Skocz do zawartości

Partycje - Jak wy dzielicie swoje dyski?


Recommended Posts

Jako iż mam zamiar doszczętnie sformatować mój dysk 80GB to zaczeło mnie zastanawiać, jak najlepiej podzielić dysk? 80GB to nie jest wiele, a zazwyczaj jak formatuje to i tak od nowa partycje ustawiam. I tu pojawia sie moje pytanie:

Jak i dlaczego dzielicie swój dysk na partycje? Ile partycji macie zazwyczaj, czemu one służą, jak często je formatujecie?

Zastanawiam sie po prostu nad zostawieniem jednej, wielkiej partycji. W koncu raczej zawsze formatuje caly dysk, głownie w celu zrobienia porządku na nim, więc nie widze sensu tworzenia wielu partycji. Ostatnio po sformatowaniu dysku i zainstalowaniu wszystkiego spowrotem (dane zzgrałem na dysk przenoścny) odnalazło sie 30GB miejsca wolnego ;) Przy czym nie mam pojęcia co zajmowało tyle miejsca. CCleanera uzywalem czesto, powywalalem zbedne programy itd itp :sciana:

Link to post
Share on other sites

W macierzy:

200GB na OS1 + soft

200GB na OS2 + soft

1465GB na pliki

 

Pozostałe dyski:

466GB na pliki

233GB na pliki

 

Taki podział partycji wymusiła chęć utrzymania jako takiego porządku i kilka partycji do 1 OSu byłoby mordęgą. Formatuje tylko partycje pod systemy jak tylko wymaga tego system (nie częściej niż raz na 6 miesięcy). Pozostałe (jak i systemowe) są defragmentowane raz w tygodniu.

Link to post
Share on other sites

Zawsze o dwóch do czterech partycji systemowych po 30GB każda, następna partycja to "Program Files" z odpowiednim drzewem katalogów na wszystkie OS'y zawsze coś między 10GB~40GB i na osobnym dysku. Gry to następne 100GB~200GB a backup na externalu + ważne na dysku sieciowym.

 

W skrócie zawsze rozdzielam OS, programy, gry i resztę śmiecia. Wymaga to systematyki ale w razie czego nie leci mi wszystko. Format stosuje w miarę potrzeby tak jak i backup którym zarządzam dynamicznie (rozmiar i lokalizacja). Świerze instalki zawsze robię po swojemu co wymaga jednego ponad planowego OS'u który na koniec jest usuwany wraz z partycją (system plików i jednostka alokacji)

 

Link to post
Share on other sites

Nie powinno się przesadzać w żadną stronę.

Partycji powinno być w zakresie od 2-4 (tak mnie zawsze uczono :sciana:).

Ja mam trzy partycje:

- 100 GB aplikacje (nie formatowana dobre dwa lata)

- 160 GB magazynek (cała reszta - filmy, muzyka (sporo zajmuje), dokumenty, zdjęcia (także sporo) (także długo nie formatowana)

- 40 GB system (rzadko formatuję, ostatnio format po instalacji Win7)

Wszystkie partycje skanuję AV i defragmentuję raz w tygodniu (dzisiaj akurat to robiłem), a w miarę potrzeb oczyszczam pulpit, aby ilość ikon nie przekraczała jednego pionowego paska ;)

Link to post
Share on other sites

Uważam, że na HDD 80 GB najlepiej jest zrobić dwie partycje: system; reszta /system i programy; reszta.

Uważam, że w razie kłopotów z komputerem prościej jest sformatować sam system, niż 'dziadować' się z przenoszeniem wszystkiego i innymi czasochłonnymi zabiegami.

Jaki system chcesz zainstalować?

Link to post
Share on other sites

Jedna jest o tyle niewygodna, że jak już przyjdzie formatować partycję systemową, to leci wszystko. Ja bym wydzielił jakąś drugą na ważniejsze rzeczy. Jak dysk padnie, to nic nie poradzisz, ale jak system umrze na amen, to nie będziesz musiał nic przekopiowywać na inny HDD.

Link to post
Share on other sites

Ja mam tak na VistaUltimtex64:

na dyskach 2x500GB Raid0:

c: 60GB system - tylko system

d: 6GB swap (przy mniejszym swapie system nie potrafił wykorzystać 8GB ramu :sciana:)

e: 400GB gry (wiekszość miejsca zajmuje MSFSX z dodatkami ;):sciana: )

f: ~430GB miejsce na pliki photoshopa, 3ds Maxa i do obróbki audio-video

na dysku 320GB

g: 100GB programy

h: 200GB różne moje pliki

na dysku 640GB

i: 250GB filmy

j: 120GB muza

k: 230GB pliko .iso itp.

na mobilce 2,5" 160GB backup najważniejszych danych

Link to post
Share on other sites

A co sądzicie o posiadaniu tylko jednej partycji, w moim przypadku na dysku 80GB?

Robienie jednej wielkiej w przypadku jednego twardziela w maszynie to marny pomysł, podziel chociaż na dwie. Kolega chciał być cwany i zrobił jedno wielkie "C', po pierwszym padzie OS'u gdzie stracił wszystko już się nauczył.

Partycji powinno być w zakresie od 2-4 (tak mnie zawsze uczono ;)).

Pod warunkiem że są góra dwa systemy, na jedną partycje wciśniesz i kilka np. XP'ów ale co z tego jak bajzel jest nie z tej ziemi.

 

Link to post
Share on other sites

Dobra, a teraz moge dodać, że ważne rzeczy i w ogole wszystko mam na przenośnym 160GB (filmy, muza, wazne rzeczy, mniej ważne rzeczy, zdjecia, nieważne rzeczy itd itp), a na twardzielu w PC mam system (Win7), programy zainstalowane, gry zainstalowane (steam+CS:S+SourceSDK+L4D2 demo), muzyke skopiowaną z twardziela przenośnego, którą aktualnie słucham, czyli wszystko co mam na przenośnym lub co i tak bede musial instalować od nowa.

Swoją drogą, nie mam tak ważnych rzeczy na kompie, których nie byłbym w stanie odtworzyć ;)

 

Dlatego myśle, że jedna partycja bedzie odpowiednia, a raczej, że nie ma sensu robić ich więcej (w moim przypadku oczywiście). Jak formatuje to i tak wywalam wszystkie partycje i od nowa tworze, bo mam na przenośnym wszystko.

Link to post
Share on other sites

Partycja 1 (40GB) - Windows i najpotrzebniejsze programy,

Partycja 2 (40GB) - Muzyka i dodatki do gier, pliki związane z moim serwisem, kopie zapasowe,

Partycja 3 (80GB) - Gry i inne duperele.

 

Razem 160GB, wykorzystane tylko 45% dysku, więcej mam na przenośnym dysku 320GB, który składałem sam, kupiłem sobie bardzo ładną obudowę za 200zł i do tego dysk Samsung 2,5.

Link to post
Share on other sites

Każdy informatyk Ci powie, że lepiej dwie partycje, niż jedna na wszystko.

Zazwyczaj tłumaczono mi to tym, ze nie trzeba zgrywać danych przy instalowaniu nowego systemu, bo w koncu te dane są na innej partycji itd A nic nie było o wydajności. Jutro mam nadzieje wezme sie za format, i w takim razie zrobie dwie partycje (system+progsy oraz gry+reszta).

 

Dzieki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...