Skocz do zawartości

Problem z temperaturami procesora


Recommended Posts

Witam. Przyszedł mi dzisiaj SilentiumPC Spartan HE923. Wymieniłem pastę na tą dołączoną do coolera, dokładnie nałożyłem i zamontowałem cooler. Problem jest taki, że podczas przeglądania internetu mam teraz ok. 40-45 stopni. Myślę, że to zdecydowanie za dużo. Mój procesor to Phenom X4 965BE. Spartan jest cichy cały czas i to jest dla mnie podejrzane. W SpeedFan pokazuje mi cały czas 2500 obrotów i to się nie zmienia. Grając w battlefielda 3 przez 10 minut miałem 60 stopni a wentylator bez zmian, cichy cały czas, a czytałem, że może być głośny. W czym problem? A może powinienem poczekać po zmianie pasty i to się do jutra zmieni? Procesor nie kręcony.

 

Aha, zadziwiający jest dla mnie test OCCT. Temperatura szła stopniowo wyżej, aż w pewnym momencie nagle skoczyła do 255 stopni. Pewnie błąd w pomiarach?

http://imageshack.us/photo/my-images/823/2012080315h58temperatur.png/

Z boxowym coolerem było normalnie.

Buda to SilentriumPC Brutus 410, czyli wentylowana.

Edytowane przez diablos222
Link to post
Share on other sites

Witam, zmień ustawienia w biosie :) Tez mam tą samą płytę główną co Ty i tez spartana he923. W spoczynku obroty oscylują w granicach 950 obr/min (jest niesłyszalny) a pod obciążeniem sobie zwiększa stopniowo, zauważyłem gdy przekroczy 57 stopni to ustawia max obroty i schładza do około 54 i folguje (i tak w kółko) :P Wiec zajrzyj do biosa, nie pamiętam gdzie to dokładnie było, ponieważ robiłem to rok temu :D Prawdopodobnie włącz funkcje PWM i chyba ustawiałem również minimalne obroty w procentach :) Pozdrawiam.

 

Przykładowo u mnie wygląda to tak:

http://img713.imageshack.us/img713/9919/2012080318h54core0.png

http://img28.imageshack.us/img28/4049/2012080318h54core1.png

http://img641.imageshack.us/img641/1246/2012080318h54core2.png

http://img832.imageshack.us/img832/4177/2012080318h54core3.png

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Math3o
Link to post
Share on other sites

Tak, pamiętam, że jest taka opcja, próbowałem ją ustawić. Tam była Temperatura docelowa to ustawiłem na 55 stopni, a minimalne obroty na 65%. W ogóle nie działało tak jak trzeba. Szkoda też że na moim mobo nie mogę zmienić napięcia procesora, bo mam 1,42 V ustawione i nie mam w BIOSie w ogóle opcji do zmiany tego a wiem, że by to trochę zrzuciło temperatury.

Link to post
Share on other sites

Zajrzałem do biosu teraz i ustawienia mam takie: http://img338.imageshack.us/img338/6371/dsc00830hh.jpg O dziwo też nie mogę zmienić napięcia na rdzeniach (na szaro podświetlone Auto i nic nie da się zrobić). Ogólnie mój Phenom podkręcony na 3.8 Ghz pracuje na standardowym napięciu, ale spróbuj zmienić w programie AMD OverDrive. Tym programem podbiłem sobie mnożnik, a napięcia nie próbowałem. Nie wiem czy nie będziesz musiał wyłączyć opcji Cool'n'quiet aby obniżyć napięcie..... Próbuj do skutku :)

Link to post
Share on other sites

O zmianie napięcia na mojej płycie głównej dyskutowałem w innym temacie. Doszedłem do wniosku, że aktualnie nie mogę zmienić napięcia w BIOSie. Nie wiem czemu, chyba napisze do MSI.Co do tych ustawień wentylatora to miałem podobnie, ale nie działało mi to, ponieważ wentylator działał cały czas w 2500 RPM. O dziwo czytałem, że przy takich obrotach jest głośny, a u mnie jest cichutki.

 

Poczekaj jak spadną tempy, pasta się wygrzeje i napisz czy coś się zmieniło.

Dzisiaj jest bez zmian. Powinienem dłużej poczekać?

 

Komputer osiąga wyższe temperatury niż na boxowym chłodzeniu. Grałem dziś godzinę w BF3 i temperatura osiągneła 70 stopni, po czym komputer się wyłączył, bo se zabezpieczenie włączyłem.

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj jest bez zmian. Powinienem dłużej poczekać?

pasta termoprzewodząca dodawana do Spartana jest dobrej jakości, działa odrazu, może po wygrzaniu osiągniesz te 2 - 3 stopnie niżej. Coś jest nie tak z tym kontrolerem PWM, bo raczej niemożliwe żeby nie dawał wentylator sobie po obrotach jak prockowi się robi gorąco :/

Nie używaj OCCT to pomiaru temp, bo ja podczas obciążenia na jednym z rdzeni miałem 1,5 C.

Akurat OCCT dobrze pokazuje temperatury, raczej coś Ty masz z czujnikami nie tak :)
Link to post
Share on other sites

Teraz jak jest ta 4:43 i nie tak gorąco, to przeglądając teraz neta mam 39-40 stopni a nie jak wcześniej 44. Jednak to wciąż za dużo ;/

Też mam podobne temperatury w przeglądaniu neta, dla mnie są to normalne temperatury (jak wentylator ledwo co się kreci), więc to nie jest problem raczej temperatury +60 stopni przy obciążeniu jest dużym problemem. To że masz te 45 stopni w przeglądaniu neta to nie ma czym się martwić. Boxowy wentylator chodził jak suszarka czy też miał sztywno ustawione obroty?? Edytowane przez Math3o
Link to post
Share on other sites

Boxowy wentylator się dostosowywał, a tego Spartana mam na sztywno ustawionego na 2500 RPM. Zauważyłem, że jak grałem w inną grę, powiedzmy, że Skyrim, to temperatury były sensowniejsze, bo jakies 48 stopni miałem tylko. Może coś się uregulowało. Sprawdzę potem z BF3

Link to post
Share on other sites

Max obroty dla Spartana to 2400 - 2500, a wtedy jest już można powiedzieć słyszalny. BF3 obciąża właśnie procesor w dużym stopniu i dlatego jest jak jest niestety... Jak już w biosie się nie da ustawić, to zostaje nie wiem nawet czy nie oddanie do serwisu.... Spróbuj jeszcze w tym programie AMD OverDrive. Masz tam zakładkę "Fan Control" pozmieniaj tam ustawienia. Raczej to nie jest możliwe żeby wentylator miał cały czas równe 2500RPM. Możesz zatrzymać ręką wentylator i zobaczyć czy wartość zmieni się na 0RPM...

Link to post
Share on other sites

Zdjąłem wentyl żeby obejrzeć pastę. Sądzę, że trzeba nałożyć jeszcze raz. Jest zdecydowanie gorzej niż jak zdejmowałem wentyl boxowy. Jak myślicie?

http://imageshack.us/photo/my-images/831/20120806170.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/29/20120806171.jpg/

 

Dużo pasty się rozłożyło na boki, a na środku prawie nic nie ma. Dodam, że w instrukcji napisali, by użyć całą tubkę, tak też zrobiłem. Myślę, że to jest przyczyna wysokich temperatur. Jak uważacie?

Link to post
Share on other sites

Ja tam obstawiam, że czujnik coś się spier...psuł bo sorry ale jakbyś miał 255 stopni to po pierwsze komp od razu by się wyłączał a po drugie gdyby szwankowała regulacja wentylatora, to nie miałeś byś tak płynnego przejścia do 64 stopni (radiator od razu by się zagrzał).

Link to post
Share on other sites

po drugie gdyby szwankowała regulacja wentylatora, to nie miałeś byś tak płynnego przejścia do 64 stopni (radiator od razu by się zagrzał).

Z tym się nie zgodzę ;) przy obciążeniu odrazu temperatura skacze do poziomu około 55 stopni i "chwile" zajmuje zanim temperatura zostanie rozłożona na wszystkie finy dajmy że Spartana ( około niecałej minuty). Gdy już cały Spartan dogrzał się wtedy właśnie temperatura znacznie idzie w górę i Spartanik włącza sobie max obroty :)

Takie skoki temperatury to możesz mieć na boxowym chłodzeniu.........

Ja również zużyłem prawie całą tubke tej pasty, też na boki trochę się rozpłyneła, ale nie ma się czego dziwić ( sporo idzie na te nierówności). Pastę dobrze nałożyłeś, właśnie chodzi to to żeby jej jak najmniej i cooler przylegał do procka (służy jako wypełnienie)

Edytowane przez Math3o
Link to post
Share on other sites

W takim razie nie wiem co jest przyczyną tych temperatur ;/ Kupiłem cooler, żeby je zniżyć, bo komputer się przegrzewał, natomiast teraz jest jeszcze gorzej...

 

Muszę się pochwalić. Mam nadzieję, że się procesor ogarnął i już mi takich fochów nie strzelał. Grałem w BF3 niedużo, bo z 20 minut, ale temperatury nie przekroczyły 55 stopni. Szkoda, że na zewnątrz akurat chłodno jest, ok 21 stopni. Cóż, będę testował dalej, gdy net będzie mi lepiej działał i jak będzie cieplej na zewnątrz.

Link to post
Share on other sites

Pamiętaj zawsze, że przy nakładaniu pasty najlepiej rozprowadzić ją chociażby kartką papieru, a gdy zdejmuje się chłodzenie to najlepiej przeczyścić benzyną ekstrakcyjną czy czystym alkoholem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...