przez Leesiuu
Link to post
Share on other sites

a bawiłeś się kiedykolwiek z jakimkolwiek IHSem? :)Panowie! Jest tragedia! RATUNKU!Dzisiaj odebrałem pastę Zalmana, przesmarowałem na nowo rdzeń, zakleiłem IHS, posmarowałem IHS [tak mocno złapał, że spokojnie rozcierałem na nim pastę]. Założyłem chłodzenie na nowych śrubach [2 stare zdążyłem urwać, więc je wymieniłem na mocniejsze [owszem, bez dystansów, ale nie dokręcałem na maxa żeby PCB nie wygiąć]. Wszystko widać na zdjęciach, każdy etap. Owszem, kompletuje jeszcze jedną śrubkę do zamocowania chłodzenia, ale KURDE!Po poprawnym smarowaniu [pasty jest soczyście, ale też bez przesady], gdzie jestem bardzo pewny tego co zrobiłem, tempy skoczyły do 40 stopni w IDLE [wczoraj było 31] ! Galeria na facebooku to koszt chwilowego wycia wiatraczków i temperatury 55 stopni! Nie mówię o OCCT... na starcie mam 90 stopni...Proszę o jakiekolwiek rady, coraz bardziej myślę o ściągnięciu IHSa i przytwierdzeniu chłodzenia bezpośrednio na rdzeń [oczywiście z pełną ostrożnością]. A może Zalman się nie nadaje na rdzeń?

 

 

Czyszczenie rdzenia spirytusem:

http://i48.tinypic.com/6s3xnq.jpg

 

Klej na IHSie:

http://i49.tinypic.com/2a9e244.jpg

 

Posmarowany rdzeń:

http://i46.tinypic.com/vxgfuu.jpg

 

Posmarowany IHS:

http://i45.tinypic.com/n2z6ad.jpg

 

Śrubki na których mocuję chłodzenie:

http://i46.tinypic.com/dg2cll.jpg

 

W IDLE, kiedy karta ma 40 stopni przy 20% wentylatorach chciałem sprawdzić czy chłodzenie coś działa. Otóż wygląda na to że nie... Dałem wentyle na 100% i rdzeń dalej miał swoją temperaturę...

Edytowane przez Leesiuu
Link to post
Share on other sites

mam taką karte z tym chłodzeniem dokładnie mam matrixa ale to jeden ciul i w occt miałem po chwili 91 stopni nie testuj tym bo to nie potrzebnie obciąza karte(ja wyłączyłem odrazu ) bo powyżej 90 to juz ryzyko . Spróbuj w jakiejś grze typu wiedzmin2 crysis lub 3dmark 11(tutaj 2 testy ) obserwuj temp i powiedz jaką masz . Ja podam Ci moje idle na pulpicie mam od 35 do 45 , stres na podkręconej karcie w wiedzmin2 napięcie 1.15 mam 80 stopni w pokoju tylko 20 stopni buda super wentylowana.

Link to post
Share on other sites

no to masz duze tempy :)

W testach ta gra osiąga [w grach] ok 71. stopni

Nie mogę w nic grać bo po chwili mam 60 parę stopni! ;<

Napięcie standardowe, nic nie podkręcałem.

Chodzi teraz o to, że po wyczyszczeniu dobrze karty ma jeszcze gorsze tempy niż miałem.Chłodzenie nie działa jak powinno, Temperatury skaczą jak szalone. Wystarczy wejść w galerię na FB... :(

 

tutaj test do któego się ciągle odwołuję:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/asus-directcu-ii-test-kart-geforce-gtx-570-geforce-gtx-580-radeon-6950-radeon-6970-3803.html

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...