Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie, otóż mam taki problem z tym dyskiem to jest 80gb, wiem że stary już ale mam tam ważne dla mnie dane. Problem polega na tym że jak go podłączam do wtyczki (stary molex ) to nic sie nie dzieje, nic nie startuje wgl, co zrobic? nic się mu nie stało jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne.

Link to post
Share on other sites

sprawdzić jeszcze kilka razy kable, pozamieniać wtyczki, dla pewności :)

jeżeli dysk po podłączeniu zasilania i kabla danych nie rusza - odkręć elektronikę, sprawdź czy czasem nie jest wyłamane gniazdo zasilania lub pęknięte jego luty - jeżeli to też jest ok, prawdopodobnie elektronika wyzionęła ducha (oby nie silnik/łożysko) - wtedy jest szansa dorwać np z alledrogo taki sam model (i najlepiej z tą samą wersją firmware) - może być np z badami - i podmienić elektronikę.

jeżeli to nie pomoże - pozostaje płacz i lament, lub serwisy data recovery (ale to prawdopodobnie odbije się czkawką portfelowi)...

życzę powodzenia :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@magutowski Za kogo mnie masz? Oczywiście że tak.Wziąłem i odkręciłem panel elektroniki i tam na jednych czipie zjarała się jedna stópka, da się to jakoś naprawić? Tzn załatwić na chwile tylko panel elektroniki i zgrać dane?

Edytowane przez xPOW3Rx
Link to post
Share on other sites

@magutowski Za kogo mnie masz? Oczywiście że tak.Wziąłem i odkręciłem panel elektroniki i tam na jednych czipie zjarała się jedna stópka, da się to jakoś naprawić? Tzn załatwić na chwile tylko panel elektroniki i zgrać dane?

po przełożeniu elektroniki z innego masz szanse na odzyskanie danych (WD lub Maxtor? :) usterka mi brzmi znajomo)
Link to post
Share on other sites

W biosie dysku są zapisane wszystkie dane do konkretnej sztuki dysku i dysk będzie działał tylko z tym biosem. Mogłem coś pomylić ale bios trzeba zmienić.

 

 

 

 

@

Teraz dokładnie przeczytałem temat. Jak cały komp nie startuje to dysk robi zwarcie. Wylutuj transil powinno wystartować.

Edytowane przez sfistn
Link to post
Share on other sites

@ Teraz dokładnie przeczytałem temat. Jak cały komp nie startuje to dysk robi zwarcie. Wylutuj transil powinno wystartować.

faktycznie nie wiemy czy nie startuje dysk czy cały komp - jeżeli cały komp to tak jak pisze sfistn prawdopodobnie transil zwiera i jego wywalenie (lub wymiana) pozwoli na start. jeżeli nie rusza sam dysk ("nie kręci") - najpewniej przełożyć elektronikę.

W biosie dysku są zapisane wszystkie dane do konkretnej sztuki dysku i dysk będzie działał tylko z tym biosem. Mogłem coś pomylić ale bios trzeba zmienić.

Owszem firmware dysku zawiera wszelkie o nim informacje (model, serial, głowice, itp itd...+ "serce" - czyli algorytmy sterowania układami konkretnego modelu danego producenta) - jednak jego wymiana jest zbędna (chyba że ktoś chce się bawić hot airem w smd - przecież od lat firmware szyje się w mikrokontrolerze lub zewnętrznie w cache, ale to i tak wszystko SMD - no chyba że ktoś pamięta jeszcze Quantum Bigfoot :) ) - tutaj Kolego nie masz racji. po zdjęciu elektroniki pozostają nam tylko talerze, głowice, silnik, sterownie ramieniem i trochę aluminium :) - a żaden z tych elementów nie jest w żaden sposób software'owo zestrajany z firmware'em - elektronika musi umieć jedynie tymi konkretnymi układami operować - stąd wymóg elektroniki z tego samego modelu dysku i najpewniej z tą samą wersją firmware (inna rewizja elektroniki to w większości przypadków inny już model dysku) - nie raz przekładałem sprawne elektroniki między bliźniaczymi modelami dysków, nawet z różnymi wersjami firmware'u - i za każdym razem ratowało to sytuację (hurtowo maxtor i WD)..

Po przełożeniu elektroniki komp zobaczy po prostu ten sam model dysku... tylko inna sztukę - z innym serialem, ale dla użytkownika nie ma to żadnego znaczenia - ważne że ta elektronika potrafi wysterować ramię, głowice, silnik... do odczytanie danych więcej nie nie trzeba :)

 

pozdrawiam

Edytowane przez tofix
Link to post
Share on other sites

przecież od lat firmware szyje się w mikrokontrolerze lub zewnętrznie w cache, ale to i tak wszystko SMD - no hcyba że ktoś pamięta jeszcze Quantum Bigfoot ) - tutaj Kolego nie masz racji. po zdjęciu elektroniki pozostają nam tylko talerze, głowice, silnik, sterownie ramieniem i trochę aluminium - a żaden z tych elementów nie jest w żaden sposób software'owo zestrajany z firmware'em

To ciekawe co piszesz , w takim razie po co firmwar znajdujący się na talerzach.

 

Imaczej , nie masz racji co do

 

Po przełożeniu elektroniki komp zobaczy po prostu ten sam model dysku... tylko inna sztukę - z innym serialem, ale dla użytkownika nie ma to żadnego znaczenia - ważne że ta elektronika potrafi wysterować ramię, głowice, silnik... do odczytanie danych więcej nie nie trzeba pozdrawiam

 

To wszystko zależy od modelu rewizji , równie dobrze może być tak że dysk bez przylutowania ROMu nie będzie w stanie poprawnie czytać SA ( ze względu że dla danego dysku pewne parametry informacje bedą "unikatowe" ) . Nie mowie że tak jest w tym przypadku ale nie można uogólniać.

Edytowane przez Werturko
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...