Skocz do zawartości

Prawidłowa cyrkulacja powietrza w obudowie


Recommended Posts

Wojciech to jest bezsensu ;(,

Sam przerabiałem ten temat i tak wychodzi najlepiej.

 

Nie pisz że to jest bezsensu bo na necie można znaleźć sporo ludzi którzy też to przetestowali i mają odmienne wnioski.

Wszystko zależy od konfiguracji sprzętowej (jaki jest cooler, grafa, buda) i metodyki testowania...

Według twoich testów i w twojej konfiguracji sprzętowej taki układ był gorszym rozwiązaniem ale niech każdy sam to przetestuje i wyciągnie swoje wnioski.

Ja narazie nie mam obudowy która pozwoli mi to samemu sprawdzić ale jak wymienię budę na nową to napewno to zrobie.

Edytowane przez Wooojciech1983
Link to post
Share on other sites

tzw pozytywne ciśnienie w cale nie jest bez sensu i chłopaki z silverstone udowodnili to na dziesiątą stronę licznymi testami i pokazami (pogoogluj sobie), czego się przyczepiłem to ustawienia jednego z wentyli na schemacie Wooojciecha, poza tym się z nim zgadzam

Link to post
Share on other sites

Hmm Przy takim ustawieniu owszem, na procesorze powinny być mniejsze temperatury przy początkowym chodzeniu komputera, lecz po dłuższym wątpię. I na karcie graficznej będzie cieplej. Zważmy na to że to powietrze nie ma którędy ulatywać. Będzie ulatywać to ciepłe delikatnie z tyłu i z boku, przez co na grafice bym się spodziewał marginalnie większych temp.

 

Ale oczywiście popatrzę i poczytam ;]

Link to post
Share on other sites

bez urazy ale jesteś trochę na bakier z fizyką, jeśli uważasz, że w pudle typu obudowa komputerowa trudno osiągnąć wyższe ciśnienie niż poza nią, oczywiście obudowa obudowie nie równa, w meshu to sobie można chuchać i dmuchać i nic to nie da, mowa o zamkniętych konstrukcjach

Link to post
Share on other sites

Uważam, że faktycznie trudno jest uzyskać istotnie wyższe ciśnienie w pudle niż poza nim za pomocą niskoobrotowych wentylatorów.Nie spotkałem się także z żadnym pomiarem takiego ciśnienia wewnątrz obudowy. Wentylatory służą tu raczej za urządzenia wymuszające ruch powietrza.Chodziło mi jednak bardziej o to, że:a) powietrze ciepłe powinno być wydmuchiwane z rejonu góra-tył obudowy, a nawiewane z przodub) nie nawiewać powietrza z dwóch kierunków, ponieważ spowoduje to niekorzystne mieszanie się strug powietrza a co za tym idzie zmniejszy efektywność całego systemu. Nie chcemy dmuchać balonika tylko przekazywać ciepło powietrzu i za jego pomocą transportować to ciepło poza obudowę. Jeżeli będziemy zimne powietrze nawiewać z dwóch kierunków zamiast uporządkowanego przepływu będziemy powodować jego mieszanie się. http://home.agh.edu.pl/~celadyn/cyrkulacjap2.jpgW dodatku z dużym prawdopodobieństwem powstanie strefa martwa (oznaczona literką A), skąd ciepło będzie bardzo słabo odbierane.Znakiem zapytania jest jeszcze urządzenie wnętrza obudowy i jego wpływu na całą cyrkulację powietrza. Bo ten układ jest mocnym uproszczeniem uzyskanym poprzez spłaszczenie problemu do 2 wymiarów.

Edytowane przez khern
Link to post
Share on other sites

Ale wszystko zostało już udowodnione przez Silverstone, jest sporo materiałow na necie które opisują ich konfiguracje. Nie rozumiem po co próbujesz udowadniać na siłe, że to podejście jest złe i prawisz nam tu swoje teorie które według Ciebie są zgodne termodynamiką i teorią przepływu płynów :rotfl:. Robi się to trochę śmieszne. Według Ciebie to podejście jest gorsze, ale nie każdy będzie miał takie zdanie. Tak jak pisałem niech każdy sobie sam to przetesuje i wyciągnie swoje wnioski dla siebie. Dla jednego to będzie lepsze rozwiązanie,dla inngo gorsze ze względu na konfigurację sprzętową.

Link to post
Share on other sites

Skąd ta agresja?

Zgodzę się, że decyzję każdy powinien podjąć samemu.najlepiej po wcześniejszym przetestowaniu kilku opcji. Jednak odpowiedź "sprawdź różne konfiguracje i wybierz" pewnie nie jest tym co chciał usłyszeć założyciel tematu.

 

Ja nie widzę nic śmiesznego w dyskusji, polegającej na wymianie argumentów.

Jeżeli ktoś pyta się o zdanie w jakiejś kwestii to ja odpowiadam i podaje argumenty na poparcie mojej teorii.

 

A co do tego, że Silverstone coś udowodnił.

Intel udowodnił, że procesory Intela są najlepsze... wierzysz im? Partia rządząca udowodniła, że najlepiej sprawuje władzę? Wierzysz im? Marketing marketingiem, a fakty faktami :)

I nie traktuj tego jako ataku na siebie ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sorry jeśli wcześniejszy post odebrałeś jako agresje. Po prostu trochę rozśmieszyło mnie w jaki sposób posługujesz się terminami z fizyki i jak próbujesz zobrazować swoje racje posługując się takim naukowym podejściem co nijak ma się do rzeczywistości. Bo jak sam trafnie zauważyłeś jest tylko 'uproszczeniem problemu do 2 wymiarów' i zależy od wielu czynników zewnętrznych (buda, karta, cooler, rozmieszczenie okablowania itp.).

Link to post
Share on other sites

Tautaj mamy akurat zasilacz u góry, a to zmienia delikatnie postać rzeczy.

Jeżeli byśmy w sumie cooler mieli w dobrą stronę to to by miało sens, lecz nie wiem co z powietrzem tym dolnym, którędy będzie ono ulatywać.

 

W takim wypadku by pewnie było tak że idzie to zimne powietrze, karta się chłodzi a więc ciepłe powietrze idzie do góry gdzie od tylnego wiatraka dostaje zimne, i to wymieszane idzie przez cooler i wylatuje z obudowy.

Ale i tak zostaję przy opinii "mojego tunelu" , że jest najlepszy i najbardziej optymalny.

Edytowane przez Rexlu
Link to post
Share on other sites

dzięki Panowie :) trochę mnie nie było

 

zauważyłem że im więcej wiatraków, tym wyższa temperatura CPU. Czym to idzie??? Próbowałem różnych konfiguracji, najbardziej optymalna jest od @Rexlu ale zamierzam jeszcze sprawdzić konfig @Wooojciech1983'a

Link to post
Share on other sites

Jest tak dlatego, ponieważ zostaje zaburzona konwekcja. W obudowie robi się kipisz, ciepłe masy powietrza cyrkulują w niej, zamiast z niej ulatywać. Dobrze będzie jeśli wiatraki wydmu****ące będą posiadały nieco wyższy CFM od tych wdmu****ących, dzięki czemu powstanie podciśnienie, które wyssie rozgrzane powietrze.

Link to post
Share on other sites

Moge zaproponowac "zbadanie" tej konfiguracji wentytatorow w obudowie przy pomocy zwyczajnego papierosa - a w zasadzie dymu z niego. Moze Autor w ten prosty sposob sprawdzic, jaka ilosc dymu i gdzie sie ulatnia, a jaka jego ilosc zostaje rozproszona we wnetrzu obudowy (i dlaczego) - proste i skuteczne.

 

Mozna wowczas wymienic lub zastapic tylko te wentylatory, ktore faktycznie wiecej szkodza niz daja dobrego.

Edytowane przez _Crypt_
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...