Skocz do zawartości

Core 2 Quad Q6600 [jakie chłodzenie do 100 zł]?


Recommended Posts

Mam problem ostatnio z moim Quadem.

Chłodzenie mam boxowe ze starszego modelu Dual Core i aktualnie w programie OCCT w spoczynku dwa pierwsze rdzenie mają 65 stopni.

Gdy zaczynam test procesora temperatura bardzo szybko osiąga 85 stopni test zostaje zatrzymany. W biosie temperatura wskazuje o ponad 10 stopni mniej. Przez to nie powoduje to wyłączania komputera lecz zdarza mi się, że się zawiesza.

 

Oczywiście pastę wymieniłem jak i dociskałem boxowe chłodzenie aby upewnić się, że to nie w tym tkwi problem.

Wyczytałem, że ten Quad po prostu bywa gorący i tak już jest. Rozwiązaniem jest odpowiednie schłodzenie go.

 

Na ten cel wolałbym przeznaczyć 60 zł ale jak będzie trzeba to góra 100 zł dam.

 

Na oku mam dwa chłodzenia tej samej firmy która bryluje na allegro, a i jest popularna w sklepach czyli SPARTAN.

 

Cenowo preferowałbym ten model:

 

http://www.komputronik.pl/product/149755/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/SilentiumPC_Spartan_LT_HE912_CPU_Cooler.html

 

Pojawiają się opinie, że jest tylko trochę lepszy od chłodzenia boxowego i na pewno pracuje ciszej. Akurat na hałasie mi nie zależy zupełnie.

Tu pojawia się pytanie czy temperatury będą niższe niż na tym boxowym? Jeżeli będą niższe to o ile i czy będzie możliwy OC procesora aktualnie pozostaje na standardowych 2,4 GHz

 

Drugi model droższy o 30 zł

 

http://www.komputronik.pl/product/167647/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/SilentiumPC_Spartan_PRO_HE924_CPU_Cooler.html

 

Razi wykonanie i odpadające finy. Według opinii powinien bez problemu poradzić sobie z tym Quadem bez OC jak i z lekkim OC.

 

Pytanie czy jest sens dorzucać 30 zł.

 

Co innego polecacie?

 

Zależy mi aby temperatury w stresie nie przekraczały 70 stopni!

Link to post
Share on other sites

Spartan LT912 do nawet lekkiego oc nie wystarczy, HE924 da rade myślę do 2.8-3GHZ.

Bierz stąd + za różnice w cenie dokup dodatkowy wentylator:

http://www.kurtmedia.pl/product-pol-194528-Chlodzenie-CPU-Spartan-Pro-HE924.html

http://www.kurtmedia.pl/product-pol-105434-Wentylator-Mistral-92x92x25mm-BOX.html

Link to post
Share on other sites

Szukaj na allegro Scythe Infinity i do tego Zalman STG-2. Polerka procesora i stopy chłodzenia papierami od 400 do 2500 i będzie bajka.

Przykład: LINK

 

U mnie obecnie buda jest zamknięta i mam w stresie 49stopni po OC na 3,6GHz.

Link to post
Share on other sites

No to teraz nie wiem.

Nie chce przepłacać. Powiem szczerze teraz i tak OC nie mogę wykonać ze względu na płytę główną. W przyszłości planuję ją zmienić, ale też nie przewiduje kręcenia procka pod 4 GHz tylko powiedzmy 3-3,2 GHz góra.

Ktoś testował jakieś chłodzenie na q6600?

Pytanie zasadnicze czy testowany Intel Core i5 2500k wytwarza więcej ciepła niż mój Q6600?

Jeżeli tak to wezmę LT912 jeżeli nie trzeba będzie wybrać coś mocniejszego i dorzucić te 50 zł.

 

Edytowane przez welll1
Link to post
Share on other sites

O to jest też dobre pytanie.

W związku z przegrzewaniem się procesora próbowałem coś kombinować z napięciem i w sumie nie zauważyłem różnicy.

 

vCore mam na stałe wpisane 1,3

CPU Voltage Control próbowałem już od 1,215 do 1,3 i nie zauważyłem różnicy. Nie wiem w sumie jak najkorzystniej ustawić te napięcie.

 

Może uzupełnię mój profil sprzętowy.

Główna:

Gigabyte GA-946-S3

Grafa:

Radeon HD 5750 1GB

Zasilacz:

Modecom Premium 500 Pro

Ram:

GoodRam 2x1GB 800

Edytowane przez welll1
Link to post
Share on other sites

Jest stabilny na każdym z tych napięć ale różnicy w temperaturach nie mam.

Poza tym nie zrobię testu w OCCT ponieważ w niecałe dwie minuty test zostaje przerwany bo temperatura pierwszego rdzenia szybko przekracza 85 stopni.

Dobra to czym schłodzić tego Quada bo w poniedziałek najpóźniej muszę odebrać chłodzenie.

Link to post
Share on other sites

Zastanawia mnie co ma napięcie do wyboru chłodzenia.

 

U mnie Q6600 puszczony na 1,3V 400FSB i mnożnik 9 ma taką samą temperaturę jak na 1,45V. Za to na tym drugim napięciu jest stabilny jak skała bo na pierwszym potrafi czasem się wysypać. Obstawiam, że to wina źle dobranego napięcia GTLVREF.

 

W przypadku Q6600 bardziej od wielkiego chłodzenia pomaga polerka

http://img684.imageshack.us/img684/981/dsc7825p.jpg

 

Ten jest mój i urwałem na nim 5-6 stopni w idle i 10 w stresie.

 

Znajomego po pierwszym papierze odwrotnie się zdzierał. Brzegi były bardziej wypukłe. Po polerce urwaliśmy na Mugenie drugim od 5 do 10 stopni w idle i od 10 do 15 w stresie!!

Link to post
Share on other sites

Zdecydowałem się na LT 912.

Moja płyta główna i tak nie jest w stanie podkręcić tego procesora, a nie wiem kiedy ją zmienię.

Postanowiłem nie przepłacać i wybrałem najtańszy cooler.

W spoczynku temperatury nie przekraczają 45 stopni, a więc jest poprawa co do poprzedniego chłodzenia o 20 stopni.

Po 30 minutach testów w OCCT maksymalna osiągnięta temperatura przez jeden z rdzeniu to 67 stopni.

Tyle co często miewało boxowe chłodzenie w spoczynku.

Za 54 zł schłodziłem mojego Q6600 ale widać, że te chłodzenie na podkręcanie tego grzejnika jest zdecydowanie za słabe.

Dziękuję wszystkim za porady.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...