Skocz do zawartości

Najtańszy komputer - dwie propozycje


Recommended Posts

Jeden z miesięczników komputerowych złożył tani, choć nie najtańszy komputer, jest tu wszystko co wchodzi do obudowy łącznie z nią samą, bez monitora, myszy i klawiatury.

Komputer ma być do internetu, biura, rozrywki (muzyka, filmy, także HD), oczywiście nie nadaje się do gier czy zaawansowanej edycji video.

Oto poszczególne elementy wraz z cenami.

 

Procesor – Intel Pentium G 530 170 zł

Płyta główna – Gigabyte GA-H61MA-D2V z chipsetem Intel H61 200 zł

Dysk twardy – 3,5 cala SATA II 500 GB 300 zł

Napęd optyczny – nagrywarka DVD 80 zł

Pamięć RAM – DDR3 1066 4 GB 100 zł

Obudowa – standardowa z zasilaczem 100 zł

 

Łączny kosz całości to 950 zł.

 

Tylko dwa pierwsze elementy to konkretny produkt, cztery pozostałe to tylko konkretne parametry, sam model trzeba już wybrać i dopasować.

Postanowiłem poszukać czegoś konkretnego i moja propozycja jest następująca:

 

Procesor - Intel Celeron G 540, 2.50GHz, 2MB, LGA1155, 32nm 156 zł

Procesor ciut lepszy i z niższą ceną.

 

Płyta główna – MSI z77A-G41 329 zł

Jedna z nowszych płyt głównych w niskiej cenie z chipsetem Intel Z77

 

Dysk twardy – Seagate 1,5TB SATA ST1500DM003 336 zł lub Seagate ST2000DL003 403 Pojemność trzy lub cztery razy większa a cena wyższa o 36 lub 103 zł.

 

Napęd optyczny – LG GH-22NS50 65 zł

Napęd wybrany ze względu na dobre opnie, choć tu wybór podobnych produktów jest bardzo duży i w podobnej cenie.

 

Pamięć RAM – Kingston HyperX DDR3 2X 4GB 1600MHz Cl9 Plug and Play (KHX1600C9D3P1K2/8G) 135 zł

Zamiast 4 GB dwa razy tyle, częstotliwość taktowania 1600 MHz zamiast 1066 MHz a cena tylko o 35 zł wyższa.

 

Obudowa – LC-Power ATX Pro-Line Pro-925B 106 zł

Obudowa z zasilaczem 600 W mająca dobre opinie.

 

Wszystkie ceny z Ceneo.

 

Całość w tym przypadku 1127 zł z mniejszym dyskiem. Uważam, że dorzucając 177 zł uzyskałem znacznie lepszy komputer. A co Wy o tym sądzicie ? To optymalny układ czy dałoby się coś jeszcze ulepszyć ?

Link to post
Share on other sites

Ani mi się waż brać obudowy z zasilaczem za 100zł!

Zaraz Ci coś złożę.

 

Proszę bardzo:

http://www.morele.net/inventory/info/QJk4jp/

 

Zestawik z lepszym Pentiumem (obsługa pamięci 1333MHz, 3MB Cache L3 i... wyższe taktowanie :D ), przyzwoity, markowy zasilacz, przewiewna buda...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Obudowa – LC-Power ATX Pro-Line Pro-925B 106 zł Obudowa z zasilaczem 600 W mająca dobre opinie.

Buda z PSU za stówkę musi być naprawdę rewelacyjna. Jak budżet napięty, to można poszukać sensownej używki, ale w żadnym razie nie kupować takiego wynalazku !

Link to post
Share on other sites

MSI A55M-P33 171,75 zł

AMD A4 3400 186 zł

Kingston HyperX 2x2GB 1600MHz DDR 3 CL9 88,45 zł

WD AV-GP 500GB SATA II 253,01 z

Chieftec GPA-400S8 (80+) 400W 130,69 zł

Sony DVD-RW RECORDER WEW SATA 24x 62,13 zł

Logic Concept B21 Midi Tower 77 zł

 

Podsumowując: 969,03 zł

 

Według mnie do multimediów lepszy jest procesor A4 3400 niż podane przez was procesory, gdyż oferuje on dużo wydajniejszą grafikę zintegrowaną. Dodatkowym plusem jest możliwość podkręcenia grafiki i procesora, modele podane przez was nie da się podkręcić.

 

Link do artykułu AMD A4-3300, A4-3400 kontra Intel Celeron G460, G540 oraz Pentium G630 i G850 – testujemy najtańsze procesory z układem graficznym

http://pclab.pl/art47825-7.html

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

widzę że słabo jesteście obeznani w podzespołach komputerowych, za takie pieniądze można mieć wydajniejszy sprzęt niż wy podajecie. Intel Pentium G840 ma zintegrowaną grafikę która jest mało wydajna. Jeśli chodzi o zintegrowane grafiki w procesorach to Intel jest gorszy od AMD.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za te wszystkie propozycje, poczytałem poanalizowałem, ale muszę coś jeszcze dodać. To ma być komputer dla osoby, która używa go głównie jako maszyny do pisania, do przeglądania internetu, do wysyłania maili, do rozmawiania przez Skype, do składowania zdjęć z aparatu. Procesor nigdy nie będzie podkręcany, nigdy nie zostanie tam zainstalowana żadna gra. Ta osoba ma komputer ale złożony jakieś 10 lat temu i używa go bez problemu. Zaczyna jednak brakować miejsca na dysku twardym, stąd moje 1,5 GB HDD.

Jak dowiem się dokładnie co siedzi w tamtym komputerze to opiszę to, ale z tego co pamietam jest tam 500 MB pamięci RAM, dysk 120 GB i procesor o taktowaniu jakieś 1800 MHz. Więc to co tutaj podaję za te ok. 1000 zł będzie i tak wielokrotnie lepsze od tego co ma teraz.

A co do obudowy, to poczytajcie te opinie:

 

http://www.ceneo.pl/;01513267548-10.htm

 

Znajdziecie obudowę w podobnej cenie z zasilaczem 600 W, ze złączami na górze obudowy i z wyjściem na obudowie USB 3 ?

Link to post
Share on other sites

Znajdziecie obudowę w podobnej cenie z zasilaczem 600 W, ze złączami na górze obudowy i z wyjściem na obudowie USB 3 ?

Gdybyś spróbował podłączyć pod ten zasilacz sprzęt, który potrzebowałby 600W mocy musiałbyś się liczyć z koniecznością użycia gaśnicy.Jeśli komputer ma posłużyć przez dłuższy czas to akurat zasilacz powinien być w miarę solidny. Tego typu opinie może zamieścić każdy, w tym producent czy sprzedawca. Pod uwagę można brać jedynie opinie na stronach sklepów internetowych, gdzie swoje zdanie mogą wyrażać tylko i wyłącznie te osoby, które dany produkt zamówiły.

Link to post
Share on other sites

Co z tego, że USB 3.0, jak oprócz tego jedyna zaleta to cena? A jakosc wykonania? A przewiewność?... O zasilaczu nie rozmawiajmy, bo tego zasilaczem nie można nazwać...

Weź zestaw, który zaproponowałem ja i kolega, Pentium jest wydajniejszy podczas normalnej pracy.

Edytowane przez pianista47
Link to post
Share on other sites

pinista47 ma rację lepszym wyborem będzie Intel Pentium, gdyż nie jest Ci potrzebna wydajność graficzna ale wydajność procesora. Zasilacz który jest wraz z obudową, którą podałeś nie jest ani bezpieczny ani na lata.

 

"przewiewność" akurat nie ma tu większego znaczenia, gdyż autor i tak nie będzie wykorzystywał pełnej mocy procesora. Więc standardowe chłodzenie obudowy aktualne min. 1-2 wentylatory wystarczy.

Link to post
Share on other sites

Zaraz się okaże, że jestem właścicielem lub udziałowcem firmy LC-POWER, ale trudno, troche sprowokowaliście mnie do poczytania na temat tej firmy. Znalazłem stronę z testami tych zasilaczy i kilku innych do porównania. To prawda, że wcześniej zupełnie nie słyszałem tej nazwy, ale wielu innych pewnie też nie znam, co nie musi oznaczać, że produkt jest do kitu.

Jeszcze co do pieniędzy, nie ma problemu by dołożyć kolejne 100 zł, kolejne 500 zł tylko po co ? Wiem, że sam procesor może kosztować 4 tyś. zł, a ja za jedną czwartą chcę złozyć cały komputer. Ale jak wyjaśniałem do tego do czego on będzie wykorzystywany, nic lepszego, a tym samym droższego, nie ma sensu kupować.

 

Napisze jeszcze dlaczego taki a nie inny wybór.

Procesor Intel a nie AMD bo generalnie mam o nim lepsze zdanie, dwa rdzenie, niska moc TDP (tutaj 65 W), względnie nowa technologia (32 nm), wewętrzny procesor graficzny (tak wiem, jakość beznadziejna dla graczy, ale tu maksymalnie ma obsłużyć film HD), podstawka 1155, niska cena.

Płyta główna, tu zależało mi na w miarę najnowszym chipsecie (Z77) i ogólnie kostrukcji, która nie zestarzeje się tak szybko, do której będzie można podłączyć w przyszłości coś jeszcze.

Dysk twardy, tu liczyła się tylko pojemność, HDD poniżej 1,5 TB nie brałem nawet pod uwagę. Transfery, szybkości dostępu nie miały większego znaczenia. Bardziej liczyła się już głośność, a ten należy do stosunkowo cichych.

Napęd optyczny, w tym przypadku kierowałem się tylko opiniami innych, ten akurat model miał bardzo dobre notowania i to przez wielu użytkowników.

Pamięć RAM, wystarczyłoby 4 GB, ale pamięć to zazwyczaj wąskie gardło każdego zestawu, stąd trochę wybiegające w przyszłość 8 GB przy częstotliwości taktowania 1600 MHz i renomowanej firmie.

No i ta nieszczęsna obudowa z zasilaczem. To akurat element traktowany przez większość po macoszemu, jeżeli już to zwraca się uwagę na wygląd. Dla mnie było też ważne by gniazda na obudowie były na górze, sam mam w swoim komputerze takie wyjścia na dole, w dodatku pod klapką, efekt jest taki, że nigdy z nich nie korzystam, bo są tak niefortunnie ulokowane. Szkoda, że te markowe obudowy też nie mają takich gniazd na górze, w dodatku tak nowoczesnych jak USB 3 a nieznana firma jednak ma.

 

Test kilku zasilaczy firmy LC-POWER:

 

http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=570

 

Dla tych, którzy nie lubią dużo czytać samo podsumowanie:

 

http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=570&rectr_str_numer=10

Link to post
Share on other sites

Dobrze, tylko tu mowa o obudowie + zasilaczu za 100zł ! Naprawdę chcesz aż tak bardzo oszczędzić, a potem oglądać "płonący" komputer? :) Tzn. to jest tak, że bardo możliwe, że taki zasilacz będzie sprawnie działał przez długie lata (mam zasilacz z czarnej listy, totalne g**** i chodzi dobrze od 6 lat), ale równie dobrze może się spalić po miesiącu pracy. Dlatego znacznie pewniej jest wydać te parę groszy więcej na sprawdzony i markowy sprzęt.

 

Dobra, ile możesz przeznaczyć pieniędzy na sprzęt? Za 1600zł złoży się fajny komputer.

Link to post
Share on other sites

Test kilku zasilaczy firmy LC-POWER: http://www.in4.pl/re....htm?rec_id=570 Dla tych, którzy nie lubią dużo czytać samo podsumowanie: http://www.in4.pl/re...tr_str_numer=10

Pyszne zasilacze, nie mają żadnych zabezpieczeń, a o sprawność to chyba lepiej nawet nie pytać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...