Skocz do zawartości

Która karta SDHC do FullHD? Goodram Pro, Sandisk Ultra?


Recommended Posts

Witajcie.

Mam szybką kwestię do rozwiązania. Do kamery kręcącej FullHD potrzebuję wydajnej karty SDHC (najlepiej oczywiście klasy 10), uparłem się na 32GB. Niestety mam tylko tyle, ile mniej więcej kosztują wymienione poniżej modele:

http://allegro.pl/ka...2636603197.html

http://allegro.pl/sa...2687535332.html

http://allegro.pl/szybki-patriot-sdhc-lx-32gb-class-10-fv-i2700942110.html

Na którą z nich się zdecydować? Która będzie "wydajniejsza"? Pytam, bo może ktoś miał z jakąś kontakt i posiada informacje z pierwszej ręki, nie suche zapewnienia producentów zazwyczaj "na wyrost". A może są jakieś inne karty w podobnej cenie, które będą lepsze?

Edytowane przez Niaghaman
Link to post
Share on other sites

SanDisk awaryjny, może? Ja mam inne doświadczenia. Pracowałem w dużej sieci sklepów RTV(dział foto). Sporo kart Sandiska sprzedałem i rzadko, ktoś reklamował te karty, a profesjonalni fotografowie zawsze kupowali Sandiska. Co innego w przypadku innych producentów (tańszych) kingstona, goodrama, lexara. Cała masa reklamacji, a profesjonaliści omijali z daleka. Ludzie karty pamięci to prawie współczesne dyskietki. Pamieć flash się zużywa, nie jest to nośnik dokonały. Intensywnie wykorzystywana karta max 2-3 lata i do wyrzucenia.

By można było zapisać komórkę pamięci flash, należy ją wcześniej skasować. Nie jest możliwe ponowne zapisanie danych do już zapisanej komórki. Jakkolwiek można odczytać i zapisać dowolną komórkę pamięci, to operacja kasowania umożliwia skasowanie tylko całych bloków komórek. Nie można skasować pojedynczej komórki. Z tego powodu zapis danych nie jest w pełni swobodny. Pamięci te umożliwiają odczyt i zapis dowolnej komórki, ale już nie swobodny zapis/odczyt zawartości, taki jak w przypadku pamięci RAM

Cytat z Wikipedii. Nikomu nie sugeruje żeby, kupił na siłę to czy tam to. Sam w aparacie Lumix TZ5 mam 16GB Patriot Class 10 i jestem zadowolony. A fotografia to tylko hobby.
Link to post
Share on other sites

Dopisałem kartę, o której zapomniałem na początku, a o której pośrednio przypomniała mi wypowiedź wyżej. Mowa o http://allegro.pl/sz...2700942110.html

 

Mówienie "bierz x" bez argumentacji mija się z celem, bo po firmach brać to jedno, a po praktycznym działaniu produktu to już drugie. ;-)

 

No i pytanie dodatkowe: jak to w przypadku SDHC działa "czas dostępu w trybie zapisu"? Dla przykładu: Podana karta Goodram ma około 8ms, natomiast Patriot 31ms.

Edytowane przez Niaghaman
Link to post
Share on other sites

Tylko Sandisk - sprawdzone i katowane przez wielu userów. Mało awaryjne, ale droższe.

Goodramy, Patrioty i inne wynalazki odradzam, chyba że chcesz założyć nowy post pt: Jak odzyskać zdjęcia z karty. Ból po stracie zdjęć nie do opisania.

 

Taaa.. Mogę ci powiedzieć, że pracuje w dużym sklepie Foto i zdarzyło się nie raz, że Sandisk wysiadł, więc twoje opowieści można między bajki włożyć. Niemniej Sandisk robi bardzo dobre karty, natomiast ja mimo to polecam Goodram, który robi również świetne karty oparte na chipach Toshiby, co ważne Goodram to polska firma produkująca w Polsce, choćby dlatego warto dać jej szanse. Ja osobiście używam karty Micro SDHC Goodram 10 klasy i działa bezproblemowo. Mogłem kupić coś innego ale specjalnie kupiłem produkt produkowany w naszym kraju, trzeba wspierać rodzime firmy, tym bardziej, że w tyn przypadku produkt nie odbiega jakościowo od Sandiska.

 

A co do Patriota, to nie wynalazek tylko jeden z liderów pamięci flash na rynku, na Sandisku świat się nie kończy.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Trochę odkopię temat, ale ostatnio miałem możliwość przetestowania obu kart, Sandiska 8GB microsdhc 10 klasy(do 30Mb) oraz mojej karty GoodRam 8GB 10 klasy.. Test wykonałem programem ATTO na tym samym czytniku kart pamięci.. Konkluzje.:

 

Goodram spisał się dobrze, prędkość zapisu dochodziła do ok 12Mb/s, odczyt do ok 20-21., Czasem wartości skakały to w jedna to w drugą stronę, ale generalnie karta wypadłą dobrze.

 

Sandisk... No cóż.. Prędkość zapisu była bardzo stabilna i dochodziła do ok 20Mb/s! odczyt do ok 21-22Mb/s. W tym starciu Sandisk zdecydowanie jest górą.. Tyle tylko, że podczas normalnego użytkowania różnicy w szybkości działania nie widać. Karty testowałem na Sony Xperii Arc S i aplikacje działały identycznie, jeśli były jakieś różnice w szybkości instalowania/wczytywania, to nie były one widoczne gołym okiem.

 

Dla przypomnienia, do nagrywania filmów Full HD większość producentów zaleca karty pamięci minimum 4 klasy, co nie znaczy, że na klasie 2 nie da się normalnie pracować. Wyjątek to choćby lustrzanki Canona, gdzie zaleca się karty co najmniej 6 klasy. W tym przypadku jedna i druga karta spisze się bez problemu.

 

Jako ciekawostkę warto napisać, że niedawno Sandisk wprowadził do oferty nowe karty micro Pro Expert, które mają prędkość odczytu aż do 95Mb/s a prędkość zapisu do 90Mb/s! Pytanie tylko jakie urządzenie jest w stanie wykorzystać w tej chwili ten potencjał? Myślę, że takie na razie nie istnieje.

Link to post
Share on other sites

Pozwólcie, że podepnę się do tematu :)

 

Szukam karty SDHC do mojego Nikona L110.

 

http://www.saturion.pl/product/108833/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Patriot_LX_SDHC_8GB_Class_10.html

http://www.saturion.pl/product/121151/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Video_HD_SDHC_8GB_Sandisk_Extreme_30_MB-s_Class_10.html

 

Czy zauważę między nimi różnicę jeśli chodzi o nagrywanie filmów?

Link to post
Share on other sites

Kilka lustrzanek ma czytniki również na mikcoSD np. Olympus.

 

Po pierwsze, Olympus w zasadzie nie produkuje już lustrzanek, nie licząc E5. Po drugie pierwsze słyszę, aby jakikolwiek zaawansowany aparat używał kart micro. Nawet kompakty Olympusa obługują karty SDHC, nie mikro. Kiedys było kilka modeli kompaktów na karty mikro ale to był chwilowy epizod.
Link to post
Share on other sites

Kolego Eklerek do twojego aparatu spokojnie wystarczy karta Patriot. Za cenę Sandisk pewnie dostaniesz już 16GB Patriota. Rzeczywiste prędkości kart powinny być zbliżone. Niestety, żeby stwierdzić na 100% czy tak jest trzeba by zrobić test prędkości np. programem CrystalDiskMark. Może lepiej zdać się na test i wybrać kartę najlepszą dla siebie z linku poniżej. http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_kart_sdhc_16gb_class_10_przeglad_popularnych_modeli

Niestety młodzi pseudo znawcy sprzętu, wielu spraw nie rozumieją bo się przyzwyczaili do tego co mają i co jest, a ich ograniczone umysły nie sięgają dalej niż to co mają przed sobą. A i z tym co mają słabo sobie radzą. Dzisiaj każdy głupi potrafi znaleźć w google to czy tamto. Z głowy nic już nie powie, bo głąb kapuściany jakich mało i dwie lewe ręce. A jeszcze jeden z drugim najchętniej pouczał innych. Najlepiej łapać za słowa innych, krytykować i wytykać błędy. Trolling pełną gębą. Wymyślić coś sensownego to już nie potrafią.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

 

wsiąść

 

wziąć

A tak poza tym - ja uzywalem i tego i tego. GoodRAM to naprawde dobra, polska firma. Ale mimo wszystko, jesli mam mozliwosc, wybieram Sandisk. Uzywam na codzien SD Sandisk Ultra III, nigdy sie na niej nie zawiodlem, do tego jest megaszybka...

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ponownie odkopuję temat gdyż ponowiłem moje testy kart mikro Sandisk 8GB class 10 U1 i Goodram 8GB Class10. Test zrobiłem jeszcze raz gdyz okazało sie, że poprzednie wyniki mogły nie być właściwe bo testowałem na różnych czytnikach. Tym razem użyłęm dokładnie tego zamego urządzenia i co sie okazało..:

 

Sandisk     - Zapis 10-15 MB/s, Odczyt 13-21 MB/s

Goodram   - Zapis  10-14 MB/s, Odczyt 13-20/21 MB/s

 

Generalnie obie karty były niemal identyczne jeśli chodzi o zapis i odczyt z minimalną przewagą Sandiska. Konkluzja jest taka, że śmiało można kupować karty pamięci Goodram bo praktycznie nie ustępują szybkością kartom bardziej znanych producentów. Oczywiście waruknkiem jest porównanie kart o podobnych parametrach, w niektórych sytuacjach Goodram nie ma odpowiednika dla kart Sandisk czy Toshiba, przynajmniej narazie. Kolejny plus to cena Goodrama, który okazał się ponad 40% tańszy od karty Sandisk! W tej sytuacji nie rozumiem, dlaczego ludzie kupują Kingstony, Transcendy itd, skoro mają do dyspozycji często tansze a równie dobre(a czasem nawet lepsze) karty produkowane w Polsce. Pomijam sytuacje, gdzie ktoś używa sprzętu profesjonalnego i potrzebuje superszybkiej karty i ma zaufanie tylko do np. Sandiska. Większość kart jest kupowana do sprzętu amatorskiego, do smartfonów i tabletów, gdzie Goodramy swietnie sie spiszą.

Link to post
Share on other sites

Osobiscie uzywam wspomnianego wyzej Sandiska Extreme III i bardzo go sobie cenie. Ale to nie znaczy, ze GoodRAM jest gorszy, bo tez kiedys mialem przyjemnosc korzystac z takiej karty przez wiele lat.

Jesli chodzi o wydajnosc, to ani jedna, ani druga mnie nie zawiodla, za to zawiodlem sie kiedys na mikro SD od Kingstona i z tej firmy karty pamieci juz nigdy nie kupie. A jak wskazuje Twoje testy breen, przeplacanie za wypasiona karte mija sie z celem. Chyba, ze ktos jest swiadomy tego, jakie sa roznice miedzy dobra, polska marka, a produktem 2-3x drozszym :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...