Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

mam takie pytanie do posiadaczy Radeona HD 7950 oraz grających na tej karcie w grę BF 3.

Otóż, zakupiłem sobie ostatnio Gigabyte HD 7950 @ 900/1250 Mhz. Przesiadłem się z MSI HD 6870 Twin Frozr. Zrobiłem sobie powiedzmy, testy na ilość klatek w grze. Minimalnych oraz maksymalnych. Wyszło mi, że przyrost wynosi z 10-20 fpsów. Powiedzmy, że przedział był na MSI 6870 45-60 fps, a na HD 7950 to 55-80 z czego przeważnie trzyma się ta minimalna liczba klatek, która oscyluje w granicach 55-60 fpsów. Dodam, że stery zmieniałem po wymianie karty oraz żadne z ustawień graficznych nie było podwyższane. Chciałem się dowiedzieć czy przyrost powiedzmy 10 fpsów to normalna sprawa? Jestem trochę rozczarowany i zarazem ciekaw czy procesor nie stał się wąskim gardłem dla tej karty lub czy wina nie leży po stronie syfu w systemie, który powoli się robi do uporządkowania. Poniżej podaje resztę informacji:

 

Procesor: Core i7 950 @ 3,06 Ghz (standardowe taktowanie).

RAM: 3x 2GB @ 1600Mhz Kingston HyperX

 

Ustawienia grafiki w BF:

- wysokie @ 1680x1050

 

Aha, obciążenie procesora podczas gry wynosi mniej więcej 50%. Mniej więcej, ponieważ:

 

Po1. Zależy to od mapy i ilości akcji (im więcej wybuchów tym potrafią się nieco te wartości różnić).

Po2. Monitor zasobów w Win 7 już nie raz przekłamywał wyniki jeśli chodzi o obciążenie procesora.

 

Na koniec jeszcze mała informacja. Nie jestem maniakiem fpsów. W przypadku BF-a 3 wystarczy mi 35-40 klatek na sekundę (stale), aczkolwiek wymiana grafy miała być pierwszym krokiem do podrasowania komputera w celu streamingu. Jako, że mam dobre łącze i streamuje wiele gier, chciałem do tego grona dorzucić BF-a, który jako jedyna gra był niemożliwy do streamowania, ponieważ straty w płynności rozgrywki były zbyt duże w porównaniu do innych gier. Lepsza karta graficzna miała mi to zrekompensować zwiększając klatki na sekundę, tak aby pomimo ich spadku, rozgrywka była bardziej płynna. Oczywiście przechwytywanie/kompresja wideo bardziej wpływa na procesor, aniżeli na kartę graficzną (wiem to), ale wspaniały monitor zasobów nie pokazuje obciążenia procesora w 100% podczas streamingu, mimo że jest zauważalny spadek płynności i gra zaczyna momentami klatkować. Wszelka pomoc mile widziana.

Link to post
Share on other sites

Karta jest ograniczana w duzej mierze przez procesor. Nie oszukujmy sie ale nie daje on sie rozpedzic grafice, poniewaz jest starszy technologicznie. Chodzi pewnie bardziej o kontroler pamieci, ktory co prawda jest w stanie obsluzyc duza ilosc danych, jednak ma duze opoznienia wzgledem obecnej generacji procesorow.

 

Przy twojej rozdzielczosci i odpowiednio dobranych komponentach nie ma mozliwosci zeby liczba klatek spadla do 60 na tej karcie.

Link to post
Share on other sites

Procesor raczej nie ogranicza karty graficznej. A jeśli nawet to w minimalnym stopniu. Ja u siebie do gier używam niepodkręconego 2500K. GTX580 w BF3 cały czas jest obciążony na 100% (oprócz menu podczas ładowania się gry)

 

Zdecydowanie polecam sprawdzić obciążenie GPU podczas gry. Najlepiej MSI AfterBurnerem

Link to post
Share on other sites

Procesor raczej nie ogranicza karty graficznej. A jeśli nawet to w minimalnym stopniu. Ja u siebie do gier używam niepodkręconego 2500K. GTX580 w BF3 cały czas jest obciążony na 100% (oprócz menu podczas ładowania się gry)

 

Zdecydowanie polecam sprawdzić obciążenie GPU podczas gry. Najlepiej MSI AfterBurnerem

 

No właśnie dzisiaj czytałem testy na jednym portalu i pisali, że 4 rdzeniówki spokojnie dają radę i taktowanie nawet większe o 100% dawało tylko 10% przyrost klatek. Natomiast samo obciążenie było niziutkie. Hmm z tego co widzę to ta grafa na core i7 2600K @ 4 Ghz wyciska na ultra w tej samej rozdzielczości co ja mam minimalne klatki na poziomie około 60: http://www.benchmark...rona/16665.html

 

Edit: Sprawdziłem jeszcze jeden test z innego portalu. Okazuje się, że zarówno HT jak i podkręcanie nie ma żadnego, znaczącego wpływu na wzrost lub spadek fpsów w przypadku BF-a 3. Nawet podkręcanie o ponad 1Ghz dało raptem 1,5fpsa przyrostu. HT z kolei to różnica 0,5 fpsa co może się nawet mieścić w granicach błędu. Testy robili na 2600K. Oczywiście jest spora różnica w wydajności między moim procesorem, a 2600K. Nie mniej jest to wątpliwe, aby w przypadku gier było to aż tak zauważalne. Raczej streamingu, ale niestety ciężko kogoś poprosić o miarodajne testy.

Edytowane przez Nieznośny
Link to post
Share on other sites

Hej, ostatnio przesiadłem się z GTX 295 na MSI 7950 wersja OC 880/1250. Grałem w BF3 na ultra mając od 45 - 90kl/s procesor xeon 3450 2,93GHz obciążony maksymalnie w 45%, też się zastanawiałem czy mój procek nie będzie spowalniał tej karty ale po prostym teście wyszło że jednak nie:) Zainstalowałem MSI Afterburner, zwiększyłem taktowanie z 880 do 1100 i pamięć z 1250 do 1450+napięcie, wynik był następujący:

 

Przed OC 45-90kl/s

Po OC 55 (60) - 110kl/s

 

Tak więc procek nie spowalniał mi karty. Trzeba pamiętać że silnik w BF3 jest dość wymagający więc po ustawieniu wszystkiego na ultra takie wyniki są moim zdaniem zadowalające. Myślę że po podkręceniu nie powinieneś narzekać;)

Link to post
Share on other sites

Hej,

dzięki za informacje. :-) Bardzo przydatne. Może też podbije troszkę zegary na karcie. Martwi mnie tylko jedna informacja, bo piszesz, że 45-90 masz na Ultra. Ja nawet 90 na high nie wyciągam. A MSAA mam wyłączone. Na Ultra MSAA jest włączone tak swoją drogą, a to największy zżerca FPSów jeśli chodzi o BF-a 3.

Link to post
Share on other sites

Chyba wasz mózg jest ograniczany przez procesor.... Nie mam zamiaru znowu wymieniać kilka zdań na temat tego zjawiska, bo to nudne, ale powiem że kiedy w końcu zrozumiecie? Nie ma czegoś takiego jak ograniczanie karty graficznej przez procesor. Na pewno ten i7 autora nie ogranicza HD7950.

Link to post
Share on other sites

Hej,

dzięki za informacje. :-) Bardzo przydatne. Może też podbije troszkę zegary na karcie. Martwi mnie tylko jedna informacja, bo piszesz, że 45-90 masz na Ultra. Ja nawet 90 na high nie wyciągam. A MSAA mam wyłączone. Na Ultra MSAA jest włączone tak swoją drogą, a to największy zżerca FPSów jeśli chodzi o BF-a 3.

 

Wiesz te 90 pokazuje się na prawdę rzadko:) Żeby zobaczyć jaką możesz uzyskać maksymalną ilość klatek na ultra to chyba musiałbyś ustać gdzieś na boku i i skierować kamerę na podłoże :)

Przyczyn kiepskiego FPS może być wiele, podam ci mój przypadek jaki miałem z GTX 295 OC. Miałem zainstalowaną tą kartą u siebie w kompie, taka samą mam w pracy. Zauważyłem że w porównaniu z innymi posiadaczami tej karty miałem mniej FPS, do tego po zainstalowaniu GW2 karta osiągała swój szczyt możliwości na 130kl/s (jak gapiłem się w glebę :)) a w zadymie osiągała 25kl/s po czym komp się resetował, ta sama stytuacja miała miejsce w standardowym benchamrku EVGA, na niskiej rozdzielczości w teście uzyskiwałem max 56kl/s, na full screen komp nawet nie dawał rady wystartować bo zaraz łapał reset, dla porównania ta sama karta w pracy przechodziła test z wynikiem 125kl/s w niskiej rozdzielczości a na pełnym ekranie uzyskiwała 56kl/s bez resetu.

Okazało się że karta była podpięta z jednej lini zasilania i PSU się nie wyrabiało, po przepięciu na dwie osobne karta miała 90kl/s na małej rozdzielczości i 35 na pełnym ekranie. Było o wiele lepiej ale nadal gorzej niz na komputerze firmowym, myślałemże mój procek ją ogranicza, w serwisie tez mi tak mówili, wierzyłem, w domu mam 4 rdzeniowy procesor xeon 3470 2,9GHz a w paracy 6 rdzeniowy W3680 3,33GHz więc różnica kolosalna.

Odpuściłem ale po 2 tygodniach złapałem wirusa i musiałem stawiać system na nowo, tak z ciekawości odpaliłem benchmark EVGA i o dziwo z 90kl/s miałem tyle samo co w pracy 125/kls na małej rozdzielczości.

Tak więc jak widać w moim przypadku przyczyny słabego FPS były dwie, zasilacz i jakiś syf na dysku. Proponuje zrobić tak:

Pobierz ze strony EVGA program EVGA OC SCANNER X, w sekcji "benchmark" kliknij na "start benchmark", jak skończy spisz ile klatek wycisnąłeś i napisz to na forum, ja zrobię to samo u siebie i porównamy czy wyniki są chociażby zbliżone (zrobię test podkręcając kartę do takiego poziomu jak twoja)

Jak wyniki będą podobne to nie masz co dalej szukać, jak będzie duża różnica to sprawdziłbym podłączenie karty, jeżeli jest podłączona z dwóch linii to zrobiłbym porządek z systemem, najlepiej przeinstalować, jak to nie pomoże to może być problem z sama kartą, ostatnio widziałem kilka postów od ludzi którzy mają problem z 7950 i o dziwo w większości dotyczy to Gigabyte.

Napisz jeszcze jaki masz zasilacz, na pewno procek nie ma tu nic do tego.

Link to post
Share on other sites

Niestety ale wyroby AMD wypadają dobrze jedynie w testach benchmarka i kilku inny serwisów. Te karty do grania w bf3 się nie nadają, poza tym że podgrzewają pokój to generują jedynie puste klatki w najnowszych grach nie radząc sobie wtedy kiedy potrzebna jest wysoka wydajność jak np. w bf3, gdyż nie są tak perfekcyjnie dopracowane jak karty Nvidi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...