Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z góry uprzedzam, że to moja pierwsza próba podkręcania czegokolwiek.

Moja płyta główna to Gigabyte Ga-P31-S3L.

Po przeczytaniu poradnika, wziąłem się za podkręcanie:

 

Zmieniłem FSB z 200 na 210.

PCI Express Frequency ustawiłem na 100

Performance Enhance zmieniłem z Turbo na Standard

SPD na 2.0

CPU Voltage Control zmieniłem na 1.17500V (przy pierwszej próbie na około 1.168xx V)

 

Po zapisaniu ustawień i wyjściu z biosa komputer wyłącza się i włącza ponownie. Kilka sekund jest tylko czarny ekran, słychać, że wszystko pracuje i komputer znowu się wyłącza. Po chwili sam się włącza, jednak ustawienia są przywrócone na AUTO.

 

Core Voltage jaki widnieje w CPU-Z to wartości które się zmieniają: 1,088 | 1,104 | 1,136 | 1,152 | 1,168 |

Choć w trakcie pisania tego posta były to 1,136 V i 1,152 V

 

Próbowałem sprawdzić VID programem CoreTemp ale Pole VID jest szare/niedostępne.

 

Przy pierwszym podkręcaniu natrafiłem też na opcje dot. pamięci RAM, jednak było ich znacznie więcej niż w poradniku, a cyferki przy dziwnych nazwach podawały prawidłowe opóźnienie mojej pamięci RAM (5-5-5-18) więc zostawiłem wszystko na auto.

 

http://iv.pl/images/96693778921606108367_thumb.jpg

Link to post
Share on other sites

płytka jest słaba ale nie aż tak bardzo żeby nie dało się nic podkręcić. Ustawiłeś 210 x 6 = 1,26ghz czyli spowolniłeś go o ponad połowę bo oryginalnie ten proc chodzi na 333 x 8 = 2,66ghz próbuj FSB ponad 333 a możesz dać 400 X 8 = 3.2ghz tylko wszystkie napięcia na normal bo auto do użytku na co dzień było by niebezpieczne a 3,2Ghz powinien robić bez zmiany napięcia i wtedy temperatury się niewiele zmienią. Ustaw.

CPU clock ratio 8

CPU host freguency 400

Memory freguency powinno być 800

Pamięci jak masz możliwość to najlepiej w dual bo FSB 400 x 4 = 1600 a pamięci 800 x 2 (dual) = 1600

czyli przepustowość FSB = RAM

pamiętaj że jeżeli nie zwiększasz napięcia to ryzyko spalenia płyty jest małe a najwyżej się komp nie włączy

Link to post
Share on other sites

Ustawiłem wszystko zgodnie z twoim opisem. Komputer tak jak poprzednio włączył się na dwa razy, zajrzałem do CPU-Z i są tam pewne zmiany, ale nie jestem pewien czy wszystko się udało.

 

Core speed: 2666,7 (poprzednio 2000)

Multipler: x 8.0 (x 6.0)

Bus speed: 333,3 (bez zmian)

Rated FSB: 1333,3 (bez zmian)

Temperatury nie zmienione

 

W programie CoreTemp wyniki ciągle się zmieniają:

Frequency: 2499,93 (x 7,5) | 2,333,27 (x 7,0) | 2,666 (x 8,0)

Z czego ta ostatnia prawie w ogóle się nie pojawia.

Link to post
Share on other sites

Płyty Gigabyte często mają (twoja może mieć) dual bios czyli jak coś jak źle ustawisz w biosie i komputer jest bardzo niestabilny (nie może wystartować) to startuje z zapasowego biosu na domyślnych ustawieniach i to może byś to włączanie na 2 razy pierwszy raz na złych parametrach a drugi raz na domyślnych. jak wejdziesz do zakładki z podkręcaniem i będzie czerwony duży komunikat to znak że te ustawienia są złe i trzeba coś przestawić. Jakie FSB ustawiłeś w biosie? Wygląda na to że ustawiłeś proca na domyślne taktowanie, a 2,666 (x8.0) w core temp i cpuz się powinno pojawić przy obciążeniu CPU (to normalne). Teraz kręć proca próbuj zwiększać FSB ponad 333Mhz albo ustaw od razu FSB 400 i zobaczysz czy wstanie na 3.2ghz najwyżej się nie włączy i trzeba będzie reset bios. Jedna uwaga że takie zabawy mogą się skończyć błędami w systemie i koniecznością wgrania systemu Windows od nowa, tak czasem się kończy na XP bo Vista i 7 są nawet "odporne" na takie eksperymenty.

Link to post
Share on other sites

Wygląda na ok ale spróbuj "System Voltage control Ustawić" na "normal" zresztą jak są jakieś jeszcze inne napięcia to też na "normal" a tak to ustawienia wyglądaja ok. Daj screena z CPUZ pod obciążeniem (włącz w tle np super pi albo cokolwiek) na tych ustawieniach co masz teraz i na tych z napięciami na "normal".

Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o ustawienie napiec na "normal" a nie "manual" ale mniejsza z tym widzę w CPUZ FSB 333 więc szyna nie podkręcona i proc też, dziwny jest ten mnożnik x3,5 Core 2 duo nie może mieć mniejszego mnożnika niż x6 i myślałem że Quad tak samo a tu x3,5. a poza tym jak piszesz że taktowanie proca przy obciążeniu spada to może się przegrzewa, jakie masz chłodzenie i temperatury?

Link to post
Share on other sites

Manual odblokowywał ustawienia napięć pozostałych komponentów i je zostawiałem na Normal. Po wybraniu Auto nie mam możliwości zmiany tych opcji.

Chłodzenie jest fabryczne od intel'a, dodatkowo jakieś pół roku temu wymieniałem pastę termoprzewodzącą na Arctic Silver 5.

Temperatury:

Core0: 106

Core1: 95

Core2: 101

Core3: 97

Link to post
Share on other sites

Wow procek się pali!!! poważnie 70C to max najlepiej nie przekraczać 60 a ty masz 100 pewnie dlatego zwalnia. Ustaw wszystko na domyślnie albo wyjmij baterie bios na kilka minut (potem trzeba w biosie ustawić zegarek i botowanie) i zobacz jak tam temperaturki na domyślnych ustawieniach (oczywiście przy obciążeniu). Jeżeli na domyślnych ustawieniach przekroczysz 70 to pewnie chłodzenie źle założone chłodzenie albo brak wentylacji obudowy. Obniżenie napiecia na CPU znacznie zmniejsza jego prądożerność i temperatury ale na mniejszym napięciu może nie być stabilny a o oc wtedy zapomnij.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chłodzenie masz kiepskie do tego proca (zresztą jak każdy box, czy to intel czy amd). Miałem wcześniej Q9550 i na boxowym chłodzeniu, przy default'owych ustawieniach osiągałem po 70*C na rdzeniu. Płytę też miałem identyczną jak Ty. Powiem Ci, że problemem jest ustawione na sztywno PCI-E na 100MHz. Nie radzę zostawiać na AUTO bo może to grozić uszkodzeniem kompa. Spróbuj podbić o pojedyncze MHz, proponuję tak max do 105MHz, powinien wstać. Niestety P31 i P41 nie radzą sobie z OC. Najlepiej socket 775 kręcić na P35 i P45.

Edytowane przez Zwolas
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zwolas prawdę napisałeś ale "Spróbuj podbić o pojedyncze MHz, proponuję tak max do 105MHz, powinien wstać" tego nie rozumiem. Po co podkręcać PCI-E do 105mhz??? Tu trzeba podkręcić CPU (przez FSB) a nie PCI-E. Lepsze chłodzenie na pewno dużo pomoże w zbiciu temperatury i w końcu CPU nie powinno zwalniać (kup takie chłodzenie co pasuje na LGA1156; 1155 to będzie bardziej na przyszłość). A z OC nie ma pewności że 3,2Ghz będzie ale coś tam na pewno da się podkręcić bo tak to na domyślnych taktach nie działa dobrze. Jaką masz resztę kompa?? Napisz jaka obudowa (jaka wentylacja), karta graficzna (będę wiedział czy grzałka), zasilacz, itd.

Link to post
Share on other sites

Obudowa: ModeCom Step107 LCD - wentylator standardowy, pewnie tej samej firmy. Troszeczkę większy od tego z procesora.

Zasilacz: Chieftec Smart Power 550W

K.graficzna: Gigabyte Geforce GTX260 OC (GV-N26OC-896I) - planuję wymienić na Sapphire Radeon HD 7850 1024mb. Jeśli to ma jakieś znaczenie to korzystam z zasilacza UPS Lupus500LCD

Link to post
Share on other sites

Jak krecisz procka to PCI-E ustawiasz na 100 i nic z tym nie kombinujesz.

 

Zwolas prawdę napisałeś ale "Spróbuj podbić o pojedyncze MHz, proponuję tak max do 105MHz, powinien wstać" tego nie rozumiem. Po co podkręcać PCI-E do 105mhz???

Już wyjaśniam. Podnoszenie samego PCI-E nie podnosi taktowania procesora, to prawda. Ale niestety ta płyta przy podniesionym FSB i ustawionym na sztywno PCI-E na 100MHz nie wstanie. Miałem ją i zarówno na E8400 jak i Q9550 nie można było podkręcić procesora przy PCI-E ustawionym na 100MHz. Dlaczego tak jest? Pojęcia nie mam. U mnie po podkręceniu płyta wstawała przy PCI-E taktowanym 106MHz. Pozostawienie PCI-E na AUTO nie jest dobrym rozwiązaniem, bo jest ono powiązane z FSB i rośnie razem z nim. W internecie znalazłem informację, że bezpieczna wartość to niby 115MHz. Nie chciałem tego u siebie testować, z tego powodu zmieniłem płytę na inną opartą na P45.

Link to post
Share on other sites

To prawda że zostawienie PCI-E na AUTO to zły pomysł ale nie wiem czy kombinowanie 100 - 110Mhz coś da, zawsze można spróbować bo to bezpieczne wartości. Ja ustawiam PCI-E na 100Mhz i nie mam z tym problemów. Obudowa może być ale zamontuj 2 wentylatory jeden z przodu wciągający powietrze i drugi z tyłu wydmu****ący, polecam największe wolnoobrotowe jakie będą pasować. Duże wolne wentylatory mało hałasują a świetnie przedmu****ą obudowę. Możesz też ustawić obudowę z daleka od innych przeszkód (najlepiej na środku pokoju) bez bocznych blach i zobaczysz ile da lepsza wentylacja.

Zasilacz, grafa są ok. Zasilacz UPS Lupus500LCD na tym się nie znam ale nie wydaje mi się żeby coś przeszkadzało, możesz na próbę to odpiąć i zobaczyć.

A chłodzenie na proca to: shythe mugen, zalman performa, silentium fortis, thermalrifht macho. Potrzeba dobrego chłodzenia w przedziale 100 - 200zł zdolnego odprowadzić przynajmniej 130 - 150W.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...