Skocz do zawartości

Wybór Chipsetu Intel


Recommended Posts

Siema :)

 

Składam mocny komputer do gier. Co zdecydowałem:

- odpuszczam sobie wszelkie możliwości OC - nie interesuje mnie to - jak braknie mocy zmienię sprzęt na nowszy.

- nie interesuje mnie również multi GPU - jedna solidna karta - to jest to

 

Aktualnie skłaniam się ku:

- Core i5 3570 (żadnej literki nie pominąłem)

- GTX 670

 

I teraz jaka MoBo do tego? Koszty nie są decydujące, trochę czasu odkładałem więc i na Sabertootha by starczyło. Tylko po co? Ostatnimi dniami uświadomiłem sobie, że chipset Z77 nie jest mi potrzebny, ale obawiam się że H77 (przez to że jest kierowany na mainstream) może być niewystarczający dla wybranych CPU i GPU... Stąd pytanie do Was - co tracę decydując się na H77? (oprócz OC i 2xGPU) Jak z wydajnością w grach? Jakością wykonania płyt? (H są przecież mocno tańsze). Czy płyta za 350 złotych może być solidnym kręgosłupem mocnego zestawu?

Link to post
Share on other sites

I do takich testów dotarłem, które świadczą o braku różnic w wydajności. Z tym że robione one były raczej na słabszych klockach. Tu mamy high-endowy cep i gpu...

 

Skąd wogóle takie myślenie u mnie:

- We wszystkich praktycznie poradnikach dotyczących zakupu komputera, radzi się aby nie oszczędzać na MoBo. Chciałem wybrać dobrą płytę, nie musi być tania - ale drogich na H nie ma.

- opis ze strony Intela ( http://www.intel.com...therboards.html ) Generalnie płyty na chipie Z opisywane są jako "Extreme Series: Extreme power for workstation, hardcore gaming, and media editing.", a na H "Media Series: Designed to provide the performance needed to enable you to create, share, and enjoy digital entertainment."

 

Poprostu boję się, żeby taka Mobo na H77 nie była wąskim gardłem tego zestawu. I przedewszystkim żeby długo pożyła. Czyli nie ma się czego obawiać?

Link to post
Share on other sites

ja nie wiem czemu ale jak polecam zestawy to i tak zawsze wolę dać lepszą płytkę bo będzie stabilniejsza

 

I drugi fakt to lepsze komponenty za wyższą cenę = żywotność

 

MSI G43 to będzie bardzo dobre i nie ładuj się w asusa wg dużej ilośći osób traci swoją świetność i z tego co widzę oferty MSI są chyba jednymi z lepszych na rynku MOBO i jeszcze odprawie ci kazanie że wg mnie sabertooth to przereklamowany kicz który wale nie jest jakoś stabilniejszy

Edytowane przez LandStalker1
Link to post
Share on other sites

I do takich testów dotarłem, które świadczą o braku różnic w wydajności. Z tym że robione one były raczej na słabszych klockach. Tu mamy high-endowy cep i gpu...

 

Sorry ale ten procek to budżetowy średniak, a nie żaden high-end. Cały S1155 nie ma nic współnego z high-endem. Chyba Ci pan w sklepie pierdół naopowiadał.

Link to post
Share on other sites

LandStalker1 No tak, ale dlaczego mówisz, że Z będzie lepsza? Jest droższa, a czy droższa napewno będzie lepsza? Ceny H i Z się różnią, bo sam chip Z kosztuje więcej, a po drugie wspomniane przez Ciebie komponenty są droższe. Ale są takie dlatego, żeby zabezpieczać OCowanie. Wyższy volt i temp... Więc skoro nie będzie OC... Co OT do Sabertootha :) można tak myśleć, na mnie jednak robi wrażenie. nie chodzi o sam w sobie thermal armor, tylko o system korytarzy powetrznych pod nim. Gdyby nie te 2 wetylatorki, to zgodzil bym się że pic na wodę, ale skoro są, uważam poysł za całkiem zacny :) Powiem szczerze kupił bym go nawet, ale do procka z K. A że oba Ka w rewizji Ivy mają osiągi żałosne, to sobie daruje całą zabawę...

 

Saddam, weź przestań. Ani on bużetowy, ani średni. I żadnych panów w sklepach się nie radzę. W mojej opinii wszyskie i5 i i7 to high-end. Wyżej jest tylko 2011, ale to już to enthusiast.

Link to post
Share on other sites

Poprostu boję się, żeby taka Mobo na H77 nie była wąskim gardłem tego zestawu. I przedewszystkim żeby długo pożyła. Czyli nie ma się czego obawiać?

H77 to dokładnie to samo co Z77 poza możliwością OC. Chipset jako taki nie ma wpływu na wydajność więc jeśli nie ma się zamiaru podkręcać nie ma też sensu przepłacać za coś z czego korzystać się nie będzie.

Co do żywotności to do dziś pracuje wiele płyt np. z Socket A lub starych LGA775 a mają już dobre parę lat mimo, że były zbudowanie z gorszych komponentów niż obecne nawet budżetowe płyty. Cyli jednym słowem nie ma się czego obawiać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra, jeszcze jedno pytanie:

- Dlaczego na stronie Intela wszędzie pisze się, że H77 i Z77 to PCIe w wersji 2.0 i że obie nie mają PCI?

http://ark.intel.com/pl/products/64018/Intel-BD82H77-PCH

http://ark.intel.com/pl/products/64024/Intel-BD82Z77-PCH

Coś nie bardzo to pasuje, bo przecież wszędzie się nam wmawia, że od Ivy mamy już PCIe 3.0, a na płytach z H77 trudno nie znaleść starych złącz PCI...

 

Wie ktoś o co tu chodzi?

Link to post
Share on other sites

haha widzę że stanowczy przeciwnik OC, radzę jednak kupić lepszy chipset latwiej póżniej sprzedać a nie podkręcać takiego procesora jak 2500k to grzech, tacimy 50% jego możliwości nic przy tym nie tracąc gdyż i tak dłużej pożyje gdy zastosujemy dobre chłodzenie. Skąd te głupie mity o OC?

1.Masz i się baw tym gigaszrotem :)http://www.agito.pl/plyta-glowna-gigabyte-ga-h77-d3h-79-568908.html

2. I tak zrobisz jak uważasz

Link to post
Share on other sites

haha widzę że stanowczy przeciwnik OC, radzę jednak kupić lepszy chipset latwiej póżniej sprzedać a nie podkręcać takiego procesora jak 2500k to grzech, tacimy 50% jego możliwości nic przy tym nie tracąc gdyż i tak dłużej pożyje gdy zastosujemy dobre chłodzenie. Skąd te głupie mity o OC?

Jaki lepszy? H77 i Z77 to to samo. Gdzie tu była mowa o 2500k? Ciężko zrozumieć, że nie każdy musi podkręcać bo np. go to nie bawi. Obecnie każdy i5/i7 ma tak duża wydajność, że OC przydaje się tylko w jednym celu - zwiększaniu ego właściciela. Wzrost wydajności odczuć można tylko w benchmarkach przy jednoczesnym znacznym wzroście poboru energii i temp.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

GIGABYTE_PL dzięki za udział w dyskusji. Miałem do Was dzwonić ws. tej właśnie płyty. 2 pytania odnośnie jej mam:

1. Gdzie można ją w PL kupić w rewizji 1.1 (http://www.gigabyte....-h77-d3hrev_11/) z radiatorem?

2. Czy do mojego zestawu i5 3570 + GTX 670 warto brać wersję MVP?

 

1. Indywidualnie w sklepie trzeba o to pytać - zależy co mają na stanie

2. Z taką dobrą grafiką myślę że można sobie odpuścić tę funkcję

Link to post
Share on other sites

Koxsu Pozwolisz, że oceną tego co jest trollingiem i offtopem, zajmie się autor wątku – czyli ja. I ja myślę, że to właśnie kolega Currahee powiedział coś mądrego w temacie, a nie Ty. Co mi po sprzedawaniu platformy za 3 generacje CPU? Kto to kupi? Co do OC to najpierw poucz sie fizyki zanim innych zaczniesz pouczać. Poczytaj o degradacji układów krzemowych. Krzem z czasem dyfunduje, a szybkość tego procesu zależy od wielu rzeczy (szczególnie temperatur i wyższych niż zalecane napięć). To że MTBF 2500k wynosi podobno 140 lat (nieoficjalnie), nie znaczy, że tyle wyniesie pracując ponad miarę na zawyżonych napięciach. Jak się komuś trafi padaka o dużym stopniu zanieczyszczeń, to po kilku miesiącach od podkręcenia, będzie musiał podnosić napięcia dla stabilnej pracy i utrzymania zegara. Więc przestań powtarzać bezmyślnie marketingowy bełkot o cudach w procesorach z serii K. Notabene jakie 50% człowieku? 2500k uzyskuje do 35% wydajności na 5Ghz.

 

Currahee dzięki za rozsądny głos. Sam to samo chciałem napisać :) I martwi mnie, że tak mało dziś rozsądnych ludzi.

 

GIGABYTE_PL Dzięki za info... Najprawdopodobniej wezmę właśnie tą płytę od Was (jej jedynym konkurentem w moich oczach jest Intel DH77KC)

Link to post
Share on other sites

Testowałeś ten procesor że wiesz jak wzrasta wydajność po podkręceniu? Obawiam się że nie. Wydajność procesora liczy się we flopsach, obecnie mam ustawiony na 4.0 i osiąga 45gflops, po podkręceniu na 5.0 jest już ponad 67 więc zysk 50%.

Więc który procesor padnie szybcie (zakładając że są identyczne) ten podkręcony na 4.5 osiągający max temperature 55 stopni czy stockowy mający 70?

Link to post
Share on other sites

Testowałeś ten procesor że wiesz jak wzrasta wydajność po podkręceniu? Obawiam się że nie. Wydajność procesora liczy się we flopsach, obecnie mam ustawiony na 4.0 i osiąga 45gflops, po podkręceniu na 5.0 jest już ponad 67 więc zysk 50%.

Oczywiście, że nie testowałem, bo gdybym go miał to nie składał bym nowego zestawu. Wg mojej wiedzy, we flopsach nie liczy się wydajności, tylko teoretyczną moc obliczeniową, która nijak się to ma do rzeczywistych osiągów. Narzędzia które Cię o flopsach informują to testy syntetycznie tworzące idealne warunki pod dany typ obliczeń. Miara w sam raz dla marketingowców. A ja mówię o wydajności mierzalnej fizycznie, wyrażanej w Hz, które są jednostkami w Si i które przekładają się na praktyczną wydajność w aplikacjach. Pod tym względem 2500k uzyskuje do 35% wydajności na 5Ghz. To dużo, ale komu to realnie potrzebne? OC niesie za sobą ryzyko przykrych następstw, o czym zwykle się nie myśli, bo rzadko występują one szybciej niż 2-3 lata po podkręceniu.

 

Więc który procesor padnie szybcie (zakładając że są identyczne) ten podkręcony na 4.5 osiągający max temperature 55 stopni czy stockowy mający 70?

 

Zdecydowanie podkręcony padnie szybciej. Niepytaj o ile, bo nie mam pojęcia. Temperatura natomiast nie ma tu nic do rzeczy. Zużycie w tym przypadku przyśpieszy podwyższony takt (choć myślałeś pewnie, że powiem o napięciach - one oczywiście działają najsilniej degradacyjnie, ale domyślam się, że 4,5 robisz na 1,2V). Intel projektując każdą architekturę, ustala współczynnik tCase dla niej (np. 72.6°C dla 2500k) i taka właśnie temperatura jest oczekiwaną dla pracy tego układu. Choć niższa wydaje się lepsza, to nie jest niezbędna - co wyraża się w zastosowaniu odpowiedniego projektu boxowego coolera. Zresztą temperatury o które pytasz mają się nijak do rzeczywistej radiacji ciepła wydzielanej przez krzem. Jeśli Cię to interesuje, to poszukaj informacji o odejmowaniu wartości pobieranych z czujników termicznych z rdzeni od współczynnika Tjunction Max. Dlaczego o tym mówię? Bo zaraz odpiszesz, że BOX jest nieefektywny, bo potrafi się wyżej nagrzać. BTW. Już pomijając te niedokładności, to w temacie 55 stopni - czy myślisz że tyle właśnie ma cały krzem? Do takiej temperatury Twój schładzacz redukcje stan IHSa, ale pod nim jest układ w różnych lokacjach którego temperatura jest wyższa (gdyż jest przekazywana od cieplejszego ciała do zimniejszego, przez co nie jest rozłożona równomiernie i zanim zostanie rozproszona przechodzi przez całą strukturę układu).

 

Co do taktu to struktura tranzystorów w CPU jest przystosowywana do przewodzenia/blokowania określonej ilości sygnału w ograniczonej częstości, podkręcając wymagamy od sprzętu pracy ponad normę. Oczywiście wersje K/Black Edition mają lepsze warunki przewodnictwa, ale producenci nie dają gwarancji na żadne osiągi i nie znają kresu możliwości danego egzemplarza, stąd też nie ostrzegają przed stopniem degradacji. Powodowane jest to tym, że po pierwsze płytka płytce nierówna, po drugie, że każdy podkręca w innych warunkach (chociażby jakość prądu). To trochę tak, jakbyś kupił sobie żurawia o udźwigu 500ton i przenosił nim elementy ważące 750t. Można? No można, zależy tylko jak bardzo martwi Cię zużycie sprzętu.

 

Prawdziwy OverClocking jest trudnym sportem, wymagającym sporej wiedzy o elektronice i fizyce materiałowej. Ale nie oszukujmy się. To nie taki overclocking, który przeprowadza 99.9% użytkowników. W tym zapewne i Ty, skoro zadajesz takie pytania.

 

Oczywiście choć podbicie taktu (przy zachowaniu fabrycznych napięć) nie zabije procka, to moim zdaniem jest to zabawa zupełnie nie warta zaangażowania. Po prostu jeśli chcę przenosić elementy 750t, to kupuję sprzęt który mi to umożliwi.

 

Mam nadzieję, że Cię nie uraziłem, bo nie to było moim zamiarem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...