Skocz do zawartości

Składam komputer - co o nim sądzicie i jakie ma możliwości OC?


Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Biorę się za złożenie zestawu komputerowego.

 

-procek: AMD FX-6100 AM3+ 3,3GHz 14MB 95W (BOX)

-płyta: GIGABYTE GA-990XA-UD3

-RAM: Kingston DDR3 8GB/1866 (2*4GB) CL9

-grafa: GIGABYTE GF CUDA GTX550Ti 1GB DDR5 (wersja o taktowaniu pamięci 4200MHz - standard 4100MHz, taktowanie rdzenia 970MHz - standard 900MHz)

-obudowa: SilentiumPC Brutus 410 (2 podobno wydajne wentylatory 120mm - jeden z tyłu obudowy zasysający, drugi z przodu "wydalający"; możliwość dołożenia dodatkowych 2 wentylatorów 120mm) - już kupiona

-zasilacz Thermaltake Litepower 500W 2xPCI-E

 

dysku ani optyki nie wypisuje bo nie mają jakiegoś ogromnego wpływu na OC i na stabilność całej platformy :)

 

Pierwsza rzecz. Czy jest ten zestaw sensowny? Komputer ma być do domowych zastosowań (gry, filmy, muza, internet)

Druga rzecz. Czy nadaje się ten zestaw do OC? Głównie chodzi o procka. Jeśli zmieniłbym jego chłodzenie po jakimś czasie np na takie coś http://www.alsen.pl/podzespoly-pc,k20/procesory,k117/wentylatory,l120/thermaltake-chlodzenie-cpu-frio-2x120mm,p37269.html to będzie miało jakikolwiek sens kręcenie go?

 

Proszę o odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Mógłbyś podać kwotę maksymalną, którą jesteś w stanie wydać? Druga rzecz to do gier FX'y się nie nadają, jeśli już AMD to polecałbym Phenoma II 960T lub 955 BE.

 

Płytę chcesz zakupić taką jaką ja mam, ogólnie jestem z niej zadowolony. Co do karty graf to nie widzi mi się, jeśli już bierzesz coś z niższego segmentu to polecam Radeona 7770, jest lepszy niż ta którą wymieniłeś. Ewentualnie Radeon 7850/ Geforce 660.

Zasilacz polecałbym OCZ lub XFX. Co do chłodzenia procka to ktoś inny się wypowie. Obudowa i pamięci ok.

 

Podaj budżet to zaproponuje ci alternatywne rozwiązanie.

Link to post
Share on other sites

no absolutne maksimum to 2500zł

 

ponadto w sklepie w którym będę to zamawiać jedyne procki pod AM3+ to FX-4100,6100 i 6200

 

jeszcze co do grafy. Napisałem kartę która kosztuje 500zł. Jakby mnie było stać na taką za 1000 (gtx660) to z pewnością ją bym wymienił. I jeszcze co do radeonów. Każdy mi odradza. Podobno AMD po przejęciu ATI poszła trochę w złym kierunku i ponoć każdy GF bije Radeona na głowę. Więc jestem już głupi jeśli chodzi o markę karty (sam miałem w pierwszym kompie radeona i byłem zadowolony)

Edytowane przez manfred86
Link to post
Share on other sites

to ja może jeszcze inaczej... bo widzę, że praktycznie poza FX'ami na AM3+ nic nie ma... czy jest sens kupować jeszcze procesor na podstawkę AM3?

 

Albo co się nadaje do gier? Zestaw wujaszka przekracza moje założenia budżetowe (bo pierwsze moje założenia to było max 2000 które potem zwiększyłem do 2500 i nie chciałbym już tej granicy przekraczać)

 

poza tym bo ja wiem czy alsen faktycznie taki najdroższy?

 

http://www.morele.ne...re-404880/#div5

 

http://www.alsen.pl/...atx,p60226.html

 

Co prawda różnica to tylko 2PLNy ale w morele muszę płacić od 12zł za wysyłkę, w alsenie nie bo zamawiam do sklepu i w nim odbieram. Z zawszę robię tam zakupy i zawsze parę złociszy udaje się zaoszczędzić.

 

Jeszcze nurtuje mnie rzecz taka. Czy płyta główna AM3+ obsłuży procesor AM3? Jeśli tak to czy jest sens takiego zabiegu? Bo widzę, że można dostać Phenoma II X4 965 (i tutaj też pytanie na ile sensowny jest ten procesor? czy będzie lepszy od tego który wybrałem?). Bo parametrami każdy FX z nim wygrywa...

Edytowane przez manfred86
Link to post
Share on other sites

w morele nie płacisz nic za przesyłkę bo jest promocja dla użytkowników benchmarka.pl.

 

1. umieścić w koszyku produkty wraz z usługą montażu i w polu „Wpisz kod promocyjny” wpisać: W3FHN58JFW. Koszty wysyłki oraz cena montażu zostaną zmienione automatycznie

2. umieścić w koszyku produkty oraz pendrive i użyć kodu: LP4VT3IVI0

Link to post
Share on other sites

I jeszcze co do radeonów. Każdy mi odradza. Podobno AMD po przejęciu ATI poszła trochę w złym kierunku i ponoć każdy GF bije Radeona na głowę. Więc jestem już głupi jeśli chodzi o markę karty (sam miałem w pierwszym kompie radeona i byłem zadowolony)

Nie obraź się ale większej głupoty dawno nie czytałem. Zmień doradców bo to albo jacyś "fanboje" albo totalni ignoranci. W cenie do 500 zł nic lepszego niż HD 7770 nie kupisz, ta karta stosunek cena/wydajność ma wręcz rewelacyjny. W Alsenie widzę, że ich wybór jest duży: http://www.alsen.pl/szukaj.html?q=hd+7770. Od GTX 550Ti jest to karta wydajniejsza.

 

Co do procka: w grach Phenom 965 sprawdzi się lepiej niż FX 6100. Z procków o nowszej konstrukcji bardziej niż do "Buldożera" bym się skłaniał do jakiegoś z rodziny Vishera: FX 6300 czy FX 4300 ale póki co ich dostępność u nas jest niewielka, a jako że niedawno miały swoją premierę to i tzw. podatek od nowości trzeba zapłacić. Jak trochę się wstrzymasz to generalnie ich zakup wydaje się opłacalny.

Link to post
Share on other sites

W cenie do 500 zł nic lepszego niż HD 7770 nie kupisz, ta karta stosunek cena/wydajność ma wręcz rewelacyjny.

 

Za 600zł w Agito.pl można zakupić Radka HD7770 Ghz Edition 2GB,a w Alsenie za 660zł.Takie małe info ode mnie :->

http://www.agito.pl/...-84-580292.html

Edytowane przez vectrov
Link to post
Share on other sites

Tych droższych wersji HD 7770 jednak nie polecam :) bo za tyle pieniędzy można już mieć Vertex 3D 7850 1GB http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/4848778?utm_expid=1418573-8&utm_referrer=http%3A%2F%2Fwww.skapiec.pl%2Fsite%2Fcat%2F14%2Ffiltr%2F_0_107228_0_0_0_0_0_0_0_0 Co prawda chłodzenie na tej karcie jest gorszej jakości niż u konkurencji (Gigabyte, Sapphire) ale wydajnościowo od nich nie odbiega, a Radeona HD 7770 oczywiście bije. Tą ostatnią opłaca się (nawet bardzo) brać w cenie do 500 zł.

Link to post
Share on other sites

To ja może jeszcze doprecyzuję. Nie chce kupować od razu kompa w całości. Chcę to zrobić w "transzach". Zakup płyty, procka i karty graficznej chcę dokonać jednorazowo ale to w grudniu. Teraz skupiam się nad tzw "pierdołami" tj. obudowa, zasilacz, napęd DVD, dysk.

 

Tak więc może ceny jeszcze się zmienią do początku grudnia i uda się kupić coś taniej.

 

Czyli generalnie FX-6100 mimo, że 6-rdzeniowiec wykonany w procesie 32nm omijać szerokim łukiem i lepiej kupić tańszy, starszy, 4-rdzeniowy układ Phenoma II x4 965 wykonany w procesie 45nm?

 

Z kartą graficzną daliście mi nie lada rozkminę. Oglądałem filmiki na youtubie z różnymi konfiguracjami właśnie tą GTX550Ti i wyglądało wszystko wporzo. Jeszcze mnie męczy pewna kwestia odnośnie grafiki. Naprawdę lepiej jest kupić kartę 128 bitową niż 192? Bo widzę, że faktycznie taktowania ma "ciut" większe niż mój faworyt nawet wersja OC.

 

Może podsumujmy. Zamiast proponowanego przeze mnie zestawu lepiej złożyć coś takiego?

 

Procek: AMD PHENOM II X4 965 (AM3) zamiast FX-6100 X6 AM3+

Płyta: zostaje ta co była czyli GIGABYTE GA-990XA-UD3

RAM: zostaje ten co był czyli Kingston DDR3 8GB/1866 (2*4GB) CL9

grafa: RADEON HD7770C 1GB DDR5 zamiast GF GTX550Ti 1GB DDR5 (martwi mnie różnica w szynie - Radek ma 128 a GFka 192bit)

 

I ktoś napisał że dałby inny zasilacz. Co z thermaltake jest nie tak?

Link to post
Share on other sites

Podpisuję się pod tym co napisał wujashek bo w grudniu może wszystko już inaczej wyglądać, głównie cenowo.

Na dziś Phenom 965 jest rozsądniejszym wyborem niż FX-6100. A w grudniu FX-6300 albo FX-4300 mogą być w takich cenach, że to któryś z nich będzie lepiej wybrać. To się dopiero okaże. No i testów też na pewno będzie więcej. Szczególnie ciekawi mnie wydajność tych 2 procków w multi BF3 bo to bardzo dużo powie to o ich możliwościach.

GIGABYTE GA-990XA-UD3 to bardzo dobra płyta, jednak jeśli nie planujesz kręcić to nie ma co przepłacać (no chyba, że planujesz?). Można wziąc choćby Gigabyte GA-78LMT-USB3 http://www.agito.pl/plyta-glowna-gigabyte-ga-78lmt-usb3-79-654299.html?attr=4266-433148,264-497625,265-1671, a zaoszczędzoną kasę dołożyć do grafiki i wtedy starczy na jakiś model HD 7850. Na Twoim miejscu tak bym właśnie zrobił.

 

RAM: zostaje ten co był czyli Kingston DDR3 8GB/1866 (2*4GB) CL9

Sensu kupowania takiego RAMu też nie widzę, w grach względem 1033 dadzą Ci może 1-2 FPSy więcej, a i to niekoniecznie. Znów lepiej wziąć tańsze i kasę dołożyć do grafiki :)

 

 

Edytowane przez Huzar
Link to post
Share on other sites

Ja widzę, że co do niektórych chyba średnio dociera... Nie po to szukam karty do 500zł żeby mi proponować kartę ponad 250zł droższą (100zł różnicy jeszcze mógłbym przemyśleć ale na pewno nie 250zł) - to było do wujashka

 

Co do płyty to zastanawiałem się jeszcze nad ASUSem M5A97 ale jest tylko 50zł tańsza od GA-990XA-UD3 a ta druga wychodzi dużo lepiej niż ASUS.

 

Co do RAMu to mam sobie darować 1866MHz? Naprawdę nie robią takiej ogromnej różnicy względem np wersji 1333MHz o tym samym CL?

 

Własnie na pclabie znalazłem jakieś wzmianki o FX-6300 i FX-4300. Jeśli faktycznie będą w takich cenach o jakich piszą (~130$ [czyli jakieś 420zł] za FX-6300) to warto poczekać na pierwsze testy.

Edytowane przez manfred86
Link to post
Share on other sites

Kolego ale chodzi o to, że masz budżet na cały zestaw, tak? No to Ci piszemy, że jak weźmiesz tańsze inne podzespoły (których nie potrzebujesz jeśli nie planujesz robić OC) to w ramach tego samego budżetu na cały zestaw starczy Ci na lepszą (i tym samym droższą) kartę graficzną. W ogólnym rozrachunku wydając tą samą kwotę Twój komp będzie po prostu lepszy i wydajniejszy od tego, który Ty zaproponowałeś. Kupisz droższą kartę graficzną ale sumarycznie więcej pieniędzy nie wydasz. Rozumiesz o co chodzi? :)

Edytowane przez Huzar
Link to post
Share on other sites

No to napiszę krótko. Nie wiem czy nie będę w przyszłości bawił się w OC.Oszczędzając w sumie 100zł na pamięci i płycie nie kupię jakoś kolosalnie lepszej karty graficznej...Mam teraz rozkminę jak nie wiem co... Nie wiem juz co robić...Wychodzę też z założenia jesli chodzi o płytę główną, że PC podobnie jak dom potrzebuje solidnych fundamentów. Co do RAMu to też już nie wiem co robić... Bez sensu moim zdaniem jest kupować pamięć 1333MHz (albo nawet słabszą) skoro można za niewiele więcej kupić dużo szybciej taktowaną.Zresztą. Jestem górnikiem. I co ostatecznie kupię będzie w dużej mierze zależało od tego jaki przelew przyjdzie na "Barbórkę" ;) Być może przemyślę dogłębniej kwestię tego radeona 7850 :)

Edytowane przez manfred86
Link to post
Share on other sites

ez sensu to jest kupowanie czegoś z czego się nie będzie korzystać :)

Czy to, że nie wykorzystam tego już dziś oznacza że jutro też nie będzie mi przydatne? Poza tym napisałem, że nie wiem czy będę kręcił. Nie jest to wykluczone ;)

 

Prosiłbym jeszcze kogoś bardziej obeznanego o objaśnienie mi kilku rzeczy. Czy taktowanie rdzenia nie jest istotne w karcie graficznej? bo widzę, że np 7770 ze średniej niższej półki ma taktowanie rdzenia 1050MHz a 7850 z półki średniej ma tylko 900MHz

 

tutaj link do porówniania 3 kart. Mojego pierwszego wyboru i 2 proponowanych przez Was

 

http://www.alsen.pl/...9622&p=65452&g=

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...