Skocz do zawartości

Karta muzyczna ESI Maya 44 PCI + płyty główne Asus


Recommended Posts

Porusze dosyć istotny problem dla wielu osób, które zdecydowały się na taką konfigurację.

Płyte główną Asus M2N-SLI mam od ok. 5 lat i wszystko jest z nią w porządku. Jedyny mankament to drobne trzaski i tak zwane glitche dźwiękowe na karcie muzycznej esi maya 44 PCI, karta zintegrowana działa normalnie.

Producent karty umywa ręce i twierdzi, że nic nie może z tym zrobić a fimy Asus jeszcze nie pytałem co może być na rzeczy. Zaznaczam, że nie jestem wyjątkiem i problem ten przerabiało wiele osób.

Tutaj przykładowa dyskusja z zagranicznego forum http://www.hydrogena...showtopic=82712

Osobiście próbowałem zmieniać sloty PCI, obniżałem latencje na porty PCI, zmieniałem adresy IRQ urządzeń, odłączałem i wyłączałem wszystkie możliwe rzeczy na płycie głównej, tak samo z urządzeniami peryferyjnymi, instalowalem system na nowo, testowałem kartę na Linuxie, testowałem kartę na płytach głównych innych producentów gdzie działała normalnie. Zarządzanie energią i jej funkcje wszędzie (bios/system windows/linux) zawsze były ustawione na sztywno.

Problem pojawia się nawet na nowych komputerach, nie tylko na platformie AMD ale też na Intelu.

Na koniec napiszę, że próbowałem też wszystkich wersji biosu po kolei do mojej płyty głównej jak również wszystkich wersji sterowników do samej karty muzycznej i w ogóle wszystkiego co mogło mieć chociaż minimalny związek z działaniem muzycznej.

 

I teraz pytanie, dlaczego tak się dzieje? Przez tak drobny problem jestem zmuszony wymienić płytę główną z której jestem zadowolony. Zapytanie kieruję też bo warto gdzieś zaznaczyć, że firma ESI Audiotechnik i Asus się gryzą.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Witam jako że posiadam taką kartę i też borykałem się z tym problemem na różnych konfiguracjach podpowiem ze w moim przypadku całkowite rozwiązanie problemu nastąpiło po wyjęciu kraty graficznej (radeon 4850 - zarówno od gainward jak i gigabyte powodowały takie problemy) na zintegrowanej nie występują, dodatkowo trzaski występują podczas np: oglądania filmów na yt - podczas wzmożonej pracy k. graficznej i dysków dlatego zalecam też zmianę trybów pracy dysku/dysków AHCI /IDE / emulacja - metodą prób i błędów, odsunięcie k. muzycznej w port najdalej odsunięty od k.graficznej - u mnie w tej konfiguracji występowanie trzasków z kartą Gigabyte zdarza się już może raz na 3 miesiące, można próbować jeszcze z jak najmniej wydajną kartą graficzną najlepiej chłodzoną pasywnie. Pozdrawiam Artur

 

EDIT: Jeszcze mała ciekawostka, pod Linuxem te trzaski nie występują w żadnej konfiguracji (u mnie) prawdopodobnie ze względu na odmienne od windowsowych sterowniki, dodam ze ESI nie ma na swojej stronie sterowników do Linuxa ale karta działa bez problemu(sterowniki są zainstalowane w systemie - testowane na ubuntu 10 i 11), dźwięk natomiast jest nieco inny, przypomina dźwięk tej karty na Windowsie XP de facto inny niż na siódemce, klasyfikacja wg. mnie wygląda tak Windows XP (naprawde ładnie gra) > Windows 7 (to już nie to samo, gra porównywalnie z xonarami dx) > Linux (czegoś zdecydowanie brakuje) - to moje odczucia - może z przyzwyczajenia do innego windowsowego brzmienia. W Linuxie niskie tony są jakby bardziej kontrolowane, nieco twarde, w pozostałym zakresie brakuje mi czegoś do tego stopnia że po słuchaniu dłużej niż 30 minut boli mnie głowa :P

Edytowane przez kret33
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Troszkę usprawiedliwię tutaj ASUSa - podobne problemy występowały u mnie na ASUSie jak i płytach gigabyte z chipsetami P43 i 770 od AMD więc to nie do końca tak że ASUS nie lubi firmy ESI, po prostu ta karta jest bardzo wrażliwa na oddziaływanie pozostałych sprzętów montowanych w obudowie, gdyby obudować ja miedziana osłonka eliminującą wszelkiego typu zakłócenia emitowane przez pozostałe urządzenia problemu by nie było.

 

Jeszcze raz zalecam - wyciągnięcie karty graficznej i korzystanie ze zintegrowanej jeśli płyta posiada lub działa się na APU, w przeciwnym wypadku maksymalne obniżenie taktowania i napięcia karty co zmniejsza emisje zakłóceń!

 

Dodatkowo można zmniejszyć taktowanie i napięcia dla procesora i pamięci i problem powinien się rozwiązać.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kret33
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...