Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Yyyy. chore ceny? :P I to tak z grubej rury. Chyba że lubisz przepłacać o kilkadziesiąt euro. 

Nie doprecyzowales amazon DE - na UK sa czasem calkiem dobre deale - a jak patrze na DE, to tez CZASEM sa: regularne ceny rzeczywiscie w wiekszosci slabe

Link to post
Share on other sites

Rok temu kupiłem na Amazon Prime SSD Sandiska 1TB za ok 60 euro z wysyłką. Pod gierki jest jak ulał. W Polsce jeszcze długo nie będzie takiej ceny :D Potem zrezygnowałem z darmowego Prime.

U mnie zrobiła się sauna w mieszkaniu, w pokoju z kompem 28C, a jeszcze nie miał super upałów, i już HWinfo notuje max temp na procku 76C i 71C na GPU po graniu w Wildlandsa. MSI Afterburner nie mogę używać, bo głupi anty cheat blokuje.
Przed chwilką skończyłem granie to mam zapis 72C i 68C, więc trochu mniej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Up dokladnie mam ten sam problem :D :D :D

 

Zeby GTX 1650S chodził przyzwoicie trzeba mu w MSI Afterburner ustawic recznie profil wentyli, inaczej po przekroczeniu 60*C załącza turbo odrzutowca na chwile, co jest totalnie nieakceptowalne. I dokladnie w Ghost Recon: Wildlands anty cheat ma z tym problemy xD 

 

W Radeonie sie to ustawialo bez problemu w Wattmanie... :(

 

Co zas sie tyczy temperatur: 27*C w pokoju z kompem, chłodnica 420/45mm na R3 3100 i po godzinnej sesji w cokolwiek (CSGO,Ghost Recon) na procku max widziałem 68*C (wentyle na 25%)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Up dokladnie mam ten sam problem :D :D :D

 

Zeby GTX 1650S chodził przyzwoicie trzeba mu w MSI Afterburner ustawic recznie profil wentyli, inaczej po przekroczeniu 60*C załącza turbo odrzutowca na chwile, co jest totalnie nieakceptowalne. I dokladnie w Ghost Recon: Wildlands anty cheat ma z tym problemy xD

 

W Radeonie sie to ustawialo bez problemu w Wattmanie... :(

 

Co zas sie tyczy temperatur: 27*C w pokoju z kompem, chłodnica 420/45mm na R3 3100 i po godzinnej sesji w cokolwiek (CSGO,Ghost Recon) na procku max widziałem 68*C (wentyle na 25%)

Tez mialem 1650s I ta krzywa nie jest bez uzasadnienia - oportunistyczny gpu boost powyżej tej temperatury już słabiej daje.

 

No super ten wattman, wykrzacza się co drugi reboot :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Up dokladnie mam ten sam problem :D :D :D

 

Zeby GTX 1650S chodził przyzwoicie trzeba mu w MSI Afterburner ustawic recznie profil wentyli, inaczej po przekroczeniu 60*C załącza turbo odrzutowca na chwile, co jest totalnie nieakceptowalne. I dokladnie w Ghost Recon: Wildlands anty cheat ma z tym problemy xD 

 

W Radeonie sie to ustawialo bez problemu w Wattmanie... :(

 

Co zas sie tyczy temperatur: 27*C w pokoju z kompem, chłodnica 420/45mm na R3 3100 i po godzinnej sesji w cokolwiek (CSGO,Ghost Recon) na procku max widziałem 68*C (wentyle na 25%)

Gram w 60fps w Wildlands, akurat gram w 2os coopa. Jak czasem klikam w klawisz "windows" by sprawdzić hwinfo w tle to mam ok 60-63C na CPU, więc te peaki ponad 70C nie wiem skąd, pewnie wczytywanie mapy, gry.

 

Odpaliłem Monster Hunter World tu zaś CPU ok 55C a GPU 64C przy lock na 60fps, działa MSI Afterburner, to mniej więcej widzę.

Nie chce mi się zmieniać budy AR5 TG RGB, przedni panel zamknięty, na premierę nałożyłem pastę po staremu, ziarenko na CPU, bo nie wiedziałem, że CPU mają inną budowę i mogą tak się grzać- tak nie wgłębiałem się w temat jak teraz.

 

Na przodzie mam 2x Purewings 140mm High Speed, bo tyle wejdzie, chyba lepsze niż 3x 120mm, a przez gruby oplot kabla zasilającego CPU w zasilaczu Seasonic nie idzie wepchać 140mm na górę.

Link to post
Share on other sites

X-KOM od lat sobie robi jaja z promo. Albo ich słynne podnoszenie cen i robienie promocji... gdzie jest ona większa od poprzedniej ceny bez promo... podobnie robi morele.

 

Ja w weekend miałem w łapie 3600, kumplowi kompa składałem.

Powiem jedno - BOX, stockowa pasta oraz Ryzen 3600 to combo, które nie działa. Od razu temperatury ryp na 95*c przy lepszym obciążeniu... kumplowi nie chciało się czekać aż pasta przyjdzie... -.-

Skończyło się na wyłączeniu PBO i solidnym undervolcie, i zostanie tak aż mój DRP4 nie wleci do jego budy w lipcu.

Na B550 też mu się nie chciało czekać, ale i tak wątpię by w ciągu 5 lat robił upgrade. 

 

IMG202006_qqhheen.jpg

IMG202006_qqhheee.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

hehe

dałeś sztukowaną pastę z boxa włączyłeś PBO i bez undervoltingu liczyłeś na dobre temperatury? 

To już ci podpowiem, że na MX2 plus 1.3V vcore mam problemy z temperaturami, a w zasadzie tym, że zrzuca zegary na 2.2Ghz gdy przekroczy 80 stopni (czyli często)

Link to post
Share on other sites

@up, bo niestety stock cooler do 3600 to kupa, przycięli na materiale i dali wysokoobrotowy wentyl, dokładając do tego fakt, że powierzchnia styku chipu z czapą jest dwa razy mniejsza niż w zen/zen+ otrzymujemy przepis na klapę. 

 

 

 

co do podatku od smartfonów, tabletów itp to podziękujecie zaiksowi,

 

 

ZAIKS? to ten relikt minionych epok jeszcze istnienie?

Walczyć sobie może, ale kij ma dwa końce - jak przywalą taki podatek to znaczna większość zacznie ciągnąć z DE i stosować różne inne kombinacje - efekt będzie odwrotny do zamierzonego, to wiedzą nawet nasi koffani politycy. 

 

Niedługo to odkurzacze będą mieć wbudowanego TIDALA a na tą liste to trzeba będzie wciągnąć całą elektronikę, ale tu znowu j/w.

 

 

Po wymianie na fabrycznie nowy towar SKLEP powinien dać nową GW, a nie kontynuować. Zapytaj, jak radzi @Artok, rzecznika.
 
Si,
Wszystko jest na stronie UOKIKU, zakładka "Okres ochrony gwarancyjnej" drugi akapit. 
(Swoją drogą przykład z Kartą graficzna? - przypadek? hah)
Link to post
Share on other sites

hehe

dałeś sztukowaną pastę z boxa włączyłeś PBO i bez undervoltingu liczyłeś na dobre temperatury? 

To już ci podpowiem, że na MX2 plus 1.3V vcore mam problemy z temperaturami, a w zasadzie tym, że zrzuca zegary na 2.2Ghz gdy przekroczy 80 stopni (czyli często)

 

PBO jest wł. domyślnie. Powinieneś to raczej wiedzieć. :P

Aktualnie bez PBO i z UV temperatura nie przebija 84*c (syntetyczny stres). Na dniach wleci też MX2 właśnie i jak będę miał okazje to pobawię się jeszcze UV.

 

Mój stock cooler 2600 chyba był większy też od tego z 3600...

 

Kupa casualowych osób użytkuje Ryzeny 3000 na stockowych coolerach. Większość płyt ma wł. PBO i inne "polepszacze". Przecież za 4 lata te procesory to będą zdegradowane gruzy. :| Tutaj jest jeszcze wentylowania kozacko buda, niektórzy mają śmietniki z 1-2 wentylami... to już w ogóle...

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

U mnie domyślnie PBO jest AUTO, jedynie co włączam to CnQ i C-state. PBO przy auto jest jak off, proc i tak leci max tyle ile dała fabryka, u mnie premierówka leci 4200mhz, ale z PBO jak włączę to już napięcia lecą 1.45v+ i zegar pod 4.4ghz.

Link to post
Share on other sites

 

 

Mój stock cooler 2600 chyba był większy też od tego z 3600...

 

Tak,  1600 vs 3600 

 

d608a5b1d828ba3b.jpg

 

Cooler większy z miedzianą komorą - no a miedz jak wiadomo tania nie jest.


Do takiego 3600/X/XT to jak budżet nie pozwala to można na łoelix wyrwać chłodziwo od Ryśka 7-go zen i już będzie o niebo lepiej.


https://www.olx.pl/oferta/nowe-chlodzenie-amd-ryzen-7-rgb-czerwone-CID99-IDE5g9E.html#3087181577

Link to post
Share on other sites

PBO jest wł. domyślnie. Powinieneś to raczej wiedzieć. :P

Aktualnie bez PBO i z UV temperatura nie przebija 84*c (syntetyczny stres). Na dniach wleci też MX2 właśnie i jak będę miał okazje to pobawię się jeszcze UV.

 

Mój stock cooler 2600 chyba był większy też od tego z 3600...

 

Kupa casualowych osób użytkuje Ryzeny 3000 na stockowych coolerach. Większość płyt ma wł. PBO i inne "polepszacze". Przecież za 4 lata te procesory to będą zdegradowane gruzy. :| Tutaj jest jeszcze wentylowania kozacko buda, niektórzy mają śmietniki z 1-2 wentylami... to już w ogóle...

PBO nie jest włączone domyślnie tylko core performance boost i XFR.

Cooler od 2600 jest gorszy - ten sam radiator ale mniejsza maks prędkość wentylatorow

Cóż, o jakiej degradacji mowimy kiedy mój już na starcie nie ma 4.2 a 4ghz w grach xD

U mnie domyślnie PBO jest AUTO, jedynie co włączam to CnQ i C-state. PBO przy auto jest jak off, proc i tak leci max tyle ile dała fabryka, u mnie premierówka leci 4200mhz, ale z PBO jak włączę to już napięcia lecą 1.45v+ i zegar pod 4.4ghz.

U mnie już się coś totalnie skopało i jak miałem 4.1-4.15 w grach tak teraz 4-4.075 - degradacja przez te 1.4-1.5V ustawione na auto? Nie wiem, ale nawet ustawiając napiecia sztywno moja płyta wrzuca 1.45V w single core boost? Wow

A PBO działa tak, ze napiecia są te same tylko ampery wzrastają wiec więcej ciepła, zegary może maja +25-50 czyli żart

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

@Up+Up2

 

Dlatego jak ktoś ma ochotę i możliwość to można zrobić lekki tuning: wziąć radiator od stock coolera z Summit Ridge i wrzucić wentyl od stock coolera z Matisse :D

 

W Xkom jest promocja na X570-A Pro (699 z kodem promocyjnym) przy czy nadal tj budżetowy paździerz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

PBO nie jest włączone domyślnie tylko core performance boost i XFR.

Cooler od 2600 jest gorszy - ten sam radiator ale mniejsza maks prędkość wentylatorow

Cóż, o jakiej degradacji mowimy kiedy mój już na starcie nie ma 4.2 a 4ghz w grach xD

U mnie już się coś totalnie skopało i jak miałem 4.1-4.15 w grach tak teraz 4-4.075 - degradacja przez te 1.4-1.5V ustawione na auto? Nie wiem, ale nawet ustawiając napiecia sztywno moja płyta wrzuca 1.45V w single core boost? Wow

A PBO działa tak, ze napiecia są te same tylko ampery wzrastają wiec więcej ciepła, zegary może maja +25-50 czyli żart

 

1) Był włączony, na Enabled z resztą na auto. Płyta była fabrycznie zaplombowana - żadna po-zwrotówka. 

2) O degradacji związanej z wysoką temperaturą w perspektywie długoterminowej. jeżeli ludzie katują te procki przy 80-90*c przez 3-4 lata... to potem te procki będą w pewnym stopniu zdegradowane.

3) A co ma na starcie taktowanie w grach do degradacji? Nic... to jest związane stricte z boostem i krzywą termiczną. :|

 

Krótkoterminowe napięcia nawet rzędu 1.5v, szczególnie przy single core i bez maksymalnego obciążenia są niegroźne i normalne. Najgorzej jak katujesz all cores powyżej tych 1.4-1.45v przy temperaturach 80*c+ przez kilkadziesiąt minut do kilku godzin (np. renderowanie w głupim adobe czy resolve).

 

Tym wyższa temperatura układu, tym mniejsze bezpieczne napięcie. I vice versa. 

 

AMD odwaliło kawał kretyńśkiej roboty nerfiąc te boxowe coolery... Są po prostu za słabe. 

Imo do ryzenów 3000 to minimum taki SPC Spartan... box nadaje się do śmieci. 

 

O taki ło, za 90 dyszek. I zwykłemu śmiertelnikowi styknie. https://www.x-kom.pl/p/562914-chlodzenie-procesora-silentiumpc-spartan-4-max-120mm.html

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

1) Był włączony, na Enabled z resztą na auto. Płyta była fabrycznie zaplombowana - żadna po-zwrotówka.

2) O degradacji związanej z wysoką temperaturą w perspektywie długoterminowej. jeżeli ludzie katują te procki przy 80-90*c przez 3-4 lata... to potem te procki będą w pewnym stopniu zdegradowane.

3) A co ma na starcie taktowanie w grach do degradacji? Nic... to jest związane stricte z boostem i krzywą termiczną. :|

 

Krótkoterminowe napięcia nawet rzędu 1.5v, szczególnie przy single core i bez maksymalnego obciążenia są niegroźne i normalne. Najgorzej jak katujesz all cores powyżej tych 1.4-1.45v przy temperaturach 80*c+ przez kilkadziesiąt minut do kilku godzin (np. renderowanie w głupim adobe czy resolve).

 

Tym wyższa temperatura układu, tym mniejsze bezpieczne napięcie. I vice versa.

 

AMD odwaliło kawał kretyńśkiej roboty nerfiąc te boxowe coolery... Są po prostu za słabe.

Imo do ryzenów 3000 to minimum taki SPC Spartan... box nadaje się do śmieci.

1) co to za płyta? Powinieneś pozwać producenta bo właśnie Ci zabrał gwarancje na procesor włączając za Ciebie PBO..

2-3) chodziło mi bardziej o to, ze już gorszych wyników to nie można mieć w moim przypadku i jaka degradacja :D

 

No tak, jest to teoretycznie bezpieczne (Tak mówi amd) ale procesory maja dopiero rok zobaczymy jak to wyglada na dłuższa metę. Według mnie może być analogiczna sytuacja do nowych wyżyłowanych silników w autach, niby działa ale trwałość słabsza

Link to post
Share on other sites

1) co to za płyta? Powinieneś pozwać producenta bo właśnie Ci zabrał gwarancje na procesor włączając za Ciebie PBO..

2-3) chodziło mi bardziej o to, ze już gorszych wyników to nie można mieć w moim przypadku i jaka degradacja :D

 

No tak, jest to teoretycznie bezpieczne (Tak mówi amd) ale procesory maja dopiero rok zobaczymy jak to wyglada na dłuższa metę. Według mnie może być analogiczna sytuacja do nowych wyżyłowanych silników w autach, niby działa ale trwałość słabsza

 

Widać na zdjęciu. B450 Tomahawk Max. I nie zabrał, bo tego nie da się sprawdzić. Nie szerz głupot. Większość płyt w tym lepsze ASUS'y mają to enabled.  :rotfl:

 

Niby inżynierzy mówią że bezpieczne, mają większą wiedzę i kompetencje niż my. Ale inżynierzy powiedzą to, na co zarząd pozwola. :P 

Link to post
Share on other sites

Widać na zdjęciu. B450 Tomahawk Max. I nie zabrał, bo tego nie da się sprawdzić. Nie szerz głupot. Większość płyt w tym lepsze ASUS'y mają to enabled. :rotfl:

 

Niby inżynierzy mówią że bezpieczne, mają większą wiedzę i kompetencje niż my. Ale inżynierzy powiedzą to, na co zarząd pozwola. :P

Myślałem, ze to build dla kogoś, niewazne

Msi na 100% ma te opcje na auto czyli disabled

Sprawdzone na tej samej płycie która ty masz b450 tomahawk max i pro vdh plus

Wiec, coś kręcisz kolego :P

A głupot nie szerze, włączając PBO tracisz gwarancje i masz tez komunikat w biosie, to ze sprawdzić tego nie ma kto to inna kwestia ale teoretycznie jak twój procesor się uszkodzi i miałeś włączone PBO to nie do końca wina AMD bo oni nie przewidzieli akurat takich obciążeń na poszczególnych ściezkach etc

Link to post
Share on other sites

Ewidentnie było włączone. Widać to było po napięciach i zegarach. 

Po ręcznym wyłączeniu było normalnie - duże zmiany w zegarach i napięciach przy tym samym obciążeniu (Unigine Valley, Firestrike, OCCT). :)

 

Komunikat masz zawsze jako dupochron, i też nie na wszystkich płytach. Jest on na płytach MSI przy każdorazowym wejściu. Kliknięcie accept nigdzie się nie zapisuje... tak dla twojej wiedzy.
Dwa: nie da się tego sprawdzić, chyba że przy RMA się pochwalisz. Clear CMOS i auf wiedersehen.

Trzy: procesor od tego nie może się realnie uszkodzić bo PBO ma kagańce i w razie czego dusi... nie zdejmuje twardych limitów a co najwyżej zwiększa trzy bodajże parametry - i ma limit do max 200MHz realnie z tego co pamiętam. Chyba że ktoś jest skończonym warzywem i zrobić coś naumyślnie by mu pomóc. 

 

I nie na wszystkich płytach (a raczej nie u wszystkich producentów) masz PBO w zakładce overclock (o ile taka istnieje). 

Poczytaj też sobie o ostatniej aferze z ulepszaczami (bodajże z ubiegłego tygodnia). Nawet chyba Tech Jesus robił o tym odcinek.

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Ewidentnie było włączone. Widać to było po napięciach i zegarach.

Po ręcznym wyłączeniu było normalnie - duże zmiany w zegarach i napięciach przy tym samym obciążeniu (Unigine Valley, Firestrike, OCCT). :)

 

Komunikat masz zawsze jako dupochron, i też nie na wszystkich płytach.

Dwa: nie da się tego sprawdzić, chyba że przy RMA się pochwalisz. Clear CMOS i auf wiedersehen.

Trzy: procesor od tego nie może się realnie uszkodzić bo PBO ma kagańce i w razie czego dusi... nie zdejmuje twardych limitów a co najwyżej zwiększa trzy bodajże parametry - i ma limit do max 200MHz realnie z tego co pamiętam. Chyba że ktoś jest skończonym warzywem i zrobić coś naumyślnie by mu pomóc.

 

I nie na wszystkich płytach (a raczej nie u wszystkich producentów) masz PBO w zakładce overclock (o ile taka istnieje).

Poczytaj też sobie o ostatniej aferze z ulepszaczami (bodajże z ubiegłego tygodnia). Nawet chyba Tech Jesus robił o tym odcinek.

Akurat u mnie auto/off na obydwu płytach nie ma żadnej różnicy, ale zauważyłem ze core performance boost jest włączony i po jego wyłączeniu spada na 65w

 

Mówiłem bardziej o długotrwałym wpływie na ścieżki na cpu, tego nie wiemy w 100%

 

Tak jestem tego świadom „zobacz sobie na zdjęcie wyżej” moich wyników :P

 

„ Precision Boost OVERDRIVE is what AMD is calling it when those three thresholds are bumped up. The default setting for PBO is “auto,” which the stock specification defines as disabled”

https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

U mnie różnica wynosiła średnio 0.04v-0.05v według CPU-Z, dla boxa było to zabójstwo.  :rotfl: Sprawdzałem 3-4 razy na zmianę. Różnica w temp... powyżej 10c... :| na PBO dobijał do 95 (i hard hamulec, bo leciałoby dalej) . Bez do 86-87.

Po wyłączeniu voltage spadł do 1.37v. Ale to i tak było za dużo i potem dowaliłem jeszcze uV. 

 

MSI to pikuś. Ponoć ASUS dowala tych swoich ulepszaczy na X570... wyobraźmy sobie teraz 3900X na boxie przy PBO i bajerach ASUSa (perf level itp, mam to tez na C7H). Przecież taki proc upiekł by nam ciasto przy renderowaniu video 2160p.  :rotfl: Ten sam temat był wałkowany przy recenzjach, gdzie zarzucano producentom mobo oszustwa. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

U mnie różnica wynosiła średnio 0.04v-0.05v według CPU-Z, dla boxa było to zabójstwo. :rotfl: Sprawdzałem 3-4 razy na zmianę. Różnica w temp... powyżej 10c... :| na PBO dobijał do 95 (i hard hamulec, bo leciałoby dalej) . Bez do 86-87.

Po wyłączeniu voltage spadł do 1.37v. Ale to i tak było za dużo i potem dowaliłem jeszcze uV.

 

MSI to pikuś. Ponoć ASUS dowala tych swoich ulepszaczy na X570... wyobraźmy sobie teraz 3900X na boxie przy PBO i bajerach ASUSa (perf level itp, mam to tez na C7H). Przecież taki proc upiekł by nam ciasto przy renderowaniu video 2160p. :rotfl:

No ale sprawdź auto vs on a nie off vs on, wyniki są takie same

 

Znaczy będzie gorąco ale cpu zbije sobie takty i tych 95 bodaj nie przekroczy

 

Nie wiem, ta generacja procesorów to jakaś dziwna jest. Ustawiasz volty na sztywno - i tak sobie weźmie 1.4-1.5 w single, power plan przy minimum state 100% i tak zbije takty. Włączenie amd c&q przy podkręcaniu na sztywno nie zbije taktów (a zbijalo na 2600) ja nie wiem czy ten bios jest zbugowany, czy te procesory sobie narzucają co im się podoba

To samo z undervoltem na offsecie - pomimo takich samych zegarów na odczytach trzeba patrzeć na punkty, bo wydajność spada (?)

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...