Skocz do zawartości

ZASILACZ - krótkie pytanie


Recommended Posts

Ja bym nie ryzykował, lepiej weź 700 W. Powinien styknąć i w razie gdybyś wymieniał coś w kompie to nie będziesz się musiał martwić zasilaczem. To jest moja opinia.

Może od razu 1 kW - tak na zapas ;)

 

Do podanej konfiguracji XFX 550 spokojnie starczy (już z zapasem) :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sporo mocy pobiera sama grafika ponad 300W pod obciążeniem http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/GeForce_GTX_670_-_test,_cena_i_opinie-4524/strona/17342.html, do tego podkręcasz jeszcze procesor(ok. 130W) i kto wie co jeszcze. Zasilacz 550W to tak na styk bo żadnego zapasu nie będzie. Zasilacz może dostarczyć moc 550W tylko chwilowo nie non stop a przy sprawności 90% może co najwyżej dostarczyć 495W mocy ciągłej. Doświadczenie uczy, że lepiej mieć mocniejszy zasilacz niż na styk. Ludzie sugerują się tabliczką znamionową, firmą i niczym więcej. Potem dziwią się, że procesor nie chce się podkręcić więcej, gry się wysypują albo mają spadki liczby klatek w grach, bo zasilacz nie wyrabia i żeby się nie spalić ogranicza prąd. I całe masy ludzi szukają spadku wydajności instalując nowe sterowniki, patche i robiąc całą masę niepotrzebnych rzeczy, a tym czasem problem leży gdzieś indziej. Nie sugeruje żeby od razu kupować 1KW zasilacz, ale rozsądny wybór to 700 do 800W. Sam ten problem przerobiłem i wiem, że tak jest. Już przy GTX 260 nie które markowe zasilacze 500-600W nie wyrabiały i siadały po 2-3 albo 6 miesiącach. Pracując w serwisie przyjmowałem dziesiątki reklamacji na nowe zasilacze niby to z zapasem mocy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1. GTX 670 pod maksymalnym obciążeniem pobiera nie 300 a ok 180W energii.

2. Moc zasilacza jaka jest podawana to moc ciągła (continuos power) a nie szczytowa (peak power - która jest możliwa do dostarczenia w bardzo krótkim okresie czasu). Znaczy to że producent informuje nas na tabliczce znamionowej o mocy ciągłej, a czasami oprócz ciągłej podaje także moc szczytową. Np. wtedy jest na tabliczce znamionowej napisane Total Power:400W, Peak Power: 450W.

3. Nawet po OC GTX 670 i I7 2600k XFX 550W nie będzie miał problemu z dostarczeniem mocy , bo jej nie zabraknie (Pomimo swojej wydajności podzespoły te pobierają relatywnie mało prądu).

4.Zasilacz o mocy 700-800W będzie się tylko nie potrzebnie marnował przy tej konfiguracji. Taki zasilacz się do SLI/Crossfire nadaje.

5. Mylisz definicję sprawności - jeśli zasilacz ma moc na wyjściu 500W i sprawność 80%, to aby móc dostarczyć te 500W na wyjściu musi pobrać z gniazdka 625W prądu. Im wyższa sprawność tym mniejsze straty między mocą na wejściu i na wyjściu. Jeśli by stworzyć zasilacz o 100% sprawności to zasilacz pobiera i przekazuje dalej 500W mocy. Jednak taki zasilacz nie jest możliwy do stworzenia - zawsze będą jakieś straty w postaci promieniowania elektromagnetycznego czy ciepła.

Edytowane przez nissky
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Podzespoły komputerowe z generacji na generację pobierają coraz mniej prądu, 300W w teście benchmarka to pobór prądu dla CAŁEGO systemu nie tylko karty graficznej. Sam również posiadam GTX670 i cały komputer pobiera max. 280W (z gniazdka czyli uwzględniając sprawność zasilacza rzeczywiście będzie ~250W). To do czego tu 800W? tylko tak jak napisał nissky do SLI. Dodatkowo należy pamiętać, że zasilacze największą sprawność osiągają przy ok 50% obciążenia czyli najbardziej opłacalny do konfiguracji z GTX670 będzie właśnie zasilacz 550-600W.

Link to post
Share on other sites

W porządku GTX 670 pobiera 180W a 300W cały zestaw. Ale nie próbujcie wmawiać ludziom, że zasilacz 500W to 500W (nie w rzeczywistości to nawet 625W, normalnie cud). Wszystkie urządzenia elektryczne (zasilacze) mają straty(chyba że wymyślą nadprzewodnik w temp. 0 do 100 stopni). Te straty są wydzielane jako ciepło najczęściej. Jak producent zaprojektował zasilacz na moc 500W(dopasował elementy bierne, przekroje przewodów) to nie może zasilacz pobrać więcej niż tolerancja tych elementów. Bo w przeciwnym wypadku wszystko się spali. Albo zasilacz wyłączy się bo zadziałają zabezpieczenia termiczne, lub przeciążeniowe(bezpiecznik). Nie prawdą jest że zasilacz o większej mocy będzie się marnował pobór prądu obu zasilaczy będzie taki sam. Problem w tym że 700W zasilacz nawet się nie nagrzeje a 500W będzie działa na granicy swoich możliwości. To tak jakby jeździć samochodem zawsze na max. można tylko jak długo.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Zasilacz o mocy 500W znaczy tyle że 500W jest w stanie dostarczyć podzespołom. Nikt tutaj nie pisze że zasilacz 500W pobiera z sieci 500W i jest przy tym bez stratny - przeciwnie napisałem wyżej że przez to że zasilacz nie ma 100% sprawności musi pobrać więcej prądu z gniazdka niż podaje podzespołom na wyjściu. O stratach w postaci promieniowanie elektromagnetycznego i ciepła było napisane już wyżej - wystarczyło lepiej doczytać. Wiele ludzi np. tu na forum ma ostro podkręconą konfigurację 2600k + GTX670 i wielu z nich ma zasilacze 550W. Dlaczego? Ponieważ to tej konfiguracji 550-600W jest aż nad to. Może po bardzo mocnym OC zasilacz będzie musiał dostarczyć 350-370W (albo i mniej), ale i tak zostaje wtedy naprawdę bardzo duży zapas mocy w zasilaczu.

Po za tym - zasilacz 700W+ kosztuje więcej niż 550W co przy jednej 670 sprawia że jego możliwości będą w pełni nie wykorzystywane co równa się z wywalaniem nie potrzebnie kasy.

 

 

Edytowane przez nissky
Link to post
Share on other sites

A kto chce tu udowodnić, że zasilacz 500W to 600W? Nikt. Zasilacz o mocy znamionowej 500W może dostarczyć 500W co nie znaczy, że przy maksymalnym obciążeniu nie będzie pobierał więcej. Sam napisałeś o stratach, dlatego zasilacz o mocy 500W może pobierać ~600W (zależy jaką ma sprawność) z gniazdka aby dostarczyć znamionowe 500W. Pierwszy lepszy test, który to pokazuje: http://www.techpowerup.com/reviews/Rosewill/FORTRESS-550W/5.html

Nie prawdą jest że zasilacz o większej mocy będzie się marnował pobór prądu obu zasilaczy będzie taki sam.

Skoro system potrzebuje max 300W to przy zasilaczu 500W jest już 200W zapasu a przy np. 700W będzie 400W. 400W, które nie będą wykorzystywane więc jak inaczej to nazwać jak tym, że taki zasilacz będzie jednak się marnował.

To tak jakby jeździć samochodem zawsze na max. można tylko jak długo.

Jak lubisz motoryzacyjne porównania to używanie zasilaczy o zbyt dużej mocy to tak jak by jeździć samochodem o mocy np. 300KM cały czas przepisowe 60km/h %-)
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Udało mi sie sprostać i przeczytać ze zrozumieniem każdy wasz post. Dzieki za poświęcony czas. Prawdopodobnie jeszcze ich troszke stworze i wtedy sam bede w stanie pomagac innym, biorac pod uwage rosnące doświadczenie w praktyce jak i w teorii. Dzięki raz jeszcze. Wybór padł na XFX 550W. Miłej nocy :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...