Skocz do zawartości

Recommended Posts

Koledzy proszę o pomoc w interpretacji odczytów SMARTa. Już się naczytałem na ten temat ale szczerze mówiąc wszędzie są te same formułki opisujące poszczególne elementy odczytu. Brak jednak informacji jak je interpretować - jakie wartości są dopuszczalen, jakie krytyczne itp.

 

Prezentuję odczyt z CrystalDiskInfo 5

Dołączona grafika

 

Problem objawiał się tym, że przy próbie odczytu niektórych plików komp dotawał "czkawki" - zawieszał się na ułamek sekundy co 2 sekundy (około) Zużycie proca było w normie.

Przeskanowałem dysk HD Tune i wykazało bad sektory.

Dołączona grafika

 

Co z tym fantem zrobić?

Link to post
Share on other sites

Ok. Thanx za odp. Powiedz mi tylko czy wykonując tą operację utracę dane z dysku. Chodzi o to czy muszę je jakoś archiwizować - 2 partycje w tym systemowa.

Czy ta operacja w SeaTools for Windows usunie problem doraźnie, czy też mogę być spokojny o dysk na dłuższy czas?

No i jak interpretować SMART a w szczególności sekce C5 i C6?

Link to post
Share on other sites

Bardzo duzo tych bad sectorow - w dodatku nastepne niestabilne czekaja w kolejce.

Mozesz sprobowac SeaTools jak drachenfeles napisal.

Monitoruj te parametry - jak sie beda zwiekszac to moim zdaniem pora na nowy dysk niestety.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

. Chodzi o to czy muszę je jakoś archiwizować - 2 partycje w tym systemowa.

dysk jest w takim stanie, że ważne dane powinieneś zarchiwizować tak czy owak, sama naprawa nie powinna nieść za sobą takiego ryzyka, gdyby miało się tak stać program cię ostrzeże

 

Czy ta operacja w SeaTools for Windows usunie problem doraźnie, czy też mogę być spokojny o dysk na dłuższy czas?

tego dowiemy się dopiero po

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszystkie rady.

Tak to jest jak się zbyt długo (czytaj intensywnie) używa jednego dysku a drugi kupuje się używany bo taniej. Szlag! Teraz tylko nówki i z wyższej półki. Zbyt ważne dane mam by się bawić w taką partyzantkę. Dobrze że za wczasu się zoriętowałem.

Link to post
Share on other sites

Z dyskami dzisiaj to nie ma reguły nawet z nowymi, trafisz z defektem to masz pecha trzeba wymieniać co się ostatnimi czasy nader często zdarza. Kupowałem WD Black-a za 8 stów i też sypał niestabilnymi sektorami.

Jak masz ważne dane to lepiej zainwestuj w regularny backup ew w mirror (raid 1).

Edytowane przez _MoonLight_
Link to post
Share on other sites

Wrócę do tematu.

Cały dzień walczyłem z dyskiem z postu #1.

Spod Hiren's Boot 15.1 Uruchomiłem Victoria 4.3\

1. Przeskanowałem dysk i efekt nie był zbyt optymistyczny.

Bloki

200 (zielony) 438 wystąpień

600 (pomarańczowy) 25 wystąpień

> (czerwony) 0 wystąpień

Err (niebieski) 39 wystąpień (niebieski z wykrzyknikiem)

2. Remap

3. Skan = brak Err

 

I uzyskałem wynik w Crystal Disk Info

Dołączona grafika

 

A było

Dołączona grafika

 

Co można sądzić po tych zmianach. Da się jakąś w miarę pozytywną prognozę / założenie na przyszłość wyciągnąć.

 

Próbowałem wcześniej załatwić sprawę SeaTools for DOS ale podczas skanu zawiesił się (kompa) więc przerzuciłem się na Victorię

Link to post
Share on other sites

To znaczy dysk jeszcze wytrzyma ale musisz zrobić kopię danych

Kopia to podstawa. Zrobiłem ją zanim zabrałem się za powyżej opisane czynności.

Możesz jakoś doprecyzować (domyślam się, że to raczej wróżenie) czy "jeszcze wytrzyma" może oznaczać np. 3 miesiące, czy rok.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...