Skocz do zawartości

Przesiadka na Linucha. Parę pytań.


Gość effendi360

Recommended Posts

Gość effendi360

Siemano.

 

Mój laptop, na którym jest xp od 2 lat zaczyna już zdrowo mulić. System czyściłem itd; juz mu to niewiele pomaga. Jako, że laptop dość leciwy postanowiłem spróbować zainstalować na nim Linucha. Pierwsze pytanie to: jaką dystrybucję polecacie bo widzę, że jest tego od *****... Lapa będę używał w sumie tylko do internetu, czasem jakiś film. Jak mnie jeszcze najdą jakieś pytania to dopiszę.

 

Aha już mam: Będą mi potrzebne odpowiedniki programów: Winrar, utorrent, bestplayer, moziila i thunderbird są na linucha ? Kodeki do filmów, winamp, file zilla, no i bezwarunkowo muszę mieć możliwość udostępniania folderów w sieci tak, żeby je windows 7 widział.

Link to post
Share on other sites

Myślę, że jakaś pochodna Ubuntu wystarczy. Środowisko graficzne już sam musisz sobie dobrać, najpopularniejsze są Gnome 3, Unity, KDE, XFCE, ewentualnie LXDE (jeśli chcesz lekkie środowisko i funkcjonalność Windowsa XP Ci wystarczy).

 

Praktycznie każde to środowisko ma swoje domyślne odpowiedniki WinRARa, uTorrenta i WinAmpa. Mozilla i FileZilla oczywiście są na Linuksa. Jeśli chodzi o udostępnianie plików to szukaj pod hasłem Samba.

 

Do filmów VLC albo MPlayer+nakładka graficzna dopasowana do środowiska.

Edytowane przez szatkus
Link to post
Share on other sites

Jak wyżej - do starszych kmputerów polecam lxde, a konkretnie Lubuntu http://pl.wikipedia.org/wiki/Lubuntu. Wersja dedykowana dla słabszych komputerów. Mam już ją od jakiegoś czasu na moim 5letnim asusie i jest świetna:) Instalacja prosta(jak to ubu), a po czystej instalacji bez włączonych programów zabierała mi około 150MB Ram! Dla porównania win 7 po włączeniu zabiera mi ok 600-700 RAM:)

Link to post
Share on other sites

Ja na słabszą maszynę polecam ubuntu, lubuntu ew. linux mint

Nie polecam dystrybucji opartych na kde - gnome jest bardziej minimalistyczne, prostsze w obsłudze i lepiej działa przy słabszym sprzęcie (u mnie na netbooku z jednordzeniowym atomem) . Nie polecam OPEN SUSE(kde) - system rozbudowany, jednak możliwości otrzymuje dopiero przy mocniejszym sprzęcie (na słabym ciężko się go użytkuje)

Link to post
Share on other sites
Gość nasciturus

Osobiście zmagam się z fedorą, ale np. Ubuntu 12.04 nie polecam na słaby sprzęt. Nie wiem jaką masz konfigurację, ale ta dystrybucja działa wolniej niż xp (znajomy porównywał to oba systemy na swoim starym laptopie).

 

Fedora, z odpalonym Amarokiem, FF 16 (z otwartymi kilkoma zakładkami) terminalem i torrentem żre 1,8 GB (DDR 2) pamięci z 2,0 jakiej mam dostępnej na kompie. Nie przycina, nie ma problemu z płynnością, ale dużego zapasu pamięci już nie ma.

 

Szukaj czegoś lekkiego, a do podstawowych rzeczy wystarczy jak filmy, muzyka, przeglądanie internetu.

Link to post
Share on other sites

Przydało by się znać parametry tego laptopa.

LXDE jest dobre do bardzo starych sprzętów. Jeśli masz przynajmniej 2GB RAMu i kartę graficzną lepszą niż GeForce FX (czyli taką jak w średniej klasy komórce :) to właściwie każde środowisko będzie dobrze działać.

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Jest tam 2GB ram bo dokładałem.

 

Śledziłem pewne forum przez jakiś czas i NIGDY nikt nie pisał o problemach ze sterownikami.

Oby to nie był Twój pierwszy raz :D

 

Zaraz się zabieram za instalację...

 

*****iście, z wejścia mam error po instalacji error attempt to read or write outside of disc 'hd0' :/

Link to post
Share on other sites
Gość nasciturus

Problemy z linuksami to chleb powszedni (przynajmniej w moim przypadku). Windows 7 jest stabilniejszy od delikatnego Ubuntu czy Fedory. Ludzie naśmiewają się z bluescreen'ów, a linux też potrafi się sypnąć i nie potrzeba do tego dużo szczęścia żeby "cieszyć" się błędem.

 

Właściwie, to jaką dystrybucję wybrałeś?

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Jakby była w google satysfakcjonująca odpowiedź to bym nie pytał :D

Skopałeś ? Ja nie wiem czy ja coś skopałem czy nie bo ja nie mam pojęcia jak to zrobić żeby było dobrze. Nigdy nie bawiłem się linuchem to jest moja pierwsza próba.

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Jak się wkurzę, to jutro z powrotem będę na windzie xp siedział :D

 

DOBRA ! Na dzisiaj koniec. Próbowałem zainstalować obie wersje Minta: Mate i Cinnamon. Za każdym razem to samo: odpalam z pena, włącza się, instaluje na dysku (używam bezpośredniej instalki bez kombinowania), tworzy te partycje swoje, koniec instalacji, resetuje kompa i error:

 

attempt to read or write outside of disc 'hd0'

 

Dalej nic się nie dzieje i komp czeka na polecenia.

Jak ktoś ma jakieś pomysły, ewentualnie podpowie mi dystrybucje, która zadziała to jestem otwarty.

 

RANO:

 

Walki ciąg dalszy.

Ściągnąłem fedorę ale interfejs to taka bieda, że nawet nie brałem się za instalację. Próbuję teraz ubuntu...

 

To samo. Wychodzi na to , że jaką bym dystrybucję użył. Zawsze pojawia się wyżej wymieniony błąd. :/

Link to post
Share on other sites
Gość nasciturus

Jestem ciekaw czy dysk jest w pełni sprawny. Linux jest uczulony na takie rzeczy... Jeżeli Ci nie żal płytki CD (a napęd jest sprawny) może spróbować 'tradycyjnej' instalacji, choć sam wątpię w powodzenie tego.

 

Abstrahując od Twojego problemu:

Chcąc zainstalować fedorę miałem podkręcony procesor przez co nawet livecd nie działało, a co dopiero instalacja. Na forum też nie potrafili mi pomoc, a w sieci był sam bełkot. Przez to, że muszę mieć fedore to męczyłem się kilkanaście godzin, żeby to w ogóle zainstalować i sam doszedłem do rozwiązania problemu... Ale procesora to podkręcić sobie już nie mogę, żeby nie wywaliło błędu jądra.

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

BACK IN BUISNESS. Wersja mint cinnamon rozsypała się, MATE w ogóle sie nie odpala (jest error ale inny). Ile ja mam tych partycji robić przy instalacji ? "/", " /home" i "swap" robię. Jakieś inne też mam robić ?

Pobieram xubuntu...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...