Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

To już druga taka akcja. Bo przecież nowe procesory ryzen pierwszej generacji nie będą działały na nowych  płytach. Trochę tą teorię wsparcia szlak trafił.  

 

 

kto będzie kupować najnowsze płyty główne by wsadzić tam procesory ryzen 1 i 2 generacji ? w skali globalnej ciężko byłoby znaleć 5 takich (...)  idących twoim tokiem rozumowania tym bardziej,że najnowsze płyty będą ekstremalnie drogie 200 euro to drożej niż obecne 1800X 1700X ,które obecnie kosztuje ponad 50% mniej swoje ceny w dniu premiery a zaraz będą dodawane w promocjach do czipsów

 

nawet 2700,która startowała w okolicach 1400zl na morelkach teraz do wyrwania za 860zl

Edytowane przez Igoruss
uważaj na słownictwo
Link to post
Share on other sites

Jak myślicie warto zmieniać 1600 na 2700? Bo jak tak widzę filmiki na yt to różnica 10fps, a czasem 1600 jest lepszy oczywiście jeśli chodzi o gry. Bo tak zamówiłem za te 759 i mysle czy to ma sens myślałem, że te 2 rdzenie i wyższe taktowanie daje ciut większego kopa...

Link to post
Share on other sites

@HegemoN

 

Do gier wątpię, za mała różnica. Ryzenowi 1 i 2gen potrzeba szybkiej pamięci i niskich opóźnień 3200cl14, 3400cl14 albo 3600cl15. zen2 3600 w stock robi robotę. A patrząc na zen i zen+ powinno się dać zrobić OC do przynajmniej 4.5 all core.

Link to post
Share on other sites

Mojemu GTX-owi 1660 na luzie wystarczy PCIE 3.0, więc jedyne czego od AMD wymagam to Ryzenów 4000 na AM4.

 

Takiej 2080Ti po OC też starczy. Do momentu gdy nie planujesz SLI/CF z topowych kart PCI-E 4.0 przyda się tylko w przypadkach SSD. 

Link to post
Share on other sites

 

 

kto będzie kupować najnowsze płyty główne by wsadzić tam procesory ryzen 1 i 2 generacji ? w skali globalnej ciężko byłoby znaleć 5 takich mułów idących twoim tokiem rozumowania

 

Wystarczy ruszyć lekko szarymi komórkami aby wyobrazić sobie sytuację w której ktoś chciałby kupić za chwilę X570 + 1 gen w używce (które niebawem będą tanie jak "barszcz" tylko dlatego, że budżet słaby - z przeznaczeniem do późniejszego upgrade do Ryzena 3 czy 4 gen.

 

Także to twój tok rozumowania nazwałbym tutaj wybrakowanym.

Link to post
Share on other sites

Wystarczy ruszyć lekko szarymi komórkami aby wyobrazić sobie sytuację w której ktoś chciałby kupić za chwilę X570 + 1 gen w używce (które niebawem będą tanie jak "barszcz" tylko dlatego, że budżet słaby - z przeznaczeniem do późniejszego upgrade do Ryzena 3 czy 4 gen.

 

Także to twój tok rozumowania nazwałbym tutaj wybrakowanym.

Bez ładu i składu to co napisałeś dlatego, że jeśli budżet słaby to weźmie używaną płytę z x370/470, B450 + Ryz 1 generacji i na tą płyty wsadzi bez problemu Ryz 3 generacji. 

Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupuje nowej płyty głównej z najnowszym chipsetem po to by pchać się w stare procesory. Chore to jest, że ludzie robią problem tam gdzie tak na prawdę go nie ma. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja też uważam, że skoro często mamy raty 0% to nie ma sensu bawić się w kupowanie  jednego mocnego cosia + drugiego słabego cosia z zamiarem upgrejdu do dwóch mocnych cosiów. Co innego jak już mamy jednego słabego cosia, chociaż wtedy zawsze można przeczekać z kupnem podzespołów. 

Link to post
Share on other sites

No właśnie, jeśli ktoś ma mały budżet to po co mu nowa płyta na x570? Jaka jest szansa, że ma 2080Ti w SLI, 2 dyski nvme w raidzie i PCIE3 go ograniczy? Obstawiam, że sensowne płyty będą droższe od tych na x470.

Nie znam powodów tego dość głupiego ograniczenia chipsetu ale przytaczacie jakieś ekstremalne przypadki, promile potencjalnych klientów. 

Link to post
Share on other sites

Mnie w tych nowych płytach nie podoba się konieczność aktywnego chłodzenia chipsetu. Więc mając nawet wybór nie zdecydowałbym się, bo to głośne będzie na bank.

Link to post
Share on other sites

Jeśli o mnie chodzi nie robię żadnych problemów. Wskazuje tylko na to że, o ile zrozumiałym jest fakt iż tylko nowsze płyty obsłużą z automatu nowsze "ficzery" o tyle jeśli zaraz okaże się że, przy 4 gen połowa starszych procesorów nie działa na nowszych chipsetach, to czym to się będzie różnić od co chwila zmieniających się podstawek Intela?

 

 

 

Nie znam powodów tego dość głupiego ograniczenia chipsetu
 

Stare przysłowie mówi, że jeżeli nie wiadomo o co chodzi to będzie to $HAJS$. Nie widzę technicznej przeszkody dla której na X570 miałyby nie działać  R 1gen...co znowu pamięci mało? w mobasie z górnej półki? :rotfl:, to na obsługę 4 gen trzeba będzie wywalić też 2gen tak?.

 

 

 

B450 + Ryz 1 generacji i na tą płyty wsadzi bez problemu Ryz 3 generacji. 
 

 

Z tym "bez problemu" to powiem tak: Mam b450 i beta bios z obsługą PCI-E 4.0, ale kupuję Ryzena 3gen, który to z automatu mikrokodem ma blokować 4.0 (o ile się to potwierdzi)... tutaj też problemu nie widać? No tak bo już uwierzę w bajki pt. "ze to dla naszego dobra, ze względów bezpieczeństwa"... jak to intel zwykł mawiać.

 

 

 

Co innego jak już mamy jednego słabego cosia, chociaż wtedy zawsze można przeczekać z kupnem podzespołów. 
to już powinno być wyborem konsumenta co i w jakiej kolejności chce kupić a nie producenta.

AM4 to AM4 socket ten sam... powinien być kompatybilny wstecz!, to w USB 3.0 trzeba wyłączyć obsługę USB 2.0, to co prawda te same wtyczki ale "komu to potrzebne....".

 

Idąc tym tokiem to AMD mogło równie dobrze obiecać "wsparcie" dla AM4 do 2030r, bo ułożenie i ilość pinów w sockecie pewnie by na to pozwoliła, z taką jedną małą gwiazdką *że przy zmianie CPU chipset mobasa (czyli mobasa) trzeba będzie zmieniać co 2 lata.

 

Nie jestem zwolennikiem ani niebieskich ani czerwonych - ale jestem stanowczym przeciwnikiem klapek na oczach ;)

Link to post
Share on other sites

Z tym "bez problemu" to powiem tak: Mam b450 i beta bios z obsługą PCI-E 4.0, ale kupuję Ryzena 3gen, który to z automatu mikrokodem ma blokować 4.0 (o ile się to potwierdzi)... tutaj też problemu nie widać? 

Obsługa PCI-E 4.0 a obsługa Ryzenów 3 generacji to dwie odrębne rzeczy więc ich ze sobą nie łącz! 

Chipset X370, X470 i B450 be problemu obsłużą Ryzeny 3. Kwestia PCI-E 4.0 to już odrębna sprawa ponieważ zależna jest od płyty głównej - jej budowy i oprogramowania czytaj Bios. 

Jeżeli Twoja płyta główna nie spełnia odpowiednich warunków fizycznych aby obsłużyć PCI-E 4.0 to Bios w niczym Ci nie pomoże. 

Tak jak napisałem to wcześniej - PCI-E 4.0 na starszych chipsetach ma szansę działać na płytach, które nie mają przełącznika do rozdzielania linii na kilka slotów. Jeżeli linie są rozdzielane to nawet przy Biosie z obsługą PCI-E 4.0 nie będzie działać albo będzie działać nie stabilnie i właśnie tego chce uniknąć AMD blokując mikrokod. 

Ja mam płytę główną Gigabyte B450M DS3H i przełącznika nie mam więc szansa na obsługę PCI-E 4.0 jest. Gigabyte nawet do mojej płyty wydał oficjalny Bios z obsługą Gen4.0 - nie Beta Bios! ;)

Nawet jeśli AMD zablokuje mikrokodem możliwość włączenie Gen4.0 to dla mnie to nie robi żadnej różnicy. Czemu? Bo nie mam sprzętu zgodnego z PCI-E 4.0 tak samo jak 99% użytkowników. 

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Obsługa PCI-E 4.0 a obsługa Ryzenów 3 generacji to dwie odrębne rzeczy więc ich ze sobą nie łącz!
 
nie łącze, obsługi PCI-E 4.0 na dotychczasowych płytach nikt nie wymagał, ale jeśli są płyty które są w stanie to obsłużyć to po co blokować tą możliwość?  $pytanie retoryczne$
 

 

Ja mam płytę główną Gigabyte B450M DS3H i przełącznika nie mam więc szansa na obsługę PCI-E 4.0 jest. Gigabyte nawet do mojej płyty wydał oficjalny Bios z obsługą Gen4.0 - nie Beta Bios! Nawet jeśli AMD zablokuje mikrokodem możliwość włączenie Gen4.0 to dla mnie to nie robi żadnej różnicy.

 

No jeśli Tobie to nie robi różnicy to ok - nie mam więcej pytań.

 

 

 

Czemu? Bo nie mam sprzętu zgodnego z PCI-E 4.0 tak samo jak 99% użytkowników. 
 

 

Jeżeli twoja płyta jest w stanie obsłużyć fizycznie 4.0 i jest już nawet pod to soft (jak sam piszesz) to o czym Ty mówisz?

w którym miejscu twoja płyta jest "niezgodna"? chyba tylko na papierze i to od kilku dni...  bo wcześniej problemu nie było.

Link to post
Share on other sites

nie łącze, obsługi PCI-E 4.0 na dotychczasowych płytach nikt nie wymagał, ale jeśli są płyty które są w stanie to obsłużyć to po co blokować tą możliwość?  $pytanie retoryczne$

Na razie nie było premiery Ryzen 3, nic nie zostało zablokowane i nie wiesz czy będzie cokolwiek zablokowane. Po premierze będziesz znał odpowiedzi. 

Jeśli nie będzie zablokowane to i tak na bardziej rozbudowanych płytach z przełącznikiem linii na kilka slotów PCI-E 4.0 nie będzie działać. 

 

No jeśli Tobie to nie robi różnicy to ok - nie mam więcej pytań.

 

Jeżeli twoja płyta jest w stanie obsłużyć fizycznie 4.0 i jest już nawet pod to soft (jak sam piszesz) to o czym Ty mówisz?

w którym miejscu twoja płyta jest "niezgodna"? 

Ty chyba nawet nie rozumiesz co to jest PCI-E 4.0. :/

Co z tego, że moja płyta może obsługiwać PCI-E 4.0 skoro nie ma urządzeń korzystających z tego standardu! Co podłączysz pod PCI-E 4.0? 

Na chwile obecną w sprzedaży masz tylko 2 dyski, które już są zgodne z PCI-E 4.0. Po za tym nie masz żadnego sprzętu zgodnego z tym standardem więc co mi po PCI-E 4.0?  :>

Teraz rozumiesz czemu robisz problem tam gdzie go nie ma? 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Takiej 2080Ti po OC też starczy. Do momentu gdy nie planujesz SLI/CF z topowych kart PCI-E 4.0 przyda się tylko w przypadkach SSD.

Bzdury i tyle.

Ja miałem w sli topowe 2080ti i pcie 3.0 nie ograniczało mnie.

Nie wiem czy aż tak dużą roznicę zrobił procek.

 

Oczywiście sli było na x99 oraz 6950x po OC 4.4ghz 35 uncore 1.32v.

Link to post
Share on other sites

Bzdury i tyle.

Ja miałem w sli topowe 2080ti i pcie 3.0 nie ograniczało mnie.

Nie wiem czy aż tak dużą roznicę zrobił procek.

 

Oczywiście sli było na x99 oraz 6950x po OC 4.4ghz 35 uncore 1.32v.

 

Czemu od razu tak ostro, chodziło mi o to że PCI-E 3.0 nie jest ciągle wąskim gardłem dla GPU. Natomiast weź pod uwagę że założyłem że SLI/CF działa w konfiguracji 8/8 zamiast 16/16 (obecnie sporo cepów pozwala tylko na taki konfig). 

Link to post
Share on other sites
Co z tego, że moja płyta może obsługiwać PCI-E 4.0 skoro nie ma urządzeń korzystających z tego standardu! Co podłączysz pod PCI-E 4.0?  Na chwile obecną w sprzedaży masz tylko 2 dyski, które już są zgodne z PCI-E 4.0. Po za tym nie masz żadnego sprzętu zgodnego z tym standardem więc co mi po PCI-E 4.0?  Teraz rozumiesz czemu robisz problem tam gdzie go nie ma? 

 

 

Jeszcze raz powtórzę że żadnych problemów nie robię, każdy niech sobie to zinterpretuje jak chce i doskonale wiem co to jest PCI-E 4.0.

 

Pogadamy za kilka miesięcy i zobaczymy ile urządzeń z 4.0 przybędzie.... i jak brak obsługi tego standardu wpłynie na proces "starzenia" się bądź co bądź obecnie produkowanych i sprzedawanych b450/x470.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Czemu od razu tak ostro, chodziło mi o to że PCI-E 3.0 nie jest ciągle wąskim gardłem dla GPU. Natomiast weź pod uwagę że założyłem że SLI/CF działa w konfiguracji 8/8 zamiast 16/16 (obecnie sporo cepów pozwala tylko na taki konfig).

To było tak napisać od razu,dla mnie to brzmiało jakby realnie pcie 3.0 hamowało karty.

 

A na razie nadal nie widać by taki objaw miał miejsce,mało tego miałem nie tak dawno jak pisałem sli z turinga więc miałem możliwość sprawdzić.

 

Co do "sli 8/8 zamiast 16/16".

To prawda że wiele cepow umożliwia tylko 8x jest to problem techniczny,przy czym straty w topowych kartach na x8 są juz zauważalne dlatego ja bym odpuścił sli na takich prockach.

 

Oczywiście sli jest to nisza.

 

Nawet obecny theadripper (1950x i nowsze) ma dużo więcej linii pcie,i jak wygląda sli czy cf na nich to wiadomo nie od dzisiaj same linie pcie nic nie dadzą jak w tym przypadku budowa powoduje taką a nie inną wydajność.

 

Co do pcie4.0 to dobrze ze jest.

Zobaczymy co z tego będzie na dłuższą metę.

 

Dla mnie "sli"to juz tylko ciekawostka i tyle gdyby to w każdej grze działało jak trzeba,i skalowanie powyżej 70%lub lepiej a tak...

 

Jak coś się może zmieni to wrócę a na razie zakończyłem moją przygodę z tym rozwiązaniem finalnie na turingach łudziłem się że jest poprawa,bo jak skalowanie działa to piekna sprawa wzrosty itp.

Edytowane przez kosiarz66
Link to post
Share on other sites

SLI i CF niestety obecnie umiera. O ile sam kiedyś miałem dwurdzeniówki oraz SLI w laptopach to... teraz bym się w to nie pchał. 

 

Dla tego PCI-E 3.0 x16 jeszcze przez parę lat nie będzie wąskim gardłem w przypadku Single-GPU. Co innego gdy wyjdą topowe karty np. oparte na 4 układach związanych Infinity Fabric. 

Link to post
Share on other sites

Pogadamy za kilka miesięcy i zobaczymy ile urządzeń z 4.0 przybędzie.... i jak brak obsługi tego standardu wpłynie na proces "starzenia" się bądź co bądź obecnie produkowanych i sprzedawanych b450/x470.

To, że przybędzie to jest wiadomo bo już zaczyna przybywać tylko sprzęt zgodny z tym standardem po pierwsze jest cholernie drogi a po drugie w żaden negatywny sposób nie odbije się na wydajności starszych rozwiązań, które już teraz są bardzo wydajne. 

Może od razu polecisz po dysk NVMe  PCI-E 4.0  4800/4000Mb/s płacąc 2x więcej bo stary NVMe PCI-E 3.0 3500/3000Mb/s jest nie wystarczający?  8-)

To samo w przypadku kart graficznych. Lada moment wyjdzie navi z obsługą PCI-E 4.0 x16 gdzie przepustowość wzrośnie dwukrotnie względem PCI-E 3.0 x16. Tylko co Ci to da skoro przepustowość PCI-E 3.0x16 jest w zupełności wystarczająca dla karty pokroju RTX2080Ti a Navi tegoroczne  ma konkurować z RTX2070.

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

 

 

 

Może od razu polecisz po dysk NVMe PCI-E 4.0 4800/4000Mb/s płacąc 2x więcej bo stary NVMe PCI-E 3.0 3500/3000Mb/s jest nie wystarczający? 8-)

 

tak ja zamierzam po premierzy dodać do koszyka na morele właśnie taki SSD jak podejrzewam każdy co będzie składać nowy komputer pod Ryzen 300 również  zawszę kupuje się najnowsze rzeczy najnowsze technologie tak już funkcjonujemy w głowie mamy taki przekaż podprogowy ,,psychologia shoopingu,, czy jakoś tak  :rotfl:

 

2x droższe od obecnych SSD ? nooo co ty dobrze ze nie 5x droższe masz jakieś info co do nadchodzących cen skoro siejesz ferment ? mógłbyś się podzielić linkem do jakiegoś newsa podejrzewam na którym się opierasz co do ceny 2x droższej z tego co wiem SSD an PCIe 4.0 niczym nie będą się różnic od obecnych wszystko to samo co w starych jedynie nowy kontroler ale jak on ma podnieś cenę 2x to spoczko,bo same nowe pamięci 96/128 warstwowe TLC/QLC będą tańsze niż barszcz w przyszłości jedynie możemy się spodziewać obniżek SDD już w 2019 1GB prawdopodobnie będzie kosztować $0.08

https://www.techpowerup.com/246813/nand-flash-prices-could-reach-usd-0-08-gb-in-2019

 

transfery 4800mb/s 4000mb/s na PS5016-E16 ? jesteś bardzo nie doinformowany bo transfery jakie on oferuję są na poziomie 5000mb/s 4400mb/s

https://www.phison.com/en/solutions/consumer/pc-laptop/pcie

 

stare 3500mb/s 3000mb/s niewystarczające ? oczywiście! tak jak pisałem wyżej to się nazywa postęp technologiczny szybciej więcej taniej niektórzy za nim nie nadążają nie są w stanie go ogarnąć rozumem zwyczajnie nie nadążają świat biegnie dla nich za szybko

 

 

a teraz nie obraz się jak dodam cię do blokowanych nie lubię jak mój monitor jest zaśmiecany w internetach

Edytowane przez apostol
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...