Skocz do zawartości

Składam komputer - co o nim sądzicie i jakie ma możliwości OC?


Recommended Posts

Sugerowany zestaw (rozważ oferty innych sklepów, twój ma dosyć mały wybór):

Łączny koszt:

 

 

 

2374,01 zł

 

 

Zakładam, że jeśli nie podawałeś żadnego dysku twardego i napędu, to już masz swoje i nie potrzebujesz kupować nowych.

 

Druga opcja:

Łączny koszt: 1831,01

Musisz jednak wciąć pod uwagę fakt, iż do grania lepszy będzie 1 zestaw i nie będziesz go musiał modernizować przez dłuższy czas. A co do drugiego zestawu, sam posiadam bardzo podobny, jednak niedługo możesz potrzebować go modernizować.

 

Sugeruję zakup 1, koledzy ci już podali nawet kody przez co zaoszczędzisz ok 50-70zł. Jeśli chcesz zamawiać przez internet to sugeruje morele.net i te zestawy. Zapewne ktoś ci jeszcze doradzi, bądź oceni moje komponenty.

 

Edit:

Te zestawy mieszczą się w budżecie, jednak jeśli koniecznie chcesz kartę do 500zł to twoja sprawa:

Karta graficzna Sapphire Radeon HD 7770 GHz EDITION OC 1GB http://www.morele.ne...-05-20g-481195/

Karta graficzna Sapphire Radeon GHz EDITION HD7770 1GB http://www.morele.ne...-00-10g-453028/

 

NIe polecam ci zakupu starych FX'ów. Będziesz żałował jak to ten troll morgi.

Kartę ze złączem PCI EXPRES 3.0 włożysz na spokojnie do slotu PCI EXPRES 2.0. Kompatybilność wsteczna jest. Będziesz miał minimalnie mniejszą przepustowość.

 

FX'y wygrywają niby taktowaniem z Phenomami, jednak te drugie mają "mocniejsze rdzenie". Po prostu masz 4 rdzenie fizyczne, zamiast przykładowo procesora o 2 modułach czy jak oni tam to zwą. W rezultacie w najsłabszych FX masz 2 rdzenie fizyczne i 2 "wirtualne". Taktowanie to nie wszystko...

Nie rozumiem w dalszym ciągu czemu nie chcesz karty pokroju 7850, bo mówisz, że budżet to absolutne max 2500zł.

Edytowane przez florenek
Link to post
Share on other sites

Jednak skłaniam się bardziej ku AMD i chyba poczekam na oficjalne testy FX-4300 i 6300

 

Płytę przemyślę jeszcze tego tańszego GA-970A-UD3

 

Nad pamięcią chyba też się zastanowię tą 1600MHz (skoro nie robi takiej ogromnej różnicy)

 

Co do grafy to powoli się przekonuję do tego radka 7850 ale raczej wersji 1GB

 

Ostateczną decyzję podejmę na początku grudnia (wtedy będę wiedział jakim funduszem dysponuję)

 

Dysku jeszcze nie mam (planuję tradycyjne HDD 500GB w cenie do 250zł i planuję go kupić na dniach razem z zasilaczem i czytnikiem kart pamięci)

 

Mam póki co monitor (wymóg laptopa bo po upadku rozlała się matryca), obudowę SilentiumPC BRUTUS 410 i napęd DVD

 

 

Takie jeszcze ostatnie pytanko natury technicznej. Załóżmy że kupię płytę GA-970A-UD3 która ma 2 złącza PCI-E 16x. Załóżmy też, ze zdecyduję się na kupno radeona 7850 w wersji 1GB. Czy jeśli za 2 lata stwierdzę, że chcę komputer zmodernizować, będę mógł dołożyć drugą kartę graficzną i ją zmostkować? To się chyba CrossFire nazywa czy jakoś tak? Ma sens takie coś?

Link to post
Share on other sites

a czy płyta GA-78LMT-USB3 obsłuży bezproblemowo Radka 7850? Z tego co wiem to karta jest pod PCI-E x16 ver 3.0 a płyta chyba ma 2.0? Nie robi to dużej różnicy?

Pewnie, PCIE jest kompatybilne wstecz. Poza tym interfejs PCIE 3.0 obsługują póki co jedynie procki Intela z rodziny Ivy Bridge i tylko w wypadku zakupu takiego procesora musiałbyś zwrócić uwagę by kupić odpowiednie mobo - chociaż na dziś róźnica w wydajności między PCIE 2 i 3 jest bardzo malutka, w przyszłości się to pewnie zmieni ale skoro nie kupujesz Ivy to te rozważania Cię nie dotyczą, że tak się wyrażę :)

 

bo widzę, że np 7770 ze średniej niższej półki ma taktowanie rdzenia 1050MHz a 7850 z półki średniej ma tylko 900MHz

 

To taktowanie jest tak wysokie w HD 7770 ze względu na 128 bitową szynę pamięci. Dzięki temu zabiegowi ta karta osiąga wysoką przepustowość i dlatego jest tak wydajna. Generalnie większość kart z serii HD 7000 można bezproblemowo i łatwo kręcić np. za pomocą MSI Afterburner, HD 7850 oczywiście także.

 

Takie jeszcze ostatnie pytanko natury technicznej. Załóżmy że kupię płytę GA-970A-UD3 która ma 2 złącza PCI-E 16x. Załóżmy też, ze zdecyduję się na kupno radeona 7850 w wersji 1GB. Czy jeśli za 2 lata stwierdzę, że chcę komputer zmodernizować, będę mógł dołożyć drugą kartę graficzną i ją zmostkować? To się chyba CrossFire nazywa czy jakoś tak? Ma sens takie coś?

 

Na tej płycie głównej oczywiście jest taka możliwość i w razie czego będziesz mógł to zrobić. Śmiem już dziś jednak twierdzić, że nie będzie się to opłacało i za te 2 lata lepiej może być sprzedać starą grafikę i kupić jedną nową. Wróżką jednak nikt nie jest :)

Edytowane przez Huzar
Link to post
Share on other sites

Jednak skłaniam się bardziej ku AMD i chyba poczekam na oficjalne testy FX-4300 i 6300

 

Płytę przemyślę jeszcze tego tańszego GA-970A-UD3

 

Nad pamięcią chyba też się zastanowię tą 1600MHz (skoro nie robi takiej ogromnej różnicy)

 

Co do grafy to powoli się przekonuję do tego radka 7850 ale raczej wersji 1GB

 

Ostateczną decyzję podejmę na początku grudnia (wtedy będę wiedział jakim funduszem dysponuję)

 

Dysku jeszcze nie mam (planuję tradycyjne HDD 500GB w cenie do 250zł i planuję go kupić na dniach razem z zasilaczem i czytnikiem kart pamięci)

 

Mam póki co monitor (wymóg laptopa bo po upadku rozlała się matryca), obudowę SilentiumPC BRUTUS 410 i napęd DVD

 

 

Takie jeszcze ostatnie pytanko natury technicznej. Załóżmy że kupię płytę GA-970A-UD3 która ma 2 złącza PCI-E 16x. Załóżmy też, ze zdecyduję się na kupno radeona 7850 w wersji 1GB. Czy jeśli za 2 lata stwierdzę, że chcę komputer zmodernizować, będę mógł dołożyć drugą kartę graficzną i ją zmostkować? To się chyba CrossFire nazywa czy jakoś tak? Ma sens takie coś?

 

Ma sens, jednak opłacalniej będzie kupić nową kartę graficzną. Gdy masz 2 karty AMD to połączenie zwie się CROSFIRE a gdy 2 karty NVIDI to zwię się to SLI. W przypadku podłączenia 2 kart, pobór mocy rośnie niemal 2x w stosunku do pojedynczej karty + masz większą temperaturę w budzie.

 

Jeszcze interesowała cię jedna rzecz. Zademonstruję ci to bez komentarza:

7850:

 

Dodatkowe informacje dla entuzjastów parametry - wydajność zmiennoprzecinkowa 1,76 TFlops wypełniania pikseli 27,5 GPix/s wypełniania texeli 55 GTexel/s geometryczna - przepustowość pamięci 153,6 GB/s charakterystyka nazwa kodowa Pitcairn Pro częstotliwość GPU 860 MHz częstotliwość Shader 860 MHz częstotliwość pamięci 1200 MHz jednostek Shader 1024 ilość potoków ROP 32 ilość jednostek TMU 64

 

7770:

Dodatkowe informacje dla entuzjastów parametry - wydajność zmiennoprzecinkowa 1280 GFlops wypełniania pikseli 16 GPix/s wypełniania texeli 40 GTexel/s geometryczna - przepustowość pamięci 72 GB/s charakterystyka nazwa kodowa Cape Verde XT częstotliwość GPU 1000 MHz częstotliwość Shader 1000 MHz częstotliwość pamięci 1125 MHz jednostek Shader 640 ilość potoków ROP 16 ilość jednostek TMU 40

 

Zastanów się dlaczego 7850 będzie lepszym wyborem i co jest ważniejsze niż taktowanie procesora i pamięci karty graficznej.

Polecam:

http://www.benchmark.pl/strefa/ranking-kart-graficznych

Edytowane przez florenek
Link to post
Share on other sites

którego producenta kart graficznych byście polecali a którego mam omijać szerokim łukiem? Bo zauważyłem, że na tym też by szło troszkę ująć z całości. Czy po prostu brać Gigabyte i nie kombinować? Mowa oczywiście już o karcie 7850

Link to post
Share on other sites

kserax dzięki ale Intela w ogóle nie biorę pod uwagę

 

http://www.morele.net/inventory/info/5Ms5M/

 

To już chyba ostateczna konfiguracja (zobaczymy jak bardzo zmienią się ceny do grudnia-jak wyjdzie trochę taniej to zastanowię się nad jakimś lepszym chłodzeniem CPU i tu też by się przydała Wasza rada i pomoc)

Link to post
Share on other sites

"Lepiej" to pojęcie względne. Ja wolę AMD niż intela. Poza tym nie wyszła mi cena 2500 tylko niespełna 2100 a to chyba duża różnica? Poza tym jak już gdzieś pisałem komputer planuję odpalić w grudniu i liczę na to, że będą już znane wyniki testów FX-6300 i FX-4300 i że będą już w sprzedaży (jeśli tak będzie a wyniki będą zadowalające to wtedy biorę nowego FX'a jak ktoś wcześniej polecał)

Link to post
Share on other sites

Gdyby intele były tańsze to być może bym się nimi zainteresował. to raz

 

druga rzecz jest taka, że miałem już 2 PC zbudowane na platformie AMD a teraz mam laptopa na intelu (co prawda stary twór bo procek tutaj to T1400 @1,73GHz) a byłem nieporównywalnie bardziej zadowolony z AMD. Stąd taki wybór a nie inny.

 

Ale tak jak napisałem powyżej od intela odstrasza mnie cena. Poza tym gdybym miał maszynkę do robienia pieniędzy to na pewno bym nie oszczędzał na sprzęcie i nie składałbym nic w przedziale 2-2,5k (MAX) a dużo wyższym. Niestety takiej maszynki nie posiadam...

Link to post
Share on other sites

DrVanHelsing - nie unoś się tak... Mam doświadczenie i z jednym i z drugim producentem. I moja skromna opinia jest taka, że AMD bardziej do mnie przemawia. Poza tym o gustach się nie dyskutuje. Jedni lubią miód a inni wolą boczek. Po coś Intel ma konkurencję w postaci AMD i nie każdy musi Intela ubóstwiać.

 

Zresztą tak jak mówiłem w grudniu będę wiedział jakim funduszem będę dysponował. Teraz mam w planach kupić zasilacz, RAM i płytę główną (na 90% będzie to płyta pod AMD) a w grudniu resztę i odpalać.

Link to post
Share on other sites

Po coś Intel ma konkurencję w postaci AMD i nie każdy musi Intela ubóstwiać.

No niestety tutaj się nie zgodzę z Tobą gdyż to AMD ma właśnie konkurenta w postaci intela.

Intel bardzo dobrze się trzyma czego nie można powiedzieć niestety o AMD, przez co intel sra w gacie i modli się żeby AMD dalej pracowało i wypuszczało procesory.

Gdyby AMD całkowicie odpuściło w rynku procesorów x86 to intel byłby sam i stałby się monopolistą a wtedy kary/sankcje były by dotkliwe.

 

Teraz coś od siebie, nie jestem jakimś fanbojem czy coś lecz wiele lat miałem platformę oparta na AMD, pół roku temu w końcu złożyłem nowy zestaw na i5 2500k + HD 7870 i nie narzekam.

Dlaczego wybrałem CPU intela a nie AMD? bo patrząc na pobór mocy, temperatury... intel jednym słowem wygrywa z AMD

i5 2500k vs AMD FX-8150 w grach wygrywa i5 i to czasami nie mała przewagą, no i zestaw miał służyć przede wszystkim do gier.

FX w aplikacjach wielowątkowych wygrywa z i5 lecz ja takich praktycznie nie używam.

 

teraz odpowiedź sobie do czego ma Ci służyć komputer? głownie do gier czy do konwertowania filmów/muzyki, do obróbki grafiki...?

Link to post
Share on other sites

szeroko pojęta rozrywka.

 

ale jak już pisałem wcześniej czekam aż pojawią się testy FX-4300 i FX-6300 no i oczywiście aż znajdą się na półkach sklepowych. Chociaż jeśli mam być szczery po przeczytaniu artykułu o FX-8350 korci mnie zwiększyć trochę budżet na komputer i zainwestować w ten właśnie procesor (mocno porównywalny z i5 3570k a dość sporo tańszy)...

Link to post
Share on other sites

FX-8350 jest sporo porównywalny po OC do i5 3570K, jeżeli podkręcimy również i5 3570k to między 8350, a 3570k tworzy się przepaść. Powiem ci szczerze też byłem "napalony" na tego FX-8350, ale mądry człowiek z tego forum wybił mi AMD'ki z głowy.

Edytowane przez DrVanHelsing
Link to post
Share on other sites

DrVanHelsing - nie unoś się tak... Mam doświadczenie i z jednym i z drugim producentem. I moja skromna opinia jest taka, że AMD bardziej do mnie przemawia. Poza tym o gustach się nie dyskutuje. Jedni lubią miód a inni wolą boczek. Po coś Intel ma konkurencję w postaci AMD i nie każdy musi Intela ubóstwiać.

 

Zresztą tak jak mówiłem w grudniu będę wiedział jakim funduszem będę dysponował. Teraz mam w planach kupić zasilacz, RAM i płytę główną (na 90% będzie to płyta pod AMD) a w grudniu resztę i odpalać.

 

Po pierwsze: co do rzeczy ma tutaj gust? Są testy? Jest podana cena? To sobie sprawdź i zobacz, co jest lepsze. Po drugie: skoro wszystko wiesz najlepiej, to po co pytasz na forum?

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze: co do rzeczy ma tutaj gust? Są testy? Jest podana cena?

No wszystko jest podane i z testów i wniosków po testach doszedłem do wniosku, że FX-8350 może mieć sens. Bo różnice nie są jakieś kolosalne a nie składam potwora za 10 000 tylko kompa za 2 500zł.

 

skoro wszystko wiesz najlepiej, to po co pytasz na forum?

a gdzie powiedziałem, że wszystko wiem lepiej? Właśnie nie wiem i dlatego pytam. Zapytałem co sądzicie o karcie GTX550Ti i dowiedziałem się, że to badziew i lepiej dołożyć i kupić Radeona 7850 i geforce'a już pod uwagę nawet nie biorę. Chciałem FX-6100 ale również się dowiedziałem że to porażka i że warto poczekać na premierę i cenę FX-6300 ze względu na dużo lepsze wykonanie (dlatego czekam i zobaczę przy okazji jak się ukształtują ceny FX-8350).

 

Podajcie mi proszę jakiś sensowny model MoBo pod intela. Zorientuję się cenowo jak to może wyglądać.

 

Powiem ci szczerze też byłem "napalony" na tego FX-8350, ale mądry człowiek z tego forum wybił mi AMD'ki z głowy.

i mimo to masz Phenoma II? Trochę rozbieżności tu widzę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...