Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Prawidłowa cyrkulacja powietrza w obudowie

obudowa wiatraki gladius zephyr silentiumpc fan temperatury o2

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#21 Wooojciech1983

Wooojciech1983
  • HWBOT Overclock.pl Team

• 1467 postów
  • GG:9762448
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 02 październik 2012 - 09:46

Spróbuj takiej konfiguracji:

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Zalecana przez Silverstone, dzięki temu będzie tzw. positive air pressure przez co oprócz niższych temperatur też mniej kurzu powinno dostawać się do budy. Źródło http://www.silversto...sitive&area=usa

Oczywiście górne wentylatory wciągające oraz przedni wciągający muszą być ofiltrowane

Użytkownik Wooojciech1983 edytował ten post 02 październik 2012 - 09:47

• 0
CPU i7 7700K @ 5.0 GHz @ 1.31V COOLER Prolimatech Megahalems Black MOBO Maximus IX Formula
RAM G Skill Trident Z  GPU Evga GTX 980 Ti @ 1400 @ 7400 PSU Corsair RM 650X CASE Cooltek UMX 4

#22 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 02 październik 2012 - 12:25

o ile intake frontowego wentyla na dachu ma sens, tak tylny już absolutnie nie ma, co on ma niby chłodzić? wylot powietrza? pozytywnego ciśnienia też nam za bardzo nie stworzy, bo dmucha prosto w wylot (wentyl na plecach - outtake), a to powietrze, które mogłoby zostać i rzeczone ciśnienie tworzyć zostanie z kolei wypchnięte przez wentyl na schładzaczu procesora

silverstone zaleca positive air pressure i słusznie z tym, że należy brać poprawkę na to, że ich budy mają często inny układ, który w utrzymaniu takiego ciśnienia bardzo pomaga
  • 0

#23 Wooojciech1983

Wooojciech1983

• 1467 postów

Napisano 02 październik 2012 - 12:38

Tylny musi być ustawiony na wylot bo przeciwnie zakłócałby kierunek cyrkulacji powietrza. To ma sens.
  • 0
CPU i7 7700K @ 5.0 GHz @ 1.31V COOLER Prolimatech Megahalems Black MOBO Maximus IX Formula
RAM G Skill Trident Z  GPU Evga GTX 980 Ti @ 1400 @ 7400 PSU Corsair RM 650X CASE Cooltek UMX 4

#24 Biafra

Biafra
  • Nothing shocks me.

• 6494 postów
  • Miejscowość:Antwerpia

Napisano 02 październik 2012 - 12:39

Chodziło o górny bliżej tyłu obudowy ;)
  • 0
Phanteks Enthoo Primo/Koolance LC
Widzisz coś łamiącego regulamin? Kliknij przycisk "Zgłoś".

#25 Rexlu

Rexlu
  • Jarl Rexlu

• 1411 postów
  • Miejscowość:Wrocław

Napisano 02 październik 2012 - 13:54

Wojciech to jest bezsensu ;(, po za tym fajne wykorzystanie mojej grafiki %-)
Ja to już przerabiałem, i dałem tą swoją pierwszą grafikę tak jak ja mam.

Sam przerabiałem ten temat i tak wychodzi najlepiej. Tworzy się tunel (przy zamkniętej obudowie), i cały ruch powietrza idzie i się powoli ociepla i wentylatory wylotowe wyciągają to ciepłe. Ja bym nie kombinował i nie zaburzał. Owszem możemy osiągnąć na karcie czy na procku niższe temperatury kombinując, ale zawsze któryś podzespół będzie miał cieplej, a tak jest optymalnie i przewiewnie ;)

Edycja:

Specjalnie dla was kochani otworzyłem jeszcze raz program graficzny i zrobiłem wizualne wytłumaczenie ;).
Uwzględnijcie również że przez dziurki z bocznej ściany zasysane jest delikatnie powietrze. (nie wiem czy to widzicie na obrazku)

Dołączona grafika

Użytkownik Rexlu edytował ten post 02 październik 2012 - 14:15

• 0

~~ PC  ~~

http://forum.benchma...er/65677-rexlu/

~~ Masz Androida!? Zobacz moją grę! / GeoKesz - Youtube!

Przysłowia Polskie / Youtube-GeoKesz

#26 Wooojciech1983

Wooojciech1983

• 1467 postów

Napisano 02 październik 2012 - 15:03

Wojciech to jest bezsensu ;(,
Sam przerabiałem ten temat i tak wychodzi najlepiej.

Nie pisz że to jest bezsensu bo na necie można znaleźć sporo ludzi którzy też to przetestowali i mają odmienne wnioski.
Wszystko zależy od konfiguracji sprzętowej (jaki jest cooler, grafa, buda) i metodyki testowania...
Według twoich testów i w twojej konfiguracji sprzętowej taki układ był gorszym rozwiązaniem ale niech każdy sam to przetestuje i wyciągnie swoje wnioski.
Ja narazie nie mam obudowy która pozwoli mi to samemu sprawdzić ale jak wymienię budę na nową to napewno to zrobie.

Użytkownik Wooojciech1983 edytował ten post 02 październik 2012 - 15:11

• 0

#27 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 02 październik 2012 - 15:03

tzw pozytywne ciśnienie w cale nie jest bez sensu i chłopaki z silverstone udowodnili to na dziesiątą stronę licznymi testami i pokazami (pogoogluj sobie), czego się przyczepiłem to ustawienia jednego z wentyli na schemacie Wooojciecha, poza tym się z nim zgadzam
  • 0

#28 Rexlu

Rexlu
  • Jarl Rexlu

• 1411 postów

Napisano 02 październik 2012 - 15:32

Hmm Przy takim ustawieniu owszem, na procesorze powinny być mniejsze temperatury przy początkowym chodzeniu komputera, lecz po dłuższym wątpię. I na karcie graficznej będzie cieplej. Zważmy na to że to powietrze nie ma którędy ulatywać. Będzie ulatywać to ciepłe delikatnie z tyłu i z boku, przez co na grafice bym się spodziewał marginalnie większych temp.

Ale oczywiście popatrzę i poczytam ;]
  • 0

~~ PC  ~~

#29 khern

khern
  • Amator

• 29 postów

Napisano 02 październik 2012 - 18:20

Ja natomiast uważam, że z termodynamicznego i teorii przepływu płynów rozwiązanie proponowane przez Rexlu jest najbardziej optymalne.

Za to Ciekaw jestem jak z mocą potrzebną do otrzymania takiego positive air pressure, bo jest on niejako wbrew prawom fizyki.
  • 1

#30 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 02 październik 2012 - 22:35

bez urazy ale jesteś trochę na bakier z fizyką, jeśli uważasz, że w pudle typu obudowa komputerowa trudno osiągnąć wyższe ciśnienie niż poza nią, oczywiście obudowa obudowie nie równa, w meshu to sobie można chuchać i dmuchać i nic to nie da, mowa o zamkniętych konstrukcjach
  • 0

#31 verul

verul
  • Pasjonat

• 855 postów

Napisano 03 październik 2012 - 08:59

Nawet zamkniete konstrukcje maja z tyl przy sledziach otwory wentylacyjne :/

A to o czym pisalem z podcisnieniem mialo na celu minimalizacje kurzu, a nie maksymalizacje chlodzenia.
  • 0

#32 khern

khern
  • Amator

• 29 postów

Napisano 03 październik 2012 - 13:18

Uważam, że faktycznie trudno jest uzyskać istotnie wyższe ciśnienie w pudle niż poza nim za pomocą niskoobrotowych wentylatorów.Nie spotkałem się także z żadnym pomiarem takiego ciśnienia wewnątrz obudowy. Wentylatory służą tu raczej za urządzenia wymuszające ruch powietrza.Chodziło mi jednak bardziej o to, że:a) powietrze ciepłe powinno być wydmuchiwane z rejonu góra-tył obudowy, a nawiewane z przodub) nie nawiewać powietrza z dwóch kierunków, ponieważ spowoduje to niekorzystne mieszanie się strug powietrza a co za tym idzie zmniejszy efektywność całego systemu. Nie chcemy dmuchać balonika tylko przekazywać ciepło powietrzu i za jego pomocą transportować to ciepło poza obudowę. Jeżeli będziemy zimne powietrze nawiewać z dwóch kierunków zamiast uporządkowanego przepływu będziemy powodować jego mieszanie się. Dołączona grafikaW dodatku z dużym prawdopodobieństwem powstanie strefa martwa (oznaczona literką A), skąd ciepło będzie bardzo słabo odbierane.Znakiem zapytania jest jeszcze urządzenie wnętrza obudowy i jego wpływu na całą cyrkulację powietrza. Bo ten układ jest mocnym uproszczeniem uzyskanym poprzez spłaszczenie problemu do 2 wymiarów.

Użytkownik khern edytował ten post 03 październik 2012 - 13:20

• 0

#33 Wooojciech1983

Wooojciech1983

• 1467 postów

Napisano 03 październik 2012 - 13:54

Ale wszystko zostało już udowodnione przez Silverstone, jest sporo materiałow na necie które opisują ich konfiguracje. Nie rozumiem po co próbujesz udowadniać na siłe, że to podejście jest złe i prawisz nam tu swoje teorie które według Ciebie są zgodne termodynamiką i teorią przepływu płynów :rotfl:. Robi się to trochę śmieszne. Według Ciebie to podejście jest gorsze, ale nie każdy będzie miał takie zdanie. Tak jak pisałem niech każdy sobie sam to przetesuje i wyciągnie swoje wnioski dla siebie. Dla jednego to będzie lepsze rozwiązanie,dla inngo gorsze ze względu na konfigurację sprzętową.
  • 0

#34 khern

khern
  • Amator

• 29 postów

Napisano 03 październik 2012 - 19:50

Skąd ta agresja?
Zgodzę się, że decyzję każdy powinien podjąć samemu.najlepiej po wcześniejszym przetestowaniu kilku opcji. Jednak odpowiedź "sprawdź różne konfiguracje i wybierz" pewnie nie jest tym co chciał usłyszeć założyciel tematu.

Ja nie widzę nic śmiesznego w dyskusji, polegającej na wymianie argumentów.
Jeżeli ktoś pyta się o zdanie w jakiejś kwestii to ja odpowiadam i podaje argumenty na poparcie mojej teorii.

A co do tego, że Silverstone coś udowodnił.
Intel udowodnił, że procesory Intela są najlepsze... wierzysz im? Partia rządząca udowodniła, że najlepiej sprawuje władzę? Wierzysz im? Marketing marketingiem, a fakty faktami :)
I nie traktuj tego jako ataku na siebie ;)
  • 1

#35 Wooojciech1983

Wooojciech1983

• 1467 postów

Napisano 03 październik 2012 - 20:07

Sorry jeśli wcześniejszy post odebrałeś jako agresje. Po prostu trochę rozśmieszyło mnie w jaki sposób posługujesz się terminami z fizyki i jak próbujesz zobrazować swoje racje posługując się takim naukowym podejściem co nijak ma się do rzeczywistości. Bo jak sam trafnie zauważyłeś jest tylko 'uproszczeniem problemu do 2 wymiarów' i zależy od wielu czynników zewnętrznych (buda, karta, cooler, rozmieszczenie okablowania itp.).
  • 0

#36 bodek_

bodek_
  • Bywalec

• 120 postów

Napisano 03 październik 2012 - 21:33

A co sądzicie o takiej konfiguracji, którą proponuje Arctic w swojej budżetowej obudowie Silentium T11 FB
Dołączona grafika
  • 0
Tylko testy niezależnych portali gwarantują rzetelną opinie. Żaden prywatny lub sponsorowany nie może być obiektywny.

#37 Rexlu

Rexlu
  • Jarl Rexlu

• 1411 postów

Napisano 03 październik 2012 - 21:53

Tautaj mamy akurat zasilacz u góry, a to zmienia delikatnie postać rzeczy.
Jeżeli byśmy w sumie cooler mieli w dobrą stronę to to by miało sens, lecz nie wiem co z powietrzem tym dolnym, którędy będzie ono ulatywać.

W takim wypadku by pewnie było tak że idzie to zimne powietrze, karta się chłodzi a więc ciepłe powietrze idzie do góry gdzie od tylnego wiatraka dostaje zimne, i to wymieszane idzie przez cooler i wylatuje z obudowy.
Ale i tak zostaję przy opinii "mojego tunelu" , że jest najlepszy i najbardziej optymalny.

Użytkownik Rexlu edytował ten post 03 październik 2012 - 21:54

• 0

~~ PC  ~~

#38 t.luk

t.luk

Napisano 04 październik 2012 - 09:06

@ bodek_
Rozumiem, że z jakiegoś powodu "faworyzujesz" wszędzie Arctica ale to co pokazujesz to stara obudowa gdzie obieg jest bez sensu skoro na górze obudowy nie ma żadnych otworów oraz wentylatorów wysysających...
  • 0

#39 bodek_

bodek_
  • Bywalec

• 120 postów

Napisano 04 październik 2012 - 10:28

Tak wiem, że to starsza konstrukcja jednak jest to moim zdaniem ciekawa koncepcja warta pokazania.
Tunel na dole, którym prosto z wentylatora leci chłodne powietrze napewno ulżył by nie jednej grafice :)
  • 0
Tylko testy niezależnych portali gwarantują rzetelną opinie. Żaden prywatny lub sponsorowany nie może być obiektywny.

#40 t.luk

t.luk

Napisano 04 październik 2012 - 10:46

Bzdura, to stara konstrukcja której w ogóle nie warto brać pod uwagę a jedynie traktować jako ciekawostkę.
  • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: obudowa, wiatraki, gladius, zephyr, silentiumpc, fan, temperatury, o2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych