Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Dziwny ten mój ryzen na każdym chłodzeniu a mam navisa 240, navisa 280 , Arctic frezer 2 i temperatury są takie same.

Czyli jednak lapping. Papier ścierny z o różnej gradacji i Panie Waldku Pan się nie boi
Link to post
Share on other sites

@Up & @Up2

 

Mam dokładnie identyko obserwację. Przy 3700x różnice między NH-D14, CL z radem 240/30 oraz 420/45 @ stock (Cpu Ofc) sprowadzały się do dosłownie max kilku stopni.

Mam podobne obserwacje - arctic freezer 34 duo

Pomimo tego, ze oba procesory pobierają w granicach 85-90W na auto to 3600 ma tak coś w okolicach 45 idle 55 gry 65 obciążenie 70stress (Przy ok 23C w pokoju) a 2600 miał 35 idle 45 gry 55 obciążenie 65 stress

Wiec całe 10 stopni więcej, plus wysokie napiecia które powodują ciagle zawirowania wiatraków nawet na pulpicie.

Pastę tez próbowałem nakładać drugi raz (arctic silver mx5 bodaj) ale to nic nie dało - za każdym razem robiłem kreskę na każdy heatpipe

Czyli jednak lapping. Papier ścierny z o różnej gradacji i Panie Waldku Pan się nie boi

3 lata gwarancji poświęcać tylko po to, żeby zbić i tak akceptowalne temperatury? No nie wiem.. I tak nie powinno się przekraczać 1.325V wiec temperatury nie będą jakieś ogromne tak czy siak - nie widzę za bardzo sensu
Widziałem ten test, wszędzie indziej przegrywa w grach a tutaj pomiędzy 2666-3200, ciekawe.. Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

Mam podobne obserwacje - arctic freezer 34 duo

Pomimo tego, ze oba procesory pobierają w granicach 85-90W na auto to 3600 ma tak coś w okolicach 45 idle 55 gry 65 obciążenie 70stress (Przy ok 23C w pokoju) a 2600 miał 35 idle 45 gry 55 obciążenie 65 stress

Wiec całe 10 stopni więcej, plus wysokie napiecia które powodują ciagle zawirowania wiatraków nawet na pulpicie.

Pastę tez próbowałem nakładać drugi raz (arctic silver mx5 bodaj) ale to nic nie dało - za każdym razem robiłem kreskę na każdy heatpipe

3 lata gwarancji poświęcać tylko po to, żeby zbić i tak akceptowalne temperatury? No nie wiem.. I tak nie powinno się przekraczać 1.325V wiec temperatury nie będą jakieś ogromne tak czy siak - nie widzę za bardzo sensu

 

U mnie z opisywanymi przez Was problemami z temperaturami i skakaniem RPM wentylatorów pomogły 2 ważne rzeczy:

  1. Ustawienie offsetu na -0.5V dla CPU
  2. Ustawienie opóźnienia zmiany obrotów wentylatorów przy zmianach temperatury CPU o 10 sekund. Dzięki czemu jeśli wskoczy nawet wyższe napięcie na pulpicie i przez to podbije temperaturę, to ten czas uwzględnia zejście napięcia oraz temperatur i nie ma wirowania niepotrzebnego.

/Edit

A i jeszcze ustawienie w zasilaniu i energii w Windowsie trybu Razen Balanced i ustawieniem minimalnego użycia procesora na 10%.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

U mnie z opisywanymi przez Was problemami z temperaturami i skakaniem RPM wentylatorów pomogły 2 ważne rzeczy:

  • Ustawienie offsetu na -0.5V dla CPU
  • Ustawienie opóźnienia zmiany obrotów wentylatorów przy zmianach temperatury CPU o 10 sekund. Dzięki czemu jeśli wskoczy nawet wyższe napięcie na pulpicie i przez to podbije temperaturę, to ten czas uwzględnia zejście napięcia oraz temperatur i nie ma wirowania niepotrzebnego.
/Edit

A i jeszcze ustawienie w zasilaniu i energii w Windowsie trybu Razen Balanced i ustawieniem minimalnego użycia procesora na 10%.

Czekaj, -0.5? Offset w MSI jest totalnie skopany, już go nie dotykam bo mi wrzucił raz 1.8V, chyba najniżej ustawiony daje 1.4V także ten..

Opóźnienie może powodować niższy boost

Ryzen balanced mam, ale wydaje mi się ze 10% nic nie zmieni, potem sprawdze

Link to post
Share on other sites

Tutaj moj cep w R20 na auto, ale juz ogarniete kostki na 3600cl16

2903b0193833669bgen.jpg

Macie wyniki swoich r5 3600 na stocku?

 

Jeszcze 3733mhz cl16:

0f37473d8ec6d365gen.jpg


O ile taktowanie przeżyjesz, tak gorszego działania RAMów możesz nie wytrzymać


Dobra, już wiem skąd ta różnica. Dzień główkowania i jest, mianowicie normalnym jest niższa wydajność zapisu przy jednym CCX u ryzenow 3000, co powoduje spadek wydajności i tu benchmarku.
https://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2019/07/memory-aida-mem-bandwidth.png

Także.. nadrobiłem troszke OC 3733CL16, ale to nadal nie ta wydajność.
Nie powiem, wkurzony jestem na tego 3600 - miliony nowych opcji, nie kręci się dobrze, ten ram, temperatury, spike temperatur w idle ugggghh Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

Nie masz na myśli przypadkiem CCD?

Dual CCD (R9) mają lepszy read ale większe latency.

 

Jeden CCD mieści dwa CCX'y.

Tak, CCD miałem na myśli bo 3600 przecież złożona z 2CCX 3+3.

Chyba lepszy write?

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

Z write nie jestem pewien, na pewno read też jest lepszy. A może teraz i ja coś dla odmiany pokićkałem... z tego co pamiętam tylko latency było większe.

https://community.amd.com/thread/242205

"In short, the pathway from the chiplet to the memory controller for the write data has been cut in half. This explains why it wasn’t noticeable when testing the Ryzen 9 3900X since it has two pathways to the controller, one from each chiplet so the results appeared normal. It was apparent from all the testing that this decision on the part of AMD had no noticeable effect on expected performance."

 

Tutaj wiecej na ten temat:

https://www.overclockers.com/amd-ryzen-9-3900x-and-ryzen-7-3700x-cpu-review/?__cf_chl_jschl_tk__=9d8ff8c89d6e248036256ead0b4e37438c73d7b8-1590589004-0-AXL-W3c4st8jfSwd9PAcWuI6bhMz2HfYqtIGbCDhbghjwngAhV31nPot9gqFHQ_PczMQg04qbNKqPVo2z4Qt6a8IrQybOaKTwpqsWyFMvinVxy09mROmv7AL75hP9KUUlTgU8klqZt4Az0yULdj_DOn-9yJeUDCqmgXHv8I5_KYbUnPK53OHKu7LHCDT28eXbFODu4G6elktUT-lvgEHH0hmk-vfp9G9eOQXP6UV_Cyx3-x36622GeQo0utg8e7uaqSWgdb9aF63PP0uSKwUSKjlCHmzc9LDUudsucCUxsaBHWCuoOEvlYeaUQIGqeOngCHIPRmyCx4bChhpX98ERy-s6MPZsbKg8GYRU4QnU3fdzlvPT_JiiXjXo5MZiN67-hZLz1YcoAs3figUzM0CjdM

Link to post
Share on other sites

A, dobra. Czyli wychodzi na to że R9 mają write normalny bo mają dwa CCD, natomiast wszystko poniżej R9 ma połowę ze względu na jeden CCD. Czyli na 3800XT też mi spadnie write. :| 

Tak, ale podobno wieksza ilosc L3 zaciera te roznice.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...