Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

Mam della studio XPS (z ta plyta http://www.findlapto...-dh57m01-specs/). Niestety komp maksymalnie kuca. Pracuje na win7 64bit, przygotowuje do druku dość duże wektory - ale freezy, czas odczytu pliku/zapisu poprostu mnie wykańcza.

 

Chciałbym wrzucić 2x ssd 120 - 128 gb w raidzie 0, teraz pytanie - czy przy mojej plycie glownej jest sens takiego dzialania i na ktore dyski powinnem sie zdecydowac? Vertex4 czy Samsung 830?

 

Na korzysc vertexa przemawia nowy fw, gwarancja, ale niektorzy pisza o znacznym spadku wydajnosci przy zapelnieniu ok 50 %. U mnie praktycznie zawsze bedzie zapelniony w 60 - 70 %

 

 

Dzieki za pomoc

Link to post
Share on other sites

Jak na plycie Sata2 to nawet szybkości jednego dysku dobrze nie wykorzysta a co dopiero Raid0,ja nie widze sensu ładowania tam raid0

Link to post
Share on other sites

Podaj co masz i ile na to masz może coś doradzimy ;)

Widze ze na nowy sprzet bede musial sie wyspac ;) Mam ze 4k

 

Do edycji wektorów potrzeba tylko procka i RAM. SSD w RAID to raczej bezsens. Jużlepiej kupić sobie model 240GB, który zawsze jest sporo wydajniejszy od 128GB.

Tak ale sprzet rowniez kuca przy zapisie/odczycie plikow, W ai cs6 caly czas miesza dyskiem, do tego zabija mnie responsywność windy...

Link to post
Share on other sites

Tak ale sprzet rowniez kuca przy zapisie/odczycie plikow, W ai cs6 caly czas miesza dyskiem, do tego zabija mnie responsywność windy...

 

Miesza dyskiem, bo pewnie masz mało RAM i korzystasz z pamięci wirtualnej. Leczenie takiej sytuacji RAIDem SSD to bardzo dziwne podejście. Wrzuć sobie 16-32GB RAM, wyłącz pamięć wirtualną i wtedy można pracować w cywilizowanych warunkach. Mielenie pamięcią wirtualną najbardziej zawiesza system podczas pracy.

 

Na dodatek masz bardzo złą platformę do pracy. S1156 to starszny niewypał i te procki niesamowicie się zatykaja podczas pracy. Watro spróbować czy wyłączenie HT na procku trochę go odmuli ale ogólnie masz spora kumulację złych podzespołów i złej konfiguracji.

 

Żaden SSD tego nie naprawi.

Link to post
Share on other sites

Miesza dyskiem, bo pewnie masz mało RAM i korzystasz z pamięci wirtualnej. Leczenie takiej sytuacji RAIDem SSD to bardzo dziwne podejście. Wrzuć sobie 16-32GB RAM, wyłącz pamięć wirtualną i wtedy można pracować w cywilizowanych warunkach. Mielenie pamięcią wirtualną najbardziej zawiesza system podczas pracy. Na dodatek masz bardzo złą platformę do pracy. S1156 to starszny niewypał i te procki niesamowicie się zatykaja podczas pracy. Watro spróbować czy wyłączenie HT na procku trochę go odmuli ale ogólnie masz spora kumulację złych podzespołów i złej konfiguracji. Żaden SSD tego nie naprawi.

Dobrze posluchac kogos w temacie ;), co do ramu to mam 8 gb, rzadko kiedy zajety jest w 75 - 85 %, ale pewnie jest jakis zwiazek. Z prockiem mnie zaskoczyles, myslalem ze nie ma tragedii, a jednak ;)

 

Mowisz ze przydaloby sie zmienic sprzet, pewnie masz racje i tak zrobimy.

Link to post
Share on other sites

Kiedyś trafił mi się własnie procek z tej rodziny i niestety potrafił się bardzo zatykać więc komputer praktycznie nie nadawał sie do pracy, bo potrafił być dosłownie 3x wolniejszy od procesora poprzedniej generacji. Na początek proponuje wyłączyć HT na procku oraz pamięć wirtualną w systemie. Dla większego projektu pewnie szybko zabraknie pamięci ale na mniejszych będziesz miał możliwość sprawdzenia jak sprawuje się taka ten sprzęt. Pamięć wirtualna non-stop zrzuca dane z RAM na dysk i ładuje inne z hdd do RAM więc najwolniejszy komponent - podsystem pamięci masowej jest automatycznie najbardziej obciążony. Użycie 75-85% RAM wcale nie oznacza, że system tyle wykorzystuje. W praktyce jest tak, że sporo danych jest zrzucane do pamięci wirtualnej. Ogólnie pamięć wirtualna do koszmar każdego projektanta, bo takie kilkusekundowe zacinki wyrywają człowieka z normalnego rytmu pracy.

Link to post
Share on other sites

W praktyce jest tak, że sporo danych jest zrzucane do pamięci wirtualnej.

Wut?

 

Jak przy zapelnieniu rzedu 75% moze byc uzywana pamiec wirtualna? Cos mnie pominelo? Czy mowimy o jakis specjalistycznych solarisach czy innych?

Link to post
Share on other sites

Nie, windows zrzuca zawartość RAM do swap'a nawet przy wykorzystaniu 20% ram. W kompie do pracy i laptopie mam po 32GB RAM, a windows zapisuje do swapa zaraz po otwarciu kilku programów. Pasuje tez wspomnieć o tym, że system zostawia część RAM w celu buforowania zapisu do pamięci masowej. To nie jest tak, że swap zaczyna działać dopiero po zapełnieniu RAM.

Link to post
Share on other sites

mam po 32GB RAM, a windows zapisuje do swapa zaraz po otwarciu kilku programów

Da się jakoś ustawić, aby jednak system swobodnie korzystał z dostępnej pamięci zamiast ze Swap'a ?
Link to post
Share on other sites

http://www.morele.net/inventory/info/Gec9Ky/

 

2600K + Sp Fortis

Asrock Z77

16GB ram (2*8GB)

Quadro600

HDD 1TB + SSD 128GB

XFX 550W

Brutus 410

 

Można pokombinować usuwając SSD, a w to miejsce wkładając i7 3820 na lga2011, tylko wstępnie już widzę że 4K będzie zbyt mało - cpu jest tańsze o 100-200zł, ale mobo to dopłata około 400zł, ramy kolejna 100zł i suma sumarum zakręci się w okolicach 4300-4400zł za 3820 z 16GB (2133MHz 4*4GB), q600, 1TB HDD.

 

http://www.morele.net/inventory/info/ISzMz/

 

Jeżeli w najbliższym czasie nie planujesz dokupować podzespołów to polecam zestaw na 2600K, w przeciwnym razie lga2011 będzie lepszym wyborem. W przyszłości dorzucił bym dysk SSD, kolejne 16Gb ramu i maszynka była by już przyzwoita. Z czasem do wymiany chłodzenie CPU i buda jako że są to najsłabsze elementy całego zestawu (imo budżetówki, ale o przyzwoite) :>

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

http://www.morele.net/inventory/info/Gec9Ky/ 2600K + Sp Fortis Asrock Z77 16GB ram (2*8GB) Quadro600 HDD 1TB + SSD 128GB XFX 550W Brutus 410 Można pokombinować usuwając SSD, a w to miejsce wkładając i7 3820 na lga2011, tylko wstępnie już widzę że 4K będzie zbyt mało - cpu jest tańsze o 100-200zł, ale mobo to dopłata około 400zł, ramy kolejna 100zł i suma sumarum zakręci się w okolicach 4300-4400zł za 3820 z 16GB (2133MHz 4*4GB), q600, 1TB HDD. http://www.morele.net/inventory/info/ISzMz/ Jeżeli w najbliższym czasie nie planujesz dokupować podzespołów to polecam zestaw na 2600K, w przeciwnym razie lga2011 będzie lepszym wyborem. W przyszłości dorzucił bym dysk SSD, kolejne 16Gb ramu i maszynka była by już przyzwoita. Z czasem do wymiany chłodzenie CPU i buda jako że są to najsłabsze elementy całego zestawu (imo budżetówki, ale o przyzwoite) :>

Z twardziela moge zrezygonowac mam w obecnym kompie 750 gb, wiec mi styknie,

 

Czemu SSD Kingstona a nie Samsung 830/Vertex4?

 

moze na miejsce hdd +16 gb ram?

Link to post
Share on other sites

A ja Ci proponuje mieć w kompie dużo ramu i powiedzmy z połowy zrobić dysk. Są do tego odpowiednie narzędzia. Przed pracą wrzucasz swój projekt na dysk utworzony z ramu i na nim pracujesz. Komp nie mieli dyskiem i pracuje błyskawicznie. Po skończonej pracy przenosisz projekt z powrotem na dysk hdd - trzeba tak zrobić ponieważ dysk utworzony na ramie po wyłączeniu kompa traci dane.

 

EDIT: Z tego co widzę nawet nie trzeba zapisaywać projektu bo programem przy wyłączaniu komputera zrobi to za Ciebie. RAMDysk działa szybciej niż dysk SSD.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9JLPZNqSEko

Edytowane przez olekolecki
Link to post
Share on other sites

Mowisz o prefetchu, ktory warto wylaczyc przy wiekszej ilosci ram/i/oraz dysku SSD

 

Nie, prefech, a write cache to zupełnie inna historia.

Da się jakoś ustawić, aby jednak system swobodnie korzystał z dostępnej pamięci zamiast ze Swap'a ?

 

Pewnie się da ale najlepiej mieć wystarczająco dużo ramu do pracy i wyłączyć całkowicie to archaiczne badziewie. Szkoda nerwów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...