Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

No to nic bardziej niż 5800X3D Cię nie zauroczy - nie przy tych cenach. 7800X3D nigdy dla 'zwykłego' zjadacza chleba nie będzie ekonomicznie uzasadniony, bo nie jest to też produkt skierowany dla klientów biorących mocno pod uwagę aspekt ekonomiczny. A że nie widzę żadnego zysku AMD w wypuszczaniu wynalazku pokroju 5600X3D to mogę Ci już teraz polecić zacząć się rozglądać za promocjami na rodzynka, @wid3l3c. W Se widziałem już sztuki w outlecie w okolicach 1000 PLN.  

 

Ja czekam na testy CS2, premierę Raptor Refresh i będę myślał czy robić przesiadkę na 7800X3D czy nie. Z drugiej strony obecny 12700KF jest tak przyjemny, że szok więc lepiej odkładać hajs na OLED'a.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

No to nic bardziej niż 5800X3D Cię nie zauroczy

Ehh, już kilka razy miałem w koszyku różne dobra by jednak się otrząsnąć :rotfl:

 

Dam sobie 2 tyg przerwy. 

 

5800x3d bym brał i od ręki, tylko na prawdę nie mam po co :facepalm::rotfl:

 

Plusem am5 jest to, że uniknę wymiany płyty, a co za tym idzie pierdzieleniem się z customowym chłodzeniem wodnym(cpu+gpu+2 chłodnice) które fajne jest jak nie przychodzi do demontażu całości. 

 

5800x3d fajny bo przy sprzedaży 0 problemu, a płytę miałbym komu nawet za free oddać z jakimś 5600 za jakieś 2 lata nawet. 

 

Am5 i 7600x jako low end to super sprawa bo wymiana proca to raz dwa, nawet z WC, bo nie trzeba się spuszczać :P tylko tutaj problem bo ramy pod ddr4 mam, ddr5 musiałbym kupić. 

 

Nie jestem fanem kupowania elektroniki "na zaś" bo to nigdy się nie sprawdza - a tu bym mocno celował w rynek wtórny przy kolejnych generacjach od AMD, ale żeby znowu mobo wywalać i wszystko... Już mi się nie chce :D

 

Stąd ból głowy, bo decyzja nie należy do łatwych.

I ogólnie budując nowy setup można mieć dylemat w tę, czy w w tę. 

 

Intela tym razem jakoś nie biorę pod uwagę, bo jakoś tak... Nie wiem sam :co:

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

Mysle, ze jednak AM5 + lenistwo zwycieza, szczegolnie ze naprawde dobre memki DDR5 pod Ryszarda Siodmego to nie sa juz wcale a wcale takie kosztowne sprawy. No nic, wrocimy do tematu jak juz bedziesz po urlopie. Ja tez swoja droga wybieram sie od przyszlego tygodnia i zastanawiam sie nad sprzedaza monitora (bo jest dobry kupiec, a po urlopie mozna by juz zapolowac na OLED'a)....

Link to post
Share on other sites

3800xt to już trochę dinozaur nawet w 1440p to sądzę że nie zawsze lata na maksa. Ja zmianę 3440x1440 z 3700x na 5800x z 3080 odczułem różnicę, mało testów w 1440p i stare ale trafi się gierka gdzie 1% low będzie 119 3950x - 139 10900k i więcej w przypadku 5800x3d. Pytanie czy warto płacić za tę maks 15% różnicy 1500zł - raczej nie, lepiej GPU wymienić :)

Metro-p.webp

  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Exclusive dla jednego sklepu w USA :rotfl:

Mimo wszystko, będzie fajna ciekawostka. 

Cóż, jeden "problem" z głowy, lecz nadal nie rozwiązuje pozostałych.

 

Nadal muszę czekać na CS2, tylko nie wiem czy im bliżej września, tym ceny nie skoczą do góry. 

 

 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

Przypuszczam, że za miesiąc AMD dogada się z Mindfactory w Germanii i ruszy sprzedaż w Europie, bo wątpię żeby w USA był AŻ tak duży popyt ażeby pochłonąć podaż liczoną na pół roku dystrybucji. Czas pokaże. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli dobrze w pewnym momencie zrozumiałem, te procki to "niedobitki". 

 

Ich podaż może być na prawdę niewielka, ale na tyle opłacalna by wypuścić ograniczoną ich liczbę bo i tak znajdą się tacy co kupią, zwłaszcza jak "exclusive" . 

 

MRSP tuż pod 5800x3d (280 USD) to jakiś żart, chyba że patrzą na ludzi co liczą każdą złotówkę - profit dla każdej strony.

 

Albo im wstyd było takiego ufoludka puszczać gdziekolwiek poza "przygłupi" rynek amerykański :rotfl:

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 1.07.2023 o 05:02, wid3l3c napisał:

Jeżeli dobrze w pewnym momencie zrozumiałem, te procki to "niedobitki". 

 

Ich podaż może być na prawdę niewielka, ale na tyle opłacalna by wypuścić ograniczoną ich liczbę bo i tak znajdą się tacy co kupią, zwłaszcza jak "exclusive" . 

 

MRSP tuż pod 5800x3d (280 USD) to jakiś żart, chyba że patrzą na ludzi co liczą każdą złotówkę - profit dla każdej strony.

 

Albo im wstyd było takiego ufoludka puszczać gdziekolwiek poza "przygłupi" rynek amerykański :rotfl:

 

 


Nie tuż pod, bo to 280 to dość spory discount obecnie, pewnie czasowy. Price history na rynku amerykańskim i obecne ceny mówią, że obecny price trend to 305-310.

Ale nawet gdyby, to by było ~20% taniej.


Wczoraj mój 5900x osiągnął 85C grając w diablo 4 (i robiąc inne rzeczy w tle). Trochę mnie to przeraziło, ale wg AMD, thermal limit to 90C... Musiałem otworzyć przednie drzwiczki mojej obudowy i spadło poniżej 80... Szczerze mówiąc, chyba drugi raz bym się nie zdecydował na obudowę wyciszającą tego typu, bo dusi trochę system...

Link to post
Share on other sites
W dniu 1.07.2023 o 05:02, wid3l3c napisał:

gdziekolwiek poza "przygłupi" rynek amerykańs

Pewnie będzie minimalnie słabszy od 5800x3d i tańszy po prostu jak ktoś siedzi na am4 to może oszczędzić zawsze coś i wymaksowac platforme

Link to post
Share on other sites

Szkoda, że tylko na USA i wyłączna dystrybucja dla Microcenter. Z tego co opowiadali youtuberzy  z USA, sprzedaży online nie będzie i kupić można wyłącznie jedną sztukę na osobę (można zrobić rezerwację ale odebrać trzeba osobiście) chyba, że coś źle zrozumiałem.

Link to post
Share on other sites
W dniu 3.07.2023 o 12:45, mirai99 napisał:

Szczerze mówiąc, chyba drugi raz bym się nie zdecydował na obudowę wyciszającą tego typu, bo dusi trochę system...

Niestety, w podstawowej ofercie większości producentów buda jest albo cicha albo ma dobry przewiew (=zapewnia przyzwoite temperatury). Żeby ogarnąć coś pomiędzy trzeba mieć budę np przy klimatyzatorze (źródle zimnego powietrza, który zazwyczaj jest jednak montowany wysoko, a nie przy podłodze). 

 

W dniu 3.07.2023 o 13:08, bmi86 napisał:

Z tego co opowiadali youtuberzy  z USA, sprzedaży online nie będzie i kupić można wyłącznie jedną sztukę na osobę

Wszyscy wiemy jak takie podejście się skończy: "Dżanusz" pójdzie przy okazji do Micro, kupi 5600X3D i wrzuci na ebay z odpowiednią prowizją - tyle że tego typu praktyki będzie hamować niska cena dostępnego online 5800X3D. W związku z tym ten model dystrybucji skończy się tym, że niedługo owy "exclusive" 5600X3D będzie we wspomnianym Mindfactory. 

Link to post
Share on other sites





Masz w mojej stopce

Dzięki. W tapatalku nie widzę stopki.
Pytałem, bo też mam wyciszoną, Silencio S600, jednak między otwartym bokiem a zamkniętym to różnicy nie ma zbytnio.
Może jakbym założył tego R9 to też by zaczął się gotować. Z przodu mam dwa Fluctusy 140, z tyłu fluctus 120.
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, marik81 napisał:



 


Dzięki. W tapatalku nie widzę stopki.
Pytałem, bo też mam wyciszoną, Silencio S600, jednak między otwartym bokiem a zamkniętym to różnicy nie ma zbytnio.
Może jakbym założył tego R9 to też by zaczął się gotować. Z przodu mam dwa Fluctusy 140, z tyłu fluctus 120.


Ok, fair.
Ja mam wszędzie Silent Wings 3 Hi-Speed PWM 140mm. 2 Na moim 280 Arctic Luiquid Freezer 2, 1 dodatkowy z przodu, 2 na górze, jeden z tyłu.
To głównie góra jest dziwna, bo jest zamknięta, wiatraki wypompowują powietrze do małej komory i musi ono uciec meshem z boku albo pięcioma średnimi dziurkami u góry:
DARK BASE PRO 900 | Orange rev. 2 silent high-end PC cases from be quiet!

Wszystkie wiatraki budy (1 z przodu, 2 z góry, 1 z tyłu) mam podpięte do case_fan1 w budzie, a te z AIO do AIO, które jest wpięte do cpu_fan. 
Wiatraki podpięte przez kontroler do Case_Fan1 zdają się osiągać max 1000 rpm, nawet jak wymuszę w jakimś argusie 100%, a te same na AIO dochodzą do 1450 w wymuszonym 100%.

 image.png.3c663beef892646b527c890e931efdd4.png

Strasznie dziwne...


No ale tak jak mówiłem, otwarcie przednich drzwiczek znacznie obniża temperaturę (kolejna rzecz, tylko dwa wiatraki mają filtr kurzu, jak usunąłem 5.25 sloty i dałem tam trzeci wiatrak, to jest on nieosłonięty):
 be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2 - Obudowy do komputera - Sklep  komputerowy - x-kom.pl

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Nowy budżetowy król wydajności nadchodzi :D Szykuje sie nowy Ryzen 5 7500F bez układu zintegrowanej grafiki wyglada na to że jest to to samo co 7600/7600x tylko z nieco nizszym taktowaniem co będzie mozna pewnie nadrobic w OC. W zestawie znajduje sie chłodzenie Wraith Stealth. Cena wynosić ma 179$

 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-5-7500f-reviews-are-out-cpu-to-launch-globally-at-179

Edytowane przez Balrogos
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Tak ze strony budżetowca to a620 ogranie 7950x3d, wiadomo do takiego cpu się nie kupuje płyt za 500zł

https://wccftech.com/review/amd-a620-motherboard-review-ft-asrock-pro-rs-wifi-gigabyte-a620m-gaming-x/10/

 

Ale już do 7600 czy tego 7500f jak najbardziej można składać do gier kompa a 200zł dołożyć do ssd albo gpu:)

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Power Consumption (Stock) Stress Test - dla mnie mały szok, jaką rozpiętość wyników. 

 

Pytanie, bo nie pamiętam gdzie i czy to były płytki am4 czy Am5, podawali boot time i tam różnice były przeogromne - jak to wygląda przy takiej biedzie jak A620. 

 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

Bo lepsze płytki dają większe napięcia na stock i człowiek robi UV.

To są płyty pod najtańsze CPU 65w i tam mają sens. A co do boot time to chyba biosu już powypuszczali co czas spadł do tych max 20 sekund, blizej 10. Nie wiem jak na a620 pewnie już podobnie. Kwestia ustawienia Expo dla ram i zapamiętania tego, wtedy pierwszy i tam drugi boot trwa długo ale potem już normalnie

Link to post
Share on other sites
36 minut temu, wid3l3c napisał:

jak to wygląda przy takiej biedzie jak A620. 

bieda zawsze najszybciej bootuje

29 minut temu, wrobel_krk napisał:

Bo lepsze płytki dają większe napięcia na stock i człowiek robi UV.

Lepsze płytki maja wyższe PL a napięcia są nizsze ,po coś se  płaci miedzy innymi dla lepszego powadzenia napiecia

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...